Stealth F-35A Lightning II pro Polsko, Rumunsko a Maďarsko

Stealth F-35A Lightning II pro Polsko, Rumunsko a Maďarsko
F-35A Lightning II norského letectva / Forsvarsdepartementet (Zvětšit)

Viceadmirál Matthias Winter, šéf kanceláře Pentagonu pro program F-35, v písemné výpovědi směřované americké Sněmovně reprezentantů nastínil vývozní možnosti víceúčelových bojových letounů páté generace F-35 Lightning II. Winter mezi možné zákazníky zařadil Polsko a Rumunsko. Také maďarská média spekulují o zájmu Budapeště nakoupit F-35.

Snaha prodat F-35 dalším zemím je v souladu s loni přijatým plánem „Buy American“ administrativy Donalda Trumpa. Prezident Trump chce tímto způsobem nejen podpořit domácí ekonomiku, ale také čelit rostoucí čínské a ruské konkurenci (tedy rostoucímu vlivu obou zemí) na poli dodávek pokročilých zbraňových systémů, jako jsou bojové letouny, drony, válečné lodě a jiné těžké zbraně.

Mezi možné budoucí zákazníky F-35 patří podle Wintera Singapur, Řecko, Španělsko, Rumunsko a Polsko. Případné dodávky zbraní by probíhaly prostřednictvím programu zahraničního prodeje FMS (Foreign Military Sales), tedy formou přímé dohody mezi vládami. Skrze FMS Washington prodává ty nejpokročilejší zbraňové systémy.

Španělsko uvažuje o pořízení 45 až 50 letounů F-35A a 12 až 15 F-35B (s krátkým startem a kolmým přistáním) pro námořnictvo. Singapur chce získat zpočátku čtyři F-35A pro účely testování a srovnání s F-16C / D Block 52+.

Podle polského webu Milmag je zvláštní přítomnost Řecka na seznamu. Samozřejmě překážkou je obrovské zadlužení země, ale především v dubnu 2018 řecká vláda schválila modernizaci 85 letounů F-16 na standard F-16V.

Nákup F-35 zvažují i další země, jako je Finsko, Švýcarsko nebo Spojené arabské emiráty. Finsko poptává až 64 nových letounů. Podle Wintera Washington odpoví na všechny žádosti o informace ohledně prodeje F-35.

Poslední prodejní úspěch F-35 zaznamenaly v minulém roce v Belgii, která objednala 34 letounů za čtyři miliardy euro. Dodejme, že jde o „podivně“ nízkou cenu, která má ale zřejmě prosté vysvětlení ‒ belgické letectvo nepochybně využije provozní zázemí nizozemských F-35. Stejně však překvapí (při povrchním porovnání), že jde poměrově o podobnou částku, jakou Slovensko zaplatilo za nové F-16.

Z evropských zemí si F-35 prozatím objednala Velká Británie, Nizozemsko, Dánsko, Belgie, Itálie a Norsko. Účast Turecka na programu F-35 je kvůli dodávkám ruských systémů protivzdušné obrany S-400 nejasná.


Vzdušné tankování F-35A při přeletu do Bulharska; ilustrační video

O F-35 se však nově zajímají i země střední a východní Evropy. Nejdále je Varšava, která s Washingtonem vyjednává o urychleném nákupu 32 letounů F-35A Lightning II v rámci programu Harpyje. F-35A nahradí v polském letectvu již notně zastaralé stíhací bombardéry Su-22 a frontové stíhačky MiG-29. V roce 2018 se po sérii nehod MiG-29 (poslední nehoda se stala 4. března letošního roku) polské ministerstvo obrany rozhodlo program Harpyje urychlit.

Cena kontraktu ani datum dodání F-35 do Polska nejsou známy. Podle Richarda Edwardse, viceprezidenta Lockheed Martin pro mezinárodní prodej, však nelze prodej přes FMS uspěchat. Pokud dojde k podpisu smlouvy nyní, Polsko získá F-35A nejdříve v roce 2024.

„Vzhledem k tomu, že americká strana o tom [prodeji] veřejně hovoří, znamená to, že nákup může být urychlen,“ komentoval zprávu viceadmirala Wintera polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. „S těmito informacemi jsem spokojen. Není to překvapení, protože jsme již zahájili jednání s USA. Připravil jsem právní a finanční základ pro získání nejméně 32 bojových letadel páté generace.“

Podle webu FlightGlobal, který se odvolává na neoficiální informace, Polsko nakoupí v první fázi 16 F-35A. Polské letectvo ale požaduje ideálně 48 bojových letounů páté generace.


F-35B na výsadkové lodi USS Wasp, ilustrační video

V případě Rumunska je situace méně jasná, protože Winter je vůbec první, kdo se o možném prodeji F-35A do Rumunska zmiňuje. Nepochybně se tedy již vedou jednání mezi Washingtonem a Bukureští. Rumunská média v podstatě jen převzala informace Reuters a možný nákup F-35 dále nekomentují.

Rumunsko v poslední době masivně investuje do nákupu nových zbraňových systémů, není ale jasné, zda má dostatek prostředků na nákup velmi drahých F-35. Rumunsko v současné době provozuje 12 ex-portugalských stíhaček F-16 Block 15 modernizovaných podle standardu MLU (Mid-Life Upgrade).

Rumunsko přitom v minulých měsících projevilo zájem o dalších pět ex-portugalských F-16. Zároveň podle Mihai Fifora, rumunského ministra obrany, Rumunsko vyjednává s USA, Izraelem a Řeckem o nákupu dalších 36 použitých F-16. Nové letouny v rumunském letectvu nahradí již zcela zastaralé stíhačky MiG-21 LANCER.

Informace o možných dodávkách F-35 do Rumunska jsou překvapení, protože „nejdivočejší“ spekulace v rumunských médiích mluvily o nákupu nových F-16. Avšak za nákup 36 kusů F-35 Rumunsko zaplatí (včetně komplexního provozního zázemí a v rámci provozních nákladů) výrazně více než za stejný počet F-16. Připomeňme, že Slovensko za nákup 14 nových F-16 (včetně komplexního provozního zázemí, výcviku a zbraní) zaplatilo 1,6 miliardy euro.


Námořní verzi F-35C objednalo zatím jen americké námořnictvo; ilustrační video

V případě Maďarská místní média spekulovala o možném nákupu F-35 v únoru. Podle únorového článku serveru 24.hu, který se odvolává na nejmenované zdroje, v roce 2026 vyprší pronájem maďarských Gripenů a Budapešť vážně uvažuje o nákupu letadel páté generace, tedy F-35A Lightning II.

„Podle našich informací vojenské vedení vážně zvažuje možnost nekupovat stíhací letouny Gripen čtvrté generace, naopak rozhodnutí o koupi stíhacích letounů páté generace může být provedeno v nejbližší době,“ psal v únoru web 24.hu

Polsko letos hodlá na obranu vydat 2,1 % svého HDP, což odpovídá 11,76 miliardám dolarů (267 miliard Kč), Rumunsko 4,29 miliardy dolarů (2 % HDP; 97,5 miliardy Kč) a Maďarsko 1,77 miliardy dolarů (1,16 % HDP; 40 miliard Kč).

Všechny tři země přitom počítají s mnohamiliardovými nákupy nových zbraňových systémů ‒ prostředky na nákup těchto zbraní se najdou nepochybně i mimo rozpočet ministerstev obrany daných zemí. Zejména Polsko mluví o tom, že F-35A nakoupí mimo rozpočet ministerstva obrany, stejně jako tomu bylo v případě nákupu 48 polských F-16C/D.

Názor Armádních novin
Pronájem českých stíhaček Gripen skončí v roce 2027 a je tedy třeba začít uvažovat, jak postupovat dále. Nákupem F-35A by Česká republika nepochybně dala jasně a velmi zřetelně najevo své spojenectví se Spojenými státy. Avšak Česká republika má jeden velmi vážný problém, který se nevyřeší dříve, než za jednu nebo dvě generace. Nejsou to peníze, ale nedostatek kompetentních lidí schopných řešit takto komplexní a náročné projekty (nejen z oblasti zbrojních nákupů). Bohužel za poslední století, a zejména za období komunismu, Česká republika přišla (především emigrací) o stovky tisíc kompetentních lidí (včetně jejich genofondu), které se zatím nepodařilo nahradit. Taková je realita a je tedy vážnou otázkou, zda vynakládat nedostatkové lidské zdroje na nákup a provoz F-35A nebo zůstat u osvědčených Gripenů.

Zdroj: Reuters, 24.hu, MilMag

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko

Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...

Stíhačky, korvety, rakety: Rumunská armáda mohutně posiluje

Rumunské ministerstvo obrany v dalších letech na modernizaci armády vynaloží téměř 10 miliard euro. ...

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M ...

Maďarská armáda směřuje k nákupu bojových vozidel pěchoty Puma

Podle maďarského deníku Nepszava maďarská armáda nakoupí 200 nových bojových vozidel pěchoty (BVP). ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    09:23 09.08.2023

    Rumunskému parlamentu bola predložená žiadosť o nákup ...Zobrazit celý příspěvek

    Rumunskému parlamentu bola predložená žiadosť o nákup F-35
    https://www.defenseromania.ro/... Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      09:04 10.08.2023

      Obstaranie 48 kusov F-35A by pozostávalo z dvoch fáz: Prvá fáza - dve letky po 16 lietadiel, spolu 32 F 35A; Druhá fáza - tretia letka 16 F 35A. Celkové náklady na program sú 6,5 ...Zobrazit celý příspěvek

      Obstaranie 48 kusov F-35A by pozostávalo z dvoch fáz:
      Prvá fáza - dve letky po 16 lietadiel, spolu 32 F 35A;
      Druhá fáza - tretia letka 16 F 35A.
      Celkové náklady na program sú 6,5 miliardy USD a zahŕňajú motory, logistickú podporu, výcvikové služby, letecké simulátory, muníciu vzduch-vzduch a muníciu vzduch-zem.
      Rumunsko môže prevádzkovať prvé F-35 od roku 2030.
      https://www.rumaniamilitary.ro... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:16 29.07.2019

    V jednej diskusii som našiel zaujímavý prepočet, koľko vlastne stojí Maďarov lízing Gripenov: V oboch desaťročných cykloch mali kúpených 16 800 letových hodín. Ak sa sumy, ktoré ...Zobrazit celý příspěvek

    V jednej diskusii som našiel zaujímavý prepočet, koľko vlastne stojí Maďarov lízing Gripenov:

    V oboch desaťročných cykloch mali kúpených 16 800 letových hodín. Ak sa sumy, ktoré zaplatili, vydelia týmto číslom, vyjde to v prvom cykle na 90k dolárov za letovú hodinu, zatiaľ čo v druhom cykle 70k dolárov za letovú hodinu. (mne pri kontrolných prepočtoch vyšli o niečo vyššie sumy, no preratúval som to pri súčasnom kurze).

    V prípade, že by sa (ignorujúc ceny letových hodín deklarovaných Saabom) rátalo s cenou "čistých" prevádzkových nákladov 25k dolárov na letovú hodinu, znamenalo by to preplatok asi 1,85 miliard dolárov za 20 rokov lízingu 14 strojov, čo v prepočte na jeden stroj znamená 132 miliónov dolárov iba za 20-ročný prenájom jedného Gripenu, bez samotných prevádzkových nákladov.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      10:36 29.07.2019

      Dlžno k tomu podotknúť, že autor prepočtu vychádzal čiste iba z ceny zaplatenej za lízing a neuvedomil si, že do prevádzkových nákladov treba zarátať aj položky nad rámec lízingu ...Zobrazit celý příspěvek

      Dlžno k tomu podotknúť, že autor prepočtu vychádzal čiste iba z ceny zaplatenej za lízing a neuvedomil si, že do prevádzkových nákladov treba zarátať aj položky nad rámec lízingu ak palivo, výstavba hangárov, platy pilotov a obslužného personálu ... ;-)Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      14:25 29.07.2019

      Tak 90k je celkem daleko od 25k, nedejbože od zde uváděných hodnot některými. A jak píšeš stále tam není všechno :O Klidně bych to nechal v v původní měně a do závorky ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak 90k je celkem daleko od 25k, nedejbože od zde uváděných hodnot některými.
      A jak píšeš stále tam není všechno :O

      Klidně bych to nechal v v původní měně a do závorky Eura/dolary. Připadně hodil link přímo na zdroj.Skrýt celý příspěvek

      • PavolR
        18:33 29.07.2019

        Len tak som zbesilo behal po webe, takže už neviem, kde som to presne našiel, každopádne som si pohľadal (je to aj na maďarskej wiki o Gripenoch: ...Zobrazit celý příspěvek

        Len tak som zbesilo behal po webe, takže už neviem, kde som to presne našiel, každopádne som si pohľadal (je to aj na maďarskej wiki o Gripenoch: https://hu.wikipedia.org/wiki/... ), že hodnota aktuálnej zmluvy, platnej od 2012, je 340 miliard forintov a nad rámec toho ešte majú s Kanaďanmi zmluvu o pilotnom výcviku v hodnote 58 miliard forintov (ktorá do horného výpočtu tiež zarátaná nebola).

        Pohľadať finálnu sumu prvého lízingového cyklu vo forintoch sa mi presne nepodarilo, lebo tam boli popri pôvodne dohodnutej sume ešte doplatky za potrebné úpravy a nemalé kurzové straty, proti ktorým neboli Maďari nijako poistení.Skrýt celý příspěvek

  • premek
    21:57 11.06.2019

    Ty země, které podlehnou nátlaku k pořízení F-35, brzy spláčou nad výdělkem. Netuší, co je to za pelech, který se pouze reklamě udržuje. NI a jiní jsou z F-35 doslova zoufalí a to ...Zobrazit celý příspěvek

    Ty země, které podlehnou nátlaku k pořízení F-35, brzy spláčou nad výdělkem. Netuší, co je to za pelech, který se pouze reklamě udržuje. NI a jiní jsou z F-35 doslova zoufalí a to jde o média, které zajímají fakta a ne marketing. USA čeká největší krize v dějinách lidstva, do dvou let ztratí nejen globální, ale i regionální význam. Váš globální finanční analytik.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      22:59 11.06.2019

      A to je názor založenej na čtení Sputniku, nebo Aeronetu?

      A to je názor založenej na čtení Sputniku, nebo Aeronetu?

  • PavolR
    09:42 18.05.2019

    V maďarských vládnych médiach sa spúšťa 3. vlna propagandy ohľadne možného nákupu F-35 od Lockheedu: ...Zobrazit celý příspěvek

    V maďarských vládnych médiach sa spúšťa 3. vlna propagandy ohľadne možného nákupu F-35 od Lockheedu: https://magyarnemzet.hu/kulfol...

    Zároveň badať akési cúvanie ohľadne ohľadne PVO stredného dosahu, keď útočia na firmu Konsgberg, argumentujú nevôľou Ruska ohľadne amerického PVO v susedstve Ukrajiny a nadhadzujú možnosť nákupu PVO od inej krajiny. Ide o vcelku jasné vydieranie, na ktorého pozadí stojí zápas o kontrolu nad prerozdeľovaním nórskych fondov.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      09:50 21.05.2019

      Orbánov nákup americkej PVO stredného dosahu, ku ktorému sa už jeho režim verejne zaviazal, sa ocitol v slepej uličke. Chcel by NASAMS (vlastne ani nemá inú možnosť, aby nenahneval ...Zobrazit celý příspěvek

      Orbánov nákup americkej PVO stredného dosahu, ku ktorému sa už jeho režim verejne zaviazal, sa ocitol v slepej uličke. Chcel by NASAMS (vlastne ani nemá inú možnosť, aby nenahneval Rusov), ale pod podmienkou, že získa kontrolu nad prerozdeľovaní nórskych fondov, z čoho zasa Nóri ani za nič nepustia: https://nepszava.hu/3036503_ci... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    17:50 02.05.2019

    Vyhlásenie, čo presne nakúpi Maďarsko od Američanov, možno s najväčšou pravdepodobnosťou očakávať o jeden a pol týždňa, 13.5., keď bude Orbán prijatý vo WH.

    Vyhlásenie, čo presne nakúpi Maďarsko od Američanov, možno s najväčšou pravdepodobnosťou očakávať o jeden a pol týždňa, 13.5., keď bude Orbán prijatý vo WH.

    • PavolR
      21:34 02.05.2019

      Inak, v nedeľu už zdieľala správu o záujme Američanov predať F-35 Rumunom aj oficiálna stránka Maďarskej vlastibrany: ...Zobrazit celý příspěvek

      Inak, v nedeľu už zdieľala správu o záujme Američanov predať F-35 Rumunom aj oficiálna stránka Maďarskej vlastibrany: https://honvedelem.hu/cikk/115... - zároveň však uvádzajú aj vyjadrenie rumunských predstaviteľov, podľa ktorých by bola F-35 nad ich finančné možnosti.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      10:29 14.05.2019

      Návštěva proběhla, tak uvidíme.

      Návštěva proběhla, tak uvidíme.

      • PavolR
        17:50 14.05.2019

        Áno, treba si počkať, čo pôjde na schválenie do Kongresu - pre aké PVO sa nakoniec rozhodnú a čo plánujú kúpiť za cca miliardu dolárov od Lockheedu (US veľvyslanec v Budapešti si ...Zobrazit celý příspěvek

        Áno, treba si počkať, čo pôjde na schválenie do Kongresu - pre aké PVO sa nakoniec rozhodnú a čo plánujú kúpiť za cca miliardu dolárov od Lockheedu (US veľvyslanec v Budapešti si pustil ústa na špacír ;-) ). od toho, či budú Američania s touto návštevou spokojný, bude záležať, či na oplátku navštívi Trump Maďarsko na výročie návštevy Busha staršieho.Skrýt celý příspěvek

      • PavolR
        07:41 15.05.2019

        ... ale úplne najväčšia prča by bola, keby kúpili olietané modernizované F-16 (ako bolo v pláne pred nákupom Gripenov), lebo iné sa do tej miliardy sotva vtesná ...

        ... ale úplne najväčšia prča by bola, keby kúpili olietané modernizované F-16 (ako bolo v pláne pred nákupom Gripenov), lebo iné sa do tej miliardy sotva vtesná ...

  • PavolR
    21:39 14.04.2019

    Rozhovor s maďarským ministrom vlastibrany z 18.3.2019 (časť týkajúca sa stíhacieho letectva): ... BT - „Lízingová zmluva na Gripeny sa skončí v 2026, my teda už teraz musíme ...Zobrazit celý příspěvek

    Rozhovor s maďarským ministrom vlastibrany z 18.3.2019 (časť týkajúca sa stíhacieho letectva):
    ...
    BT - „Lízingová zmluva na Gripeny sa skončí v 2026, my teda už teraz musíme začať rozmýšľať, čo bude po roku 2026.”
    R - „Prichádza do úvahy predĺženie, alebo zavedenie iného typu?
    BT - „Môže byť čokoľvek. Treba zvážiť, čo je výhodnejšie z pohľadu Maďarska, čo si vyžiadajú budúce výzvy, aké nároky budú kladené na vojaka.”
    R – „Česi zavádzajú v Európe vyrábanú raketu vzduch-vzduch Meteor. Bude Maďarsko nasledovať ich príklad vo svetle toho, že sa práve dokončila obnova amerických Sidewinderov?”
    BT – V prípade maďarských Gripenov si ponecháme aktuálny variant, životnosť súčasných rakiet je 6-7 rokov, nechceme ich vyhodiť. Premýšľame systémovo.
    ...
    zdroj: https://mandiner.hu/cikk/20190... Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      08:05 15.04.2019

      Není to tak dlouho, co zde na diskusi někdo (už si nepamatuju kdo) tvrdil, že Maďaři šli na Gripeny mnohem lépe než ČR, protože si je po skončení leasingu (bez doplatku) koupili. ...Zobrazit celý příspěvek

      Není to tak dlouho, co zde na diskusi někdo (už si nepamatuju kdo) tvrdil, že Maďaři šli na Gripeny mnohem lépe než ČR, protože si je po skončení leasingu (bez doplatku) koupili. Nechtěl si to nechat vymluvit, tak snad pokud toto čte, chápe, že to tak asi není. Pro Maďarsko by bylo dobré vojensky držet krok s regionem nebo být o něco napřed, taková F-35A by jim slušela. Maďaři jsou celkem fajn a pohostinný národ, dokonce jejich agrese v 38 a 39 vůči ČSR se nejspíš přeceňuje. Když dostali od Hitlera pokyn obsadit v roce 39 Podkarpatskou Rus, měli obrovský problém vůbec sešikovat nějaké vojsko (viz. Historie a vojenství 1/2019). Takto nevypadá agresivní stát, co hledá příležitost a je připravený zaútočit.Skrýt celý příspěvek

      • Clanek
        12:25 15.04.2019

        Psal to myslim Semtam, jestli to ale psal presne v tom duchu jak to zde ted pisete netusim.

        Psal to myslim Semtam, jestli to ale psal presne v tom duchu jak to zde ted pisete netusim.

      • PavolR
        13:20 12.05.2020

        Na základe mediálnych správ z rôzneho obdobia som aj ja bol nejaký čas presvedčený, že im Gripeny po skončení lízingu neostávajú (podľa pôvodnej zmluvy to tak ešte skutočne bolo), ...Zobrazit celý příspěvek

        Na základe mediálnych správ z rôzneho obdobia som aj ja bol nejaký čas presvedčený, že im Gripeny po skončení lízingu neostávajú (podľa pôvodnej zmluvy to tak ešte skutočne bolo), no narazil som na oficiálnu odpoveď vtedajšieho ministra vlastibrany Hendeho z roku 2015 na poslaneckú otázku, kde sa na konci vyslovene píše, že ide o takú lízingovú konštrukciu, na konci ktorej sa po poslednej splátke stávajú prenajaté Gripeny majetkom maďarskej strany: https://htka.hu/wp-content/upl...
        Viac informácii je k dispozícii aj tu: http://iho.hu/hir/modosult-a-g... Skrýt celý příspěvek

    • Jara
      11:54 15.04.2019

      Tak doufejme, že nakoupíme ty meteory.... z našich gripenů by se tak stal velice nebezpečný stíhač

      Tak doufejme, že nakoupíme ty meteory.... z našich gripenů by se tak stal velice nebezpečný stíhač

    • PavolR
      20:52 16.04.2019

      Iba taká zaujímavosť ... jeden z maďarských Gripenov utrpel minulý mesiac poškodenia počas ostrých strelieb - buchla hlaveň palubného kanóna: ...Zobrazit celý příspěvek

      Iba taká zaujímavosť ... jeden z maďarských Gripenov utrpel minulý mesiac poškodenia počas ostrých strelieb - buchla hlaveň palubného kanóna: https://hvg.hu/itthon/20190313... Skrýt celý příspěvek

  • Englbert
    12:20 14.04.2019

    Zajímavé. Zejména zájem Finska, ˇSvýcarska a ostatních více méně zemí "nezávislých" na USA. Asi ty F-35 nebudou tak špatné a jejich koupě, tak nevýhodná, jak se tady snaží někteří ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavé. Zejména zájem Finska, ˇSvýcarska a ostatních více méně zemí "nezávislých" na USA. Asi ty F-35 nebudou tak špatné a jejich koupě, tak nevýhodná, jak se tady snaží někteří pořád poukazovat. Škoda, že není reálné, aby se dohodli třeba země Visegrádu plus Rumunsko na společném nákupu cca 150 ks a rozdělili si je mezi sebou. Potom by cena byla ještě zajímavější a pro Amíky by jsme byli i zajímavějším partnerem. Jenže to zkorumpovatelní politici ve východoevropských "banánových" zemích , kteří se těší na svůj bakšiš, nikdy nedovolí.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
      13:44 14.04.2019

      Englbert Takto nákladný nákup v rámci V4 + dalších je v praxi nereálný, nikoliv proto, že nemáme dostatečné zastoupení salónních marxistů či protiruských šovinistů, ale proto, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Englbert

      Takto nákladný nákup v rámci V4 + dalších je v praxi nereálný, nikoliv proto, že nemáme dostatečné zastoupení salónních marxistů či protiruských šovinistů, ale proto, že tento nákup je poměrně nákladný i s kosmetickou množstevní slevou. Navíc každá armáda má jiné priority, protože např. v rámci nadzvukového letectva má pořizování nových letadel u každé země jinou časovou osu.
      Je mi navíc proti srsti to, že když nakoupíme v USA F-35, že budeme větší spojenec USA a když přikoupíme ještě 4 F-35, tak budeme ještě větší spojenci. Kde to jsme???

      Něco pro zamyšlení, USA má k dispozici min. několik desítek, ne-li stovek nepotřebných F-16. Hlavně noví členové NATO kvůli svoji slabší ekonomice oproti starších členům NATO mají finanční problémy s nákupem nových či dokonce použitých nadzvuků. Kdyby USA dali nabídku darování F-16 zdarma s tím, že u nich se provede modernizace, tak by na tom všichni vydělali a dokonce by se posílilo NATO jako takové a o tom USA stále také mluví.
      Asi se pro USA tento krok jeví dost nevýhodně, protože se nestal a výhodnější je prodat než darovat viz. Chorvatsko.
      Naproti tomu Rusko darovalo Srbsku MIG-29.

      Další zajímavá věc je ta, že jak Rusko, tak USA chtějí udržet při životě výrobní linky F-16 a SU-30 (z ekonomických důvodů). F-16V si našel cestu do Bahrajnu a na Slovensko za běžné tržní ceny, pomohl hlavně politický faktor...
      Oproti tomu SU-30 je nyní prodáván prakticky v "akci" a Arménie ho nakupuje za cenu pro ruské letectvo. Za nízkou cenu ho pořizuje i Myanmar.

      Je až trapné, že když se tu oháníme spojenectvím, tak ho měříme čím víc utopíme peněz v USA, tím víc nás přece ochrání a jsme větší spojenci. Jinde pokud má země hluboko do kapsy, tak se letadla darují či se prodávají za netržní ceny. Jiný kraj jiný mrav...Skrýt celý příspěvek

      • PavolR
        18:01 14.04.2019

        Zadarmo sa dávajú spravidla zbrane, pre ktoré už v danom štáte niet využitia (napr. Mig-29 ;-) ). Americké F-16 však budú v budúcnosti slúžiť ako drony, tak by ich bolo na hlavu ...Zobrazit celý příspěvek

        Zadarmo sa dávajú spravidla zbrane, pre ktoré už v danom štáte niet využitia (napr. Mig-29 ;-) ). Americké F-16 však budú v budúcnosti slúžiť ako drony, tak by ich bolo na hlavu masívne rozdávať.

        No tak na slovenské F-16 paradoxne navzdory všetkému pretlačili proruskí vlastizradní nenažranci, ktorí odmietajú schváliť novú obrannú stratégiu iba pre to, že je tam zmienené Rusko ako hrozba. :-D Gripeny, ktoré chceli prakticky všetci ostatní, by totiž mohli byť Slovensku dodané tak rýchlo, až hrozilo, že by nebolo nutné predlžovať zmluvu na servis Migov, na ktorej sa ako sprostredkovatelia nabaľujú ich ľudia - preto nás ich letové hodiny stoja možno aj viac, než Američanom F-35 alebo Rakušanom EF2000.Skrýt celý příspěvek

        • semtam
          18:23 14.04.2019

          Jó tákhle, úplně jsem na to zapomněl. Všechny F-16 se přestaví na drony a budou lítat na měsíci. Úplně jsem zapomněl. Ohledně slovenských F-16 je to jasný jak facka, F-16 se ...Zobrazit celý příspěvek

          Jó tákhle, úplně jsem na to zapomněl. Všechny F-16 se přestaví na drony a budou lítat na měsíci. Úplně jsem zapomněl.

          Ohledně slovenských F-16 je to jasný jak facka, F-16 se vybrali jen z toho důvodu, aby se Rusku platilo o pár let déle servis MIG-29.
          A kdyby se vybral Gripen, tak zase proruská páka zapříčinila jeho vítězství z toho důvodu, že nechtěla stroj z USA.
          Samozřejmě, provoz slovenského MIG-29 je nejdražší na světe.
          Povím ti jednu věc. Víš o tom, že Čaputová je agentkou GRU.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            18:42 14.04.2019

            Tak iba dve fakty: Americké náklady na letovú hodinu F-35 v 2015 boli 42 000$. Slovenské náklady na letovú hodinu Mig-29 v 2016 boli 44 000$.

            Tak iba dve fakty: Americké náklady na letovú hodinu F-35 v 2015 boli 42 000$. Slovenské náklady na letovú hodinu Mig-29 v 2016 boli 44 000$.

          • semtam
            19:08 14.04.2019

            Dolož fakta

            Dolož fakta

          • Jara
            19:38 14.04.2019

            PavolR kdybych vzal vaše čísla o ceně letových hodin za své, tak mi vyjde že pro malá letectva je F35 stejně k “hovnu” jako Mig 29 ;) což teda v mnoha diskuzích na téma F35 ...Zobrazit celý příspěvek

            PavolR kdybych vzal vaše čísla o ceně letových hodin za své, tak mi vyjde že pro malá letectva je F35 stejně k “hovnu” jako Mig 29 ;) což teda v mnoha diskuzích na téma F35 tvrdím...pak že je EFko nebo Rafi drahý:))Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            19:45 14.04.2019

            semtam: Dobre, že si sa ozval, všimol som si vďaka tomu, že slovenská suma má byť v eurách a nie dolároch. :-D OSSR zacvakali za 750 letových 33 mil. Eur.

            semtam: Dobre, že si sa ozval, všimol som si vďaka tomu, že slovenská suma má byť v eurách a nie dolároch. :-D OSSR zacvakali za 750 letových 33 mil. Eur.

          • PavolR
            19:52 14.04.2019

            Jara: No hej, pre malé letectvá letové hodiny ešte poskočia, lebo sú celkové náklady rozložené na menej strojov - rovnakých päť opráv, ktoré by sa na nákladoch USA sotva prejavili, ...Zobrazit celý příspěvek

            Jara: No hej, pre malé letectvá letové hodiny ešte poskočia, lebo sú celkové náklady rozložené na menej strojov - rovnakých päť opráv, ktoré by sa na nákladoch USA sotva prejavili, by cenou letových hodín malého letectva riadne zakolísalo.Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            19:53 14.04.2019

            Znovu, DOLOŽ FAKTA

            Znovu, DOLOŽ FAKTA

          • Slavoslav
            09:53 15.04.2019

            semtam v pripade SNS sa bavime o strane ktora v ramci pretlacania dalsieho servisu MiGov argumentovala v oficiálnom dokumente pritomnostou cudzej armady na nasom uzemi keby nam ...Zobrazit celý příspěvek

            semtam

            v pripade SNS sa bavime o strane ktora v ramci pretlacania dalsieho servisu MiGov argumentovala v oficiálnom dokumente pritomnostou cudzej armady na nasom uzemi keby nam ochranu vzdusneho priestoru zabezpecili spojenci na prechodne obdobie

            ze pocas toho istého obdobia nam na Sliaci sedia Rusky specialisti im nevadiSkrýt celý příspěvek

          • Slavoslav
            10:08 15.04.2019

            semtam rocne sa ma platit za prevadzku MiGov 35,4 mil EUR a ak sa nemylim je tam garantovaných 60 letových hodin rocne. ...Zobrazit celý příspěvek

            semtam

            rocne sa ma platit za prevadzku MiGov 35,4 mil EUR a ak sa nemylim je tam garantovaných 60 letových hodin rocne.

            https://dennikn.sk/1387549/dan... Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            11:07 15.04.2019

            Slavoslav: No tak z toho sa rysuje možno ešte väčší tunel, než čo bol doteraz. Aj keby sa zvýšil počet letových hodín na stroj, prax hovorí, že lietať bude schopná beztak len cca ...Zobrazit celý příspěvek

            Slavoslav: No tak z toho sa rysuje možno ešte väčší tunel, než čo bol doteraz. Aj keby sa zvýšil počet letových hodín na stroj, prax hovorí, že lietať bude schopná beztak len cca polovica (v optimálnom prípade) a tak budeme každoročne platiť servisovanie aj za reálne letu neschopných, ba možno dokonca skanibalizované strojov (ako tomu aj teraz).Skrýt celý příspěvek

          • Slavoslav
            12:45 15.04.2019

            Pavol ono by to chcelo dohladat kolko letových hodin vôbec mame co som na rychlo nenasiel. Minimum by malo byt 140 hodin na pilota viem tak sa to dlhodobo neplni kvôli stavu ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavol

            ono by to chcelo dohladat kolko letových hodin vôbec mame co som na rychlo nenasiel. Minimum by malo byt 140 hodin na pilota viem tak sa to dlhodobo neplni kvôli stavu lietadiel a mali tak 70-80 hodin co by zodpovedalo cene za hodiny dobre cez 30000 EURSkrýt celý příspěvek

  • PavolR
    19:53 13.04.2019

    - cca mesiac po zverejnení rumunského nákupu nových amerických vrtuľníkov ohlásili prvú várku vrtuľníkových nákupov aj Maďari. - cca mesiac po tom, ako Rumunsko objednalo Leo2, ...Zobrazit celý příspěvek

    - cca mesiac po zverejnení rumunského nákupu nových amerických vrtuľníkov ohlásili prvú várku vrtuľníkových nákupov aj Maďari.
    - cca mesiac po tom, ako Rumunsko objednalo Leo2, urobili tak aj Maďari.
    - ak sa Rumuni rozhodnú pre F-35, do mesiaca zaručene ohlásia nákup aj Maďari! ;-pSkrýt celý příspěvek

    • semtam
      03:51 14.04.2019

      PavolR Prosím už nemysli. Rumunsko dne 4. 12. 2018 projevilo zájem nahradit své tanky TR-85 typem Leopard 2. http://dmilt.com/europe/romani... Maďarsko dne 19. 12. 2018 ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR

      Prosím už nemysli.
      Rumunsko dne 4. 12. 2018 projevilo zájem nahradit své tanky TR-85 typem Leopard 2.
      http://dmilt.com/europe/romani...

      Maďarsko dne 19. 12. 2018 podepsalo smlouvu o nákupu 44 Leopard 2A7 + nájem 12 Leopard 2A4.
      Pokud si myslíš, že Rumuni projeví zájem o Leopardy (nikoliv nákup) a Maďaři kvůli tomuto uprdnutí za dva týdny udělají řádný nákup, tak to o tobě mnohé hovoří.

      Ohledně vrtulníků jsi opět vedle jak ta jedle, rumunská firma IAR podepsala s firmou Bell v roce 2016 memorandum o porozumění, což vůbec není smlouva o nákupu a v roce 2017 Rumunsko podepsalo s firmou Bell úmluvu pro vytvoření společného podniku, pokud Rumunsko objedná AH-1Z. Rumunsko k dnešnímu dni nic neobjednalo.

      Jak vidno maďarská modernizace armády je nezávislá na rumunských krocích, jak se snažíš diletantsky "dokázat".Skrýt celý příspěvek

      • PavolR
        08:49 14.04.2019

        No jasné, a keby Maďari fakt ohlásili nákup F-35 krátko po Rumunoch, budeš argumentovať, že o tom maďarské médiá špekulovali ešte pred Rumunmi. ;-) Lenže tu ide v prvom rade o ...Zobrazit celý příspěvek

        No jasné, a keby Maďari fakt ohlásili nákup F-35 krátko po Rumunoch, budeš argumentovať, že o tom maďarské médiá špekulovali ešte pred Rumunmi. ;-) Lenže tu ide v prvom rade o medializáciu smerom k spoločnosti, ktorá je cez vládne médiá aspoň tak dobre informovaná o dianí v Rumunsku, ako my na Slovensku o dianí v Česku.

        Samotná modernizácia maďarskej vlastibrany skutočne nie je nevyhnutne závislá od rumunských krokov, ale načasovanie ohlásení nákupov z dôvodov štátnej propagandy áno. Ide o podobnú propagandistickú líniu, ako keď na maďarskom parlamente visí už deväť rokov popri maďarskej zástave aj v Rumunsku zakázaná sikulská (porovnateľné, ako keby na Bundestagu visela sudetská zástava). A práve z dôvodu udržania tejto propagandistickej línie, by musel maďarský režim reagovať už aj na samotné oficiálne ohlásenie záujmu Rumunov o F-35 a vypustenie špekulácií do médií je príznakom postupnej prípravy spoločnosti na takýto krok.Skrýt celý příspěvek

        • semtam
          13:08 14.04.2019

          PavolR Myslím, že ti z toho Maďarska řádně jebe. Nechci ty tvoje fantas-magorie radši moc rozebírat, ale média nefungují vždy (!) tak, jak je popisuješ. Maďarsko nijak mediálně ...Zobrazit celý příspěvek

          PavolR

          Myslím, že ti z toho Maďarska řádně jebe. Nechci ty tvoje fantas-magorie radši moc rozebírat, ale média nefungují vždy (!) tak, jak je popisuješ. Maďarsko nijak mediálně nepropagovalo a ani obyvatele nepřipravovalo na tak poměrně velké nákupy zbraní (v rámci V4). Média mlčeli. A až poté, co Maďarsko ohlásilo nákup vrtulníků, tanků, atd., tak média se začala trumfovat, co se koupí dále, jestli PUMA, F-35, apod.

          A ty máš z toho halušky, které začali již generálkou a menší modernizací MI-24 v Rusku, které si bez důkazů označil jako korupci. Nyní na základě ničeho tvrdíš, že Maďarsko reaguje na rumunské neexistující nákupy zbraní. Zkus se proběhnout, projet se na kole či si zacvičit nebo si dobře porozprávať s kámošem, který to má ještě v hlavě v pořádku.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            13:54 14.04.2019

            Na predraženosť vrtuľníkových generálok som mal zdroj - toho času som naň vložil odkaz, takže si to pekne vyhľadaj. Medzi doterajšími akvizíciami a možnou kúpu F-35 je jeden ...Zobrazit celý příspěvek

            Na predraženosť vrtuľníkových generálok som mal zdroj - toho času som naň vložil odkaz, takže si to pekne vyhľadaj.

            Medzi doterajšími akvizíciami a možnou kúpu F-35 je jeden zásadný rozdiel, ktorý si zjavne odmietaš uvedomiť. Kým vrtuľníkmi, tankmi a húfnicami nahrádzali zbrane z čias VZ, o ktorých každý vedel, že sú v koncoch so životnosťou a niečim ich nahradiť treba, v prípade letectva majú aktuálne stíhačky, o ktorých sotva niekto nepochybuje sú dostatočne moderné a výkonné - preto ich výmene už musí predchádzať patričná propaganda, keďže to Maďarsko bude stáť poriadny balík. Prvá vlna mediálnej masáže začala 11. februára a druhá sa vládnymi médiami prehnala 7. marca.

            -----------
            Mimochodom, zdá sa, že Pompeo nakoniec pretlačil Maďarom cez krk aj nákup skvapálneného plynu z Chorvátska - plánujú kúpiť 25% podiel v tamojšom LNG-termináli, hoci sa dušovali, že je to pre nich drahé: https://444.hu/2019/04/07/beer... Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            14:04 14.04.2019

            PavolR Pamatuji si, ale tvůj odkaz nic nedokazoval, jak to již u tobě podobných blázínků bývá zvykem. Také jsem ti to toho času vyvrátil a prakticky jsi jediný, kdo tvrdí, že se ...Zobrazit celý příspěvek

            PavolR

            Pamatuji si, ale tvůj odkaz nic nedokazoval, jak to již u tobě podobných blázínků bývá zvykem. Také jsem ti to toho času vyvrátil a prakticky jsi jediný, kdo tvrdí, že se jedná o korupci.

            Jak jsem ti psal, zkus pohybové aktivity, či nějakou interakci s kámošem a pokud to nepomáhá, tak si zkus třeba zaflirtovat se zachovalou prodavačkou z Jednoty.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            17:37 14.04.2019

            semtam: 1.- v tejto veci si nikdy nič nevyvrátil (ako by si aj mohol)
            2.- zrovna na ten komentár, v ktorom bol odkaz, si dokonca ani len nezareagoval.

            semtam: 1.- v tejto veci si nikdy nič nevyvrátil (ako by si aj mohol)
            2.- zrovna na ten komentár, v ktorom bol odkaz, si dokonca ani len nezareagoval.

          • semtam
            18:34 14.04.2019

            PavolR Na první bod jsem opravdu nemohl reagovat, protože žádný bod č.1 neuvádíš. Hlavně myslím, že diskuze s člověkem, který uvádí neexistující nákupy a je plný konspirací nemá ...Zobrazit celý příspěvek

            PavolR

            Na první bod jsem opravdu nemohl reagovat, protože žádný bod č.1 neuvádíš.

            Hlavně myslím, že diskuze s člověkem, který uvádí neexistující nákupy a je plný konspirací nemá cenu dlouze diskutovat.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            19:44 14.04.2019

            semtam: Dobre, že si sa ozval, všimol som si vďaka tomu, že slovenská suma má byť v eurách a nie dolároch. :-D OSSR zacvakali za 750 letových 33 mil. Eur.

            semtam: Dobre, že si sa ozval, všimol som si vďaka tomu, že slovenská suma má byť v eurách a nie dolároch. :-D OSSR zacvakali za 750 letových 33 mil. Eur.

          • PavolR
            19:46 14.04.2019

            ... pardon, vložil som to pod iný koment - už je to tu troška neprehľadné ...

            ... pardon, vložil som to pod iný koment - už je to tu troška neprehľadné ...

  • premek
    15:38 13.04.2019

    No střízlivě a stručně řečeno, Polsko si koleduje o historicky nejsložitější, nejnákladnější a nejporuchovější vojenskou hračku jakou kdy od USA mělo.

    No střízlivě a stručně řečeno, Polsko si koleduje o historicky nejsložitější, nejnákladnější a nejporuchovější vojenskou hračku jakou kdy od USA mělo.

  • JiriR
    09:15 12.04.2019

    Mno.. za Bartáka se na MO utrácelo docela švarně (i když jejich motiv byl velmi odpudivý) a to bylo celkem nedávno – tak deset let dozadu- co se od té doby změnilo ?? 1) Zákon o ...Zobrazit celý příspěvek

    Mno.. za Bartáka se na MO utrácelo docela švarně (i když jejich motiv byl velmi odpudivý) a to bylo celkem nedávno – tak deset let dozadu- co se od té doby změnilo ??
    1) Zákon o státních zakázkách
    2) Nevyzpytatelnost státních zástupců a celé justice a jejich časová retroaktivita (zatčení, obvinění, dlouho se táhnoucí soud..na konci bez výsledku)

    IMHO je český národ a stát, úrovní jednoznačně na vrcholu v oblasti střední a vých. Evropy- srovnej vybrané parametry- péče o enviroment, HDP, zdravotnictví, školství, nezaměstnanost, bezpečnost, důchod.
    Faktem je, že nám chybí vize (mladá vize)- tu nám vzala „banda z prognosťáku“.
    Jinak do genetických analýz se nechci pouštět, ale můj názor je ten, že genom národa nejlépe poznáš na tváři mladé ženy- máme nejblíž k Německu.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      11:53 12.04.2019

      Zákon o státních zakázkách se na armádní výdaje co vím nevztahuje. Nebo přinejmenším nemusí vztahovat. Takže to problém fakt není.

      Zákon o státních zakázkách se na armádní výdaje co vím nevztahuje. Nebo přinejmenším nemusí vztahovat. Takže to problém fakt není.

      • JiriR
        13:15 12.04.2019

        Máš mezery mládenče, zpátky do fofr školy na Google.

        Máš mezery mládenče, zpátky do fofr školy na Google.

  • Profesor
    17:40 11.04.2019

    Procentuálně nejvyšší ztráty inteligence utrpělo Polsko - zde byla vyšší vrstva cíleně likvidována Sověty (Katyň), pak Němci a zase Sověty, resp. komunistickým systémem. Přesto ...Zobrazit celý příspěvek

    Procentuálně nejvyšší ztráty inteligence utrpělo Polsko - zde byla vyšší vrstva cíleně likvidována Sověty (Katyň), pak Němci a zase Sověty, resp. komunistickým systémem.

    Přesto dnes Poláci zbrojí mnohem efektivněji a promyšleněji než Češi. Tím je Grohmannova teze o genofondu vyvrácena.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      08:10 12.04.2019

      To je slušná zkratka. Mimo jiné, v Katyni byli pozabíjeni sice Poláci, ale z celého tehdy polského území, tj. i Ukrajinci a dokonce i původem Češi z Těšínska zabraní Polskem 1938. ...Zobrazit celý příspěvek

      To je slušná zkratka. Mimo jiné, v Katyni byli pozabíjeni sice Poláci, ale z celého tehdy polského území, tj. i Ukrajinci a dokonce i původem Češi z Těšínska zabraní Polskem 1938. Během nacistické okupace sice Polsko utrpělo největší ztráty na počet obyvatel ze všech, ale týkalo se to zejména Židů, kteří v tehdejším Polsku patřili mezi chudou vrstvu, na rozdíl třeba českých Židů.
      Dnešní zbrojení Poláků je v čem "mnohem efektivnější" než u Čechů ? Poláků je 3x více, území mají 4x větší. Zbrojní programy AČR zhruba odpovídají 3-4x menšímu objemu než u Poláků (např. CASA mají 16ks vs. 4ks AČR, 48ks F-16 vs. 14ks JAS-39 AČR, atd.), problémy a protichůdné kroky provázejí i polské zbrojení, např. pásové BVP ladí už asi 10let, pušku snad ještě déle, na houfnici se vystřídalo několik podvozků, dopravní vrtulníky nejdřív vybrali, pak zrušili a dosud nemají vybrány žádné, takže mají ještě starší vrtulníky než AČR atp.. Nelze sice úplně popřít, že by nebyli napřed, ale nijak o mílové kroky, mít za bezprostředního souseda agresora, nejspíš by i ČR zařadila vyšší rychlost ve zbrojení, tak to prostě chodí nejen u nás, dokud se nic neděje, tak jsme v klidu.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        11:57 12.04.2019

        To, že Polsko ztratilo hodně obyvatel, je jedna věc. Ale opravdu (především sověti) cíleně likvidovali polskou inteligenci. Jednak aktivně, jednak pasivně (cíleným zastavením ...Zobrazit celý příspěvek

        To, že Polsko ztratilo hodně obyvatel, je jedna věc.

        Ale opravdu (především sověti) cíleně likvidovali polskou inteligenci. Jednak aktivně, jednak pasivně (cíleným zastavením postupu armád při Waršavském povstání, aby si to nacisti s Poláky vyřídili).Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          17:09 12.04.2019

          Na Rusech také nenechám nit suchou, ale touto logikou možno tvrdit, že Američani nechali pozabíjet 3500 českých bojovníků při Pražském povstání, protože se zastavili u Rokycan, ...Zobrazit celý příspěvek

          Na Rusech také nenechám nit suchou, ale touto logikou možno tvrdit, že Američani nechali pozabíjet 3500 českých bojovníků při Pražském povstání, protože se zastavili u Rokycan, nejen to, neposlali pražským povstalcům ani patronu po zemi či vzduchem. Ti Rusové skočili k Visle operací Bagration o 600km, asi dávalo smysl se konsolidovat na vodním toku. Na osvobození prostě neexistuje nárok, vyčítat komukoliv, že mě neosvobodil, moc dobře nejde. Rusové se nejvíc vyřádili na haličských Ukrajincích (tj. bývalých Polácích) v době 1939-1941, tam jelo zatýkání a popravy bez soudu přesně podle sovětského zavedeného vzoru. Těsně než rudí utekli před Barbarossou, všechny vězně ve věznicích pozabíjeli. Hrozná zvěř.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            23:14 11.06.2019

            "nechali pozabíjet 3500 českých bojovníků při Pražském povstání, protože se zastavili u Rokycan," Ano, ale to opravdu nechali. Respektive se nedostatečně postavili zlu - Stalinovi, ...Zobrazit celý příspěvek

            "nechali pozabíjet 3500 českých bojovníků při Pražském povstání, protože se zastavili u Rokycan,"
            Ano, ale to opravdu nechali. Respektive se nedostatečně postavili zlu - Stalinovi, který to po nich žádal. Prostě hnusná politika.

            Jedna věc pak je, že na povstání není nárok. Druhá věc je, že Stalin prokazatelně sabotoval pomoc Waršavskému povstání - např. zakázal spojeneckým letadlům, co ho chtěla zásobovat, přistávat na Ruských letištích a dokonce i využívat Ruský vzdušný prostor. To už není jen "malá snaha pomoci", to je cílená sabotáž povstání. Stalinova vina na masakru při potlačení povstání tedy není jen pasivní - že něudělal něco co mohl, ale aktivní: cíleně bránil spojenecké (nutno říci nijak zvlášť aktivní) pomoci.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            20:59 12.06.2019

            Logik O tom samozřejmě žádná, ale na druhou stranu (aniž bych chtěl jakkoli hájit Stalina a Rusy, všichni víme co je Severní Asie zač), tak polský předpoklad, že si osvobodí ...Zobrazit celý příspěvek

            Logik
            O tom samozřejmě žádná, ale na druhou stranu (aniž bych chtěl jakkoli hájit Stalina a Rusy, všichni víme co je Severní Asie zač), tak polský předpoklad, že si osvobodí Varšavu sami a pak budou jednat s Rusy jako rovný s rovným ukazuje na starou nemoc Poláků obecně a polských elit obzvláště, tj. nekritičnost vůči sobě sama, velmocenský komplex a nedostatek smyslu pro realitu. Kdo jiný má větší zkušenosti s Rusy než Poláci, takže mohli a měli očekávat, že jim nepomohou ani omylem a přesto udělali přesně to co si Stalin přál, takže ten se potom nemusel špinit s likvidací AK, Němci to udělali za něj.Skrýt celý příspěvek

      • Clanek
        10:05 14.04.2019

        Slusna zkratka je spise tato reakce. Resp. zkratka je takovy mily eufemizmus, tohle je proste lhani si do kapsy. Polaci maji 48 f16, ale migy 29 k tomu narozdil od acr se nejak ...Zobrazit celý příspěvek

        Slusna zkratka je spise tato reakce. Resp. zkratka je takovy mily eufemizmus, tohle je proste lhani si do kapsy.
        Polaci maji 48 f16, ale migy 29 k tomu narozdil od acr se nejak zapomelo zminit...
        Polaci sice haprovali s tim na co poatavi dela, ale presto ty dela maji, narozdil od CR...
        Polaci se toci v kruzich kolem MBT, ale moderni zapadni MBT maji, narozdil od CR...
        Ano, maji 16x Casa, pomerove stejne jako CR, ale co ty taktne zamlcene herkulesy? Narozdil od CR, ktera o kc390 nebo o cem jen mluvi/sni...
        ... a tak by se dalo pokracovat, s70i, Rak, himars, JASSM-ER, NSM, patrioty atd. To jsou vsechno moderni zapadni schopnosti ktere acr uplne chybi. Nehlede na to ze k tomu polsko musi zivit I namornictvo, samotne o sile poloviny acr.

        Takze ano, polaci sice zakopavaj (uprimne mne nenapadne zeme, ktera ve zbrojnich tendrech nema problemy, a to ani zapadni ani vychodni),ale furt pokracuji milovymi kroky vesmes kupredu, narozdil od acr, ktera dela spis krucky, tedy kdyz zrovna rok dva nepreslapuje na miste.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          07:55 15.04.2019

          Zkratkou byla nazvána informace o procentuálně nejvyšší ztrátě na polské inteligenci, nikoliv věc se stavem vyzbrojování. Samozřejmě nepopírám, že je PL napřed (i jsem to psal), ...Zobrazit celý příspěvek

          Zkratkou byla nazvána informace o procentuálně nejvyšší ztrátě na polské inteligenci, nikoliv věc se stavem vyzbrojování. Samozřejmě nepopírám, že je PL napřed (i jsem to psal), hlavně kvůli tomu, že posledních 5 let se u nás nepohnul list na stromu.
          Co se týká MBT, tak Polsko žádné moderní západní MBT zatím nemá, dokud neprovede modernizaci na L2PL. Verze L2A4,5 už není moderním tankem.Skrýt celý příspěvek

  • Kichot
    16:03 11.04.2019

    Kupovat letadla 4. generace v roce 2030 je stejné jako kupovat Zeppeliny v roce 1930...

    Kupovat letadla 4. generace v roce 2030 je stejné jako kupovat Zeppeliny v roce 1930...

  • strikehawk
    15:03 11.04.2019

    Jsem upřímně rád, že nás tentokrát podomní prodejce šrotu Mr Winter blahosklonně vynechal, protože já o ty US krámy se zadními vraty jak pro náklaďák vůbec nestojím. Ať si je ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem upřímně rád, že nás tentokrát podomní prodejce šrotu Mr Winter blahosklonně vynechal, protože já o ty US krámy se zadními vraty jak pro náklaďák vůbec nestojím. Ať si je prodávají Rumunům a Bulharům kde je průměrná mzda hluboce pod 1000 EUR/měsíc ( 800 EUR ). Anebo Polákům...ty jsou vděčnou kasičkou pro US zbrojní molochy a rádi koupí kdejakou sračku jen když tam je na ní americká vlaječka.

    F-35 je určitě dobrý letoun pro USA a možná pro UK ale rozhodně ne pro země schopné provozovat max 1-2 letky.

    Měli bychom se připojit k evropskému řešení (nejlépe D-F Airbus, méně už UK-SWE -I Tempest BAe -SAAB - Leonardo ) protože dřív nebo později se cesty USA a EU rozejdou...….
    Je to dané typem ekonomiky a geopoliticky, tenhle konflikt nás prostě nemine.

    BTW - komentář AN je tentokrát skutečně poslabší. Grohmann asi neměl dobrý denSkrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      15:43 11.04.2019

      Pokud se USA a západní Evropa rozejdou, bude to pro Evropu katastrofa. Proto se takovému scénáři musíme vyhnout. To evropské letadlo může být dražší, než americké a navíc zatím ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud se USA a západní Evropa rozejdou, bude to pro Evropu katastrofa. Proto se takovému scénáři musíme vyhnout.

      To evropské letadlo může být dražší, než americké a navíc zatím neexistuje, F-35 je reálnou a dostupnou možností.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      16:54 11.04.2019

      "ale rozhodně ne pro země schopné provozovat max 1-2 letky." A proč? Kvůli ceně? Pak nechápu argumentací koupě evropksého stroje - Eurofightery byly vše, jen ne levné.... Vývoj ...Zobrazit celý příspěvek

      "ale rozhodně ne pro země schopné provozovat max 1-2 letky."
      A proč? Kvůli ceně? Pak nechápu argumentací koupě evropksého stroje - Eurofightery byly vše, jen ne levné....

      Vývoj vlastního stíhače by měl být pro Evropu prioritou, ale je iluzorní si myslet, že na tom něco ušetříme. Bude to buďto podstatně dražší, nebo podstatně horší stroj, než F-35, protože máme manko, které musíme dohnat.
      A první F-35 také nebyly levné....Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      17:11 11.04.2019

      A k jakému evropskému řešení? Dyť se ještě ani neví, zda to bude jeden typ letounu nebo více, nejsou ani požadavky, co by se mělo od letoun 6. generace očekávat. Nejsme v USA, tam ...Zobrazit celý příspěvek

      A k jakému evropskému řešení? Dyť se ještě ani neví, zda to bude jeden typ letounu nebo více, nejsou ani požadavky, co by se mělo od letoun 6. generace očekávat. Nejsme v USA, tam teď řeší 6. gen á la náhrada F22. Jestli nějaký projekt vznikne, tak pochybuju, že si ho budeme moct dovolit. I te´d si můžeme nechat o F-35 leda zdát vlhké sny.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    12:48 11.04.2019

    Bohužel, musím se připojit k hlasům zpochybňujícím názor redakce AN. Nebudu se vyjadřovat ke otázkám genetiky, genofondu a vlivu na IQ, to již komentovali jiní. Vezmu to z jiné ...Zobrazit celý příspěvek

    Bohužel, musím se připojit k hlasům zpochybňujícím názor redakce AN. Nebudu se vyjadřovat ke otázkám genetiky, genofondu a vlivu na IQ, to již komentovali jiní. Vezmu to z jiné strany.

    Nedostatek kompetentních lidí v r. 2019 rozhodně nemá žádnou souvislost s kumulovanou emigrací před r. 1989. Maximálně desítky osob s relevantní kompetencí jsou v tuto chvíli v důchodovém věku a na aktuální dění by měli nulový vliv. Navíc se část emigrantů s ambicemi podílet se na formování vývoje vrátila a emigrace a zkušenost ze zahraničí jim naopak výrazně usnadňovala cestu.

    Co se týče vlivu dalších událostí 20. stol., je třeba je chápat v kontextu vývoje v Evropě. 1. sv. válka měla podstatně více devastující vliv na Fr, GB, Německo, Rusko a další, než na Československo. Následující španělská chřipka zasáhla všechny bez rozdílu.
    Pokud vezmu v úvahu 2. sv. válku, tak v Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku (se započtením stalinského teroru, hladomoru atd...) by dnes neměli být dle této logiky schopni zkonstruovat ani zahradní kolečko a akvírovat tak maximálně trvanlivé pečivo.

    Z postkomunistických zemí jsme na tom co se týče ekonomické emigrace naprosto nejlépe. Stačí se podívat na Ukrajinu - -30%, Rumunsko, Bulharsko -25%. Polsko má snad taky snad 15% osob v produktivním věku v zahraničí. Zatímco Maďarsko za posledních 7 let vykazuje pokles populace cca půl milionu, my vykazujeme přibližně stejný růst.
    ČR je atraktivním cílem pro vzdělanou vrstvu speciálně ze slovanských zemí (Balkán a postsovětský prostor). Jedním z důvodů je solidní reputace našich univerzit, možnost studovat v ČEŠTINĚ zdarma. To přispívá přitahování mozků a bezproblémové integraci do společnosti.

    Ne, Češi neměli a nemají vyjímečně špatné předpoklady pro správu domácích záležitostí. Právě naopak. Málo kdo má ty podmínky tak komfortní. Neschopnost využít lidského potenciálu není možno dalších 70 let svádět na 40 let socialistického zřízení. Řada zemí měla podobné nebo podstatně horší startovací pozici a některé se s ní vypořádaly výrazně lépe, jiné podstatně hůře, až tragicky.Skrýt celý příspěvek

    • Luky
      13:25 11.04.2019

      Souhlas. Něco podobého jsem psal současně níže. Po stavbách nám chodí ukrajinští vysokoškoláci, kdo tohle má? Nejhorší na socialismu bylo, že zaoral remízky a trápil statkáře. Tím ...Zobrazit celý příspěvek

      Souhlas. Něco podobého jsem psal současně níže.

      Po stavbách nám chodí ukrajinští vysokoškoláci, kdo tohle má?
      Nejhorší na socialismu bylo, že zaoral remízky a trápil statkáře. Tím došlo k přerušení kontinuity drobnějšího hospodaření. Ve školství jsme ale v globálu netratili, morálně trochu ano... ale zas ta zlatá 60tá ve filmu :)Skrýt celý příspěvek

      • Pavel1
        21:25 11.04.2019

        Naopak, ve školství (stejně jako ve všech oborech) jsme za bolševika ztratili dost. Viz například reformy školství po sovětském vzoru dle komunistického ministra školství a ...Zobrazit celý příspěvek

        Naopak, ve školství (stejně jako ve všech oborech) jsme za bolševika ztratili dost. Viz například reformy školství po sovětském vzoru dle komunistického ministra školství a psychotronika Kahudy. https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

        • Luky
          09:25 12.04.2019

          Samozřejmě tu nebudu obhajovat politizaci školství té doby...což ale není pro 50tá léta asi žádné překvapení. A tady něco extra :) ...Zobrazit celý příspěvek

          Samozřejmě tu nebudu obhajovat politizaci školství té doby...což ale není pro 50tá léta asi žádné překvapení.
          A tady něco extra :) :
          http://extrastory.cz/frantisek...

          Možná je to dílem i Kahudova zásluha, že u nás na stavbách zedníci, studnaři, případně i lidé od VHSky běžně proutkaří....na to by Grygar ani nenašel dost šutráků po štěrkovnáchSkrýt celý příspěvek

    • Kichot
      13:36 11.04.2019

      Přesně jedním z relevantních ukazatelů úspěchu je přepočet kupní síly na počet obyvatel a hle na 6 místě Irsko. Země zcela zdevastovaná Angličany, hladomorem a masivní migrací. ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně jedním z relevantních ukazatelů úspěchu je přepočet kupní síly na počet obyvatel a hle na 6 místě Irsko. Země zcela zdevastovaná Angličany, hladomorem a masivní migrací. Není náhodou že ve stejném žebříčku jsou bývalé komunistické státy ,ale i Čína za západními demokraciemi tedy až na pár ropných státu (kupodivu ne Rusko;-) Hlavní problém tedy nebude genetika, ale komunismus a hlavně to jak jsme se sním vypořádali. Totálně chyběl nějaký " Norimberský proces" Hlavním pohlavárům doživotí(v lepším případě) a ostatním členům různé tresty plus zákaz práce ve státní správě a nemožnost se zúčastnit privatizace. Tak to odneslo jen pár ubožáků, údajných agentů stb kteří ve většině případů podepsali pod nátlakem. Ale ti co vystupovali dobrovolně do KSČ vykradli stát ještě jednou v privatizaci, nebo zasedlo do státní správy, místo aby seděli v chládku nebo dole v dole...Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        13:42 11.04.2019

        "Totálně chyběl nějaký " Norimberský proces" Hlavním pohlavárům doživotí(v lepším případě) a ostatním členům různé tresty plus zákaz práce ve státní správě a nemožnost se zúčastnit ...Zobrazit celý příspěvek

        "Totálně chyběl nějaký " Norimberský proces" Hlavním pohlavárům doživotí(v lepším případě) a ostatním členům různé tresty plus zákaz práce ve státní správě a nemožnost se zúčastnit privatizace."

        Tohle se sice hezky píše a ještě krásněji čte. Ale zkuste se podívat po světě. Třeba aktuálně Venezuela, jak může dopadnou předávání moci pokud se ji vládnoucí strana drží.Skrýt celý příspěvek

        • Kichot
          13:45 11.04.2019

          Bavím se o vysokých funkcionářích, je jasné že nemůžete zavřít třetinu Republiky;-)

          Bavím se o vysokých funkcionářích, je jasné že nemůžete zavřít třetinu Republiky;-)

        • Jirosi
          14:59 11.04.2019

          Kichot: Na začátku moc nemáš, té se musí někdo vzdát. Vzdá se jí výměnou za slib... Slibem byla beztrestnost.. Myslíš, že je dobré začínat novou republiku porušením slibu a ...Zobrazit celý příspěvek

          Kichot: Na začátku moc nemáš, té se musí někdo vzdát.
          Vzdá se jí výměnou za slib... Slibem byla beztrestnost..

          Myslíš, že je dobré začínat novou republiku porušením slibu a zavlečením ji do právního marazmu a nekonečných procesů?
          Neukázalo se, že mladá demokracie má i tak problémů dost...Skrýt celý příspěvek

      • Kichot
        13:43 11.04.2019

        Ale abych nebyl přísný v Armádě a policii bych je nechal. Přece jen hrozilo , že by se snažili urvat to zpátky a bylo by lepší je mít pod dohledem. Viz nešťastné zrušení armády v ...Zobrazit celý příspěvek

        Ale abych nebyl přísný v Armádě a policii bych je nechal. Přece jen hrozilo , že by se snažili urvat to zpátky a bylo by lepší je mít pod dohledem. Viz nešťastné zrušení armády v Iráku a perzekuce armádních členů strany BaasSkrýt celý příspěvek

        • stronger.p
          14:52 11.04.2019

          Takže výběrová spravedlnost? Já třeba osobně zažil na vlastní kůži coby voják ZVS u "vojska politicky nespolehlivých" "teror" ambiciozního mladého komunistického vojenského ...Zobrazit celý příspěvek

          Takže výběrová spravedlnost? Já třeba osobně zažil na vlastní kůži coby voják ZVS u "vojska politicky nespolehlivých" "teror" ambiciozního mladého komunistického vojenského prokurátora JUDr. Fenyka a vidíte, kde je dnes. Na Ústavním soudě. Jak on sám říká, on přeci jen řešil chlapce s nižším IQ ze stavebního vojska... Normálně mě urazil, protože když jsem si ten jeho "omluvný" článek přečetl, tak se mi to všechno promítlo zpátky...Vojenským prokurátorem komunistického režimu se člověk musí chtít stát, to se nepřiděluje. Svině...Skrýt celý příspěvek

          • Kichot
            15:20 11.04.2019

            Tak je to slabina demokracie. Prostě musíš někdy ustoupit, ale dát aspoň navenek signál.. Někde jsem četl , že ekonomický úspěch poválečného Německa spočíval právě v denacifikaci ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak je to slabina demokracie. Prostě musíš někdy ustoupit, ale dát aspoň navenek signál.. Někde jsem četl , že ekonomický úspěch poválečného Německa spočíval právě v denacifikaci i když ne důsledné a nastavení normy pro společnost. U nás se bohužel normou pro společnost stalo nemít žádnou normu. A následky máme dodnes. Ale mohlo být hůře a myslím, že se máme i tak hodně dobře. A navzdory všem pesimistickým předpovědím ( většinou lidí co už mají věk) to půjde nahoru...Skrýt celý příspěvek

      • danny
        16:57 11.04.2019

        Kichot: trest musí být adekvátní spáchanému zlu a musí přijít v časovém intervalu relevantnímu závažnosti činu. Norimberský proces měl sílu v tom, že pachatelé naprosto největších ...Zobrazit celý příspěvek

        Kichot: trest musí být adekvátní spáchanému zlu a musí přijít v časovém intervalu relevantnímu závažnosti činu. Norimberský proces měl sílu v tom, že pachatelé naprosto největších zvěrstev byli konfrontováni s oběťmi a čerstvou dokumentací svých zločinů. Byli to pánové v nejlepších letech, v plné síle a často ještě hrdí na své výsledky.
        v 89 to bylo 36 let od chvíle, kdy Klement Gottwald odtekl po nepovedeném balzamování kanálkem do Vltavy. Většina pachatelů teroru v 50tých letech byla mrtvá nebo v tak pokročilém věku, že by bylo na místě pochybovat o jejich schopnosti chápat, za co jsou vlastně souzeni. A představa, že by někdo chtěl věšet kariérní aparátčíky z 80tých let? Za co?
        V Rumunsku Causeska a jeho ženu popravili. Přineslo to rumunské společnosti vyrovnání se s minulostí a smíření? Nebo morální kredit? Z dostupných informací ten pocit opravdu nemá. Samotný "soud" i výkon trestu do dnes vzbuzuje silné kontroverze.
        A to nemluvím o tom, že samotná denacifikace v Německu je obvykle silně přeceňována. Vždyť podle oficiálních údajů bylo ještě v polovině 60tých let 70% zaměstnanců min.spravedlnosti bývalými členy NSDAP a asi 20% SA.
        https://www.novinky.cz/zahrani...

        Prostě po každé změně režimu musíš volit, zda je menším zlem mít odborné pozice obsazeny morálně bezúhonnými, ale nekvalifikovanými osobami, nebo kvalifikovanými odborníky, kteří se pošpinili.Skrýt celý příspěvek

        • Trener
          21:32 11.04.2019

          To je jasný, že si Němci nevymlátili všechny nácky. Dalo se předpokládám, že řádně nezatnou do vlastního ze známosti, kamarádství, vlastenectví atd. Řada soudů a vyšetřování se ...Zobrazit celý příspěvek

          To je jasný, že si Němci nevymlátili všechny nácky. Dalo se předpokládám, že řádně nezatnou do vlastního ze známosti, kamarádství, vlastenectví atd. Řada soudů a vyšetřování se začala realizovat, až když z aktérů byli stařečkové nad hrobem do té doby chráněné a podporované Hilfe stille.
          Němci též ztěžují bádání v archívech, tedy až po 30 letech s omezeným množstvím času na bádání:
          https://video.info.cz/strunc/h... Skrýt celý příspěvek

  • ARES
    10:21 11.04.2019

    Víra ve všemocnost letadel 5.té generace je až zarážející. Tyto sofistikované systémy vyřazením pozemního zabezpečení se stanou zcela nemohoucími. To nebude nic složitého, protože ...Zobrazit celý příspěvek

    Víra ve všemocnost letadel 5.té generace je až zarážející. Tyto sofistikované systémy vyřazením pozemního zabezpečení se stanou zcela nemohoucími. To nebude nic složitého, protože k tomu stačí vyřadit z činnosti přece jen nemalý počet leteckých základem známé polohy a struktury, pečlivě zaměřených ještě před vznikem vlastního konfliktu, jako cíle nejvyšší priority. Je samozřejmé, že budou bráněny protiraketovou obranou, ale koncentrovaný útok, který se musí očekávat, ztěží odvrátí napadení tak, aby nedošlo k umlčení chodu pozemního zabezpečení letecké základny. To je druhá stránka vybojování vzdušné nadvlády, která se odehraje nikoliv ve vzduchu, ale na zemi. A tato skutečnost zatím nikomu nepřichází na mysl, že k letadlům 5.té generace se musí pořídit i PVO 5.té generace. Takže k miliardám za letadla se musí ještě přidat miliardy na PVO, jinak investice do letadel 5.té generace budou zbytečné vyhozené peníze. Pozemní síly tak rozpočtově ostrouhají. Ale kam "nevstoupí noha pěšáka", tak není nic vyhráno.Skrýt celý příspěvek

    • Míša
      11:36 11.04.2019

      Pokud nejsi typickej bigoš, nejspíš pochopils, pokud letectvo válku uplně nevyhrálo(BB, Koalice-Srbsko), tak minimálně o ní rozhodlo. Samozřejmě vyjímky vždy byly a také budou. ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud nejsi typickej bigoš, nejspíš pochopils, pokud letectvo válku uplně nevyhrálo(BB, Koalice-Srbsko), tak minimálně o ní rozhodlo. Samozřejmě vyjímky vždy byly a také budou. Amerika velmi brzy pochopila výhodu Cv, aby nebyla blízko cizího území snadným statickým cílem. Ano stále zde vedu řeč o 5G zaváděných i provozovaných strojích. Pokud letectvo(nyní již obecně) vnímá generalita-vláda, jako klíč k úspěchu, pak proč zde pochybovat, věříte si natolik, že máte víc rozumu, než kupř. celý Pentagon?

      Konečně si všimněme snahu vyrobit nový tank pro 21stol., skoro žádná zem se do toho nehrne, ale letouny provozujeme i my, kteří armádu téměř nemáme.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      11:59 11.04.2019

      "Tyto sofistikované systémy vyřazením pozemního zabezpečení se stanou zcela nemohoucími. " Stejně jako to vybavení vyžadují i stroje 4.gen, 3. gen, atd... Letadla vždy vyžadovala ...Zobrazit celý příspěvek

      "Tyto sofistikované systémy vyřazením pozemního zabezpečení se stanou zcela nemohoucími. "

      Stejně jako to vybavení vyžadují i stroje 4.gen, 3. gen, atd... Letadla vždy vyžadovala letiště a údržbu.

      Letadla 5.generace tu máme od roku 2005. Pokud se rozhodneme kolem roku 2030 pokračovat se 4.gen bude to jen další zaostávání.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      12:02 11.04.2019

      "To nebude nic složitého, protože k tomu stačí vyřadit z činnosti přece jen nemalý počet leteckých základem známé polohy a struktury, " A vyřadíš je čím? Dalekodosahové cruise ...Zobrazit celý příspěvek

      "To nebude nic složitého, protože k tomu stačí vyřadit z činnosti přece jen nemalý počet leteckých základem známé polohy a struktury, "
      A vyřadíš je čím? Dalekodosahové cruise mislle? Ty má v okolí jen Rusko - a v případě konfliktu s ním půjde evidentně o nějaký konflikt Rusko x Evropa a tedy jsme až padesátý cíl na seznamu, a vyřazení jednoho letiště znamená nasazení velkých desítek, proti sofistikované PVO spíše stovek střel.

      Ostatní potenciální útočníci ani cruise missle nemají, tak čím budou letiště vyřazovat? Letectvem....
      Takže půjde o to, kdo dřív druhému vybombarduje letiště.Skrýt celý příspěvek

      • Kichot
        12:49 11.04.2019

        Jako význam letiště bych zas nepřeceňoval. Vždycky se počítalo se záložními eventualitami a mají nebo měli na to jak mobilní technické prostředky řízení l.p. tak probíhala i ...Zobrazit celý příspěvek

        Jako význam letiště bych zas nepřeceňoval. Vždycky se počítalo se záložními eventualitami a mají nebo měli na to jak mobilní technické prostředky řízení l.p. tak probíhala i cvičení. Sice na konci 90let už jen teoreticky, ale předpokládám že ta schopnost se udržela. A to nemluvím o vlastní ochraně letiště.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          13:31 11.04.2019

          Kichot: Pokud na vás nepřítel udeří z "informační" převahou. Pak vám jak se tu někteří snaží naznačit stihne všechno rozsekat dříve než to uvedete do bojového stavu. A tam je jedno ...Zobrazit celý příspěvek

          Kichot: Pokud na vás nepřítel udeří z "informační" převahou. Pak vám jak se tu někteří snaží naznačit stihne všechno rozsekat dříve než to uvedete do bojového stavu.
          A tam je jedno jestli máte 10-30. letadel. Stejně budou 90% ztráty v první vlně úderu.
          Když nemáte letadla, nepotřebujete letiště. Pokud letadla přežila stejně stojí na letištích, ze kterých se nemají jak dostat, atd.
          Záložní letiště jako řešení vašeho problému je někde dalo vzadu.

          Nebo souhlasíte z Logickem, a pak není tak snadné napadnout ani jedno letiště. Ale potom nemáte "problém" mít na něm kvalitní letadla...Skrýt celý příspěvek

          • Kichot
            13:58 11.04.2019

            Trochu si to představujete jako blitzkrieg kdy nás někdo přepadne z čistého nebe. Nebo snad máte pocit , že Srbové nebo Iráčani nestihli svá letadla přesunout na zálohy a úkryt? ...Zobrazit celý příspěvek

            Trochu si to představujete jako blitzkrieg kdy nás někdo přepadne z čistého nebe. Nebo snad máte pocit , že Srbové nebo Iráčani nestihli svá letadla přesunout na zálohy a úkryt? Pořád je dokázali používat, problém měli s jejich zaostalostí a né z nedostaku drahSkrýt celý příspěvek

  • SofF
    23:10 10.04.2019

    zajímavá přehlídka zemí, nejvíc zaráží že zájem mají vlastně nejchudobnější státy EU - Rumunsko a Maďarsko. Pro ty je ideální levný Gripen nebo F-16V. Ani to Španělsko a Řecko na ...Zobrazit celý příspěvek

    zajímavá přehlídka zemí, nejvíc zaráží že zájem mají vlastně nejchudobnější státy EU - Rumunsko a Maďarsko. Pro ty je ideální levný Gripen nebo F-16V. Ani to Španělsko a Řecko na tom nejsou lépe - obrovská nezaměstnanost mezi mladými ale prachy se budou cpát do drahých hraček s pochybnou využitelností. Navíc tím schází na úbytě i evropské programy když se zpoza oceánu tak úspěšně daří přesvědčovat k nákupům tamní techniky.Skrýt celý příspěvek

    • Econ
      00:40 11.04.2019

      Ona je i otázka, zda je nutné (nebo žádoucí), aby evropa investovala do vývoje podobného letounu. Já nevím. Máme v evropě Airbus, který investuje do vývoje dopravních letadel. ...Zobrazit celý příspěvek

      Ona je i otázka, zda je nutné (nebo žádoucí), aby evropa investovala do vývoje podobného letounu. Já nevím. Máme v evropě Airbus, který investuje do vývoje dopravních letadel. Takže řada technologií tu je a je rozvíjena. Jasně stealth technologie tu není.
      Pak tu máme Grippen jako levnou varianta. Nevím tedy, jak by obstál v boji proti ruským a čínským strojům. Nevím o kolik je horší než F35. Laicky se mi zdá, že řadu softwarových věcí lze udělat i v Grippenu, případně s posílením hardware.
      Jak říkám, podle mě je vůbec otázka , zda je žádoucí investovat velké částky do vývoje nového eurofighteru. Byla by to jistě investice opět pečlivě národnostně vyvážená a obávám se, že s nižší efektivitou.Skrýt celý příspěvek

      • SofF
        02:25 11.04.2019

        určitě to je žádoucí jelikož by EU vypadla jako důležitý technologický hráč. Už nyní to je nahnuté, USA s RF a Čínou jsou jediné mocnosti co dostaly do vzduchu letadlo 5 generace, ...Zobrazit celý příspěvek

        určitě to je žádoucí jelikož by EU vypadla jako důležitý technologický hráč. Už nyní to je nahnuté, USA s RF a Čínou jsou jediné mocnosti co dostaly do vzduchu letadlo 5 generace, zájem se přesouvá k perspektivní šesté zatímco se Evropa babrá v "tajfunech" a Gripenech tedy pořád něco jako 4+. Plány mají i Britové ale asi to dál než na demonstrátor nepůjde neb prostě schází lidi které z EU aktivně přetahují Státy. Ono je to i pochopitelné, identitou je Evropa rozdělená a když ze zámoří přijde nabídka pracovat na mnohem velkoryseji financovaných projektech tak málokdo odolá, zůstává víceméně průměr. Podobně na to trpělo Rusko v 90 letech kde se vývoj skoro zastavil a drželi to jen nadšenci doslova jen za stravu.
        A na závěr, je to tedy více než žádoucí protože už dnes movití kupci poptávají něco lepšího než dosluhující 4 generaci a jediný kdo bude moci nabídnout takové zboží budou pouze Státy s Ruskem, Čína horko těžko uvolní nějaký konkurenceschopný derivát J-20.Skrýt celý příspěvek

        • balm
          12:03 11.04.2019

          V případě 4. a 4,5. generace letounů jde o prostý fakt, že jsou si až příliš rovnocenné ve schopnostech a možnostech. To znamená, že v případě konfliktu budou stát proti stejně ...Zobrazit celý příspěvek

          V případě 4. a 4,5. generace letounů jde o prostý fakt, že jsou si až příliš rovnocenné ve schopnostech a možnostech. To znamená, že v případě konfliktu budou stát proti stejně schopnému protivníkovi a na obou stranách bude docházet k velkým ztrátám. Velmi vyrovnaný poměr zničených a ztrát. Zapojí-li se do konfliktu 5. generace s veškerými výhodami (technologická, informační, ... převaha), bude jako kočka mezi holuby a vymlátí všechno, co bude v jejím dosahu. Poměr zničených cílů se vůči vlastním ztrátám dramaticky navýší.

          Logicky chce každý stát získat převahu nad svým nepřítelem, způsobit mu enormní ztráty (stačí už vědomí, že soupeř disponuje takovými schopnostmi) a minimalizovat vlastní ztráty. Potom se nemůžete divit, že i "chudší zákazník" požaduje 5. generaci, protože jeho skromné síly si dokáži poradit s mnohem početnějším protivníkem, vyzbrojeným 4. generací letounů.

          V tom tkví podstata modernizace a snaha získat 5. generaci letounů a střel.Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        09:12 11.04.2019

        Dovolit si to může a má na to finance. Rafale a Typhoonů se vyrobilo cca 700 ks, což je více než dost na to, aby stálo za úvahu vyvinout a vyrobit nástupce. Navíc ani jeden výše ...Zobrazit celý příspěvek

        Dovolit si to může a má na to finance. Rafale a Typhoonů se vyrobilo cca 700 ks, což je více než dost na to, aby stálo za úvahu vyvinout a vyrobit nástupce. Navíc ani jeden výše uvedený nebyl nijak zásadně exportován. Steahl technologie umíme, jen ještě nebyly uplatněny tak komplexně jak v F-35. Radar a motory taky nejsou problém.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        09:54 11.04.2019

        "Nevím o kolik je horší než F35. Laicky se mi zdá, že řadu softwarových věcí lze udělat i v Grippenu, případně s posílením hardware. " Laicky se ti můžeš říct, že červená je ...Zobrazit celý příspěvek

        "Nevím o kolik je horší než F35. Laicky se mi zdá, že řadu softwarových věcí lze udělat i v Grippenu, případně s posílením hardware. "

        Laicky se ti můžeš říct, že červená je modrá. Ale to zni modrou neudělá.


        Poly:"Dovolit si to může a má na to finance. Rafale a Typhoonů se vyrobilo cca 700 ks, což je více než dost na to, aby stálo za úvahu vyvinout a vyrobit nástupce. "

        Jenže Evropa by potřebovala jediný typ. To je právě ten problém, že nákupní kapacity se tříští mezi 3 Evropské+USA letouny.
        Prostě dnešní levný masivně zavedený letoun je F-35, cokoliv jiného bude dražší nebo horší řešení. Ale můžeme tady 40. let spekuloval a pak si je stejně koupit viz SR a jejich F-16V.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        10:39 11.04.2019

        "Laicky se mi zdá, že řadu softwarových věcí lze udělat i v Grippenu, případně s posílením hardware. " Kolik lítá a bude lítat Gripenů a kolik lítá a bude látat F-35? Samozřejmě, ...Zobrazit celý příspěvek

        "Laicky se mi zdá, že řadu softwarových věcí lze udělat i v Grippenu, případně s posílením hardware. "
        Kolik lítá a bude lítat Gripenů a kolik lítá a bude látat F-35? Samozřejmě, že část věcí lze udělat na gripenu (ale zbraní venku a tedy mizerného RCS se nezbavíš, což znamená, že v souboji 1:1 jde gripen dolů dříve, než bude mít šanci vystřelit) - otázka je, kdo to zaplatí? Mezi kolik států se bude muset rozpočítat vývoj?

        "Jasně stealth technologie tu není. "
        Částečně je. Eurofighter má podobné stealth prvky, jako např. B-1B. Takové prestealth.Skrýt celý příspěvek

    • balm
      11:06 11.04.2019

      Za úpadek vývoje a rozvoje si může může Evropa sama svou vlastní impotencí a náskok se bude neustále stupňovat. Jako zákazník si zvolíte výhodnější řešení (politické a ekonomické ...Zobrazit celý příspěvek

      Za úpadek vývoje a rozvoje si může může Evropa sama svou vlastní impotencí a náskok se bude neustále stupňovat. Jako zákazník si zvolíte výhodnější řešení (politické a ekonomické body), včetně detailu - pokročilých letounů.Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        12:49 11.04.2019

        Pokud se nepletu, jsou to obvykle vaše příspěvky, které mají hlavu a patu, co se letectví týče. V čem nyní Evropa zaostává za USA v případě letectva. Teď nemyslím to, že USA ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud se nepletu, jsou to obvykle vaše příspěvky, které mají hlavu a patu, co se letectví týče. V čem nyní Evropa zaostává za USA v případě letectva. Teď nemyslím to, že USA vyrobily a nasadily už stovky letadel 5. generace, ale spíše schopnost vyrobit stejně pokročilý letoun. Zastáváte názor, že už ne?Skrýt celý příspěvek

        • balm
          14:12 11.04.2019

          Přestal jsem věřit už hodně dávno. V celé Evropě není jediná země, která by sama byla schopna a ochotna financovat vývoj 6. generace bojového letounu (5. generace už je pasé) a ...Zobrazit celý příspěvek

          Přestal jsem věřit už hodně dávno. V celé Evropě není jediná země, která by sama byla schopna a ochotna financovat vývoj 6. generace bojového letounu (5. generace už je pasé) a zákonitě se dostáváme k prověřené "spolupráci skutečných partnerů". V praxi to znamená účast na sumitech před spoušti fotoaparátů, úsměvy, potřásání rukou, kudly v zádech, podrážení nohou a kopance v podobě přesunů financí na "potřebnější socialismus". Klasika, praxí ověřená klasika, která už tady byla (např.: Eurofighter Typhoon). Nově umocněná tím, že náklady na vývoj budou minimálně 10 - 15x vyšší, než stál vývoj Eurofighter Typhoon. A do toho se budou neustále měnit požadavky, vybavení a tak dále. Standardní boj o ohlasy voličů, vlastní zájmy a sféry vlivu. Já se toho asi už nedožiji (+/- 25 - 35 let nás dělí od 6. generace), ale kdybych si měl vsadit, tak USA a Čína budou mít 6. generaci dříve, než EU.

          Dokázala by, ale to byste potřeboval za humny přímého nepřítele, protože jinak za jeden provaz nepotáhnou a dále se budou soustředit na budování socialismu s plánem nahrazení původního obyvatelstva.Skrýt celý příspěvek

          • strikehawk
            15:20 11.04.2019

            Balme, Evropa má neskutečné rezervy co se týče vědeckotechnického potenciálu a jeho využití pro obranné účely. Bohužel nebo spíš bohudík po dvou světových válkách kdy jsme si naši ...Zobrazit celý příspěvek

            Balme, Evropa má neskutečné rezervy co se týče vědeckotechnického potenciálu a jeho využití pro obranné účely. Bohužel nebo spíš bohudík po dvou světových válkách kdy jsme si naši Evropu kompletně dvakrát téměř srovnali se zemí se držíme zpátky. A zatím je to dobře. Jen samotné Německo kdyby šláplo do pedálů tak je schopno vyvinout stíhač 6. generace, že by v Pentagonu i Kremlu čuměli jak telata. D-F tandem je stoprocentně schopen vyvinout letadlo lepší než ta sračka F-35.
            Kdo ale chce Německo s 4% a více % HDP obranného rozpočtu a tisícovkou Eurofighterů nebo jejích následovníků na letištích?
            Evropa nepotřebuje konfrontaci aby si udržela status supervelmoci jako celku.
            To potřebují USA, protože jejich supervelmocenský status stojí a padá na dolaru.Skrýt celý příspěvek

          • balm
            16:04 11.04.2019

            @strikehawk 15:20 11.04.2019 Rozumím, že přemýšlení o nové generaci bitevních velbloudů s cílem zničit naší civilizaci odvádí všechnu pozornost, finance a úsilí, ale nakonec to ...Zobrazit celý příspěvek

            @strikehawk 15:20 11.04.2019

            Rozumím, že přemýšlení o nové generaci bitevních velbloudů s cílem zničit naší civilizaci odvádí všechnu pozornost, finance a úsilí, ale nakonec to dopadne tak, že budeme nahrazeni, nebo krvavě vyhrajeme. Invazní armáda už tu je, nyní zbývá namnožit. Tímhle multikulturní šílenstvím to nemůže dopadnout jinak.Skrýt celý příspěvek

  • Ledna
    22:16 10.04.2019

    Redaktor ma pravdu, ztratili jsme statisice v prvni valce, v emigraci pred a behem druhe valky, ztraty (300k) behem druhe valky ( coz bylo vzhledem k velikosti populace jedno z ...Zobrazit celý příspěvek

    Redaktor ma pravdu, ztratili jsme statisice v prvni valce, v emigraci pred a behem druhe valky, ztraty (300k) behem druhe valky ( coz bylo vzhledem k velikosti populace jedno z nejvyssich cisel), komunisticke koncentraky, emigrace za komunizmu.
    Behem tucnych let co ted byly se nekoupil snad ani samopal aniz by z toho nebyl průser, postavilo se par usmolenych kilometru dalnic. Kdyz clovek cte o polsku, slovensku, madarsku, tak se musi stydet, kdyz cte o rumunsku, tak sr musi stydet dvojnasob.Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
      10:09 11.04.2019

      Vôbec nema pravdu. Nežijem v Česku ale ako človek narodeny v Československu mam k Česku pozitívny vztah a dianie u vas sledujem nielen cez telku ale aj pri navštevach. Česka ...Zobrazit celý příspěvek

      Vôbec nema pravdu. Nežijem v Česku ale ako človek narodeny v Československu mam k Česku pozitívny vztah a dianie u vas sledujem nielen cez telku ale aj pri navštevach. Česka republika je užasne miesto pre život, so slušnymi ludmi, minimalnou chodobou, velmi bezpečna a dobre vybavena potravinami, vodou, pivom, zdrojmi a sietami. Slovensko Vam vobec nemusi byt vzorom, ked si nebude sami kazit naladu horekovaním nad Zemanom a počuvaním všelijakych "kakamurov". Treba ist do Londyna, Pariža, Hamburgu, New Yorku a poviete si naozaj a po pravde "zlata" Praha, Brno, BudejoviceSkrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    21:41 10.04.2019

    Môj názor : Od Usa nekupovať nič. Nie preto,že by F35 bola nekvalitná( rozhodne je ) alebo žeby bola pridrahá ( až tak drahá nie je) ale preto,lebo USA sa netaja tým že chcú ...Zobrazit celý příspěvek

    Môj názor :
    Od Usa nekupovať nič.
    Nie preto,že by F35 bola nekvalitná( rozhodne je ) alebo žeby bola pridrahá ( až tak drahá nie je) ale preto,lebo USA sa netaja tým že chcú európsky leteclý priemysel zničiť. Zamyslime sa : kauza Dieselgate,prevalilo sa to, Nemci platia obrovské odškodné. Ok. Nedávno inžinieri Boeingu poslali na onen svet 300 ľudí a reakcia Usa je uvaliť clo na Airbus. Nemala by Eu dať Boeingu pokutu aspoň 20 mld ,ako oni Nemcom,za to že nám nad hlavami lietali nebezpečné lietadlá ? Na dieselgate aspoň nikto nezomrel. USA jednajú s Európou ako so špinavou handrou,nie ako so spojencom. Nedávno Bombardier dostal v Usa stop na svoje lietadlo,následne odmietol stíhačky od Boeingu,ktoré stáli za lobbingom proti Bombardieru v Usa. Viete čo potrebujú Usa ? Oni potrebujú hlupákov ako Bolsonaro,ktorý vykácajú prales kvôli palmovému oleju pre Mondelez,hlupákov čo predajú najlepšiu Brazílsku firmu Embraer ,rodinne striebro brazilie,do rúk Boeingu. Potrebujú hlupákov ako Babiš,ktorý kľudne dohodne dostavbu Temelína zbankrotovanému Westinghouseu. Nie všade sú ale politici bez zodpovednosti za svoju zem. Kanaďania si zhoršili vzťahy z najlepšim spojencom,pretože chápu ( na rozdiel od nás v Európe ) ,že firmy ako Bombardier predstavujú jadro ekonomiky a stoja za zhoršené vzťahy. Minule Usa odstrelili Airbus v tom trápnom zrušenom tendri na tankery,dnes na Airbus uvaľujú clo a zajtra môžu kľudne prehlásiť že Airbus je ohrozenie ich národnej bezpečnosti. ( Bmw ,ktoré ma továrne v Usa,je podľa nich také ohrozenie ). Jedného dná sa možno zobudíme a zistíme že nielen Európske letectvo ale aj celý zbrojný priemysel neexistuje,lebo ho zhltli Usa a nám neostane nič iné kupovať ich predražené zbrane bez možnosti alternatívy,pod hrozbou sankcii. Už len minimálne preto radšej viac grippenov alebo Eurofighterov.
    Inak,som vďačný Usa za oslobodenie,ale Európy,ale reálne im nedlhujeme nič. Krv ich vojakov bola dávno zaplatena rozmachom po WW2 ,v dôsledku imigrácie európskej elity,do ktorej vzdelania nedali ani cent. A ani argument,že podporili Československo pri vzniku neobstojí, federácia nevznikla kvôli Masarykovým diplomatickým schopnostiam ale pretože sme sa veľmoci hodili v procese rozbitia inej veľmoci. Rovnako ako sme sa hodili Sovietom,keď rozbíjali Nemcov. To bolo tiež "oslobodenie" avšak rovnako ako Usa,ani im nič nedlhujeme.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      22:42 10.04.2019

      Není nad pořádné objektivní hodnocení...

      Diskuze na téma IQ, fakt nepotřebovala názorné příklady.

      Není nad pořádné objektivní hodnocení...

      Diskuze na téma IQ, fakt nepotřebovala názorné příklady.

    • strikehawk
      11:30 11.04.2019

      Zcela mimořádně s tebou souhlasím. Ano je to tak jak píšeš. USA zcela nepokrytě prosazují svoje zájmy na úkor Evropy....příkladů jsou mraky.

      Zcela mimořádně s tebou souhlasím. Ano je to tak jak píšeš. USA zcela nepokrytě prosazují svoje zájmy na úkor Evropy....příkladů jsou mraky.

  • xstandis
    20:44 10.04.2019

    Co je to za blabol, ze v dusledku emigrace zmizely statisice kompetentnich lidi a jejich genofond? Z hlediska statistiky je to nesmysl. V cele populaci tvori toto mnozstvi jen 1 az ...Zobrazit celý příspěvek

    Co je to za blabol, ze v dusledku emigrace zmizely statisice kompetentnich lidi a jejich genofond? Z hlediska statistiky je to nesmysl. V cele populaci tvori toto mnozstvi jen 1 az 2 procenta (csr 15 mil.). To se jejich genofond vzal odnikud a oni si ho nenavratne vzali sebou? Samozrejme ze se vzal z nasi populace a je v ni zachovan. Reknu to jednoduse - inteligentni a velmi schopny clovek bude mit rozhodne jine zamestnani nez v nasi armade. Je to problem armady s lidskymi zdroji.Skrýt celý příspěvek

  • Snownomad
    20:30 10.04.2019

    o genofondu a lepších národech fakticky může mluvit jen hlupák jak řekl Buddha: jsme to, co vidíme v druhých vysvětlení: druzí jsou naše zrcadlo, vlastnosti které nám vadí na ...Zobrazit celý příspěvek

    o genofondu a lepších národech fakticky může mluvit jen hlupák

    jak řekl Buddha: jsme to, co vidíme v druhých
    vysvětlení: druzí jsou naše zrcadlo, vlastnosti které nám vadí na druhých, jejich nedostatky, slabé stránky, jsou projekce našich vlastních nedostatků do ostatních

    je třeba obrátit pohledSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3