Stealth F-35A Lightning II pro Polsko, Rumunsko a Maďarsko

Stealth F-35A Lightning II pro Polsko, Rumunsko a Maďarsko
F-35A Lightning II norského letectva / Forsvarsdepartementet (Zvětšit)

Viceadmirál Matthias Winter, šéf kanceláře Pentagonu pro program F-35, v písemné výpovědi směřované americké Sněmovně reprezentantů nastínil vývozní možnosti víceúčelových bojových letounů páté generace F-35 Lightning II. Winter mezi možné zákazníky zařadil Polsko a Rumunsko. Také maďarská média spekulují o zájmu Budapeště nakoupit F-35.

Snaha prodat F-35 dalším zemím je v souladu s loni přijatým plánem „Buy American“ administrativy Donalda Trumpa. Prezident Trump chce tímto způsobem nejen podpořit domácí ekonomiku, ale také čelit rostoucí čínské a ruské konkurenci (tedy rostoucímu vlivu obou zemí) na poli dodávek pokročilých zbraňových systémů, jako jsou bojové letouny, drony, válečné lodě a jiné těžké zbraně.

Mezi možné budoucí zákazníky F-35 patří podle Wintera Singapur, Řecko, Španělsko, Rumunsko a Polsko. Případné dodávky zbraní by probíhaly prostřednictvím programu zahraničního prodeje FMS (Foreign Military Sales), tedy formou přímé dohody mezi vládami. Skrze FMS Washington prodává ty nejpokročilejší zbraňové systémy.

Španělsko uvažuje o pořízení 45 až 50 letounů F-35A a 12 až 15 F-35B (s krátkým startem a kolmým přistáním) pro námořnictvo. Singapur chce získat zpočátku čtyři F-35A pro účely testování a srovnání s F-16C / D Block 52+.

Podle polského webu Milmag je zvláštní přítomnost Řecka na seznamu. Samozřejmě překážkou je obrovské zadlužení země, ale především v dubnu 2018 řecká vláda schválila modernizaci 85 letounů F-16 na standard F-16V.

Nákup F-35 zvažují i další země, jako je Finsko, Švýcarsko nebo Spojené arabské emiráty. Finsko poptává až 64 nových letounů. Podle Wintera Washington odpoví na všechny žádosti o informace ohledně prodeje F-35.

Poslední prodejní úspěch F-35 zaznamenaly v minulém roce v Belgii, která objednala 34 letounů za čtyři miliardy euro. Dodejme, že jde o „podivně“ nízkou cenu, která má ale zřejmě prosté vysvětlení ‒ belgické letectvo nepochybně využije provozní zázemí nizozemských F-35. Stejně však překvapí (při povrchním porovnání), že jde poměrově o podobnou částku, jakou Slovensko zaplatilo za nové F-16.

Z evropských zemí si F-35 prozatím objednala Velká Británie, Nizozemsko, Dánsko, Belgie, Itálie a Norsko. Účast Turecka na programu F-35 je kvůli dodávkám ruských systémů protivzdušné obrany S-400 nejasná.


Vzdušné tankování F-35A při přeletu do Bulharska; ilustrační video

O F-35 se však nově zajímají i země střední a východní Evropy. Nejdále je Varšava, která s Washingtonem vyjednává o urychleném nákupu 32 letounů F-35A Lightning II v rámci programu Harpyje. F-35A nahradí v polském letectvu již notně zastaralé stíhací bombardéry Su-22 a frontové stíhačky MiG-29. V roce 2018 se po sérii nehod MiG-29 (poslední nehoda se stala 4. března letošního roku) polské ministerstvo obrany rozhodlo program Harpyje urychlit.

Cena kontraktu ani datum dodání F-35 do Polska nejsou známy. Podle Richarda Edwardse, viceprezidenta Lockheed Martin pro mezinárodní prodej, však nelze prodej přes FMS uspěchat. Pokud dojde k podpisu smlouvy nyní, Polsko získá F-35A nejdříve v roce 2024.

„Vzhledem k tomu, že americká strana o tom [prodeji] veřejně hovoří, znamená to, že nákup může být urychlen,“ komentoval zprávu viceadmirala Wintera polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. „S těmito informacemi jsem spokojen. Není to překvapení, protože jsme již zahájili jednání s USA. Připravil jsem právní a finanční základ pro získání nejméně 32 bojových letadel páté generace.“

Podle webu FlightGlobal, který se odvolává na neoficiální informace, Polsko nakoupí v první fázi 16 F-35A. Polské letectvo ale požaduje ideálně 48 bojových letounů páté generace.


F-35B na výsadkové lodi USS Wasp, ilustrační video

V případě Rumunska je situace méně jasná, protože Winter je vůbec první, kdo se o možném prodeji F-35A do Rumunska zmiňuje. Nepochybně se tedy již vedou jednání mezi Washingtonem a Bukureští. Rumunská média v podstatě jen převzala informace Reuters a možný nákup F-35 dále nekomentují.

Rumunsko v poslední době masivně investuje do nákupu nových zbraňových systémů, není ale jasné, zda má dostatek prostředků na nákup velmi drahých F-35. Rumunsko v současné době provozuje 12 ex-portugalských stíhaček F-16 Block 15 modernizovaných podle standardu MLU (Mid-Life Upgrade).

Rumunsko přitom v minulých měsících projevilo zájem o dalších pět ex-portugalských F-16. Zároveň podle Mihai Fifora, rumunského ministra obrany, Rumunsko vyjednává s USA, Izraelem a Řeckem o nákupu dalších 36 použitých F-16. Nové letouny v rumunském letectvu nahradí již zcela zastaralé stíhačky MiG-21 LANCER.

Informace o možných dodávkách F-35 do Rumunska jsou překvapení, protože „nejdivočejší“ spekulace v rumunských médiích mluvily o nákupu nových F-16. Avšak za nákup 36 kusů F-35 Rumunsko zaplatí (včetně komplexního provozního zázemí a v rámci provozních nákladů) výrazně více než za stejný počet F-16. Připomeňme, že Slovensko za nákup 14 nových F-16 (včetně komplexního provozního zázemí, výcviku a zbraní) zaplatilo 1,6 miliardy euro.


Námořní verzi F-35C objednalo zatím jen americké námořnictvo; ilustrační video

V případě Maďarská místní média spekulovala o možném nákupu F-35 v únoru. Podle únorového článku serveru 24.hu, který se odvolává na nejmenované zdroje, v roce 2026 vyprší pronájem maďarských Gripenů a Budapešť vážně uvažuje o nákupu letadel páté generace, tedy F-35A Lightning II.

„Podle našich informací vojenské vedení vážně zvažuje možnost nekupovat stíhací letouny Gripen čtvrté generace, naopak rozhodnutí o koupi stíhacích letounů páté generace může být provedeno v nejbližší době,“ psal v únoru web 24.hu

Polsko letos hodlá na obranu vydat 2,1 % svého HDP, což odpovídá 11,76 miliardám dolarů (267 miliard Kč), Rumunsko 4,29 miliardy dolarů (2 % HDP; 97,5 miliardy Kč) a Maďarsko 1,77 miliardy dolarů (1,16 % HDP; 40 miliard Kč).

Všechny tři země přitom počítají s mnohamiliardovými nákupy nových zbraňových systémů ‒ prostředky na nákup těchto zbraní se najdou nepochybně i mimo rozpočet ministerstev obrany daných zemí. Zejména Polsko mluví o tom, že F-35A nakoupí mimo rozpočet ministerstva obrany, stejně jako tomu bylo v případě nákupu 48 polských F-16C/D.

Názor Armádních novin
Pronájem českých stíhaček Gripen skončí v roce 2027 a je tedy třeba začít uvažovat, jak postupovat dále. Nákupem F-35A by Česká republika nepochybně dala jasně a velmi zřetelně najevo své spojenectví se Spojenými státy. Avšak Česká republika má jeden velmi vážný problém, který se nevyřeší dříve, než za jednu nebo dvě generace. Nejsou to peníze, ale nedostatek kompetentních lidí schopných řešit takto komplexní a náročné projekty (nejen z oblasti zbrojních nákupů). Bohužel za poslední století, a zejména za období komunismu, Česká republika přišla (především emigrací) o stovky tisíc kompetentních lidí (včetně jejich genofondu), které se zatím nepodařilo nahradit. Taková je realita a je tedy vážnou otázkou, zda vynakládat nedostatkové lidské zdroje na nákup a provoz F-35A nebo zůstat u osvědčených Gripenů.

Zdroj: Reuters, 24.hu, MilMag

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko

Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...

Stíhačky, korvety, rakety: Rumunská armáda mohutně posiluje

Rumunské ministerstvo obrany v dalších letech na modernizaci armády vynaloží téměř 10 miliard euro. ...

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M ...

Maďarská armáda směřuje k nákupu bojových vozidel pěchoty Puma

Podle maďarského deníku Nepszava maďarská armáda nakoupí 200 nových bojových vozidel pěchoty (BVP). ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  10:16 29.07.2019

  V jednej diskusii som našiel zaujímavý prepočet, koľko vlastne stojí Maďarov lízing Gripenov:

  V oboch desaťročných cykloch mali kúpených 16 800 letových hodín. Ak sa sumy, ktoré ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V jednej diskusii som našiel zaujímavý prepočet, koľko vlastne stojí Maďarov lízing Gripenov:

  V oboch desaťročných cykloch mali kúpených 16 800 letových hodín. Ak sa sumy, ktoré zaplatili, vydelia týmto číslom, vyjde to v prvom cykle na 90k dolárov za letovú hodinu, zatiaľ čo v druhom cykle 70k dolárov za letovú hodinu. (mne pri kontrolných prepočtoch vyšli o niečo vyššie sumy, no preratúval som to pri súčasnom kurze).

  V prípade, že by sa (ignorujúc ceny letových hodín deklarovaných Saabom) rátalo s cenou "čistých" prevádzkových nákladov 25k dolárov na letovú hodinu, znamenalo by to preplatok asi 1,85 miliard dolárov za 20 rokov lízingu 14 strojov, čo v prepočte na jeden stroj znamená 132 miliónov dolárov iba za 20-ročný prenájom jedného Gripenu, bez samotných prevádzkových nákladov.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   10:36 29.07.2019

   Dlžno k tomu podotknúť, že autor prepočtu vychádzal čiste iba z ceny zaplatenej za lízing a neuvedomil si, že do prevádzkových nákladov treba zarátať aj položky nad rámec lízingu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Dlžno k tomu podotknúť, že autor prepočtu vychádzal čiste iba z ceny zaplatenej za lízing a neuvedomil si, že do prevádzkových nákladov treba zarátať aj položky nad rámec lízingu ak palivo, výstavba hangárov, platy pilotov a obslužného personálu ... ;-)
   Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   14:25 29.07.2019

   Tak 90k je celkem daleko od 25k, nedejbože od zde uváděných hodnot některými.
   A jak píšeš stále tam není všechno :O

   Klidně bych to nechal v v původní měně a do závorky ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak 90k je celkem daleko od 25k, nedejbože od zde uváděných hodnot některými.
   A jak píšeš stále tam není všechno :O

   Klidně bych to nechal v v původní měně a do závorky Eura/dolary. Připadně hodil link přímo na zdroj.
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    18:33 29.07.2019

    Len tak som zbesilo behal po webe, takže už neviem, kde som to presne našiel, každopádne som si pohľadal (je to aj na maďarskej wiki o Gripenoch: ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Len tak som zbesilo behal po webe, takže už neviem, kde som to presne našiel, každopádne som si pohľadal (je to aj na maďarskej wiki o Gripenoch: https://hu.wikipedia.org/wiki/... ), že hodnota aktuálnej zmluvy, platnej od 2012, je 340 miliard forintov a nad rámec toho ešte majú s Kanaďanmi zmluvu o pilotnom výcviku v hodnote 58 miliard forintov (ktorá do horného výpočtu tiež zarátaná nebola).

    Pohľadať finálnu sumu prvého lízingového cyklu vo forintoch sa mi presne nepodarilo, lebo tam boli popri pôvodne dohodnutej sume ešte doplatky za potrebné úpravy a nemalé kurzové straty, proti ktorým neboli Maďari nijako poistení.
    Skrýt celý příspěvek

 • premek
  21:57 11.06.2019

  Ty země, které podlehnou nátlaku k pořízení F-35, brzy spláčou nad výdělkem. Netuší, co je to za pelech, který se pouze reklamě udržuje. NI a jiní jsou z F-35 doslova zoufalí a to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty země, které podlehnou nátlaku k pořízení F-35, brzy spláčou nad výdělkem. Netuší, co je to za pelech, který se pouze reklamě udržuje. NI a jiní jsou z F-35 doslova zoufalí a to jde o média, které zajímají fakta a ne marketing. USA čeká největší krize v dějinách lidstva, do dvou let ztratí nejen globální, ale i regionální význam. Váš globální finanční analytik.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   22:59 11.06.2019

   A to je názor založenej na čtení Sputniku, nebo Aeronetu?

   A to je názor založenej na čtení Sputniku, nebo Aeronetu?

 • PavolR
  09:42 18.05.2019

  V maďarských vládnych médiach sa spúšťa 3. vlna propagandy ohľadne možného nákupu F-35 od Lockheedu: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V maďarských vládnych médiach sa spúšťa 3. vlna propagandy ohľadne možného nákupu F-35 od Lockheedu: https://magyarnemzet.hu/kulfol...

  Zároveň badať akési cúvanie ohľadne ohľadne PVO stredného dosahu, keď útočia na firmu Konsgberg, argumentujú nevôľou Ruska ohľadne amerického PVO v susedstve Ukrajiny a nadhadzujú možnosť nákupu PVO od inej krajiny. Ide o vcelku jasné vydieranie, na ktorého pozadí stojí zápas o kontrolu nad prerozdeľovaním nórskych fondov.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   09:50 21.05.2019

   Orbánov nákup americkej PVO stredného dosahu, ku ktorému sa už jeho režim verejne zaviazal, sa ocitol v slepej uličke. Chcel by NASAMS (vlastne ani nemá inú možnosť, aby nenahneval ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Orbánov nákup americkej PVO stredného dosahu, ku ktorému sa už jeho režim verejne zaviazal, sa ocitol v slepej uličke. Chcel by NASAMS (vlastne ani nemá inú možnosť, aby nenahneval Rusov), ale pod podmienkou, že získa kontrolu nad prerozdeľovaní nórskych fondov, z čoho zasa Nóri ani za nič nepustia: https://nepszava.hu/3036503_ci...
   Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:50 02.05.2019

  Vyhlásenie, čo presne nakúpi Maďarsko od Američanov, možno s najväčšou pravdepodobnosťou očakávať o jeden a pol týždňa, 13.5., keď bude Orbán prijatý vo WH.

  Vyhlásenie, čo presne nakúpi Maďarsko od Američanov, možno s najväčšou pravdepodobnosťou očakávať o jeden a pol týždňa, 13.5., keď bude Orbán prijatý vo WH.

  • PavolR
   21:34 02.05.2019

   Inak, v nedeľu už zdieľala správu o záujme Američanov predať F-35 Rumunom aj oficiálna stránka Maďarskej vlastibrany: ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Inak, v nedeľu už zdieľala správu o záujme Američanov predať F-35 Rumunom aj oficiálna stránka Maďarskej vlastibrany: https://honvedelem.hu/cikk/115... - zároveň však uvádzajú aj vyjadrenie rumunských predstaviteľov, podľa ktorých by bola F-35 nad ich finančné možnosti.
   Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   10:29 14.05.2019

   Návštěva proběhla, tak uvidíme.

   Návštěva proběhla, tak uvidíme.

   • PavolR
    17:50 14.05.2019

    Áno, treba si počkať, čo pôjde na schválenie do Kongresu - pre aké PVO sa nakoniec rozhodnú a čo plánujú kúpiť za cca miliardu dolárov od Lockheedu (US veľvyslanec v Budapešti si ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Áno, treba si počkať, čo pôjde na schválenie do Kongresu - pre aké PVO sa nakoniec rozhodnú a čo plánujú kúpiť za cca miliardu dolárov od Lockheedu (US veľvyslanec v Budapešti si pustil ústa na špacír ;-) ). od toho, či budú Američania s touto návštevou spokojný, bude záležať, či na oplátku navštívi Trump Maďarsko na výročie návštevy Busha staršieho.
    Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    07:41 15.05.2019

    ... ale úplne najväčšia prča by bola, keby kúpili olietané modernizované F-16 (ako bolo v pláne pred nákupom Gripenov), lebo iné sa do tej miliardy sotva vtesná ...

    ... ale úplne najväčšia prča by bola, keby kúpili olietané modernizované F-16 (ako bolo v pláne pred nákupom Gripenov), lebo iné sa do tej miliardy sotva vtesná ...

 • PavolR
  21:39 14.04.2019

  Rozhovor s maďarským ministrom vlastibrany z 18.3.2019 (časť týkajúca sa stíhacieho letectva):
  ...
  BT - „Lízingová zmluva na Gripeny sa skončí v 2026, my teda už teraz musíme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozhovor s maďarským ministrom vlastibrany z 18.3.2019 (časť týkajúca sa stíhacieho letectva):
  ...
  BT - „Lízingová zmluva na Gripeny sa skončí v 2026, my teda už teraz musíme začať rozmýšľať, čo bude po roku 2026.”
  R - „Prichádza do úvahy predĺženie, alebo zavedenie iného typu?
  BT - „Môže byť čokoľvek. Treba zvážiť, čo je výhodnejšie z pohľadu Maďarska, čo si vyžiadajú budúce výzvy, aké nároky budú kladené na vojaka.”
  R – „Česi zavádzajú v Európe vyrábanú raketu vzduch-vzduch Meteor. Bude Maďarsko nasledovať ich príklad vo svetle toho, že sa práve dokončila obnova amerických Sidewinderov?”
  BT – V prípade maďarských Gripenov si ponecháme aktuálny variant, životnosť súčasných rakiet je 6-7 rokov, nechceme ich vyhodiť. Premýšľame systémovo.
  ...
  zdroj: https://mandiner.hu/cikk/20190...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:05 15.04.2019

   Není to tak dlouho, co zde na diskusi někdo (už si nepamatuju kdo) tvrdil, že Maďaři šli na Gripeny mnohem lépe než ČR, protože si je po skončení leasingu (bez doplatku) koupili. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Není to tak dlouho, co zde na diskusi někdo (už si nepamatuju kdo) tvrdil, že Maďaři šli na Gripeny mnohem lépe než ČR, protože si je po skončení leasingu (bez doplatku) koupili. Nechtěl si to nechat vymluvit, tak snad pokud toto čte, chápe, že to tak asi není. Pro Maďarsko by bylo dobré vojensky držet krok s regionem nebo být o něco napřed, taková F-35A by jim slušela. Maďaři jsou celkem fajn a pohostinný národ, dokonce jejich agrese v 38 a 39 vůči ČSR se nejspíš přeceňuje. Když dostali od Hitlera pokyn obsadit v roce 39 Podkarpatskou Rus, měli obrovský problém vůbec sešikovat nějaké vojsko (viz. Historie a vojenství 1/2019). Takto nevypadá agresivní stát, co hledá příležitost a je připravený zaútočit.
   Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    12:25 15.04.2019

    Psal to myslim Semtam, jestli to ale psal presne v tom duchu jak to zde ted pisete netusim.

    Psal to myslim Semtam, jestli to ale psal presne v tom duchu jak to zde ted pisete netusim.

   • PavolR
    13:20 12.05.2020

    Na základe mediálnych správ z rôzneho obdobia som aj ja bol nejaký čas presvedčený, že im Gripeny po skončení lízingu neostávajú (podľa pôvodnej zmluvy to tak ešte skutočne bolo), ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Na základe mediálnych správ z rôzneho obdobia som aj ja bol nejaký čas presvedčený, že im Gripeny po skončení lízingu neostávajú (podľa pôvodnej zmluvy to tak ešte skutočne bolo), no narazil som na oficiálnu odpoveď vtedajšieho ministra vlastibrany Hendeho z roku 2015 na poslaneckú otázku, kde sa na konci vyslovene píše, že ide o takú lízingovú konštrukciu, na konci ktorej sa po poslednej splátke stávajú prenajaté Gripeny majetkom maďarskej strany: https://htka.hu/wp-content/upl...
    Viac informácii je k dispozícii aj tu: http://iho.hu/hir/modosult-a-g...
    Skrýt celý příspěvek

  • Jara
   11:54 15.04.2019

   Tak doufejme, že nakoupíme ty meteory.... z našich gripenů by se tak stal velice nebezpečný stíhač

   Tak doufejme, že nakoupíme ty meteory.... z našich gripenů by se tak stal velice nebezpečný stíhač

  • PavolR
   20:52 16.04.2019

   Iba taká zaujímavosť ... jeden z maďarských Gripenov utrpel minulý mesiac poškodenia počas ostrých strelieb - buchla hlaveň palubného kanóna: ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Iba taká zaujímavosť ... jeden z maďarských Gripenov utrpel minulý mesiac poškodenia počas ostrých strelieb - buchla hlaveň palubného kanóna: https://hvg.hu/itthon/20190313...
   Skrýt celý příspěvek

 • Englbert
  12:20 14.04.2019

  Zajímavé. Zejména zájem Finska, ˇSvýcarska a ostatních více méně zemí "nezávislých" na USA. Asi ty F-35 nebudou tak špatné a jejich koupě, tak nevýhodná, jak se tady snaží někteří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé. Zejména zájem Finska, ˇSvýcarska a ostatních více méně zemí "nezávislých" na USA. Asi ty F-35 nebudou tak špatné a jejich koupě, tak nevýhodná, jak se tady snaží někteří pořád poukazovat. Škoda, že není reálné, aby se dohodli třeba země Visegrádu plus Rumunsko na společném nákupu cca 150 ks a rozdělili si je mezi sebou. Potom by cena byla ještě zajímavější a pro Amíky by jsme byli i zajímavějším partnerem. Jenže to zkorumpovatelní politici ve východoevropských "banánových" zemích , kteří se těší na svůj bakšiš, nikdy nedovolí.
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   13:44 14.04.2019

   Englbert

   Takto nákladný nákup v rámci V4 + dalších je v praxi nereálný, nikoliv proto, že nemáme dostatečné zastoupení salónních marxistů či protiruských šovinistů, ale proto, že ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Englbert

   Takto nákladný nákup v rámci V4 + dalších je v praxi nereálný, nikoliv proto, že nemáme dostatečné zastoupení salónních marxistů či protiruských šovinistů, ale proto, že tento nákup je poměrně nákladný i s kosmetickou množstevní slevou. Navíc každá armáda má jiné priority, protože např. v rámci nadzvukového letectva má pořizování nových letadel u každé země jinou časovou osu.
   Je mi navíc proti srsti to, že když nakoupíme v USA F-35, že budeme větší spojenec USA a když přikoupíme ještě 4 F-35, tak budeme ještě větší spojenci. Kde to jsme???

   Něco pro zamyšlení, USA má k dispozici min. několik desítek, ne-li stovek nepotřebných F-16. Hlavně noví členové NATO kvůli svoji slabší ekonomice oproti starších členům NATO mají finanční problémy s nákupem nových či dokonce použitých nadzvuků. Kdyby USA dali nabídku darování F-16 zdarma s tím, že u nich se provede modernizace, tak by na tom všichni vydělali a dokonce by se posílilo NATO jako takové a o tom USA stále také mluví.
   Asi se pro USA tento krok jeví dost nevýhodně, protože se nestal a výhodnější je prodat než darovat viz. Chorvatsko.
   Naproti tomu Rusko darovalo Srbsku MIG-29.

   Další zajímavá věc je ta, že jak Rusko, tak USA chtějí udržet při životě výrobní linky F-16 a SU-30 (z ekonomických důvodů). F-16V si našel cestu do Bahrajnu a na Slovensko za běžné tržní ceny, pomohl hlavně politický faktor...
   Oproti tomu SU-30 je nyní prodáván prakticky v "akci" a Arménie ho nakupuje za cenu pro ruské letectvo. Za nízkou cenu ho pořizuje i Myanmar.

   Je až trapné, že když se tu oháníme spojenectvím, tak ho měříme čím víc utopíme peněz v USA, tím víc nás přece ochrání a jsme větší spojenci. Jinde pokud má země hluboko do kapsy, tak se letadla darují či se prodávají za netržní ceny. Jiný kraj jiný mrav...
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    18:01 14.04.2019

    Zadarmo sa dávajú spravidla zbrane, pre ktoré už v danom štáte niet využitia (napr. Mig-29 ;-) ). Americké F-16 však budú v budúcnosti slúžiť ako drony, tak by ich bolo na hlavu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zadarmo sa dávajú spravidla zbrane, pre ktoré už v danom štáte niet využitia (napr. Mig-29 ;-) ). Americké F-16 však budú v budúcnosti slúžiť ako drony, tak by ich bolo na hlavu masívne rozdávať.

    No tak na slovenské F-16 paradoxne navzdory všetkému pretlačili proruskí vlastizradní nenažranci, ktorí odmietajú schváliť novú obrannú stratégiu iba pre to, že je tam zmienené Rusko ako hrozba. :-D Gripeny, ktoré chceli prakticky všetci ostatní, by totiž mohli byť Slovensku dodané tak rýchlo, až hrozilo, že by nebolo nutné predlžovať zmluvu na servis Migov, na ktorej sa ako sprostredkovatelia nabaľujú ich ľudia - preto nás ich letové hodiny stoja možno aj viac, než Američanom F-35 alebo Rakušanom EF2000.
    Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     18:23 14.04.2019

     Jó tákhle, úplně jsem na to zapomněl. Všechny F-16 se přestaví na drony a budou lítat na měsíci. Úplně jsem zapomněl.

     Ohledně slovenských F-16 je to jasný jak facka, F-16 se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jó tákhle, úplně jsem na to zapomněl. Všechny F-16 se přestaví na drony a budou lítat na měsíci. Úplně jsem zapomněl.

     Ohledně slovenských F-16 je to jasný jak facka, F-16 se vybrali jen z toho důvodu, aby se Rusku platilo o pár let déle servis MIG-29.
     A kdyby se vybral Gripen, tak zase proruská páka zapříčinila jeho vítězství z toho důvodu, že nechtěla stroj z USA.
     Samozřejmě, provoz slovenského MIG-29 je nejdražší na světe.
     Povím ti jednu věc. Víš o tom, že Čaputová je agentkou GRU.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      18:42 14.04.2019

      Tak iba dve fakty: Americké náklady na letovú hodinu F-35 v 2015 boli 42 000$. Slovenské náklady na letovú hodinu Mig-29 v 2016 boli 44 000$.

      Tak iba dve fakty: Americké náklady na letovú hodinu F-35 v 2015 boli 42 000$. Slovenské náklady na letovú hodinu Mig-29 v 2016 boli 44 000$.

     • semtam
      19:08 14.04.2019

      Dolož fakta

      Dolož fakta

     • Jara
      19:38 14.04.2019

      PavolR kdybych vzal vaše čísla o ceně letových hodin za své, tak mi vyjde že pro malá letectva je F35 stejně k “hovnu” jako Mig 29 ;) což teda v mnoha diskuzích na téma F35 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR kdybych vzal vaše čísla o ceně letových hodin za své, tak mi vyjde že pro malá letectva je F35 stejně k “hovnu” jako Mig 29 ;) což teda v mnoha diskuzích na téma F35 tvrdím...pak že je EFko nebo Rafi drahý:))
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:45 14.04.2019

      semtam: Dobre, že si sa ozval, všimol som si vďaka tomu, že slovenská suma má byť v eurách a nie dolároch. :-D OSSR zacvakali za 750 letových 33 mil. Eur.

      semtam: Dobre, že si sa ozval, všimol som si vďaka tomu, že slovenská suma má byť v eurách a nie dolároch. :-D OSSR zacvakali za 750 letových 33 mil. Eur.

     • PavolR
      19:52 14.04.2019

      Jara: No hej, pre malé letectvá letové hodiny ešte poskočia, lebo sú celkové náklady rozložené na menej strojov - rovnakých päť opráv, ktoré by sa na nákladoch USA sotva prejavili, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jara: No hej, pre malé letectvá letové hodiny ešte poskočia, lebo sú celkové náklady rozložené na menej strojov - rovnakých päť opráv, ktoré by sa na nákladoch USA sotva prejavili, by cenou letových hodín malého letectva riadne zakolísalo.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      19:53 14.04.2019

      Znovu, DOLOŽ FAKTA

      Znovu, DOLOŽ FAKTA

     • Slavoslav
      09:53 15.04.2019

      semtam

      v pripade SNS sa bavime o strane ktora v ramci pretlacania dalsieho servisu MiGov argumentovala v oficiálnom dokumente pritomnostou cudzej armady na nasom uzemi keby nam ...
      Zobrazit celý příspěvek

      semtam

      v pripade SNS sa bavime o strane ktora v ramci pretlacania dalsieho servisu MiGov argumentovala v oficiálnom dokumente pritomnostou cudzej armady na nasom uzemi keby nam ochranu vzdusneho priestoru zabezpecili spojenci na prechodne obdobie

      ze pocas toho istého obdobia nam na Sliaci sedia Rusky specialisti im nevadi
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      10:08 15.04.2019

      semtam

      rocne sa ma platit za prevadzku MiGov 35,4 mil EUR a ak sa nemylim je tam garantovaných 60 letových hodin rocne. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      semtam

      rocne sa ma platit za prevadzku MiGov 35,4 mil EUR a ak sa nemylim je tam garantovaných 60 letových hodin rocne.

      https://dennikn.sk/1387549/dan...
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      11:07 15.04.2019

      Slavoslav: No tak z toho sa rysuje možno ešte väčší tunel, než čo bol doteraz. Aj keby sa zvýšil počet letových hodín na stroj, prax hovorí, že lietať bude schopná beztak len cca ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Slavoslav: No tak z toho sa rysuje možno ešte väčší tunel, než čo bol doteraz. Aj keby sa zvýšil počet letových hodín na stroj, prax hovorí, že lietať bude schopná beztak len cca polovica (v optimálnom prípade) a tak budeme každoročne platiť servisovanie aj za reálne letu neschopných, ba možno dokonca skanibalizované strojov (ako tomu aj teraz).
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      12:45 15.04.2019

      Pavol

      ono by to chcelo dohladat kolko letových hodin vôbec mame co som na rychlo nenasiel. Minimum by malo byt 140 hodin na pilota viem tak sa to dlhodobo neplni kvôli stavu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavol

      ono by to chcelo dohladat kolko letových hodin vôbec mame co som na rychlo nenasiel. Minimum by malo byt 140 hodin na pilota viem tak sa to dlhodobo neplni kvôli stavu lietadiel a mali tak 70-80 hodin co by zodpovedalo cene za hodiny dobre cez 30000 EUR
      Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:53 13.04.2019

  - cca mesiac po zverejnení rumunského nákupu nových amerických vrtuľníkov ohlásili prvú várku vrtuľníkových nákupov aj Maďari.
  - cca mesiac po tom, ako Rumunsko objednalo Leo2, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  - cca mesiac po zverejnení rumunského nákupu nových amerických vrtuľníkov ohlásili prvú várku vrtuľníkových nákupov aj Maďari.
  - cca mesiac po tom, ako Rumunsko objednalo Leo2, urobili tak aj Maďari.
  - ak sa Rumuni rozhodnú pre F-35, do mesiaca zaručene ohlásia nákup aj Maďari! ;-p
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   03:51 14.04.2019

   PavolR

   Prosím už nemysli.
   Rumunsko dne 4. 12. 2018 projevilo zájem nahradit své tanky TR-85 typem Leopard 2.
   http://dmilt.com/europe/romani...

   Maďarsko dne 19. 12. 2018 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   PavolR

   Prosím už nemysli.
   Rumunsko dne 4. 12. 2018 projevilo zájem nahradit své tanky TR-85 typem Leopard 2.
   http://dmilt.com/europe/romani...

   Maďarsko dne 19. 12. 2018 podepsalo smlouvu o nákupu 44 Leopard 2A7 + nájem 12 Leopard 2A4.
   Pokud si myslíš, že Rumuni projeví zájem o Leopardy (nikoliv nákup) a Maďaři kvůli tomuto uprdnutí za dva týdny udělají řádný nákup, tak to o tobě mnohé hovoří.

   Ohledně vrtulníků jsi opět vedle jak ta jedle, rumunská firma IAR podepsala s firmou Bell v roce 2016 memorandum o porozumění, což vůbec není smlouva o nákupu a v roce 2017 Rumunsko podepsalo s firmou Bell úmluvu pro vytvoření společného podniku, pokud Rumunsko objedná AH-1Z. Rumunsko k dnešnímu dni nic neobjednalo.

   Jak vidno maďarská modernizace armády je nezávislá na rumunských krocích, jak se snažíš diletantsky "dokázat".
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    08:49 14.04.2019

    No jasné, a keby Maďari fakt ohlásili nákup F-35 krátko po Rumunoch, budeš argumentovať, že o tom maďarské médiá špekulovali ešte pred Rumunmi. ;-) Lenže tu ide v prvom rade o ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No jasné, a keby Maďari fakt ohlásili nákup F-35 krátko po Rumunoch, budeš argumentovať, že o tom maďarské médiá špekulovali ešte pred Rumunmi. ;-) Lenže tu ide v prvom rade o medializáciu smerom k spoločnosti, ktorá je cez vládne médiá aspoň tak dobre informovaná o dianí v Rumunsku, ako my na Slovensku o dianí v Česku.

    Samotná modernizácia maďarskej vlastibrany skutočne nie je nevyhnutne závislá od rumunských krokov, ale načasovanie ohlásení nákupov z dôvodov štátnej propagandy áno. Ide o podobnú propagandistickú líniu, ako keď na maďarskom parlamente visí už deväť rokov popri maďarskej zástave aj v Rumunsku zakázaná sikulská (porovnateľné, ako keby na Bundestagu visela sudetská zástava). A práve z dôvodu udržania tejto propagandistickej línie, by musel maďarský režim reagovať už aj na samotné oficiálne ohlásenie záujmu Rumunov o F-35 a vypustenie špekulácií do médií je príznakom postupnej prípravy spoločnosti na takýto krok.
    Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     13:08 14.04.2019

     PavolR

     Myslím, že ti z toho Maďarska řádně jebe. Nechci ty tvoje fantas-magorie radši moc rozebírat, ale média nefungují vždy (!) tak, jak je popisuješ. Maďarsko nijak mediálně ...
     Zobrazit celý příspěvek

     PavolR

     Myslím, že ti z toho Maďarska řádně jebe. Nechci ty tvoje fantas-magorie radši moc rozebírat, ale média nefungují vždy (!) tak, jak je popisuješ. Maďarsko nijak mediálně nepropagovalo a ani obyvatele nepřipravovalo na tak poměrně velké nákupy zbraní (v rámci V4). Média mlčeli. A až poté, co Maďarsko ohlásilo nákup vrtulníků, tanků, atd., tak média se začala trumfovat, co se koupí dále, jestli PUMA, F-35, apod.

     A ty máš z toho halušky, které začali již generálkou a menší modernizací MI-24 v Rusku, které si bez důkazů označil jako korupci. Nyní na základě ničeho tvrdíš, že Maďarsko reaguje na rumunské neexistující nákupy zbraní. Zkus se proběhnout, projet se na kole či si zacvičit nebo si dobře porozprávať s kámošem, který to má ještě v hlavě v pořádku.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      13:54 14.04.2019

      Na predraženosť vrtuľníkových generálok som mal zdroj - toho času som naň vložil odkaz, takže si to pekne vyhľadaj.

      Medzi doterajšími akvizíciami a možnou kúpu F-35 je jeden ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na predraženosť vrtuľníkových generálok som mal zdroj - toho času som naň vložil odkaz, takže si to pekne vyhľadaj.

      Medzi doterajšími akvizíciami a možnou kúpu F-35 je jeden zásadný rozdiel, ktorý si zjavne odmietaš uvedomiť. Kým vrtuľníkmi, tankmi a húfnicami nahrádzali zbrane z čias VZ, o ktorých každý vedel, že sú v koncoch so životnosťou a niečim ich nahradiť treba, v prípade letectva majú aktuálne stíhačky, o ktorých sotva niekto nepochybuje sú dostatočne moderné a výkonné - preto ich výmene už musí predchádzať patričná propaganda, keďže to Maďarsko bude stáť poriadny balík. Prvá vlna mediálnej masáže začala 11. februára a druhá sa vládnymi médiami prehnala 7. marca.

      -----------
      Mimochodom, zdá sa, že Pompeo nakoniec pretlačil Maďarom cez krk aj nákup skvapálneného plynu z Chorvátska - plánujú kúpiť 25% podiel v tamojšom LNG-termináli, hoci sa dušovali, že je to pre nich drahé: https://444.hu/2019/04/07/beer...
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      14:04 14.04.2019

      PavolR

      Pamatuji si, ale tvůj odkaz nic nedokazoval, jak to již u tobě podobných blázínků bývá zvykem. Také jsem ti to toho času vyvrátil a prakticky jsi jediný, kdo tvrdí, že se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR

      Pamatuji si, ale tvůj odkaz nic nedokazoval, jak to již u tobě podobných blázínků bývá zvykem. Také jsem ti to toho času vyvrátil a prakticky jsi jediný, kdo tvrdí, že se jedná o korupci.

      Jak jsem ti psal, zkus pohybové aktivity, či nějakou interakci s kámošem a pokud to nepomáhá, tak si zkus třeba zaflirtovat se zachovalou prodavačkou z Jednoty.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:37 14.04.2019

      semtam: 1.- v tejto veci si nikdy nič nevyvrátil (ako by si aj mohol)
      2.- zrovna na ten komentár, v ktorom bol odkaz, si dokonca ani len nezareagoval.

      semtam: 1.- v tejto veci si nikdy nič nevyvrátil (ako by si aj mohol)
      2.- zrovna na ten komentár, v ktorom bol odkaz, si dokonca ani len nezareagoval.

     • semtam
      18:34 14.04.2019

      PavolR

      Na první bod jsem opravdu nemohl reagovat, protože žádný bod č.1 neuvádíš.

      Hlavně myslím, že diskuze s člověkem, který uvádí neexistující nákupy a je plný konspirací nemá ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR

      Na první bod jsem opravdu nemohl reagovat, protože žádný bod č.1 neuvádíš.

      Hlavně myslím, že diskuze s člověkem, který uvádí neexistující nákupy a je plný konspirací nemá cenu dlouze diskutovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:44 14.04.2019

      semtam: Dobre, že si sa ozval, všimol som si vďaka tomu, že slovenská suma má byť v eurách a nie dolároch. :-D OSSR zacvakali za 750 letových 33 mil. Eur.

      semtam: Dobre, že si sa ozval, všimol som si vďaka tomu, že slovenská suma má byť v eurách a nie dolároch. :-D OSSR zacvakali za 750 letových 33 mil. Eur.

     • PavolR
      19:46 14.04.2019

      ... pardon, vložil som to pod iný koment - už je to tu troška neprehľadné ...

      ... pardon, vložil som to pod iný koment - už je to tu troška neprehľadné ...

 • premek
  15:38 13.04.2019

  No střízlivě a stručně řečeno, Polsko si koleduje o historicky nejsložitější, nejnákladnější a nejporuchovější vojenskou hračku jakou kdy od USA mělo.

  No střízlivě a stručně řečeno, Polsko si koleduje o historicky nejsložitější, nejnákladnější a nejporuchovější vojenskou hračku jakou kdy od USA mělo.

 • JiriR
  09:15 12.04.2019

  Mno.. za Bartáka se na MO utrácelo docela švarně (i když jejich motiv byl velmi odpudivý) a to bylo celkem nedávno – tak deset let dozadu- co se od té doby změnilo ??
  1) Zákon o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mno.. za Bartáka se na MO utrácelo docela švarně (i když jejich motiv byl velmi odpudivý) a to bylo celkem nedávno – tak deset let dozadu- co se od té doby změnilo ??
  1) Zákon o státních zakázkách
  2) Nevyzpytatelnost státních zástupců a celé justice a jejich časová retroaktivita (zatčení, obvinění, dlouho se táhnoucí soud..na konci bez výsledku)

  IMHO je český národ a stát, úrovní jednoznačně na vrcholu v oblasti střední a vých. Evropy- srovnej vybrané parametry- péče o enviroment, HDP, zdravotnictví, školství, nezaměstnanost, bezpečnost, důchod.
  Faktem je, že nám chybí vize (mladá vize)- tu nám vzala „banda z prognosťáku“.
  Jinak do genetických analýz se nechci pouštět, ale můj názor je ten, že genom národa nejlépe poznáš na tváři mladé ženy- máme nejblíž k Německu.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   11:53 12.04.2019

   Zákon o státních zakázkách se na armádní výdaje co vím nevztahuje. Nebo přinejmenším nemusí vztahovat. Takže to problém fakt není.

   Zákon o státních zakázkách se na armádní výdaje co vím nevztahuje. Nebo přinejmenším nemusí vztahovat. Takže to problém fakt není.

   • JiriR
    13:15 12.04.2019

    Máš mezery mládenče, zpátky do fofr školy na Google.

    Máš mezery mládenče, zpátky do fofr školy na Google.

 • Profesor
  17:40 11.04.2019

  Procentuálně nejvyšší ztráty inteligence utrpělo Polsko - zde byla vyšší vrstva cíleně likvidována Sověty (Katyň), pak Němci a zase Sověty, resp. komunistickým systémem.

  Přesto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Procentuálně nejvyšší ztráty inteligence utrpělo Polsko - zde byla vyšší vrstva cíleně likvidována Sověty (Katyň), pak Němci a zase Sověty, resp. komunistickým systémem.

  Přesto dnes Poláci zbrojí mnohem efektivněji a promyšleněji než Češi. Tím je Grohmannova teze o genofondu vyvrácena.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:10 12.04.2019

   To je slušná zkratka. Mimo jiné, v Katyni byli pozabíjeni sice Poláci, ale z celého tehdy polského území, tj. i Ukrajinci a dokonce i původem Češi z Těšínska zabraní Polskem 1938. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To je slušná zkratka. Mimo jiné, v Katyni byli pozabíjeni sice Poláci, ale z celého tehdy polského území, tj. i Ukrajinci a dokonce i původem Češi z Těšínska zabraní Polskem 1938. Během nacistické okupace sice Polsko utrpělo největší ztráty na počet obyvatel ze všech, ale týkalo se to zejména Židů, kteří v tehdejším Polsku patřili mezi chudou vrstvu, na rozdíl třeba českých Židů.
   Dnešní zbrojení Poláků je v čem "mnohem efektivnější" než u Čechů ? Poláků je 3x více, území mají 4x větší. Zbrojní programy AČR zhruba odpovídají 3-4x menšímu objemu než u Poláků (např. CASA mají 16ks vs. 4ks AČR, 48ks F-16 vs. 14ks JAS-39 AČR, atd.), problémy a protichůdné kroky provázejí i polské zbrojení, např. pásové BVP ladí už asi 10let, pušku snad ještě déle, na houfnici se vystřídalo několik podvozků, dopravní vrtulníky nejdřív vybrali, pak zrušili a dosud nemají vybrány žádné, takže mají ještě starší vrtulníky než AČR atp.. Nelze sice úplně popřít, že by nebyli napřed, ale nijak o mílové kroky, mít za bezprostředního souseda agresora, nejspíš by i ČR zařadila vyšší rychlost ve zbrojení, tak to prostě chodí nejen u nás, dokud se nic neděje, tak jsme v klidu.
   Skrýt celý příspěvek

   • logik
    11:57 12.04.2019

    To, že Polsko ztratilo hodně obyvatel, je jedna věc.

    Ale opravdu (především sověti) cíleně likvidovali polskou inteligenci. Jednak aktivně, jednak pasivně (cíleným zastavením ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To, že Polsko ztratilo hodně obyvatel, je jedna věc.

    Ale opravdu (především sověti) cíleně likvidovali polskou inteligenci. Jednak aktivně, jednak pasivně (cíleným zastavením postupu armád při Waršavském povstání, aby si to nacisti s Poláky vyřídili).
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:09 12.04.2019

     Na Rusech také nenechám nit suchou, ale touto logikou možno tvrdit, že Američani nechali pozabíjet 3500 českých bojovníků při Pražském povstání, protože se zastavili u Rokycan, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Na Rusech také nenechám nit suchou, ale touto logikou možno tvrdit, že Američani nechali pozabíjet 3500 českých bojovníků při Pražském povstání, protože se zastavili u Rokycan, nejen to, neposlali pražským povstalcům ani patronu po zemi či vzduchem. Ti Rusové skočili k Visle operací Bagration o 600km, asi dávalo smysl se konsolidovat na vodním toku. Na osvobození prostě neexistuje nárok, vyčítat komukoliv, že mě neosvobodil, moc dobře nejde. Rusové se nejvíc vyřádili na haličských Ukrajincích (tj. bývalých Polácích) v době 1939-1941, tam jelo zatýkání a popravy bez soudu přesně podle sovětského zavedeného vzoru. Těsně než rudí utekli před Barbarossou, všechny vězně ve věznicích pozabíjeli. Hrozná zvěř.
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:14 11.06.2019

      "nechali pozabíjet 3500 českých bojovníků při Pražském povstání, protože se zastavili u Rokycan,"
      Ano, ale to opravdu nechali. Respektive se nedostatečně postavili zlu - Stalinovi, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "nechali pozabíjet 3500 českých bojovníků při Pražském povstání, protože se zastavili u Rokycan,"
      Ano, ale to opravdu nechali. Respektive se nedostatečně postavili zlu - Stalinovi, který to po nich žádal. Prostě hnusná politika.

      Jedna věc pak je, že na povstání není nárok. Druhá věc je, že Stalin prokazatelně sabotoval pomoc Waršavskému povstání - např. zakázal spojeneckým letadlům, co ho chtěla zásobovat, přistávat na Ruských letištích a dokonce i využívat Ruský vzdušný prostor. To už není jen "malá snaha pomoci", to je cílená sabotáž povstání. Stalinova vina na masakru při potlačení povstání tedy není jen pasivní - že něudělal něco co mohl, ale aktivní: cíleně bránil spojenecké (nutno říci nijak zvlášť aktivní) pomoci.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:59 12.06.2019

      Logik
      O tom samozřejmě žádná, ale na druhou stranu (aniž bych chtěl jakkoli hájit Stalina a Rusy, všichni víme co je Severní Asie zač), tak polský předpoklad, že si osvobodí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Logik
      O tom samozřejmě žádná, ale na druhou stranu (aniž bych chtěl jakkoli hájit Stalina a Rusy, všichni víme co je Severní Asie zač), tak polský předpoklad, že si osvobodí Varšavu sami a pak budou jednat s Rusy jako rovný s rovným ukazuje na starou nemoc Poláků obecně a polských elit obzvláště, tj. nekritičnost vůči sobě sama, velmocenský komplex a nedostatek smyslu pro realitu. Kdo jiný má větší zkušenosti s Rusy než Poláci, takže mohli a měli očekávat, že jim nepomohou ani omylem a přesto udělali přesně to co si Stalin přál, takže ten se potom nemusel špinit s likvidací AK, Němci to udělali za něj.
      Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    10:05 14.04.2019

    Slusna zkratka je spise tato reakce. Resp. zkratka je takovy mily eufemizmus, tohle je proste lhani si do kapsy.
    Polaci maji 48 f16, ale migy 29 k tomu narozdil od acr se nejak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slusna zkratka je spise tato reakce. Resp. zkratka je takovy mily eufemizmus, tohle je proste lhani si do kapsy.
    Polaci maji 48 f16, ale migy 29 k tomu narozdil od acr se nejak zapomelo zminit...
    Polaci sice haprovali s tim na co poatavi dela, ale presto ty dela maji, narozdil od CR...
    Polaci se toci v kruzich kolem MBT, ale moderni zapadni MBT maji, narozdil od CR...
    Ano, maji 16x Casa, pomerove stejne jako CR, ale co ty taktne zamlcene herkulesy? Narozdil od CR, ktera o kc390 nebo o cem jen mluvi/sni...
    ... a tak by se dalo pokracovat, s70i, Rak, himars, JASSM-ER, NSM, patrioty atd. To jsou vsechno moderni zapadni schopnosti ktere acr uplne chybi. Nehlede na to ze k tomu polsko musi zivit I namornictvo, samotne o sile poloviny acr.

    Takze ano, polaci sice zakopavaj (uprimne mne nenapadne zeme, ktera ve zbrojnich tendrech nema problemy, a to ani zapadni ani vychodni),ale furt pokracuji milovymi kroky vesmes kupredu, narozdil od acr, ktera dela spis krucky, tedy kdyz zrovna rok dva nepreslapuje na miste.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     07:55 15.04.2019

     Zkratkou byla nazvána informace o procentuálně nejvyšší ztrátě na polské inteligenci, nikoliv věc se stavem vyzbrojování. Samozřejmě nepopírám, že je PL napřed (i jsem to psal), ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Zkratkou byla nazvána informace o procentuálně nejvyšší ztrátě na polské inteligenci, nikoliv věc se stavem vyzbrojování. Samozřejmě nepopírám, že je PL napřed (i jsem to psal), hlavně kvůli tomu, že posledních 5 let se u nás nepohnul list na stromu.
     Co se týká MBT, tak Polsko žádné moderní západní MBT zatím nemá, dokud neprovede modernizaci na L2PL. Verze L2A4,5 už není moderním tankem.
     Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  16:03 11.04.2019

  Kupovat letadla 4. generace v roce 2030 je stejné jako kupovat Zeppeliny v roce 1930...

  Kupovat letadla 4. generace v roce 2030 je stejné jako kupovat Zeppeliny v roce 1930...

 • strikehawk
  15:03 11.04.2019

  Jsem upřímně rád, že nás tentokrát podomní prodejce šrotu Mr Winter blahosklonně vynechal, protože já o ty US krámy se zadními vraty jak pro náklaďák vůbec nestojím. Ať si je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem upřímně rád, že nás tentokrát podomní prodejce šrotu Mr Winter blahosklonně vynechal, protože já o ty US krámy se zadními vraty jak pro náklaďák vůbec nestojím. Ať si je prodávají Rumunům a Bulharům kde je průměrná mzda hluboce pod 1000 EUR/měsíc ( 800 EUR ). Anebo Polákům...ty jsou vděčnou kasičkou pro US zbrojní molochy a rádi koupí kdejakou sračku jen když tam je na ní americká vlaječka.

  F-35 je určitě dobrý letoun pro USA a možná pro UK ale rozhodně ne pro země schopné provozovat max 1-2 letky.

  Měli bychom se připojit k evropskému řešení (nejlépe D-F Airbus, méně už UK-SWE -I Tempest BAe -SAAB - Leonardo ) protože dřív nebo později se cesty USA a EU rozejdou...….
  Je to dané typem ekonomiky a geopoliticky, tenhle konflikt nás prostě nemine.

  BTW - komentář AN je tentokrát skutečně poslabší. Grohmann asi neměl dobrý den
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   15:43 11.04.2019

   Pokud se USA a západní Evropa rozejdou, bude to pro Evropu katastrofa. Proto se takovému scénáři musíme vyhnout.

   To evropské letadlo může být dražší, než americké a navíc zatím ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud se USA a západní Evropa rozejdou, bude to pro Evropu katastrofa. Proto se takovému scénáři musíme vyhnout.

   To evropské letadlo může být dražší, než americké a navíc zatím neexistuje, F-35 je reálnou a dostupnou možností.
   Skrýt celý příspěvek

  • logik
   16:54 11.04.2019

   "ale rozhodně ne pro země schopné provozovat max 1-2 letky."
   A proč? Kvůli ceně? Pak nechápu argumentací koupě evropksého stroje - Eurofightery byly vše, jen ne levné....

   Vývoj ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "ale rozhodně ne pro země schopné provozovat max 1-2 letky."
   A proč? Kvůli ceně? Pak nechápu argumentací koupě evropksého stroje - Eurofightery byly vše, jen ne levné....

   Vývoj vlastního stíhače by měl být pro Evropu prioritou, ale je iluzorní si myslet, že na tom něco ušetříme. Bude to buďto podstatně dražší, nebo podstatně horší stroj, než F-35, protože máme manko, které musíme dohnat.
   A první F-35 také nebyly levné....
   Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   17:11 11.04.2019

   A k jakému evropskému řešení? Dyť se ještě ani neví, zda to bude jeden typ letounu nebo více, nejsou ani požadavky, co by se mělo od letoun 6. generace očekávat. Nejsme v USA, tam ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A k jakému evropskému řešení? Dyť se ještě ani neví, zda to bude jeden typ letounu nebo více, nejsou ani požadavky, co by se mělo od letoun 6. generace očekávat. Nejsme v USA, tam teď řeší 6. gen á la náhrada F22. Jestli nějaký projekt vznikne, tak pochybuju, že si ho budeme moct dovolit. I te´d si můžeme nechat o F-35 leda zdát vlhké sny.
   Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:48 11.04.2019

  Bohužel, musím se připojit k hlasům zpochybňujícím názor redakce AN. Nebudu se vyjadřovat ke otázkám genetiky, genofondu a vlivu na IQ, to již komentovali jiní. Vezmu to z jiné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bohužel, musím se připojit k hlasům zpochybňujícím názor redakce AN. Nebudu se vyjadřovat ke otázkám genetiky, genofondu a vlivu na IQ, to již komentovali jiní. Vezmu to z jiné strany.

  Nedostatek kompetentních lidí v r. 2019 rozhodně nemá žádnou souvislost s kumulovanou emigrací před r. 1989. Maximálně desítky osob s relevantní kompetencí jsou v tuto chvíli v důchodovém věku a na aktuální dění by měli nulový vliv. Navíc se část emigrantů s ambicemi podílet se na formování vývoje vrátila a emigrace a zkušenost ze zahraničí jim naopak výrazně usnadňovala cestu.

  Co se týče vlivu dalších událostí 20. stol., je třeba je chápat v kontextu vývoje v Evropě. 1. sv. válka měla podstatně více devastující vliv na Fr, GB, Německo, Rusko a další, než na Československo. Následující španělská chřipka zasáhla všechny bez rozdílu.
  Pokud vezmu v úvahu 2. sv. válku, tak v Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku (se započtením stalinského teroru, hladomoru atd...) by dnes neměli být dle této logiky schopni zkonstruovat ani zahradní kolečko a akvírovat tak maximálně trvanlivé pečivo.

  Z postkomunistických zemí jsme na tom co se týče ekonomické emigrace naprosto nejlépe. Stačí se podívat na Ukrajinu - -30%, Rumunsko, Bulharsko -25%. Polsko má snad taky snad 15% osob v produktivním věku v zahraničí. Zatímco Maďarsko za posledních 7 let vykazuje pokles populace cca půl milionu, my vykazujeme přibližně stejný růst.
  ČR je atraktivním cílem pro vzdělanou vrstvu speciálně ze slovanských zemí (Balkán a postsovětský prostor). Jedním z důvodů je solidní reputace našich univerzit, možnost studovat v ČEŠTINĚ zdarma. To přispívá přitahování mozků a bezproblémové integraci do společnosti.

  Ne, Češi neměli a nemají vyjímečně špatné předpoklady pro správu domácích záležitostí. Právě naopak. Málo kdo má ty podmínky tak komfortní. Neschopnost využít lidského potenciálu není možno dalších 70 let svádět na 40 let socialistického zřízení. Řada zemí měla podobné nebo podstatně horší startovací pozici a některé se s ní vypořádaly výrazně lépe, jiné podstatně hůře, až tragicky.
  Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   13:25 11.04.2019

   Souhlas. Něco podobého jsem psal současně níže.

   Po stavbách nám chodí ukrajinští vysokoškoláci, kdo tohle má?
   Nejhorší na socialismu bylo, že zaoral remízky a trápil statkáře. Tím ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Souhlas. Něco podobého jsem psal současně níže.

   Po stavbách nám chodí ukrajinští vysokoškoláci, kdo tohle má?
   Nejhorší na socialismu bylo, že zaoral remízky a trápil statkáře. Tím došlo k přerušení kontinuity drobnějšího hospodaření. Ve školství jsme ale v globálu netratili, morálně trochu ano... ale zas ta zlatá 60tá ve filmu :)
   Skrýt celý příspěvek

   • Pavel1
    21:25 11.04.2019

    Naopak, ve školství (stejně jako ve všech oborech) jsme za bolševika ztratili dost. Viz například reformy školství po sovětském vzoru dle komunistického ministra školství a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Naopak, ve školství (stejně jako ve všech oborech) jsme za bolševika ztratili dost. Viz například reformy školství po sovětském vzoru dle komunistického ministra školství a psychotronika Kahudy. https://cs.wikipedia.org/wiki/...
    Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     09:25 12.04.2019

     Samozřejmě tu nebudu obhajovat politizaci školství té doby...což ale není pro 50tá léta asi žádné překvapení.
     A tady něco extra :) ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Samozřejmě tu nebudu obhajovat politizaci školství té doby...což ale není pro 50tá léta asi žádné překvapení.
     A tady něco extra :) :
     http://extrastory.cz/frantisek...

     Možná je to dílem i Kahudova zásluha, že u nás na stavbách zedníci, studnaři, případně i lidé od VHSky běžně proutkaří....na to by Grygar ani nenašel dost šutráků po štěrkovnách
     Skrýt celý příspěvek

  • Kichot
   13:36 11.04.2019

   Přesně jedním z relevantních ukazatelů úspěchu je přepočet kupní síly na počet obyvatel a hle na 6 místě Irsko. Země zcela zdevastovaná Angličany, hladomorem a masivní migrací. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Přesně jedním z relevantních ukazatelů úspěchu je přepočet kupní síly na počet obyvatel a hle na 6 místě Irsko. Země zcela zdevastovaná Angličany, hladomorem a masivní migrací. Není náhodou že ve stejném žebříčku jsou bývalé komunistické státy ,ale i Čína za západními demokraciemi tedy až na pár ropných státu (kupodivu ne Rusko;-) Hlavní problém tedy nebude genetika, ale komunismus a hlavně to jak jsme se sním vypořádali. Totálně chyběl nějaký " Norimberský proces" Hlavním pohlavárům doživotí(v lepším případě) a ostatním členům různé tresty plus zákaz práce ve státní správě a nemožnost se zúčastnit privatizace. Tak to odneslo jen pár ubožáků, údajných agentů stb kteří ve většině případů podepsali pod nátlakem. Ale ti co vystupovali dobrovolně do KSČ vykradli stát ještě jednou v privatizaci, nebo zasedlo do státní správy, místo aby seděli v chládku nebo dole v dole...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    13:42 11.04.2019

    "Totálně chyběl nějaký " Norimberský proces" Hlavním pohlavárům doživotí(v lepším případě) a ostatním členům různé tresty plus zákaz práce ve státní správě a nemožnost se zúčastnit ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Totálně chyběl nějaký " Norimberský proces" Hlavním pohlavárům doživotí(v lepším případě) a ostatním členům různé tresty plus zákaz práce ve státní správě a nemožnost se zúčastnit privatizace."

    Tohle se sice hezky píše a ještě krásněji čte. Ale zkuste se podívat po světě. Třeba aktuálně Venezuela, jak může dopadnou předávání moci pokud se ji vládnoucí strana drží.
    Skrýt celý příspěvek

    • Kichot
     13:45 11.04.2019

     Bavím se o vysokých funkcionářích, je jasné že nemůžete zavřít třetinu Republiky;-)

     Bavím se o vysokých funkcionářích, je jasné že nemůžete zavřít třetinu Republiky;-)

    • Jirosi
     14:59 11.04.2019

     Kichot: Na začátku moc nemáš, té se musí někdo vzdát.
     Vzdá se jí výměnou za slib... Slibem byla beztrestnost..

     Myslíš, že je dobré začínat novou republiku porušením slibu a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Kichot: Na začátku moc nemáš, té se musí někdo vzdát.
     Vzdá se jí výměnou za slib... Slibem byla beztrestnost..

     Myslíš, že je dobré začínat novou republiku porušením slibu a zavlečením ji do právního marazmu a nekonečných procesů?
     Neukázalo se, že mladá demokracie má i tak problémů dost...
     Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    13:43 11.04.2019

    Ale abych nebyl přísný v Armádě a policii bych je nechal. Přece jen hrozilo , že by se snažili urvat to zpátky a bylo by lepší je mít pod dohledem. Viz nešťastné zrušení armády v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ale abych nebyl přísný v Armádě a policii bych je nechal. Přece jen hrozilo , že by se snažili urvat to zpátky a bylo by lepší je mít pod dohledem. Viz nešťastné zrušení armády v Iráku a perzekuce armádních členů strany Baas
    Skrýt celý příspěvek

    • stronger.p
     14:52 11.04.2019

     Takže výběrová spravedlnost? Já třeba osobně zažil na vlastní kůži coby voják ZVS u "vojska politicky nespolehlivých" "teror" ambiciozního mladého komunistického vojenského ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Takže výběrová spravedlnost? Já třeba osobně zažil na vlastní kůži coby voják ZVS u "vojska politicky nespolehlivých" "teror" ambiciozního mladého komunistického vojenského prokurátora JUDr. Fenyka a vidíte, kde je dnes. Na Ústavním soudě. Jak on sám říká, on přeci jen řešil chlapce s nižším IQ ze stavebního vojska... Normálně mě urazil, protože když jsem si ten jeho "omluvný" článek přečetl, tak se mi to všechno promítlo zpátky...Vojenským prokurátorem komunistického režimu se člověk musí chtít stát, to se nepřiděluje. Svině...
     Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      15:20 11.04.2019

      Tak je to slabina demokracie. Prostě musíš někdy ustoupit, ale dát aspoň navenek signál.. Někde jsem četl , že ekonomický úspěch poválečného Německa spočíval právě v denacifikaci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak je to slabina demokracie. Prostě musíš někdy ustoupit, ale dát aspoň navenek signál.. Někde jsem četl , že ekonomický úspěch poválečného Německa spočíval právě v denacifikaci i když ne důsledné a nastavení normy pro společnost. U nás se bohužel normou pro společnost stalo nemít žádnou normu. A následky máme dodnes. Ale mohlo být hůře a myslím, že se máme i tak hodně dobře. A navzdory všem pesimistickým předpovědím ( většinou lidí co už mají věk) to půjde nahoru...
      Skrýt celý příspěvek

   • danny
    16:57 11.04.2019

    Kichot: trest musí být adekvátní spáchanému zlu a musí přijít v časovém intervalu relevantnímu závažnosti činu. Norimberský proces měl sílu v tom, že pachatelé naprosto největších ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kichot: trest musí být adekvátní spáchanému zlu a musí přijít v časovém intervalu relevantnímu závažnosti činu. Norimberský proces měl sílu v tom, že pachatelé naprosto největších zvěrstev byli konfrontováni s oběťmi a čerstvou dokumentací svých zločinů. Byli to pánové v nejlepších letech, v plné síle a často ještě hrdí na své výsledky.
    v 89 to bylo 36 let od chvíle, kdy Klement Gottwald odtekl po nepovedeném balzamování kanálkem do Vltavy. Většina pachatelů teroru v 50tých letech byla mrtvá nebo v tak pokročilém věku, že by bylo na místě pochybovat o jejich schopnosti chápat, za co jsou vlastně souzeni. A představa, že by někdo chtěl věšet kariérní aparátčíky z 80tých let? Za co?
    V Rumunsku Causeska a jeho ženu popravili. Přineslo to rumunské společnosti vyrovnání se s minulostí a smíření? Nebo morální kredit? Z dostupných informací ten pocit opravdu nemá. Samotný "soud" i výkon trestu do dnes vzbuzuje silné kontroverze.
    A to nemluvím o tom, že samotná denacifikace v Německu je obvykle silně přeceňována. Vždyť podle oficiálních údajů bylo ještě v polovině 60tých let 70% zaměstnanců min.spravedlnosti bývalými členy NSDAP a asi 20% SA.
    https://www.novinky.cz/zahrani...

    Prostě po každé změně režimu musíš volit, zda je menším zlem mít odborné pozice obsazeny morálně bezúhonnými, ale nekvalifikovanými osobami, nebo kvalifikovanými odborníky, kteří se pošpinili.
    Skrýt celý příspěvek

    • Trener
     21:32 11.04.2019

     To je jasný, že si Němci nevymlátili všechny nácky. Dalo se předpokládám, že řádně nezatnou do vlastního ze známosti, kamarádství, vlastenectví atd. Řada soudů a vyšetřování se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To je jasný, že si Němci nevymlátili všechny nácky. Dalo se předpokládám, že řádně nezatnou do vlastního ze známosti, kamarádství, vlastenectví atd. Řada soudů a vyšetřování se začala realizovat, až když z aktérů byli stařečkové nad hrobem do té doby chráněné a podporované Hilfe stille.
     Němci též ztěžují bádání v archívech, tedy až po 30 letech s omezeným množstvím času na bádání:
     https://video.info.cz/strunc/h...
     Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  10:21 11.04.2019

  Víra ve všemocnost letadel 5.té generace je až zarážející. Tyto sofistikované systémy vyřazením pozemního zabezpečení se stanou zcela nemohoucími. To nebude nic složitého, protože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Víra ve všemocnost letadel 5.té generace je až zarážející. Tyto sofistikované systémy vyřazením pozemního zabezpečení se stanou zcela nemohoucími. To nebude nic složitého, protože k tomu stačí vyřadit z činnosti přece jen nemalý počet leteckých základem známé polohy a struktury, pečlivě zaměřených ještě před vznikem vlastního konfliktu, jako cíle nejvyšší priority. Je samozřejmé, že budou bráněny protiraketovou obranou, ale koncentrovaný útok, který se musí očekávat, ztěží odvrátí napadení tak, aby nedošlo k umlčení chodu pozemního zabezpečení letecké základny. To je druhá stránka vybojování vzdušné nadvlády, která se odehraje nikoliv ve vzduchu, ale na zemi. A tato skutečnost zatím nikomu nepřichází na mysl, že k letadlům 5.té generace se musí pořídit i PVO 5.té generace. Takže k miliardám za letadla se musí ještě přidat miliardy na PVO, jinak investice do letadel 5.té generace budou zbytečné vyhozené peníze. Pozemní síly tak rozpočtově ostrouhají. Ale kam "nevstoupí noha pěšáka", tak není nic vyhráno.
  Skrýt celý příspěvek

  • Míša
   11:36 11.04.2019

   Pokud nejsi typickej bigoš, nejspíš pochopils, pokud letectvo válku uplně nevyhrálo(BB, Koalice-Srbsko), tak minimálně o ní rozhodlo. Samozřejmě vyjímky vždy byly a také budou. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud nejsi typickej bigoš, nejspíš pochopils, pokud letectvo válku uplně nevyhrálo(BB, Koalice-Srbsko), tak minimálně o ní rozhodlo. Samozřejmě vyjímky vždy byly a také budou. Amerika velmi brzy pochopila výhodu Cv, aby nebyla blízko cizího území snadným statickým cílem. Ano stále zde vedu řeč o 5G zaváděných i provozovaných strojích. Pokud letectvo(nyní již obecně) vnímá generalita-vláda, jako klíč k úspěchu, pak proč zde pochybovat, věříte si natolik, že máte víc rozumu, než kupř. celý Pentagon?

   Konečně si všimněme snahu vyrobit nový tank pro 21stol., skoro žádná zem se do toho nehrne, ale letouny provozujeme i my, kteří armádu téměř nemáme.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   11:59 11.04.2019

   "Tyto sofistikované systémy vyřazením pozemního zabezpečení se stanou zcela nemohoucími. "

   Stejně jako to vybavení vyžadují i stroje 4.gen, 3. gen, atd... Letadla vždy vyžadovala ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Tyto sofistikované systémy vyřazením pozemního zabezpečení se stanou zcela nemohoucími. "

   Stejně jako to vybavení vyžadují i stroje 4.gen, 3. gen, atd... Letadla vždy vyžadovala letiště a údržbu.

   Letadla 5.generace tu máme od roku 2005. Pokud se rozhodneme kolem roku 2030 pokračovat se 4.gen bude to jen další zaostávání.
   Skrýt celý příspěvek

  • logik
   12:02 11.04.2019

   "To nebude nic složitého, protože k tomu stačí vyřadit z činnosti přece jen nemalý počet leteckých základem známé polohy a struktury, "
   A vyřadíš je čím? Dalekodosahové cruise ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "To nebude nic složitého, protože k tomu stačí vyřadit z činnosti přece jen nemalý počet leteckých základem známé polohy a struktury, "
   A vyřadíš je čím? Dalekodosahové cruise mislle? Ty má v okolí jen Rusko - a v případě konfliktu s ním půjde evidentně o nějaký konflikt Rusko x Evropa a tedy jsme až padesátý cíl na seznamu, a vyřazení jednoho letiště znamená nasazení velkých desítek, proti sofistikované PVO spíše stovek střel.

   Ostatní potenciální útočníci ani cruise missle nemají, tak čím budou letiště vyřazovat? Letectvem....
   Takže půjde o to, kdo dřív druhému vybombarduje letiště.
   Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    12:49 11.04.2019

    Jako význam letiště bych zas nepřeceňoval. Vždycky se počítalo se záložními eventualitami a mají nebo měli na to jak mobilní technické prostředky řízení l.p. tak probíhala i ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jako význam letiště bych zas nepřeceňoval. Vždycky se počítalo se záložními eventualitami a mají nebo měli na to jak mobilní technické prostředky řízení l.p. tak probíhala i cvičení. Sice na konci 90let už jen teoreticky, ale předpokládám že ta schopnost se udržela. A to nemluvím o vlastní ochraně letiště.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     13:31 11.04.2019

     Kichot: Pokud na vás nepřítel udeří z "informační" převahou. Pak vám jak se tu někteří snaží naznačit stihne všechno rozsekat dříve než to uvedete do bojového stavu.
     A tam je jedno ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Kichot: Pokud na vás nepřítel udeří z "informační" převahou. Pak vám jak se tu někteří snaží naznačit stihne všechno rozsekat dříve než to uvedete do bojového stavu.
     A tam je jedno jestli máte 10-30. letadel. Stejně budou 90% ztráty v první vlně úderu.
     Když nemáte letadla, nepotřebujete letiště. Pokud letadla přežila stejně stojí na letištích, ze kterých se nemají jak dostat, atd.
     Záložní letiště jako řešení vašeho problému je někde dalo vzadu.

     Nebo souhlasíte z Logickem, a pak není tak snadné napadnout ani jedno letiště. Ale potom nemáte "problém" mít na něm kvalitní letadla...
     Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      13:58 11.04.2019

      Trochu si to představujete jako blitzkrieg kdy nás někdo přepadne z čistého nebe. Nebo snad máte pocit , že Srbové nebo Iráčani nestihli svá letadla přesunout na zálohy a úkryt? ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Trochu si to představujete jako blitzkrieg kdy nás někdo přepadne z čistého nebe. Nebo snad máte pocit , že Srbové nebo Iráčani nestihli svá letadla přesunout na zálohy a úkryt? Pořád je dokázali používat, problém měli s jejich zaostalostí a né z nedostaku drah
      Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  23:10 10.04.2019

  zajímavá přehlídka zemí, nejvíc zaráží že zájem mají vlastně nejchudobnější státy EU - Rumunsko a Maďarsko. Pro ty je ideální levný Gripen nebo F-16V. Ani to Španělsko a Řecko na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zajímavá přehlídka zemí, nejvíc zaráží že zájem mají vlastně nejchudobnější státy EU - Rumunsko a Maďarsko. Pro ty je ideální levný Gripen nebo F-16V. Ani to Španělsko a Řecko na tom nejsou lépe - obrovská nezaměstnanost mezi mladými ale prachy se budou cpát do drahých hraček s pochybnou využitelností. Navíc tím schází na úbytě i evropské programy když se zpoza oceánu tak úspěšně daří přesvědčovat k nákupům tamní techniky.
  Skrýt celý příspěvek

  • Econ
   00:40 11.04.2019

   Ona je i otázka, zda je nutné (nebo žádoucí), aby evropa investovala do vývoje podobného letounu. Já nevím. Máme v evropě Airbus, který investuje do vývoje dopravních letadel. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ona je i otázka, zda je nutné (nebo žádoucí), aby evropa investovala do vývoje podobného letounu. Já nevím. Máme v evropě Airbus, který investuje do vývoje dopravních letadel. Takže řada technologií tu je a je rozvíjena. Jasně stealth technologie tu není.
   Pak tu máme Grippen jako levnou varianta. Nevím tedy, jak by obstál v boji proti ruským a čínským strojům. Nevím o kolik je horší než F35. Laicky se mi zdá, že řadu softwarových věcí lze udělat i v Grippenu, případně s posílením hardware.
   Jak říkám, podle mě je vůbec otázka , zda je žádoucí investovat velké částky do vývoje nového eurofighteru. Byla by to jistě investice opět pečlivě národnostně vyvážená a obávám se, že s nižší efektivitou.
   Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    02:25 11.04.2019

    určitě to je žádoucí jelikož by EU vypadla jako důležitý technologický hráč. Už nyní to je nahnuté, USA s RF a Čínou jsou jediné mocnosti co dostaly do vzduchu letadlo 5 generace, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    určitě to je žádoucí jelikož by EU vypadla jako důležitý technologický hráč. Už nyní to je nahnuté, USA s RF a Čínou jsou jediné mocnosti co dostaly do vzduchu letadlo 5 generace, zájem se přesouvá k perspektivní šesté zatímco se Evropa babrá v "tajfunech" a Gripenech tedy pořád něco jako 4+. Plány mají i Britové ale asi to dál než na demonstrátor nepůjde neb prostě schází lidi které z EU aktivně přetahují Státy. Ono je to i pochopitelné, identitou je Evropa rozdělená a když ze zámoří přijde nabídka pracovat na mnohem velkoryseji financovaných projektech tak málokdo odolá, zůstává víceméně průměr. Podobně na to trpělo Rusko v 90 letech kde se vývoj skoro zastavil a drželi to jen nadšenci doslova jen za stravu.
    A na závěr, je to tedy více než žádoucí protože už dnes movití kupci poptávají něco lepšího než dosluhující 4 generaci a jediný kdo bude moci nabídnout takové zboží budou pouze Státy s Ruskem, Čína horko těžko uvolní nějaký konkurenceschopný derivát J-20.
    Skrýt celý příspěvek

    • balm
     12:03 11.04.2019

     V případě 4. a 4,5. generace letounů jde o prostý fakt, že jsou si až příliš rovnocenné ve schopnostech a možnostech. To znamená, že v případě konfliktu budou stát proti stejně ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V případě 4. a 4,5. generace letounů jde o prostý fakt, že jsou si až příliš rovnocenné ve schopnostech a možnostech. To znamená, že v případě konfliktu budou stát proti stejně schopnému protivníkovi a na obou stranách bude docházet k velkým ztrátám. Velmi vyrovnaný poměr zničených a ztrát. Zapojí-li se do konfliktu 5. generace s veškerými výhodami (technologická, informační, ... převaha), bude jako kočka mezi holuby a vymlátí všechno, co bude v jejím dosahu. Poměr zničených cílů se vůči vlastním ztrátám dramaticky navýší.

     Logicky chce každý stát získat převahu nad svým nepřítelem, způsobit mu enormní ztráty (stačí už vědomí, že soupeř disponuje takovými schopnostmi) a minimalizovat vlastní ztráty. Potom se nemůžete divit, že i "chudší zákazník" požaduje 5. generaci, protože jeho skromné síly si dokáži poradit s mnohem početnějším protivníkem, vyzbrojeným 4. generací letounů.

     V tom tkví podstata modernizace a snaha získat 5. generaci letounů a střel.
     Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    09:12 11.04.2019

    Dovolit si to může a má na to finance. Rafale a Typhoonů se vyrobilo cca 700 ks, což je více než dost na to, aby stálo za úvahu vyvinout a vyrobit nástupce. Navíc ani jeden výše ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dovolit si to může a má na to finance. Rafale a Typhoonů se vyrobilo cca 700 ks, což je více než dost na to, aby stálo za úvahu vyvinout a vyrobit nástupce. Navíc ani jeden výše uvedený nebyl nijak zásadně exportován. Steahl technologie umíme, jen ještě nebyly uplatněny tak komplexně jak v F-35. Radar a motory taky nejsou problém.
    Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    09:54 11.04.2019

    "Nevím o kolik je horší než F35. Laicky se mi zdá, že řadu softwarových věcí lze udělat i v Grippenu, případně s posílením hardware. "

    Laicky se ti můžeš říct, že červená je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Nevím o kolik je horší než F35. Laicky se mi zdá, že řadu softwarových věcí lze udělat i v Grippenu, případně s posílením hardware. "

    Laicky se ti můžeš říct, že červená je modrá. Ale to zni modrou neudělá.


    Poly:"Dovolit si to může a má na to finance. Rafale a Typhoonů se vyrobilo cca 700 ks, což je více než dost na to, aby stálo za úvahu vyvinout a vyrobit nástupce. "

    Jenže Evropa by potřebovala jediný typ. To je právě ten problém, že nákupní kapacity se tříští mezi 3 Evropské+USA letouny.
    Prostě dnešní levný masivně zavedený letoun je F-35, cokoliv jiného bude dražší nebo horší řešení. Ale můžeme tady 40. let spekuloval a pak si je stejně koupit viz SR a jejich F-16V.
    Skrýt celý příspěvek

   • logik
    10:39 11.04.2019

    "Laicky se mi zdá, že řadu softwarových věcí lze udělat i v Grippenu, případně s posílením hardware. "
    Kolik lítá a bude lítat Gripenů a kolik lítá a bude látat F-35? Samozřejmě, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Laicky se mi zdá, že řadu softwarových věcí lze udělat i v Grippenu, případně s posílením hardware. "
    Kolik lítá a bude lítat Gripenů a kolik lítá a bude látat F-35? Samozřejmě, že část věcí lze udělat na gripenu (ale zbraní venku a tedy mizerného RCS se nezbavíš, což znamená, že v souboji 1:1 jde gripen dolů dříve, než bude mít šanci vystřelit) - otázka je, kdo to zaplatí? Mezi kolik států se bude muset rozpočítat vývoj?

    "Jasně stealth technologie tu není. "
    Částečně je. Eurofighter má podobné stealth prvky, jako např. B-1B. Takové prestealth.
    Skrýt celý příspěvek

  • balm
   11:06 11.04.2019

   Za úpadek vývoje a rozvoje si může může Evropa sama svou vlastní impotencí a náskok se bude neustále stupňovat. Jako zákazník si zvolíte výhodnější řešení (politické a ekonomické ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Za úpadek vývoje a rozvoje si může může Evropa sama svou vlastní impotencí a náskok se bude neustále stupňovat. Jako zákazník si zvolíte výhodnější řešení (politické a ekonomické body), včetně detailu - pokročilých letounů.
   Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    12:49 11.04.2019

    Pokud se nepletu, jsou to obvykle vaše příspěvky, které mají hlavu a patu, co se letectví týče. V čem nyní Evropa zaostává za USA v případě letectva. Teď nemyslím to, že USA ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud se nepletu, jsou to obvykle vaše příspěvky, které mají hlavu a patu, co se letectví týče. V čem nyní Evropa zaostává za USA v případě letectva. Teď nemyslím to, že USA vyrobily a nasadily už stovky letadel 5. generace, ale spíše schopnost vyrobit stejně pokročilý letoun. Zastáváte názor, že už ne?
    Skrýt celý příspěvek

    • balm
     14:12 11.04.2019

     Přestal jsem věřit už hodně dávno. V celé Evropě není jediná země, která by sama byla schopna a ochotna financovat vývoj 6. generace bojového letounu (5. generace už je pasé) a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Přestal jsem věřit už hodně dávno. V celé Evropě není jediná země, která by sama byla schopna a ochotna financovat vývoj 6. generace bojového letounu (5. generace už je pasé) a zákonitě se dostáváme k prověřené "spolupráci skutečných partnerů". V praxi to znamená účast na sumitech před spoušti fotoaparátů, úsměvy, potřásání rukou, kudly v zádech, podrážení nohou a kopance v podobě přesunů financí na "potřebnější socialismus". Klasika, praxí ověřená klasika, která už tady byla (např.: Eurofighter Typhoon). Nově umocněná tím, že náklady na vývoj budou minimálně 10 - 15x vyšší, než stál vývoj Eurofighter Typhoon. A do toho se budou neustále měnit požadavky, vybavení a tak dále. Standardní boj o ohlasy voličů, vlastní zájmy a sféry vlivu. Já se toho asi už nedožiji (+/- 25 - 35 let nás dělí od 6. generace), ale kdybych si měl vsadit, tak USA a Čína budou mít 6. generaci dříve, než EU.

     Dokázala by, ale to byste potřeboval za humny přímého nepřítele, protože jinak za jeden provaz nepotáhnou a dále se budou soustředit na budování socialismu s plánem nahrazení původního obyvatelstva.
     Skrýt celý příspěvek

     • strikehawk
      15:20 11.04.2019

      Balme, Evropa má neskutečné rezervy co se týče vědeckotechnického potenciálu a jeho využití pro obranné účely. Bohužel nebo spíš bohudík po dvou světových válkách kdy jsme si naši ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Balme, Evropa má neskutečné rezervy co se týče vědeckotechnického potenciálu a jeho využití pro obranné účely. Bohužel nebo spíš bohudík po dvou světových válkách kdy jsme si naši Evropu kompletně dvakrát téměř srovnali se zemí se držíme zpátky. A zatím je to dobře. Jen samotné Německo kdyby šláplo do pedálů tak je schopno vyvinout stíhač 6. generace, že by v Pentagonu i Kremlu čuměli jak telata. D-F tandem je stoprocentně schopen vyvinout letadlo lepší než ta sračka F-35.
      Kdo ale chce Německo s 4% a více % HDP obranného rozpočtu a tisícovkou Eurofighterů nebo jejích následovníků na letištích?
      Evropa nepotřebuje konfrontaci aby si udržela status supervelmoci jako celku.
      To potřebují USA, protože jejich supervelmocenský status stojí a padá na dolaru.
      Skrýt celý příspěvek

     • balm
      16:04 11.04.2019

      @strikehawk 15:20 11.04.2019

      Rozumím, že přemýšlení o nové generaci bitevních velbloudů s cílem zničit naší civilizaci odvádí všechnu pozornost, finance a úsilí, ale nakonec to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @strikehawk 15:20 11.04.2019

      Rozumím, že přemýšlení o nové generaci bitevních velbloudů s cílem zničit naší civilizaci odvádí všechnu pozornost, finance a úsilí, ale nakonec to dopadne tak, že budeme nahrazeni, nebo krvavě vyhrajeme. Invazní armáda už tu je, nyní zbývá namnožit. Tímhle multikulturní šílenstvím to nemůže dopadnout jinak.
      Skrýt celý příspěvek

 • Ledna
  22:16 10.04.2019

  Redaktor ma pravdu, ztratili jsme statisice v prvni valce, v emigraci pred a behem druhe valky, ztraty (300k) behem druhe valky ( coz bylo vzhledem k velikosti populace jedno z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Redaktor ma pravdu, ztratili jsme statisice v prvni valce, v emigraci pred a behem druhe valky, ztraty (300k) behem druhe valky ( coz bylo vzhledem k velikosti populace jedno z nejvyssich cisel), komunisticke koncentraky, emigrace za komunizmu.
  Behem tucnych let co ted byly se nekoupil snad ani samopal aniz by z toho nebyl průser, postavilo se par usmolenych kilometru dalnic. Kdyz clovek cte o polsku, slovensku, madarsku, tak se musi stydet, kdyz cte o rumunsku, tak sr musi stydet dvojnasob.
  Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   10:09 11.04.2019

   Vôbec nema pravdu. Nežijem v Česku ale ako človek narodeny v Československu mam k Česku pozitívny vztah a dianie u vas sledujem nielen cez telku ale aj pri navštevach. Česka ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vôbec nema pravdu. Nežijem v Česku ale ako človek narodeny v Československu mam k Česku pozitívny vztah a dianie u vas sledujem nielen cez telku ale aj pri navštevach. Česka republika je užasne miesto pre život, so slušnymi ludmi, minimalnou chodobou, velmi bezpečna a dobre vybavena potravinami, vodou, pivom, zdrojmi a sietami. Slovensko Vam vobec nemusi byt vzorom, ked si nebude sami kazit naladu horekovaním nad Zemanom a počuvaním všelijakych "kakamurov". Treba ist do Londyna, Pariža, Hamburgu, New Yorku a poviete si naozaj a po pravde "zlata" Praha, Brno, Budejovice
   Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  21:41 10.04.2019

  Môj názor :
  Od Usa nekupovať nič.
  Nie preto,že by F35 bola nekvalitná( rozhodne je ) alebo žeby bola pridrahá ( až tak drahá nie je) ale preto,lebo USA sa netaja tým že chcú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Môj názor :
  Od Usa nekupovať nič.
  Nie preto,že by F35 bola nekvalitná( rozhodne je ) alebo žeby bola pridrahá ( až tak drahá nie je) ale preto,lebo USA sa netaja tým že chcú európsky leteclý priemysel zničiť. Zamyslime sa : kauza Dieselgate,prevalilo sa to, Nemci platia obrovské odškodné. Ok. Nedávno inžinieri Boeingu poslali na onen svet 300 ľudí a reakcia Usa je uvaliť clo na Airbus. Nemala by Eu dať Boeingu pokutu aspoň 20 mld ,ako oni Nemcom,za to že nám nad hlavami lietali nebezpečné lietadlá ? Na dieselgate aspoň nikto nezomrel. USA jednajú s Európou ako so špinavou handrou,nie ako so spojencom. Nedávno Bombardier dostal v Usa stop na svoje lietadlo,následne odmietol stíhačky od Boeingu,ktoré stáli za lobbingom proti Bombardieru v Usa. Viete čo potrebujú Usa ? Oni potrebujú hlupákov ako Bolsonaro,ktorý vykácajú prales kvôli palmovému oleju pre Mondelez,hlupákov čo predajú najlepšiu Brazílsku firmu Embraer ,rodinne striebro brazilie,do rúk Boeingu. Potrebujú hlupákov ako Babiš,ktorý kľudne dohodne dostavbu Temelína zbankrotovanému Westinghouseu. Nie všade sú ale politici bez zodpovednosti za svoju zem. Kanaďania si zhoršili vzťahy z najlepšim spojencom,pretože chápu ( na rozdiel od nás v Európe ) ,že firmy ako Bombardier predstavujú jadro ekonomiky a stoja za zhoršené vzťahy. Minule Usa odstrelili Airbus v tom trápnom zrušenom tendri na tankery,dnes na Airbus uvaľujú clo a zajtra môžu kľudne prehlásiť že Airbus je ohrozenie ich národnej bezpečnosti. ( Bmw ,ktoré ma továrne v Usa,je podľa nich také ohrozenie ). Jedného dná sa možno zobudíme a zistíme že nielen Európske letectvo ale aj celý zbrojný priemysel neexistuje,lebo ho zhltli Usa a nám neostane nič iné kupovať ich predražené zbrane bez možnosti alternatívy,pod hrozbou sankcii. Už len minimálne preto radšej viac grippenov alebo Eurofighterov.
  Inak,som vďačný Usa za oslobodenie,ale Európy,ale reálne im nedlhujeme nič. Krv ich vojakov bola dávno zaplatena rozmachom po WW2 ,v dôsledku imigrácie európskej elity,do ktorej vzdelania nedali ani cent. A ani argument,že podporili Československo pri vzniku neobstojí, federácia nevznikla kvôli Masarykovým diplomatickým schopnostiam ale pretože sme sa veľmoci hodili v procese rozbitia inej veľmoci. Rovnako ako sme sa hodili Sovietom,keď rozbíjali Nemcov. To bolo tiež "oslobodenie" avšak rovnako ako Usa,ani im nič nedlhujeme.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   22:42 10.04.2019

   Není nad pořádné objektivní hodnocení...

   Diskuze na téma IQ, fakt nepotřebovala názorné příklady.

   Není nad pořádné objektivní hodnocení...

   Diskuze na téma IQ, fakt nepotřebovala názorné příklady.

  • strikehawk
   11:30 11.04.2019

   Zcela mimořádně s tebou souhlasím. Ano je to tak jak píšeš. USA zcela nepokrytě prosazují svoje zájmy na úkor Evropy....příkladů jsou mraky.

   Zcela mimořádně s tebou souhlasím. Ano je to tak jak píšeš. USA zcela nepokrytě prosazují svoje zájmy na úkor Evropy....příkladů jsou mraky.

 • xstandis
  20:44 10.04.2019

  Co je to za blabol, ze v dusledku emigrace zmizely statisice kompetentnich lidi a jejich genofond? Z hlediska statistiky je to nesmysl. V cele populaci tvori toto mnozstvi jen 1 az ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co je to za blabol, ze v dusledku emigrace zmizely statisice kompetentnich lidi a jejich genofond? Z hlediska statistiky je to nesmysl. V cele populaci tvori toto mnozstvi jen 1 az 2 procenta (csr 15 mil.). To se jejich genofond vzal odnikud a oni si ho nenavratne vzali sebou? Samozrejme ze se vzal z nasi populace a je v ni zachovan. Reknu to jednoduse - inteligentni a velmi schopny clovek bude mit rozhodne jine zamestnani nez v nasi armade. Je to problem armady s lidskymi zdroji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  20:30 10.04.2019

  o genofondu a lepších národech fakticky může mluvit jen hlupák

  jak řekl Buddha: jsme to, co vidíme v druhých
  vysvětlení: druzí jsou naše zrcadlo, vlastnosti které nám vadí na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  o genofondu a lepších národech fakticky může mluvit jen hlupák

  jak řekl Buddha: jsme to, co vidíme v druhých
  vysvětlení: druzí jsou naše zrcadlo, vlastnosti které nám vadí na druhých, jejich nedostatky, slabé stránky, jsou projekce našich vlastních nedostatků do ostatních

  je třeba obrátit pohled
  Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  20:24 10.04.2019

  problémem není genofond, ale společenský systém

  problémem není genofond, ale společenský systém

 • Econ
  19:36 10.04.2019

  Pánové, genofond je jednak trochu mimo téma F35 a jednak si o tom prosím něco nastudujte. To co píšete jsou bláboly, nezlobte se, nelze to jinak nazvat.
  IQ roste o zhruba 3 body ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, genofond je jednak trochu mimo téma F35 a jednak si o tom prosím něco nastudujte. To co píšete jsou bláboly, nezlobte se, nelze to jinak nazvat.
  IQ roste o zhruba 3 body za deset let. Říká se tomu Flynnův efekt. Více najdete na googlu.

  To, že na počet obyvatel mají finové více patentů, než my, nebo to, že v UK vznikají známější filmy a knihy než u nás, to že v USA jsou lepší manageři, než u nás, to vše je vlivem vzdělání a kulturou naší společnosti. Více zase přítel google.

  Obecně geografická ekonomie a do ní spadající vlivy na efektivitu a výchovu talentů je věc velmi komplexní a proto obtížně uchopitelná pro většinu lidí. Je to na dýl.
  Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
   19:42 10.04.2019

   No nevím

   Po druhé světové válce měly hodnoty inteligenčního kvocientu u mladých lidí rostoucí tendenci. Tento trend byl pojmenován po novozélandském zpravodaji Jamesu Flynnovi - ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No nevím

   Po druhé světové válce měly hodnoty inteligenčního kvocientu u mladých lidí rostoucí tendenci. Tento trend byl pojmenován po novozélandském zpravodaji Jamesu Flynnovi - Flynnův efekt.

   Zatímco v minulosti průměrné hodnoty stoupaly, současné výsledky z Centra pro ekonomický výzkum v Oslu ukazují opak. Podle studie se Flynnův efekt zastavil.
   viz první odkaz na google : https://prima.iprima.cz/zpravo...
   Skrýt celý příspěvek

   • Econ
    00:17 11.04.2019

    Tak jsem si vyhledal několik studií ohledně snižování IQ a uznávám, že na tom může něco být. Jsou to články z posledních let a uniklo mi to, takže děkuji za odkaz.

    Nicméně, mám ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak jsem si vyhledal několik studií ohledně snižování IQ a uznávám, že na tom může něco být. Jsou to články z posledních let a uniklo mi to, takže děkuji za odkaz.

    Nicméně, mám k tomu pár připomínek. Především, IQ měří pouze počet bodů v IQ testu. Vyjadřuje to nějaké abstraktní myšlení atd. Co je důležité, IQ lidí v Africe, na sibiři, nebo papuánských domorodců dosahují extrémně nízkých hodnot. Vývoj a mezinárodní srovnání např. zde https://ourworldindata.org/int... (mimochodem zde je stále zobrazen nárůst IQ v čase).

    Průměr IQ ve zmíněných oblastech je hluboko pod 80 body (hranice retardace). Podobně nízkých hodnot ale dosahovali i lidé v testech ve 30 letech 20 století v USA. Na druhou stranu malé papuánské dítě zná přes 6 000 druhů rostlin a živočichů a ví, které z nich jsou jedlé. Pro české dítě neuvěřitelný výkon. Takže jsou papuánci hloupější než my, nebo ne? Odpověď zní jak v čem. Každý z nás je tvarován prostředím. A teď pointa. Jestliže dnes 14 % obyvatel UK pochází z jiné země (a většinou mimo EU) a pochází z prostředí s nižším IQ a zahrneme jej do statistiky, co to udělá s průměrem? Klesne. Logicky. Zatím jsem objevil studie o poklesu jen ze zemí s vysokým podílem migrantů (a velkým nárůstem migrantů v posledních letech). Současně je pokles významně vyšší (asi 3x) u dospělých, než u teenagerů. U dětí do 10 let byl stále pozorován nárůst. Jinými slovy, nehloupla ani tak nová generace, jako spíše střední generace. Dle vědců je důvodem vnější prostředí.

    Nárůst IQ v minulém století byl zejména proto, že se zlepšovalo vzdělání a rostla míra abstrakce našeho světa. Dnes s rozvojem výpočetní techniky míra abstrakce a virtuality roste. Školní výsledky žáků celosvětově také stále rostou. Vývoj technologií stále zrychluje. Takže já studie o snižení IQ v Norsku a UK beru, ale byl bych opatrný v jejich zobecňování.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:34 11.04.2019

     IQ měří matematickou inteligenci pomocí IQ testů. Ty se dají natrénovat. Když jsem promoval, díky neustálému studiu převážně matematiky a fyziky (jsem technik) jsem následně udělal ...
     Zobrazit celý příspěvek

     IQ měří matematickou inteligenci pomocí IQ testů. Ty se dají natrénovat. Když jsem promoval, díky neustálému studiu převážně matematiky a fyziky (jsem technik) jsem následně udělal IQ testy na 145 bodů. Kolegyně, protože studovala humanitní obory bez matematiky, dosáhla 105 bodů. Ale - v oblasti paměti, jazykových schopností a pod byla vysoko nade mnou. Tedy IQ testy preferují matematické myšlení.
     A protože domorodci na Borneu matematiku nestudují, budou jejich výsledky mizerné. Ale ne proto, že by byli hloupější, jen proto, že se s příklady, jaké se v IQ testech řeší, nikdy nesetkali.

     Jinou věcí jsou vrozené předpoklady a ty jsou jednoznačně věcí genů. Dva lidé stejně trénovaní dosáhnou jiných hodnot, protože jsou geneticky odlišní. A protože geny určují i naše mentální vlastnosti, včetně odvahy, ochoty riskovat, schopnosti kombinace a plánování, je důležité, jaký genofond je v dané společnosti k dispozici. Z tohoto hlediska byl komunismus pro naši zemi tragédií, protože od nás odešly nebo dokonce byly zavražděny statisíce inteligentních, samostatně uvažujících, podnikavých statečných lidí. Tohle neovlivnilo IQ populace, protože selekčním kritériem nebyla schopnost řešit matematické příklady, ale ovlivnilo to schopnost samostatného řízení, zdravého riskování.

     Nejúspěšnějšími podnikateli v USA jsou lidé, kteří založili svůj byznys na vlastní práci a začínali v garáži. U nás je to člověk, který své příjmy založil na státních dotacích a regulacích. Neukazuje to na něco?
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:45 11.04.2019

      Možná na to, že ten na koho myslíš není nás nejúspěšnější... A tím pádem to ukazuje na tvou neschopnost hledat a raději podléhat mediálnímu obrazu co o sobě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Možná na to, že ten na koho myslíš není nás nejúspěšnější... A tím pádem to ukazuje na tvou neschopnost hledat a raději podléhat mediálnímu obrazu co o sobě šíří.¨
      https://miliardari.forbes.cz...
      Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  19:10 10.04.2019

  na chytání zfetovaných zlodějů aut nám stačí superby 2,0 tsi i když porsche 911turbo má lepší parametry. a toto je stejné.
  mnoho diskutérů tu ,,nakupuje F35" jakoby jsme měli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  na chytání zfetovaných zlodějů aut nám stačí superby 2,0 tsi i když porsche 911turbo má lepší parametry. a toto je stejné.
  mnoho diskutérů tu ,,nakupuje F35" jakoby jsme měli ropy víc než SA nebo Kuvajt...
  a přitom na jedné straně máme masáž o potřebě a superlativech F35 a na druhé straně F35 tu a tam spadnou, draky mají nižší životnost kvůli mikrotrhlinám, někdy jsou uzeměny,...
  potřebujeme reálně desítky F35 jako Belgie? na air policing atd nám Gripeny stačí a jste si jisti, že nám v případě EU konfliktu 15 kusu F35 vyhraje válku nebo udrží obranu území?.....
  MO s Gripeny udělalo dobře - kvalita za rozumnou cenu...
  příští válka bude stejně jiná než všichni plánujete....
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:40 10.04.2019

   Pořád bude na tu válku F-35 připravena lépe, než vy na válku z F-35.

   Pořád bude na tu válku F-35 připravena lépe, než vy na válku z F-35.

   • Jirosi
    09:39 11.04.2019

    Až tolik lidí kterým nevadí zakládat výběr letadla na lži, proč ne...
    Ale tohle nás nikdy nikam neposune.

    Až tolik lidí kterým nevadí zakládat výběr letadla na lži, proč ne...
    Ale tohle nás nikdy nikam neposune.

  • logik
   22:34 10.04.2019

   na "chytání zfetovaných zlodějů" nepotřebujeme armádu vůbec.

   "draky mají nižší životnost kvůli mikrotrhlinám, někdy jsou uzeměny,..."
   Zjisti si někdy něco o problémech jiných ...
   Zobrazit celý příspěvek

   na "chytání zfetovaných zlodějů" nepotřebujeme armádu vůbec.

   "draky mají nižší životnost kvůli mikrotrhlinám, někdy jsou uzeměny,..."
   Zjisti si někdy něco o problémech jiných letadel

   "případě EU konfliktu 15 kusu F35 vyhraje válku nebo udrží obranu území?....."
   15 kusů F-35 proti např 20 kusům slovenských F-16? Ano.
   1500 kusů Evropských F-35 verzus Turecká, Ruská, nebo nevímjaká letadla? Ano.
   Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  18:56 10.04.2019

  F-35 má nakročeno se stát druhou F-16, co do počtu zemí, co jí budou používat, trh je navíc rozšířen o státy bývalého východního bloku a Finsko. Trošku jim to zas "kazí" Švédi. Pak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F-35 má nakročeno se stát druhou F-16, co do počtu zemí, co jí budou používat, trh je navíc rozšířen o státy bývalého východního bloku a Finsko. Trošku jim to zas "kazí" Švédi. Pak je tu pár států, které používají a budou používat svá letadla. Opět technologický a i politický triumf USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  17:18 10.04.2019

  Češi jako národ neměli příležitost si vytvořit tzv. "elitářský genofond". Nemáme lidský genofond vůdců, organizátorů s přirozenou potřebou vést, být na čele. Třeba Němci jsou snad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Češi jako národ neměli příležitost si vytvořit tzv. "elitářský genofond". Nemáme lidský genofond vůdců, organizátorů s přirozenou potřebou vést, být na čele. Třeba Němci jsou snad takoví všichni (nadsázka). Krize začala s husitstvím , trvá dodnes a spíše se prohlubje. Vymlouvat se na emigraci, zdůrazňovat komunismus, to je spíš snaha vylepšit si kadrový profil ....
  Skrýt celý příspěvek

  • Trener
   18:00 10.04.2019

   Asi na tom něco je, co píšete, ale to, že 1. první republika trvala jen 20 let a nyní jsme, kde jsme, tak za to ten komunizmus taky nějakou měrou může. Asi to je národní povahou a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Asi na tom něco je, co píšete, ale to, že 1. první republika trvala jen 20 let a nyní jsme, kde jsme, tak za to ten komunizmus taky nějakou měrou může. Asi to je národní povahou a polohou žití, že se občas dostaneme na zcestí jako např. v r. 1948. Takové veletoče by se např. v Rakousku nestaly, Německu to pokazil Áda, Francouzi kteří jsou hodně revoluční, mají štěstí, že jsou hodně na západě. Někdy mně připadá, že u našince chybí úcta k určitým věcem a lidem a že je takový ojebávač.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:17 10.04.2019

   To je hrubý omyl. Přirození vůdci, resp. lidé, co si umí v každé situaci poradit, se zde objevovali. Myslíte, že např. těch cca 70tis. legionářů v Rusku jen tak sedlo v Kyjevě na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To je hrubý omyl. Přirození vůdci, resp. lidé, co si umí v každé situaci poradit, se zde objevovali. Myslíte, že např. těch cca 70tis. legionářů v Rusku jen tak sedlo v Kyjevě na vlak, koupilo si jízdenku a čekalo, až vlak dojede těch 10.000km do Vladivostoku ? Právě naopak, museli si zorganizovat vše od A po Z, to by nějací hlupáci vůbec nezvládli. Co se negativního stalo určitě, že se po roce 48 zlikvidovala česká šlechta, která byla jakousi nezávislou opěrnou nohou ve státě a držitelem rozsáhlého majetku. Husiti jsou spíš pozitivní historií, negativní je doba pobělohorská, kdy se okradla česká šlechta a její majetek převedl loajální či německé šlechtě.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    18:23 10.04.2019

    Zapomínáš, že značné konfiskace a odchod byl způsoben spíše odsunem "němců".
    Německé pohraničí bylo tahounem republiky.

    Zapomínáš, že značné konfiskace a odchod byl způsoben spíše odsunem "němců".
    Německé pohraničí bylo tahounem republiky.

    • Jura99
     19:54 10.04.2019

     Tahounem asi nebylo, severní Morava a Šumava velká chudoba, Ústecko, Liberecko bohaté, ale velké podniky a těžba surovin obvykle v rukou nikoliv německého, ale židovského kapitálu. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tahounem asi nebylo, severní Morava a Šumava velká chudoba, Ústecko, Liberecko bohaté, ale velké podniky a těžba surovin obvykle v rukou nikoliv německého, ale židovského kapitálu. Němci přišli ve 12. stol. jako šikovní řemeslníci, nikoliv šikovní obchodníci.
     Skrýt celý příspěvek

     • Trener
      21:40 10.04.2019

      V pohraničí ještě nebyly zapadákov většinou "německá" města Karlovy Vary, Mostecko, Trutnov, Šumperk, Opava, možná ještě Cheb a Krnov.

      V pohraničí ještě nebyly zapadákov většinou "německá" města Karlovy Vary, Mostecko, Trutnov, Šumperk, Opava, možná ještě Cheb a Krnov.

     • Jirosi
      22:18 10.04.2019

      Jura99: A to si nemyslíš, že se za těch 7.století mohli vyšvihnout...

      Jura99: A to si nemyslíš, že se za těch 7.století mohli vyšvihnout...

     • GlobeElement
      08:40 11.04.2019

      Ve středověku a raném novověku bylo vyloučeno, aby cokoli patřilo Židům.

      Ve středověku a raném novověku bylo vyloučeno, aby cokoli patřilo Židům.

     • Trener
      21:35 11.04.2019

      Němci se sice podíleli na hospodářství, ale je otázkou, jak hodně byli spolehlivě státotvorní. Předpokládám, nevyzpytatelný cizí element.

      Němci se sice podíleli na hospodářství, ale je otázkou, jak hodně byli spolehlivě státotvorní. Předpokládám, nevyzpytatelný cizí element.

     • Jura99
      07:48 12.04.2019

      GlobeElement: řeč je o ekonomice ČSR, která měla být údajně tažena německým pohraničím. V tom pohraničí byly velké podniky v majetku Židů, textilky, těžební průmysl. Asi každý zná ...
      Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: řeč je o ekonomice ČSR, která měla být údajně tažena německým pohraničím. V tom pohraničí byly velké podniky v majetku Židů, textilky, těžební průmysl. Asi každý zná ohlobarona Pečku, případně Vítkovice, patřící Rothschildům nebo textilky na Jablonecku, Liberecku.
      Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    08:39 11.04.2019

    Pardon, ale tohle je Jirásek a jeho národní bludy. Husitství bylo větším průšvihem, to doslova zničilo zemi, naopak po třicetileté válce (během ní to byl běs) se české země ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pardon, ale tohle je Jirásek a jeho národní bludy. Husitství bylo větším průšvihem, to doslova zničilo zemi, naopak po třicetileté válce (během ní to byl běs) se české země rozvíjely a to i co se týče vzdělanosti a samozřejmě (to nebyla zásluha Habsburků, ale dějinný proces) uvolňování poměrů a zlepšování toho, čemu dnes říkáme lidská práva.
    Skrýt celý příspěvek

 • Smirnov
  17:13 10.04.2019

  Už je tady toho o tom hodně, ale já mám potřebu to ještě doplnit.

  Tomu dopadu na genofond se správně říká eugenika. Každý asi ví. Co to bylo? K čemu to vedlo? A taky to, že to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už je tady toho o tom hodně, ale já mám potřebu to ještě doplnit.

  Tomu dopadu na genofond se správně říká eugenika. Každý asi ví. Co to bylo? K čemu to vedlo? A taky to, že to nefungovalo, i když se o to mermo moci v minulosti snažili.
  Skrýt celý příspěvek

 • Smirnov
  17:13 10.04.2019

  Už je tady toho o tom hodně, ale já mám potřebu to ještě doplnit.

  Tomu dopadu na genofond se správně říká eugenika. Každý asi ví. Co to bylo? K čemu to vedlo? A taky to, že to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už je tady toho o tom hodně, ale já mám potřebu to ještě doplnit.

  Tomu dopadu na genofond se správně říká eugenika. Každý asi ví. Co to bylo? K čemu to vedlo? A taky to, že to nefungovalo, i když se o to mermo moci v minulosti snažili.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:34 10.04.2019

  Mě osobně nepřijde rozumné nosit všechna vajíčka v jednom košíku. Masáž pro F-35 je obrovská, ale pokud tam bude nějaká systémová chyba, nebo se najde způsob, jak to letadlo plné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě osobně nepřijde rozumné nosit všechna vajíčka v jednom košíku. Masáž pro F-35 je obrovská, ale pokud tam bude nějaká systémová chyba, nebo se najde způsob, jak to letadlo plné SW oblbnout, tak to bude drahý krám, který zase nemá nějaké extra letové vlastnosti (rychlost, obratnost...).

  Co se týče genofondu - to je otázka do pranice. Začal bych tím, že se poslední dobou průměrné IQ spíše snižuje (řeč je o 1-2% bodech za generaci. Druhá věc je, že nejvíce devastující vliv měla druhá světová, kdy Němci vybyli velkou část skutečných elit, protože byly v odboji. Co se musí komančům nechat, že v některých oblastech - tedy přírodní a technické vědy, šlo vzdělání vzhůru a investovalo se. Viz. např. jaderný výzkum. Investice do vzdělání potřebují soustavně 10-20 let, aby byly vidět výsledky. To tu 30 let není, ale máme zase genderová studia, že:)

  Největší problém vnímám proto upadající vzdělání. Protože samotné IQ toho moc neznamená z pohledu praktické použitelnosti pro "národní" hospodářství.

  Největší problém je, že je špatný celý systém vzdělávání a fungování státní správy. Celá státní správa má dvě dimenze - na jedné straně nic nezkazit, takže nedělat nic, protože vše je psáno tak komplikovaně, že tomu nikdo nerozumí a navíc si to odporuje; a druhý moment jsou kamarádské kliky, či klany.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   16:45 10.04.2019

   Zase pokud tam "díra" bude, nezůstanete sní na letišti sám. Bude v urgentně krátkém čase opravena. Vy si jen zaplatíte "upgrade", nebo ho dostanete zdarma.

   Ano, snižuje. Je to daň ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zase pokud tam "díra" bude, nezůstanete sní na letišti sám. Bude v urgentně krátkém čase opravena. Vy si jen zaplatíte "upgrade", nebo ho dostanete zdarma.

   Ano, snižuje. Je to daň za to že 50% populace během 0-15.let neumře.

   Vzdělanost stále stoupá. Úpadek je jen díky tomu, že zapomínáte co vše dnešní člověk musí pojmout.
   Skrýt celý příspěvek

   • Argonaut.CZ
    17:06 10.04.2019

    Urgentně - čím komplexnější systém, tím pomaleji bude chyba opravena. Protože součástí opravy jsou i testy...

    zkusím do pranice další úvahu: ve stávající ČR je stále velká část ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Urgentně - čím komplexnější systém, tím pomaleji bude chyba opravena. Protože součástí opravy jsou i testy...

    zkusím do pranice další úvahu: ve stávající ČR je stále velká část populace v módu účasti v pásové výrobě, či výrobě s menší přidanou hodnotou. Objem toho, co se lidé učí ve škole se spíše zmenšuje, ale narůstá objem toho, co musí lidé zvládnout, aby ve světě vůbec přežili. Vůči středověku nebe a dudy. Docela věřím tomu, že dnes je člověk za pár dní vystaven takovému informačnímu toku, co dříve člověk za celý život. Ale nemyslím si, že jsme kvůli tomu nebetyčně vzdělanější. Vzdělanost je i schopnost použít znalosti a kreativně je rozvíjet. Ale hlavně, komplexněji přemýšlet o světě a závislostech. A díky té přemíře regulací, informací, a všeho, se nám toto vzdaluje a vlastně hloupneme. Kdo dohledává skutečné primární zdroje informací?
    Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    17:26 10.04.2019

    Dobu opravy ti ovlivňuje více faktorů než jen složitost systému. Ale také vynaložené prostředky a počet strojů na kterém se vyskytla. To zrychluje její nalezení.
    Stejně tak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dobu opravy ti ovlivňuje více faktorů než jen složitost systému. Ale také vynaložené prostředky a počet strojů na kterém se vyskytla. To zrychluje její nalezení.
    Stejně tak kontinuální vývoj, místo 20-30.let stagnace a čekání na další zakázku.

    Nikdy si neměl takový přístup ke vzdělání jako dnes. Je jen na každém jak ho využije.
    Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  16:30 10.04.2019

  názor páně Grohmanna je pravdivý i legrační zároveň. Možná má problém s ovládáním telefonu, a dle toho usuzuje, že u F-35 bude problém s provozem, kdo ví. (Pak je ovšem záhadou, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  názor páně Grohmanna je pravdivý i legrační zároveň. Možná má problém s ovládáním telefonu, a dle toho usuzuje, že u F-35 bude problém s provozem, kdo ví. (Pak je ovšem záhadou, jak jsme mohli přejít s MiG-21MFN na Gripeny, hmm)
  Ale spíše je to jen obyčejné trolení :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:40 10.04.2019

  Je to logicky vyvoj, F-35A bude standard, ti sporivejsi budou mit JAS39E nebo C+ a exoti F-16V. CR jasne vidim mezi uzivateli F-35A, ale to by se s akvizici nesmelo zacit za 5min. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to logicky vyvoj, F-35A bude standard, ti sporivejsi budou mit JAS39E nebo C+ a exoti F-16V. CR jasne vidim mezi uzivateli F-35A, ale to by se s akvizici nesmelo zacit za 5min. dvanact. Jinak modernizaci ACR nevidim nejak pesimisticky, pri danych penezich se zvladly dobre veci. Kdo ze sousedu ma uz 10-15let moderni stihacky, moderni KBVP a dalsi? Kdo ma uspechy v pusobeni v misich ?
  Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   16:17 10.04.2019

   Kdo? Poliaci, Nemci, Rakusania.

   Kdo? Poliaci, Nemci, Rakusania.

   • Jura99
    19:57 10.04.2019

    To ale vůbec není špatná společnost.

    To ale vůbec není špatná společnost.

  • HEKTOR
   16:55 10.04.2019

   Jura99 - sa budem veľmi dlho smiať keď aj česko skončí v klube exotov s f-16v...osobne uznávam že pre česko by už nákup f-16v nebol taký vhodný ako teraz pre slovensko,ale bol by ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jura99 - sa budem veľmi dlho smiať keď aj česko skončí v klube exotov s f-16v...osobne uznávam že pre česko by už nákup f-16v nebol taký vhodný ako teraz pre slovensko,ale bol by to paradox hlavne pre Vaše zaujaté názory pán Jura99...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    17:06 10.04.2019

    To je spíš sci-fi, není žádný důvod měnit 4gen za 4gen, může se stát modernizace na JAS39C+, nákup E a nebo nákup F-35A. Linka na F-16V bude okolo 2025 nejspíš zavřená, pochybuju, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To je spíš sci-fi, není žádný důvod měnit 4gen za 4gen, může se stát modernizace na JAS39C+, nákup E a nebo nákup F-35A. Linka na F-16V bude okolo 2025 nejspíš zavřená, pochybuju, že se najde dostatek exotů. Btw. exot není pejorativní výraz, ale označuje něco nepočetného, výjimečného.
    Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     17:22 10.04.2019

     Jura99 - už Vás trochu "poznám",takže viem presne ako to myslíte ... :)

     Jura99 - už Vás trochu "poznám",takže viem presne ako to myslíte ... :)

     • Jura99
      19:59 10.04.2019

      je to možné, ale ten hypotetický "dlouhý smích" také není moc dobrá vlastnost

      je to možné, ale ten hypotetický "dlouhý smích" také není moc dobrá vlastnost

     • HEKTOR
      20:59 10.04.2019

      ten smiech tam bol preto,lebo som si už povedal,že od Vás ma už nič neprekvapí...mýlil som sa...musím Vám ale uznať,že čo sa len okrajovo týka slovenska,tak Váš príspevok má taký ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ten smiech tam bol preto,lebo som si už povedal,že od Vás ma už nič neprekvapí...mýlil som sa...musím Vám ale uznať,že čo sa len okrajovo týka slovenska,tak Váš príspevok má taký zvlášny "šmrnc"...
      takže ten smiech neberte nijak zle,akurát ma asi vždy dokážete šokovať...
      Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     17:48 10.04.2019

     Ak urobi objednavku Taiwan aj Maroko, tak 2025 sa bude F-16 block 70 stale vyrabat.
     Mimochodom USAF ide modernizovat 372 svojich F-16, na verziu V. Nie narodne gardy, ale USAF.

     Ak urobi objednavku Taiwan aj Maroko, tak 2025 sa bude F-16 block 70 stale vyrabat.
     Mimochodom USAF ide modernizovat 372 svojich F-16, na verziu V. Nie narodne gardy, ale USAF.

     • Jura99
      18:20 10.04.2019

      nechce se mi to hledat, ale mám pocit, že USAF nemodernizuje na Block 70/72, pouze prodlužuje životnost draku.

      nechce se mi to hledat, ale mám pocit, že USAF nemodernizuje na Block 70/72, pouze prodlužuje životnost draku.

     • Gibon
      19:12 10.04.2019

      Nie, USAF nekupujú block70/72. Takto sa oznacuje novovyroba.
      Obstarali modernizaciu na standard ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nie, USAF nekupujú block70/72. Takto sa oznacuje novovyroba.
      Obstarali modernizaciu na standard V.
      https://defensemaven.io/warrio...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:03 10.04.2019

      Gibon: to je to co jsem si myslel a nechtěl hledat, SLEP program není totéž co verze V, primární účel je prodloužit životnost draku, ačkoliv pár věcí, jako radar z Block 70 tam ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: to je to co jsem si myslel a nechtěl hledat, SLEP program není totéž co verze V, primární účel je prodloužit životnost draku, ačkoliv pár věcí, jako radar z Block 70 tam dají.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      08:40 11.04.2019

      "A fleet of F-16s are now getting new F-35 Active Electronically Scanned radar, and other upgrades including upper wing skin and fittings, upper and lower bulkhead, and canopy sill ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "A fleet of F-16s are now getting new F-35 Active Electronically Scanned radar, and other upgrades including upper wing skin and fittings, upper and lower bulkhead, and canopy sill longeron."
      “This upgrade provides greater bandwidth, speed, & agility enabling F-16s to detect, track, & identify a greater number of targets, faster and at longer ranges,”
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:50 12.04.2019

      Gibon: ctrl+c+v sice umíš, ale kde se píše, že SLEP program je totéž co Block 70 ?

      Gibon: ctrl+c+v sice umíš, ale kde se píše, že SLEP program je totéž co Block 70 ?

 • Luky
  15:20 10.04.2019

  Na takófá éf Lajtung wunderwaffe stašít jen anglosáská degene ýbermenš!

  Na takófá éf Lajtung wunderwaffe stašít jen anglosáská degene ýbermenš!

 • Vojna a mír
  15:18 10.04.2019

  Co to proboha je zase za blábol!!!
  Od kdy má inteligence, tedy výše IQ jedince, za následek lepší “kompetentnost” ?? Mám kolegu s IQ 168, volil SPD, nevymění ani žárovku a jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co to proboha je zase za blábol!!!
  Od kdy má inteligence, tedy výše IQ jedince, za následek lepší “kompetentnost” ?? Mám kolegu s IQ 168, volil SPD, nevymění ani žárovku a jak sám říká “ koupení bot je u něj proces, vskutku vyčerpávající”. Vše analyzuje a jak často říká, kdyby toho tolik nevěděl, žilo by se mu podstatně lépe. Jeho děti mají podobný problém..
  Podle Vaší hypotézy by Německo mělo být zaostalou zemí, protože přišli o svůj genofond během dvou válek a první poválečný (myslím tu 2.sv) vrh, byla pěkná směs hlavně “zaostalých” Ruských - slovanských genů.
  Dále v průběhu doby, Turci, Řekové, Italové, Maročani.... Podle Vašich měřítek samá “elita” .

  Jde o systém!! Pokud chcete, aby váš podnik nebo firma prosperovala, dáte do jejich vedení lidi, kteří danému oboru podnikání rozumí, tzn. jsou odborníky. Do pekárny pekaře, né švadlenu!!!
  Pokud budou moci být u zdroje a vlivu lidé neodborně vzdělání s pseudo tituly z pseudo humanitních oborů neumějící defakto nic doplněni, starými “vychcanými” mazáky co uměli i za komunismu a jedou podle hesla “ chaos schová” , jsme a budeme v háji. Na ministerstvu obrany a vnitra to platí dvojnásob!! V armádě by rozhodující slovo měl mít člověk/lidé, který má vojenské vzdělání a danou problematiku zná.
  Pandur, CASA a podobné sračky by nás minuly.
  Neplést si inteligenci s neschopností a vychcaností pane Gromanne.
  Skrýt celý příspěvek

  • Míša
   15:28 10.04.2019

   Existuje i sociální intelekt, ovšem ten mu nejspíš chybí. Takový člověk neodhalí i přes potenciální genilaitu postatnou věc, obyčejnou lež!

   Existuje i sociální intelekt, ovšem ten mu nejspíš chybí. Takový člověk neodhalí i přes potenciální genilaitu postatnou věc, obyčejnou lež!

   • Snownomad
    19:50 10.04.2019

    Sheldon je fiktivní postava

    Sheldon je fiktivní postava

  • GlobeElement
   15:40 10.04.2019

   S těmi Němci to není tak divoké. Sice přišli o mnoho lidí, ale napříč populací, kdežto u nás byli cíleně eliminováni lidé s nezávislým úsudkem. A vzhledem k tomu, že navzdory ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S těmi Němci to není tak divoké. Sice přišli o mnoho lidí, ale napříč populací, kdežto u nás byli cíleně eliminováni lidé s nezávislým úsudkem. A vzhledem k tomu, že navzdory zažitým představám většinu Německa neobsadila Rudá armáda, nýbrž západní spojenci (z Prahy do Torgau je to vzdušnou čarou 200 km), těch ruských genů v populaci moc nepřibylo.

   Naši lidé jsou technicky schopní, ale často nesamostatní. Možná je to výchovou, možná geny, možná obojím.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    15:55 10.04.2019

    Nemcum hlavne prisla obdobne schopna a pocetne vyhovujici nahrada ze Sudet a Pruska, takze nepri o nic. Nam take prisla nahrada, z Rumunska, Slovenska, Zakarpati, Srbska a Indie. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nemcum hlavne prisla obdobne schopna a pocetne vyhovujici nahrada ze Sudet a Pruska, takze nepri o nic. Nam take prisla nahrada, z Rumunska, Slovenska, Zakarpati, Srbska a Indie. Lide fajnovi, ale jako nahrada popravene ci vyhnane inteligence asi ne.
    Skrýt celý příspěvek

   • Snownomad
    19:57 10.04.2019

    tvoji babičku znásilnil ruský voják?

    tvoje ignorance hvězd se dotýká

    tvoji babičku znásilnil ruský voják?

    tvoje ignorance hvězd se dotýká

  • HEKTOR
   16:57 10.04.2019

   Vojna a mír - Váš kolega má IQ 168 .??? fúú,tak to už hej...

   Vojna a mír - Váš kolega má IQ 168 .??? fúú,tak to už hej...

  • Vojna a mír
   18:27 10.04.2019

   Hektor:
   JJ, je to super účetní. Čísla jsou jeho, geniální paměť, nicméně je špatný z toho, že “normální” věci jsou pro něj to nejnáročnější.

   Hektor:
   JJ, je to super účetní. Čísla jsou jeho, geniální paměť, nicméně je špatný z toho, že “normální” věci jsou pro něj to nejnáročnější.

 • Clanek
  15:13 10.04.2019

  Vetsina diskuse se toci kolem jedineho, genetikou se ohanejiciho, odstavecku...
  ... a spravne. Takovou hloupost vypustit, to je kumst. Jakoby snad Nemci a dalsi narody neztratili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vetsina diskuse se toci kolem jedineho, genetikou se ohanejiciho, odstavecku...
  ... a spravne. Takovou hloupost vypustit, to je kumst. Jakoby snad Nemci a dalsi narody neztratili behem minuleho stoleti jeste vetsi cast populace, jakoby snad jine narody neopustili (at uz na vychodni fronte, v koncentracich nebo pri masovych vnitrnich cistkach) ti nejlepsi v jeste vetsich poctech.
  Nehlede na to ze spousta v CR uspesne pusobicich firem, spousta cechu co se dovede prosadit i v nadnarodnich korporacich, spousta cechu zapojenych do vedeckych kruhu vseho druhu autorum nedokazovala opak. To ze nema kvalitni personalni obsazeni nejake ministerstvo, nebo ho treba i ma, ale politik v cele je takovy firewall ktery jakykoliv dobry napad stejne nepusti dal, za to vazne nemuze cesky genofond probuh.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   15:46 10.04.2019

   Nenazval bych to "českým" genofondem. Ale je pravda, že selekce funguje a má pak důsledky. V postsocialistických zemích je menší samostatnost, než v těch, kde je k selekci ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nenazval bych to "českým" genofondem. Ale je pravda, že selekce funguje a má pak důsledky. V postsocialistických zemích je menší samostatnost, než v těch, kde je k selekci nezávislých lidí nedošlo. Extrémně je to (údajně, nebyl jsem tam) vidět v Kambodži, kde byli vyvražděni všichni kteří projevovali inteligenci. V důsledku toho jsou tamní lidé hodní, ale nepříliš bystří.
   Skrýt celý příspěvek

   • Snownomad
    20:03 10.04.2019

    Zase meleš nesmysly. I za socialismu vzniklo v československu mnoho špičkových věcí (to samé v rusku), příčinou úpadku byl komunistický systém, který učil lidi ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zase meleš nesmysly. I za socialismu vzniklo v československu mnoho špičkových věcí (to samé v rusku), příčinou úpadku byl komunistický systém, který učil lidi "ojebávat".

    Kambodža je extrémní příklad s ničím jiným nesrovnatelný.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:44 11.04.2019

     No jistě, protože komunisti nepronásledovali ty, kdo umí desktriptivní geometrii, ale ty, kdo umí samostatně uvažovat a projevovat vlastní názor.

     No jistě, protože komunisti nepronásledovali ty, kdo umí desktriptivní geometrii, ale ty, kdo umí samostatně uvažovat a projevovat vlastní názor.

 • Dejwman
  14:22 10.04.2019

  Zdravím, rád bych se zeptal AN, zda mohou říci, s kým bychom měli v rámci zlepšení a obnovy genofondu ČR pářit naše ženy a muže nebo čerpat z archivů a vyhledat výzkumy Dr. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím, rád bych se zeptal AN, zda mohou říci, s kým bychom měli v rámci zlepšení a obnovy genofondu ČR pářit naše ženy a muže nebo čerpat z archivů a vyhledat výzkumy Dr. Mengeleho....

  Jinak dvě generace, to vypadá taky jako docela solidní "výstřel z ánusu"...
  Nevim kolik budeme počítat let na jednu generaci... Ale když si vezmeme "by oko" 35 let, tak než nám doroste druha generace a získá nějakou praxi, tak to budeme mít nákupy v pořádku za 70 let...
  Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   14:58 10.04.2019

   Redakce AN se teprve nyní začíná seznamovat s něčím tak nepodstatým, jako je Gaussova křivka. Myslím, že by si měli milí redaktoři nejdříve změřit svou inteligenci, to by možná ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Redakce AN se teprve nyní začíná seznamovat s něčím tak nepodstatým, jako je Gaussova křivka. Myslím, že by si měli milí redaktoři nejdříve změřit svou inteligenci, to by možná bylo překvápko!
   Jinak si myslím, že dnešní mladí důstojníci jsou na tom hodně dobře, což se, pravda, už nedá tvrdit o vedení MO.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   15:08 10.04.2019

   V pohodě, jen to prostě nechápete. Slova, že "nejsou lidé" jsou dané tím, že Česká republika během první světové války, druhé světové války, komunismu a po 90. letech přišla o ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V pohodě, jen to prostě nechápete. Slova, že "nejsou lidé" jsou dané tím, že Česká republika během první světové války, druhé světové války, komunismu a po 90. letech přišla o stovky tisíc občanů, a zejména těch nejvíce kompententních. A ti vzali své geny sebou.
   A není to závěr můj, ale lidí jako je František Koukolík nebo Miroslav Bárta.
   Vím, že Vás to tenhle závěr provokuje a rozčiluje (sorry za to), ale nic to nemění na tom, že je to realita. I když se takové věci nemají říkat, ale bohužel... když chceme jít s realitou až na kost.
   Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    15:26 10.04.2019

    Ale to je proste blabol.
    To utekali iba ti najinteligentnejsi?
    Utekali cele rodiny? Alebo utieklo napriklad iba jedno dieta z rodiny, ale ten vas genofond bol zachovany v podobe ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ale to je proste blabol.
    To utekali iba ti najinteligentnejsi?
    Utekali cele rodiny? Alebo utieklo napriklad iba jedno dieta z rodiny, ale ten vas genofond bol zachovany v podobe druheho dietata, ktore tu ostalo a vychovalo rodinu, ktorej potomkovia dalej v ČR posobia a tak ten bajny genofond ostal v ˇˇČR zachovany.
    Genofond predsa nie je viazany len na jedineho jedinca. Prechadza celou rozvetvenou rodinou.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:48 10.04.2019

     Ale ona je to pravda. Utíkali hlavně ti schopnější, samostatnější, odvážnější. Ti, co neutekli a projevovali výše uvedené vlastnosti, byli zavíráni či přímo zabíjeni.
     A tyto ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale ona je to pravda. Utíkali hlavně ti schopnější, samostatnější, odvážnější. Ti, co neutekli a projevovali výše uvedené vlastnosti, byli zavíráni či přímo zabíjeni.
     A tyto vlastnosti jsou dány geny. Proto je jich nyní v populaci méně.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     11:02 11.04.2019

     Během WWII ČR přišla o 400 000 lidí (hlavně židů), během komunismu odešlo zhruba 250 000 lidí, po 90. letech odešly desítky tisíc lidí.

     Ta genocida na našem národě začala ale už ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Během WWII ČR přišla o 400 000 lidí (hlavně židů), během komunismu odešlo zhruba 250 000 lidí, po 90. letech odešly desítky tisíc lidí.

     Ta genocida na našem národě začala ale už na Bíle hoře. Je to prostě konstantování faktu a podle mě klíčová odpověď na to "proč chybí lidé". Bez popsaní podstaty problému se nehneme dále. Řešením je samozřejmě podporovat rodiny, porodnost, vzdělanost - a to je běh a dlouhou trať.

     Opět neříkám nic nového, kromě Koukolíka, Bárty o tom mluvila i předsedkyně Akademie věd Věra Zažímalová (samozřejmě ne tak ostře). Z mé strany je to v podstatě i "obhajoba" toho, proč se nedaří dokončit zbrojní nákupy (nebo stavět dálnice). Je rozdíl, jestli máte deset, sto nebo tisíc špičkových odborníků, kteří se nákupům mohou věnovat.

     A jen inteligence nestačí, Rath je také inteligentní, ale že by nějak pomáhal ČR, to si nejsem jistý. Možná kdyby využil svou inteligenci ke studiu jaderné fyziky, bylo by to pro všechny lepší.

     Polsko je na tom samozřejmě podobně (vzpomeňte na Katyň, Varšavské povstání) atd., ale je jich prostě 4x více...
     Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      12:53 11.04.2019

      Co se týče posledních třech století, podobným problémům musely čelit i ostatní národy, v porodnosti se tu nedělo nic vyjímečného a výsledkem byl trvalý růst počtu obyvatel (vyjma ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Co se týče posledních třech století, podobným problémům musely čelit i ostatní národy, v porodnosti se tu nedělo nic vyjímečného a výsledkem byl trvalý růst počtu obyvatel (vyjma krátkého období napoleonských válek). Prvoválečné útrapy a nemoci u nás také nebyly ničím vyjímečným a do deseti let tu bylo více obyvatelstva než dříve. Druhá světová se samozřejmě na elitách podepsala, přišli jsme i o Židy a po druhé světové hlavně o Němce, což byla demograficky ztráta zdaleka největší (bohužel asi nevyhnutelná). Pak už to do osumdesátek rostlo a z této ztráty se více než polovina "umazala". Demograficky to tu žádný průser není, intelegenčně už vůbec ne.

      Ne emigraci se dá pohlížet více "pravdivými" pohledy - najednu stranu panuje názor, že jak technici, tak např. lékaři měli tendenci v zahraničí vynikat, nadruhou stranu naráželi na limity (zejména v anglofonních zemích, pokud neměli židovské kontakty). Je tedy pravdivé i to, že socialistické školství bylo schopné připravit kvalitní a samostatné odborníky, ale také to, že tamní náckové si "Slovany" k tělu neradi pouští.
      I dnes mi schopní doktoři potichu vyprávějí, jací jsou na západě trotlové, jak se s některýmmi zákroky mažou v obrovských týmech, neefektivně a neskutečně draze, až jsou k smíchu....lecos podobného jsem zažíval i v technickém oboru, rozhodně nemám ze západu mindrák.

      Problém některých odborníků je, že příliš pajcují anglofonní autory.

      Dálnice a výběrka do toho prosím netahejte, je to neuvěřitelně srandovní :-D
      Problémy s administrací dálnic jsou možná spíš ukázkou demokracie, která je ale postupně utlumována, problémy s jejich výstavbou vnějším projevem mafiánských praktik ŘSD. Vše je řešitelné i se současným inteligenčním quocientem naší populace. Do sta let se navíc může ukázat, že dálnice jsou jedním z velkých omylů....ale to je spíš na filozofickou debatu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:34 11.04.2019

      Největší ranou pro republiku, byl odsun Němců(cca 3miliony) z pohledu ekonomického. To, že jejich ekonomický přínos zase přinášel problémy národnostní je bohužel nepopiratelný ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Největší ranou pro republiku, byl odsun Němců(cca 3miliony) z pohledu ekonomického. To, že jejich ekonomický přínos zase přinášel problémy národnostní je bohužel nepopiratelný fakt.

      I původní myšlenkou jejich přesunu sem bylo zvýšení ekonomické výkonosti.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      09:49 13.04.2019

      A to nie jest tak ,ze zbyt zachowawcze państwo nie inicjuje rozwojowych projektów ? Lub prywatny przemysł jest zdominowany przez zagraniczne firmy ,które nie sa zainteresowane w ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A to nie jest tak ,ze zbyt zachowawcze państwo nie inicjuje rozwojowych projektów ? Lub prywatny przemysł jest zdominowany przez zagraniczne firmy ,które nie sa zainteresowane w stymulowaniu rynku wewnętrznego na rozwój nowych technologii? Zaplecze intelektualne napewno jest ...można tez korzystać z wiedzy ludzi , którzy wyemigrowali, wystarczy stworzyć warunki...
      Skrýt celý příspěvek

   • Dejwman
    15:32 10.04.2019

    Takhle by v podstatě velká část Evropy byla v řiti. Ty státy, které neměly odliv v důsledku komunismu možná ztratily zase více než my během válek, a to nepočítám odliv do USA během ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Takhle by v podstatě velká část Evropy byla v řiti. Ty státy, které neměly odliv v důsledku komunismu možná ztratily zase více než my během válek, a to nepočítám odliv do USA během 20. století...

    Jsem přesvědčen, že máme dostatek kompetentních a schopných lidí, v tom problém nevidím. Problém je spíše v nastavení sytému, v tom, jaké mohou dostat ohodnocení vs. politický tlak...

    Tady se musí nabídnout plat jako v soukromém sektoru a oproštění od politických tlaků.

    Vše ale musí probíhat koncepčně, tzn. že armada si musí říct, kde a s jakou technikou chce být např. v roce 2027 a takový manažer zase musí přijít s jasnou vizí/plán kdy, co, kde a za kolik asi koupíme, aby to armáda dostala (zase tolik druhů techniky není, aby nějaká představa i o ceně nemohla být...). Pak se už pojede podle takovéhoto "jízdního řadu".

    Jsem přesvědčen, že takovýchto schopných lidí máme určitě dost...
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:49 10.04.2019

     Během války nedochází k selekci, umírají všichni, možná o něco více ti neopatrní a méně chytří, protože chytrý člověk dříve odhalí riziko a může se mu vyhnout.

     Během války nedochází k selekci, umírají všichni, možná o něco více ti neopatrní a méně chytří, protože chytrý člověk dříve odhalí riziko a může se mu vyhnout.

     • Civil
      16:42 10.04.2019

      Vzhledem k tomu, ze uplne blby do armady neberou a inteligenti sedi na stabu, dochazi k celkem silne selekci kolem strednich hodnot.

      Bylo nebylo, USA valcily ve Vietnamu a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vzhledem k tomu, ze uplne blby do armady neberou a inteligenti sedi na stabu, dochazi k celkem silne selekci kolem strednich hodnot.

      Bylo nebylo, USA valcily ve Vietnamu a dochazel kanonenfuter. Nejaky McNamara rozhodl, ze teda budou brat i blby a ti kupodivu meli 5x vyssi ztraty nez normalni vojaci.
      Viz https://en.wikipedia.org/wiki/...
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      19:20 10.04.2019

      Civil: zaujimave.
      Mozno toto riesenie mal na mysli pan Grohman, ako vylepsit genofond. ;)

      Civil: zaujimave.
      Mozno toto riesenie mal na mysli pan Grohman, ako vylepsit genofond. ;)

     • GlobeElement
      08:48 11.04.2019

      Civil - ale to píšeš o ztrátách vojáků, ne civilistů. Voják moc neovlivní, jestli půjde do palby, ale civilista má přece jen větší možnosti se tomu vyhnout.

      Civil - ale to píšeš o ztrátách vojáků, ne civilistů. Voják moc neovlivní, jestli půjde do palby, ale civilista má přece jen větší možnosti se tomu vyhnout.

   • Luky
    16:06 10.04.2019

    Obávám se, že parametrické proměření spodní čelisti Prof. Mgr. Miroslava Bárty Dr. dle průlomové práce "Rassenmorphologische Untersuchung des vorderen Unterkieferabschnitts bei ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Obávám se, že parametrické proměření spodní čelisti Prof. Mgr. Miroslava Bárty Dr. dle průlomové práce "Rassenmorphologische Untersuchung des vorderen Unterkieferabschnitts bei vier rassischen Gruppen", by ho klasifikovalo na genetické dno.....nicméně by ho mohla zachránit velmi silná vnější podobnost s Reichsführerem SS Heinrichem Luitpoldem (aka Lipoldem) Himmlerem, od kterého je v případě nasazení kulatých brýlí k nerozeznání.
    Skrýt celý příspěvek

   • Snownomad
    20:07 10.04.2019

    Takže ti co utečou jsou ti nejinteligentnější s nejlepším genofondem? To je prostě pičovina (sorry za to).

    Takže ti co utečou jsou ti nejinteligentnější s nejlepším genofondem? To je prostě pičovina (sorry za to).

  • Jan Grohmann
   15:12 10.04.2019

   Jestli to nějak pomůže, já bych také nezvládl nákup stíhaček nebo BVP za desítky miliard. To ani náhodou.

   Jestli to nějak pomůže, já bych také nezvládl nákup stíhaček nebo BVP za desítky miliard. To ani náhodou.

   • Rase
    15:30 10.04.2019

    oni jsou ale za to nakupování placení...
    ...a řekl bych že velmi slušně.

    oni jsou ale za to nakupování placení...
    ...a řekl bych že velmi slušně.

    • balm
     15:46 10.04.2019

     To neznamená, že tomu rozumí a chápou potřeby. Byrokratická mašinérie tvroří paralelní svět, ve kterém se posílají lejstra, aby to fungovalo. Spousta činnosti a ani náznak ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To neznamená, že tomu rozumí a chápou potřeby. Byrokratická mašinérie tvroří paralelní svět, ve kterém se posílají lejstra, aby to fungovalo. Spousta činnosti a ani náznak výsledku. Osobně se znám s vyšším úředníkem na MOČR a ten nerozezná tank od traktoru a jako většina úředníků, i on je produktem humanitního vzdělání. A kariérně roste přesně podle tabulek. Schopnosti, rozvaha, myšlení ... to se ve státní správě nenosí.

     Změna nemožná, protože i kdyby se našla politická vůle, tak to zazdí pevné zvyklosti a zavedené pořádky státní správy.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:09 10.04.2019

      A co je na tom divného? Jeho úkolem je sledovat zda jsou tabulky vyplněny, dle zákona. Nikoliv sledovat co je tank, a co ne.
      Od toho jsou tam jiní zaměstnanci..

      A co je na tom divného? Jeho úkolem je sledovat zda jsou tabulky vyplněny, dle zákona. Nikoliv sledovat co je tank, a co ne.
      Od toho jsou tam jiní zaměstnanci..

     • Gibon
      19:26 10.04.2019

      Hehe, ste mi pripomenul nase male Slovensko. Momentalne sa deje nejaka debyrokratizacia, aby yrady nemohli ziadat od ludi info, ktore uz maju. Rozne potvrdenia o skole, vypis ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hehe, ste mi pripomenul nase male Slovensko. Momentalne sa deje nejaka debyrokratizacia, aby yrady nemohli ziadat od ludi info, ktore uz maju. Rozne potvrdenia o skole, vypis trestov a taketo kraviny. Spolu 11 roznych lajstrov.
      Uradnici k novym zakonom poslali 300 pripomienok z toho 90 zasadnych, preco sa to neda. :-DDD
      Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    16:01 10.04.2019

    Dost se podceňujete...
    Vzhledem k požadavkům:
    3+8
    Zavedenost vozidla
    Osádková věž

    A poukázaní nabídek 4 kandidátům, není co vybírat. Vítězem je ASCOD. Všichni ostatní nesplňují ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dost se podceňujete...
    Vzhledem k požadavkům:
    3+8
    Zavedenost vozidla
    Osádková věž

    A poukázaní nabídek 4 kandidátům, není co vybírat. Vítězem je ASCOD. Všichni ostatní nesplňují už jen tyhle základní požadavky.
    Přepracované vozidlo do tendru poslat nemohou, protože by přišlo o zavedenost.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     16:38 10.04.2019

     Vy jste někde v požadavcích četl že vozidlo musí být bezpodmínečně zavedené do armády? Protože jinak je vítězem Lynx. Mimochodem nabízen je ASCOD II ten také není zaveden v žádné ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vy jste někde v požadavcích četl že vozidlo musí být bezpodmínečně zavedené do armády? Protože jinak je vítězem Lynx. Mimochodem nabízen je ASCOD II ten také není zaveden v žádné armádě...
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:48 10.04.2019

      Pak tedy zbývá jedině "UH-1" xD

      Pak tedy zbývá jedině "UH-1" xD

    • Rase
     19:01 10.04.2019

     ASCOD 2 (prezentovaný v ČR) s osádkovou věží zvládá akorát 3+6, tedy odpadá i ten. Papírově splňuje snad jen CV90, ale bude v něm dost těsno.

     ASCOD 2 (prezentovaný v ČR) s osádkovou věží zvládá akorát 3+6, tedy odpadá i ten. Papírově splňuje snad jen CV90, ale bude v něm dost těsno.

     • Scotty
      19:15 10.04.2019

      Všechny podmínky splňuje Lynx. Navíc je to BVP s opravdovým potenciálem do budoucna.

      Všechny podmínky splňuje Lynx. Navíc je to BVP s opravdovým potenciálem do budoucna.

   • flanker.jirka
    19:08 10.04.2019

    Ale to víte, že by jste to zvládnul, jednak na toto jsou vždy týmy lidí a pokud máte jen za mák selského rozumu a věděl by jste jakým parametrům dát prioritu, tak si to pořídíte v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ale to víte, že by jste to zvládnul, jednak na toto jsou vždy týmy lidí a pokud máte jen za mák selského rozumu a věděl by jste jakým parametrům dát prioritu, tak si to pořídíte v klidu.
    ... tedy pokud se v tom nebudou motat takové elementy jako korupční dohody v restauracích, nebo parta zkrachovalých exotů MO ČR, nebo předem protlačené Casy bez možnosti vyzkoušet si obě letadla a takových příkladů by bylo asi více.
    Problém není v nedostatku genofondu, ale v tom, že kozel je tu zahradníkem, jen protože se v tom točí velké peníze, místo toho aby rozhodovací pravomoc měl koncový uživatel, tak ji mají pochybné existence, které mají životnost sotva jednoho volebního období.
    Nemusíte se zaleknout sumy peněz, ve výsledku je to u techniky o tom, jako když si budete vybírat auto pro svou rodinu.
    Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:02 10.04.2019

  "Inteligence je dědičná"? to jako fakt?! Co bude příště, "bohatí jsou jiná rasa než chudí" a další blbiny co známe z 19. století? :-D

  MO není schopné dotahovat a vlastně ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Inteligence je dědičná"? to jako fakt?! Co bude příště, "bohatí jsou jiná rasa než chudí" a další blbiny co známe z 19. století? :-D

  MO není schopné dotahovat a vlastně ani začínat s velkými modernizačními projekty, tedy nic nekoupí a zůstaneme u Gripenů. Ale to není o tom, že je to fajn letadlo, ale že je ministerstvo obrany a jeho nákupčí totálně neschopná banda matláků (!) Zbytek je líný a řídí se heslem, "kdo nic nedělá nic nezkazí" a hřejí se pěkně na teplém místečku s parádním platem. Kolikrát se člověk musí opravdu stydět jak náš stát funguje...
  Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   15:09 10.04.2019

   No podle ruznych vyzkumu je inteligence a to v co se clovek dokaze rozvinout castecne dedicna. Genetice se ale neprisuzuje vaha vetsi nez 40%, cca stejnou vahu ma treba i ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No podle ruznych vyzkumu je inteligence a to v co se clovek dokaze rozvinout castecne dedicna. Genetice se ale neprisuzuje vaha vetsi nez 40%, cca stejnou vahu ma treba i prostredi v kterem clovek vyrusta a dalsi veci.
   Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    15:19 10.04.2019

    najvacsi vplyv na uroven IQ ma prvych 5 rokov zivota. A to urovnou stravovania a dostatkom podnetov.
    Inak priemerne IQ je napriklad v GB a ČR je statisticky rovnake.

    najvacsi vplyv na uroven IQ ma prvych 5 rokov zivota. A to urovnou stravovania a dostatkom podnetov.
    Inak priemerne IQ je napriklad v GB a ČR je statisticky rovnake.

  • GlobeElement
   15:50 10.04.2019

   Jistěže je inteligence dědičná. To jste nevěděl?

   Jistěže je inteligence dědičná. To jste nevěděl?

   • Snownomad
    20:12 10.04.2019

    V tom případě ty jsi nezdědil vůbec nic.

    V tom případě ty jsi nezdědil vůbec nic.

    • GlobeElement
     08:48 11.04.2019

     Kde nejsou argumenty, přichází osobní útoky.

     Kde nejsou argumenty, přichází osobní útoky.

  • Matesaax
   17:22 10.04.2019

   Nejsmutnější ale je,že opravdová realita MO je ještě horší než si tady myslíme.

   Nejsmutnější ale je,že opravdová realita MO je ještě horší než si tady myslíme.

   • Rase
    19:03 10.04.2019

    nejhorší je, že to není jen problém MO ale snad všech ministerstev - paradoxně brajgl na MO škodí fungování státu nejméně (když je mír).

    nejhorší je, že to není jen problém MO ale snad všech ministerstev - paradoxně brajgl na MO škodí fungování státu nejméně (když je mír).

 • flanker.jirka
  13:54 10.04.2019

  K názoru genetického inzenyra armádních novin.
  O tom co kdo nakoupí vždy rozhodnou politici dané země, bude záležet hodně na tom jakou pozici si při vyjednávání sami vytvoří, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K názoru genetického inzenyra armádních novin.
  O tom co kdo nakoupí vždy rozhodnou politici dané země, bude záležet hodně na tom jakou pozici si při vyjednávání sami vytvoří, také bude záležet na tom na kolik budou mít rovnou nebo naopak pružnou páteř (možná geneticky zmutovanou věčným ohýbáním pravdy a vyhledáváním tělních otvorů svých nepriznanych chlebodarcu).

  Problém je v tom, že opravdu kompetentní lidé o zbrojních zakázkách nemohou rozhodovat, jinak by tu akvizice vypadaly jinak. O tom, že kompetentní odborníky máme svědčí například i soudní rozhodnuti v kauzách Pandur a Casa.
  Degeny tak hledejte v parlamentu, schopných lidí máme dostatek.
  Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   15:07 10.04.2019

   "Degeny tak hledejte v parlamentu, schopných lidí máme dostatek."

   ...a kdo je tam zvolil? Ty degeny?

   "Degeny tak hledejte v parlamentu, schopných lidí máme dostatek."

   ...a kdo je tam zvolil? Ty degeny?

  • GlobeElement
   15:51 10.04.2019

   Když jsou lidé tak schopní a chytří, tak proč si do parlamentu volí ty neschopné blbce?

   Když jsou lidé tak schopní a chytří, tak proč si do parlamentu volí ty neschopné blbce?

   • Kichot
    16:03 10.04.2019

    Tak parlamentní strany sice zvolíte, ale členy vlády , vládní úředníky, soudce, a obecně státní zaměstnance už nee ;-)

    Tak parlamentní strany sice zvolíte, ale členy vlády , vládní úředníky, soudce, a obecně státní zaměstnance už nee ;-)

    • GlobeElement
     16:36 10.04.2019

     Ale přece vidím, kdo za tu stranu kandiduje. A ty kandidátky taky nestvořili bohové, udělali je ti naši chytří a schopní lidé.
     A u Senátu a prezidentských voleb je to vysloveně ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale přece vidím, kdo za tu stranu kandiduje. A ty kandidátky taky nestvořili bohové, udělali je ti naši chytří a schopní lidé.
     A u Senátu a prezidentských voleb je to vysloveně volba člověka.
     Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    16:08 10.04.2019

    Obecně můžete zvolit tak akorát přibližný směr, kterým stát půjde. Sice můžete križkovat, ale omezeně. Snad s výjimkou senátu, kdy volite konkrétního člověka ,ale ten je zas na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Obecně můžete zvolit tak akorát přibližný směr, kterým stát půjde. Sice můžete križkovat, ale omezeně. Snad s výjimkou senátu, kdy volite konkrétního člověka ,ale ten je zas na ozdobu
    Skrýt celý příspěvek

    • Kichot
     16:10 10.04.2019

     Pardon ještě prezident, ale to je v podstatě stejné jako senát.

     Pardon ještě prezident, ale to je v podstatě stejné jako senát.

 • palo satko
  12:17 10.04.2019

  V statnom sektore aj v armade nie su schopni ludia preto, lebo tak je nastaveny system vladnutia a medialny priestor. Ak su volby kazdy stvrty rok a ak je vitaz volieb okamzite ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V statnom sektore aj v armade nie su schopni ludia preto, lebo tak je nastaveny system vladnutia a medialny priestor. Ak su volby kazdy stvrty rok a ak je vitaz volieb okamzite mediami a porazanymi oznaceny za zlodeja je naozaj velmi tazko nieco zasadne vytvorit. Vyvoj modernych zbrani, prebudovanie ozbrojenych sil naozaj nie je uloha na styri roky v krajine kde nikto nikomu neveri a vsetkych kriminalizuju tretotriedni skrabaci od novin a v telke. Do toho treba zaratal politicke tlaky mocnejsich clenov Aliancie a manipulacie zaplatenych, podplatenych? "expertov". Kto nieco vie a vazi si vlastne dobre meno a cest nebude robit v statnych sluzbach. Styri roky sa trapit a nakoniec byt vykopnuty novym vitazom volieb ako zlodej? Dakujem, lepsie byt v privatnom sektore za vyssi plat.
  Skrýt celý příspěvek

 • AndreiDcs
  11:59 10.04.2019

  Hello, I'm from Romania. Indeed this announcement by the Vice Admiral Matthias Winter came as a surprise for the Romanian media.
  There were mentions over the last years by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hello, I'm from Romania. Indeed this announcement by the Vice Admiral Matthias Winter came as a surprise for the Romanian media.
  There were mentions over the last years by Romanian authorities that our goal for the Air Force is the F-35 but somewhere in the future, and the F-16 would be an intermediary program.

  Mihai Fifor isn't Minister of Defence anymore. The new minister is Gabriel Les and in it's latest interview he mentioned that he don't know yet if the planed 36 F-16s will be second-hand or new, but he mentioned that they want the V standard. Most probably they will buy 36 A/Bs or C/Ds and upgrade them to the V standard. Probably the same with the existing 12 AM/BM and the additional 5 from Portugal. Or they will 12-24 new Block 70 and the rest modernized to V.

  Now, if the plans changed again and the acquisition of F-35 became urgent, most probably Romania will buy 12 or 16 F-35 and some F-16s. I can imagine Poland buy 32 of these, but I cannot imagine how my country would afford a similar number.

  But these are just speculations, unfortunately Romanian authorities have not made clear statements regarding the additional F-16s and any statement at all regarding the possible acquisition of the F-35.
  Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   16:47 10.04.2019

   AndreiDcs - the f-16v is a very bad choice ... spoke jura99... :))

   AndreiDcs - the f-16v is a very bad choice ... spoke jura99... :))

 • Jirosi
  11:59 10.04.2019

  "Taková je realita a je tedy vážnou otázkou, zda vynakládat nedostatkové lidské zdroje na nákup a provoz F-35A nebo zůstat u osvědčených Gripenů."

  Provoz Jas-39 co by zvládali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Taková je realita a je tedy vážnou otázkou, zda vynakládat nedostatkové lidské zdroje na nákup a provoz F-35A nebo zůstat u osvědčených Gripenů."

  Provoz Jas-39 co by zvládali stejné spektrum schopností jako ty F-35, by nevyšel levněji...
  Předpoklad, že Gripen má menší lidské náklady je špatný.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  11:56 10.04.2019

  Názor Armádních novin je hezky kontroverzní. Jak má být, aby rozproudil diskuzi. Ale pokud se někomu zdá příliš příkrý, podívejte se na tento ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Názor Armádních novin je hezky kontroverzní. Jak má být, aby rozproudil diskuzi. Ale pokud se někomu zdá příliš příkrý, podívejte se na tento článek:

  https://www.idnes.cz/technet/v...

  nebo tenhle:

  https://www.lidovky.cz/domov/a...

  Naprosto souhlasím, že hlavním problémem armády je nedostatek schopných lidí. A až druhotná je úroveň techniky.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:04 10.04.2019

   "Naprosto souhlasím, že hlavním problémem armády je nedostatek schopných lidí. A až druhotná je úroveň techniky."

   Horší technika vyžaduje více personálu na provedení stejných ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Naprosto souhlasím, že hlavním problémem armády je nedostatek schopných lidí. A až druhotná je úroveň techniky."

   Horší technika vyžaduje více personálu na provedení stejných úkolů. Přitom chuť na ní sloužit je obecně nižší.
   Starší technika = více lidí pro bojovou činnost.
   Skrýt celý příspěvek

  • Kichot
   12:21 10.04.2019

   Jestli mají někde problém s genofondem, tak hlavně na MO v sekci vyzbrojování a akvizic...

   Jestli mají někde problém s genofondem, tak hlavně na MO v sekci vyzbrojování a akvizic...

   • otecko
    14:53 10.04.2019

    Omyl, Armáda má problém s personalistikou na všech úrovních, protože kdyby to tak nebylo, tak jim na UNOb nevypadne na x semestrů z výuky studium pro vzdušné síly, tedy nejen ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Omyl, Armáda má problém s personalistikou na všech úrovních, protože kdyby to tak nebylo, tak jim na UNOb nevypadne na x semestrů z výuky studium pro vzdušné síly, tedy nejen piloty, ale vše co dělá vzdušné síly vzdušnými silami!
    Od dob ministrů pěvkyně Parkanové, Mudr.Bartáka a disidenta Vondry a před nedávnem hérec Stropnický ... to jde s personalistikou do kopru a UNOb je navíc skanzen odložených oficírů, kteří taktéž ničemu nepomáhají.
    Ti troubové netuší, co potřebují za vojenské profese, protože se mají strach zeptat přímo na útvarech, asi aby nedostali do kušni!
    Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:41 10.04.2019

  Paneboze, to ako fakt? Tigrid by vymyslel uz pred 40 rokmi F35 a Kundera s Matuskom tank lepsi nez Leopard? Skusil by niekto vymenovat vyznamneho ceskeho konstruktera zbrani co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Paneboze, to ako fakt? Tigrid by vymyslel uz pred 40 rokmi F35 a Kundera s Matuskom tank lepsi nez Leopard? Skusil by niekto vymenovat vyznamneho ceskeho konstruktera zbrani co emigroval?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  11:07 10.04.2019

  Už vidím to výběrové řízení. Nejdřív se osloví všichni výrobci 5 gen letounu ,aby se pak po otevření obálek dozvěděli , že požadujeme vrtulové éro schopné startovat z travnatých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už vidím to výběrové řízení. Nejdřív se osloví všichni výrobci 5 gen letounu ,aby se pak po otevření obálek dozvěděli , že požadujeme vrtulové éro schopné startovat z travnatých letišť :-)
  Skrýt celý příspěvek

  • balm
   13:24 10.04.2019

   To zní jako zákulisní informace o plánu oživení výroby ozbrojeného práškovacího Čmeláka.

   To zní jako zákulisní informace o plánu oživení výroby ozbrojeného práškovacího Čmeláka.

   • RiMr71
    15:10 10.04.2019

    ...taktak... a mohl by cestou tahat Blaníky naložené Semtexem, pardon, unmanned aerial vehikly :)

    ...taktak... a mohl by cestou tahat Blaníky naložené Semtexem, pardon, unmanned aerial vehikly :)

 • PavolR
  11:00 10.04.2019

  LOL, výroky typu "nemůžeme nakoupit a provozovat F-35, protože jsme jako národ příliš degenerovaný", by som očakával skôr od Zemana. :-)
  Rovnakým populačným stratám, spôsobenými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  LOL, výroky typu "nemůžeme nakoupit a provozovat F-35, protože jsme jako národ příliš degenerovaný", by som očakával skôr od Zemana. :-)
  Rovnakým populačným stratám, spôsobenými politickými zvratmi a následnou emigráciou, čelia v porovnateľnej miere všetky krajiny regiónu - vrátane tých, ktoré si chcú podľa článku F-35 obstarať (obzvlášť u Maďarov je to dosť drsné, lebo si idú urobiť ďalšie "kolečko").
  Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
   11:15 10.04.2019

   tak ono staci pozriet ako dopadlo vyberove konanie na nahradu za BVP-2... vitaza porovnavacieho testu vyradili lebo bol priliz "moderny" a mal bezosadkovu vezu...

   tak ono staci pozriet ako dopadlo vyberove konanie na nahradu za BVP-2... vitaza porovnavacieho testu vyradili lebo bol priliz "moderny" a mal bezosadkovu vezu...

   • otecko
    14:41 10.04.2019

    Vám už hlásili, jak výběrové řízení dopadlo, když ještě ani pořádně nezačalo?
    Na vás Slovácích se mi líbí, že jste před námi tak vpředu! :)

    Vám už hlásili, jak výběrové řízení dopadlo, když ještě ani pořádně nezačalo?
    Na vás Slovácích se mi líbí, že jste před námi tak vpředu! :)

   • Scotty
    16:47 10.04.2019

    jj284b
    Můžete si jít leštit své BVP-M které přílišnou moderností určitě netrpí, zato mají bezosádkovou věž....

    jj284b
    Můžete si jít leštit své BVP-M které přílišnou moderností určitě netrpí, zato mají bezosádkovou věž....

  • Poly
   11:54 10.04.2019

   Právě že od Zemana ne. Ten by přece nikdy nemohl svým věrným říct, něco ve stylu, že jim to nepálí a proto ho volí. Faktem je, že země, kde proběhla masivní emigrace vykazují hodně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Právě že od Zemana ne. Ten by přece nikdy nemohl svým věrným říct, něco ve stylu, že jim to nepálí a proto ho volí. Faktem je, že země, kde proběhla masivní emigrace vykazují hodně podobností. Část těch chytrých, kterým režim házel klacky pod nohy, emigrovala. Inteligence je dědičná (+prostředí a výuka). Když je otec tupý jak bambus a matka taky, tak děti budou taky tupé jak bambus. No a za totáče zdrhlo ze ČSSR plus minus půl milionu obyvatel.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    12:38 10.04.2019

    Inteligence dědičná až tak přímo není....
    Ale je rozdíl, zda se rodiče o dítě starají a dávají mu příklad. Nebo na něj kašlou.

    Inteligence dědičná až tak přímo není....
    Ale je rozdíl, zda se rodiče o dítě starají a dávají mu příklad. Nebo na něj kašlou.

    • Gibon
     13:26 10.04.2019

     Treba si vyhladat priemerne IQ v Europe a zistite, ze rozdiel medzi zapadom a vychodok v podstate neexistuje.

     Treba si vyhladat priemerne IQ v Europe a zistite, ze rozdiel medzi zapadom a vychodok v podstate neexistuje.

     • Jirosi
      13:48 10.04.2019

      Oni se někde dělají plošné IQ testy...

      Oni se někde dělají plošné IQ testy...

     • Gibon
      15:31 10.04.2019

      Plosne nie, boli robene na zaklade statistickeho vyberu. Posledne tusim 2012. Rozdiely v Europe boli v podstate v ramci statistickej chyby.

      Plosne nie, boli robene na zaklade statistickeho vyberu. Posledne tusim 2012. Rozdiely v Europe boli v podstate v ramci statistickej chyby.

   • RiMr71
    13:57 10.04.2019

    "od Zemana ne. Ten by přece nikdy nemohl svým věrným říct, něco ve stylu, že jim to nepálí a proto ho volí. "

    ...ale on jim to řekl :)
    MIloš Zeman, 1992:
    "Třetina obyvatel této ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "od Zemana ne. Ten by přece nikdy nemohl svým věrným říct, něco ve stylu, že jim to nepálí a proto ho volí. "

    ...ale on jim to řekl :)
    MIloš Zeman, 1992:
    "Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt,"

    ...jenže jeho volič tak rekativně složité větě a přemíře cizích slov nerozumí, tak se ho to ani nemůže dotknout :)

    __________________________


    Pokud Bureš nekecá a chceme dávat na armádu 2%, tak by to (F-35) neměl být problém. Jenže to by musely lítat na řepkový olej, nebo by to musel prodávat Strnad...
    Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     16:23 10.04.2019

     "Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt,"
     To da logiku, ze polovica ludi ma podpriemerny intelekt. Gausova krivka plati pre vsetky spolocnosti.

     "Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt,"
     To da logiku, ze polovica ludi ma podpriemerny intelekt. Gausova krivka plati pre vsetky spolocnosti.

     • Jirosi
      16:54 10.04.2019

      Průměr je pořád stejný... -50% / +50%
      Gausova křivka je typ rozložení hodnot v studovaném vzorku.

      Průměr je pořád stejný... -50% / +50%
      Gausova křivka je typ rozložení hodnot v studovaném vzorku.

    • Scotty
     16:55 10.04.2019

     Tak pokud jde o odbyt biopaliva v armádě je Gripen jasným vítězem příštího výběru. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak pokud jde o odbyt biopaliva v armádě je Gripen jasným vítězem příštího výběru. :)
     https://www.aeroweb.cz/clanky/...
     Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   14:13 10.04.2019

   Posledním z pachatelů podobných výroků je Olga Sommerová :-)

   Posledním z pachatelů podobných výroků je Olga Sommerová :-)

  • Snownomad
   20:23 10.04.2019

   to se hluboce mýlíš, o zdegenerovaném českém národě, který si neumí vládnout dnes mluví úplně někdo jiný, zajdi někdy i na jiné diskuze a weby, např. Schwarzenberg, Sommerová, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   to se hluboce mýlíš, o zdegenerovaném českém národě, který si neumí vládnout dnes mluví úplně někdo jiný, zajdi někdy i na jiné diskuze a weby, např. Schwarzenberg, Sommerová, Hřebejk, levicoví novináři a intelektuálové, progresivní senátoři jako např. Štětina a mohl bych pokračovat ještě dlouho

   problémem je socialismus ne genofond

   jestli si někdo myslíte, že zápaďané jsou chytřejší nebo samostatnější jste naivní,
   fakticky je to úplně naopak
   Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  10:58 10.04.2019

  Ten názor Armadnich novin je jako od Mičurina....

  Ten názor Armadnich novin je jako od Mičurina....

 • infi
  10:57 10.04.2019

  Schopni lidi tu jsou, akorat nepracuji pro statni podnik(y), protoze ve vetsine korporatech dostanou diametralne jine platove podminky.

  Schopni lidi tu jsou, akorat nepracuji pro statni podnik(y), protoze ve vetsine korporatech dostanou diametralne jine platove podminky.

 • Filip Fifo
  10:52 10.04.2019

  Česká republika a stíhačky F-35? To snad ne.. proboha doufám že tohle zůstane tohle jen u spekulací. Odrovnat většinu investic AČR do pořízení pár stíhaček, které budou umístěny na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Česká republika a stíhačky F-35? To snad ne.. proboha doufám že tohle zůstane tohle jen u spekulací. Odrovnat většinu investic AČR do pořízení pár stíhaček, které budou umístěny na jedné základně s veškerou výbavou, když teoreticky budeme napadeni Ruskem tak po vzletu stíhaček nám zničí letiště a tohle všechno zázemí tak jak asi bude vypadat bojová hodnota jednoho vzletu 14-18 stíhaček. Navíc poslat ohromný balík peněz za F-35 do cizí země bez toho aniž bychom z toho měly pro průmysl jakékoliv užitek, a to nemluvíme o provozu. Stačí se podívat kolik toho AČR potřebuje zmodernizovat a nakoupit.... jen samotná spekulace o českých F-35 je šílenost.
  Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
   11:01 10.04.2019

   Zatím bych se toho neobával, vzhledem k tomu, že nedokážeme vypsat ani tendr na nová BVP. S jistou nadsázkou tvrdím, že dokud nebude Agrofert vlastnit nějakou zbrojovku, bude AČR ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zatím bych se toho neobával, vzhledem k tomu, že nedokážeme vypsat ani tendr na nová BVP. S jistou nadsázkou tvrdím, že dokud nebude Agrofert vlastnit nějakou zbrojovku, bude AČR mimo zájem aktuální vlády.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   11:53 10.04.2019

   Filip Fifo: A kterou jinou levnější stíhačku 5.gen by si navrhoval?
   Ty investice do stíhacího letectva a dalších částí, stejně budeš muset zaplatit. A bud si zaplatíš techniku co ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Filip Fifo: A kterou jinou levnější stíhačku 5.gen by si navrhoval?
   Ty investice do stíhacího letectva a dalších částí, stejně budeš muset zaplatit. A bud si zaplatíš techniku co bude schopna čelit nepříteli, nebo zaplatíš méně za zbytečnou techniku.

   Ano, nová technika je drahá. Ale tady se v podstatě nic nekoupilo. Zvykli jsme si, že účty za ochranu a samostatnost platí jiní...
   Skrýt celý příspěvek

   • Filip Fifo
    12:23 10.04.2019

    Žádnou stíhačku 5.gen bych teď nekupoval, to jako chcete říct že všichni kdo kupují stíhačky 4-4,5 gen např. F-16 nebo F-18 vyhazují peníze z okna? Za zbytečnou techniku? Tak jak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Žádnou stíhačku 5.gen bych teď nekupoval, to jako chcete říct že všichni kdo kupují stíhačky 4-4,5 gen např. F-16 nebo F-18 vyhazují peníze z okna? Za zbytečnou techniku? Tak jak si představuje AČR? Že budeme mít stíhačky F-35 a zbytek armády bude vypadat jako mongolská armáda? Ono to tak dopadne. A ty stíhačky F-35 proti komu se nejlépe vyplatí? I kdyby jsme měly 24 stíhaček F-35 tak proti Rusům jak dlouho vydrží? Pár hodin navíc? Vy všichni kdo chcete nakupovat stíhačky F-35 ignoruje schopnosti a možnosti naší země.
    Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
     13:52 10.04.2019

     "I kdyby jsme měly 24 stíhaček F-35..."

     ...tak budeme mít víc letounů 5. generace než Rusko :)

     "I kdyby jsme měly 24 stíhaček F-35..."

     ...tak budeme mít víc letounů 5. generace než Rusko :)

    • Jura99
     15:46 10.04.2019

     Ano, nakup F-16 jsou vyhozene penize, mimo nakupu oletanych za nizkou cenu a kratsi dobu.

     Ano, nakup F-16 jsou vyhozene penize, mimo nakupu oletanych za nizkou cenu a kratsi dobu.

     • HEKTOR
      16:39 10.04.2019

      :)))))

      :)))))

   • CerVus
    12:31 10.04.2019

    A k čemu by nám 14 stíhacích letounů 5 generace bylo, kdyz temi stroji nedisponuji ani větší a bohatší armady? Není lepší mít 21 strojů 4,5 generace? Osobně nevěřím, že se náklady ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A k čemu by nám 14 stíhacích letounů 5 generace bylo, kdyz temi stroji nedisponuji ani větší a bohatší armady? Není lepší mít 21 strojů 4,5 generace? Osobně nevěřím, že se náklady na ledovou hodinu, čas a naklady údržby F35 blíží ceně Gripenu nebo F-16.
    Tady se všichni koukají po co nejlepší technice, ale když jí nekoupím adekvátní počet, tak to stejně nemá větší význam.
    Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    12:48 10.04.2019

    Filip Fito: Stíhačky se nekupují na týden ale na 40.let a více. Jejich nákup není otázkou dneška ale roku 2030.
    Vaše otázka dnes v budoucnu koupených stíhaček 4.gen. Až od těchto ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Filip Fito: Stíhačky se nekupují na týden ale na 40.let a více. Jejich nákup není otázkou dneška ale roku 2030.
    Vaše otázka dnes v budoucnu koupených stíhaček 4.gen. Až od těchto stíhaček odstoupí jejich hlavní uživatelé, budou jejich zbývajícím uživatelům značně stoupat provozní náklady.
    A ve výsledku tyto stroje budou i nákladnější.
    Vy tu berete jako konkurenci Ruskou armádu, ale té sama o sobě nemůže CR vzdorovat. Proto jsme součástí aliance NATO. A to už společně nedisponuje 14-24, ale stovkami stíhaček F-35!

    CerVus: Hned o par řádků výše je upozornění na problém sehnat osádky do letadel.
    Tedy každé navýšení znamená další náklady.
    U toho porovnání 14/24 vám ten počet nevychází. Na to aby jste dorovnal schopnosti by jste těch letounů potřeboval více. Potom už najednou ty F-35 vychází cenově lépe.
    Význam to má. Pokud těmito stroji nedisponujete. Zaostáváte i v tréningu boje proti nim.
    Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     15:52 10.04.2019

     Jedna věc je co to letadlo umí, druhá co z toho naše letectvo využije a jakou k tomu dostane výzbroj. 159 a Gripeny jsou zdárným příkladem. Navíc až se zruší 159, tak budeme ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jedna věc je co to letadlo umí, druhá co z toho naše letectvo využije a jakou k tomu dostane výzbroj. 159 a Gripeny jsou zdárným příkladem. Navíc až se zruší 159, tak budeme potřebovat víc kusů na jejich alespoň částečné dorovnání. I když je F35 suprový stroj s dlouhou budoucností, tak prostě nevěřím, že je vhodný pro nás.
     A těch 21ks beru právě s ohledem na zrušení 159. 3x6 jednomístných stojů a 3 dvoumístné.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:35 10.04.2019

      CerVus: Nepočítej stroje(piloty), počítej schopnosti v roce 2030+.
      A na moderním bojišti by 159 velice rychle dolétaly. Přijdeš o piloty, letadla, a zbytek se uzemní. Přínos?

      CerVus: Nepočítej stroje(piloty), počítej schopnosti v roce 2030+.
      A na moderním bojišti by 159 velice rychle dolétaly. Přijdeš o piloty, letadla, a zbytek se uzemní. Přínos?

    • CerVus
     17:28 10.04.2019

     Sakra nejde mi reagovat na ten příspěvek dole.
     Schopnosti....udržení schopností je bohužel poslední roky alfa omega AČR. Počty nikoho už nezajímají. Zafouká vítr a ty jednotky ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Sakra nejde mi reagovat na ten příspěvek dole.
     Schopnosti....udržení schopností je bohužel poslední roky alfa omega AČR. Počty nikoho už nezajímají. Zafouká vítr a ty jednotky kusů ti rozfouká jak domeček z karet.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:40 10.04.2019

     CerVus: Malí počet strojů je také problém. Ale o řád menší než, flotila z vojenského hlediska zbytečných letadel.
     L-159 se nedostali ani na schopnosti co byli na začátku ...
     Zobrazit celý příspěvek

     CerVus: Malí počet strojů je také problém. Ale o řád menší než, flotila z vojenského hlediska zbytečných letadel.
     L-159 se nedostali ani na schopnosti co byli na začátku požadovány. Proto, jejich ukončením o ně ani armáda nemůže přijít. Případně jejich zachováním si je udržet, a vývoj nečeká.
     Skrýt celý příspěvek

 • Jiří Vojáček
  10:41 10.04.2019

  Co přesně znamená, že jsme přišli o kompetentní lidi "včetně jejich genofondu?"

  Co přesně znamená, že jsme přišli o kompetentní lidi "včetně jejich genofondu?"

  • Míša
   10:51 10.04.2019

   Prostě nám zbyli voliči Zemana a spol., prostě již i Slovensko je dál.....
   Pokud budeme volit takovouhle vládu, nejen prezidenta, nebude zde šance na nákup, který neponese pachuť ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Prostě nám zbyli voliči Zemana a spol., prostě již i Slovensko je dál.....
   Pokud budeme volit takovouhle vládu, nejen prezidenta, nebude zde šance na nákup, který neponese pachuť "velká domů". Čili to znamená, že vyhraje jiný zájem, třeba(pří.) tradiční rodina Klausů by vybrala nejspíš zase Migy.
   Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    14:34 10.04.2019

    A v čem je Slovensko dále, prosím? Mají tam podobné problémy, jako v celé Evropě a navíc si tam střílejí novináře, tak v čem je dále, že platí eurem? Nebo jinak, co jim ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A v čem je Slovensko dále, prosím? Mají tam podobné problémy, jako v celé Evropě a navíc si tam střílejí novináře, tak v čem je dále, že platí eurem? Nebo jinak, co jim závidíte, já tedy vůbec nic, notabene ani stav jejich armády a to se ještě dlouho nezmění, myslím že nikdy!
    Blábolíte hlouposti.
    Skrýt celý příspěvek

    • Míša
     15:17 10.04.2019

     Euro se již nyní ukazuje, jako dobrá volba! Konečně blbým argumentem bylo, že s ním vzrostou ceny a u nás vidíme, že rostou s korunou uplně stejně. Podniky si na českou kačku také ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Euro se již nyní ukazuje, jako dobrá volba! Konečně blbým argumentem bylo, že s ním vzrostou ceny a u nás vidíme, že rostou s korunou uplně stejně. Podniky si na českou kačku také stěžují. Novinář díky demenci obyvatelstva se zde nemusí ani zabíjet, stačí jej zesměšnit, zde lid věří spasiteli před uprchlíky. Ano Slovensku brzy také začneme závidět a to je dobře.
     Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      15:50 10.04.2019

      bohužel, nemáte v ničem pravdu.

      bohužel, nemáte v ničem pravdu.

     • Míša
      16:07 10.04.2019

      Souhlas bych od vás snad ani nečekal.

      Souhlas bych od vás snad ani nečekal.

     • HEKTOR
      16:37 10.04.2019

      Míša - nemá to význam... je to jeden zo zakomplexovaných jedincov,tu na AN...netvrdím že nejak extra máte čo slovensku závidieť,ale aj keby také niečo bolo,podobné typy to aj tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Míša - nemá to význam... je to jeden zo zakomplexovaných jedincov,tu na AN...netvrdím že nejak extra máte čo slovensku závidieť,ale aj keby také niečo bolo,podobné typy to aj tak neuznajú... :)
      Skrýt celý příspěvek

     • DuPo
      16:42 10.04.2019

      Pardón, že sa Vám do toho miešam, ale myslím, že čo sa týka prúserov sme na tom veľmi podobne. Je pravda, že Euro je fajn a nová prezidentka svetlo na konci tunela, ale blbcov máme ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pardón, že sa Vám do toho miešam, ale myslím, že čo sa týka prúserov sme na tom veľmi podobne. Je pravda, že Euro je fajn a nová prezidentka svetlo na konci tunela, ale blbcov máme ešte stále aj na export. Vládne strany Smer-SD a SNS sú skôr banda lúpežníkov ako zástupcovia občanov, je ale evidentné, že citlivosť väčšiny voličov na všadeprítomnú korupciu sa zvyšuje a nejaké zmeny k lepšiemu sa dejú. Je to však ešte beh na veľmi dlhú trať, takže som len opatrný optimista.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      18:11 10.04.2019

      Za poslednych 10 rokov mala SR najnizsiu mieru inflacie z V4.

      Za poslednych 10 rokov mala SR najnizsiu mieru inflacie z V4.

     • Jura99
      18:24 10.04.2019

      Euro se neukazuje nijak, je to neutrální faktor. O Slovensku toho asi víte velmi málo, korupce, rodinkárstvo, dárečky, to je naprosto neopominutelné mazivo jakékoliv činnosti, není ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Euro se neukazuje nijak, je to neutrální faktor. O Slovensku toho asi víte velmi málo, korupce, rodinkárstvo, dárečky, to je naprosto neopominutelné mazivo jakékoliv činnosti, není to žádná novinářská kachna, realita je horší než se zdá.
      Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      19:18 10.04.2019

      HEKTOR - fakta hovoří jasně, kde se lépe žije:

      https://www.lidovky.cz/domov/v...

      ... ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR - fakta hovoří jasně, kde se lépe žije:

      https://www.lidovky.cz/domov/v...

      ... zato nevím o nikom, kdo by odcházel z ČR na východ.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:25 10.04.2019

      otecko - nepochopili ste môj príspevok...ja osobne si myslím,že v globále je na tom česko stále lepšie ako slovensko-to je asi fakt...ale fakt je aj to,že ľudia ako vy,ako som ...
      Zobrazit celý příspěvek

      otecko - nepochopili ste môj príspevok...ja osobne si myslím,že v globále je na tom česko stále lepšie ako slovensko-to je asi fakt...ale fakt je aj to,že ľudia ako vy,ako som pisal neuznajú žiadny argument ktorý by hovoril o niečom kde by slovensko náhodou mohlo byť lepšie...v minulosti to bolo asi naopak,ale v posledných rokoch skôr česi viac dehonestujú slovákov,ako keby sa báli že ich slováci "predbehnú"...
      to že sa "ťahajú" slováci do čiech,je prirodzené...už som to tu raz myslím písal-ukrajinci-slovensko,česko,nemecko...slováci-česko,nemecko...česi-nemecko...
      hold ten západ má svoje čaro... :)

      príspevok - jura99- " O Slovensku toho asi víte velmi málo, korupce, rodinkárstvo, dárečky, to je naprosto neopominutelné mazivo jakékoliv činnosti, není to žádná novinářská kachna, realita je horší než se zdá. "

      toto isté je aj v česku...naše spoločné x-ročné spolunažívanie nás poznačilo,takže toho máme veľa spoločného-hlavne toho zlého...ide skôr o to,čo sa dostane von...asi ste zabudli napr. na vašu kauzu penazí v krabici od vína...
      stále budem tvrdiť,že roky komunizmu sa na naše národy podpísali veľmi negatívne... :(
      Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      14:56 11.04.2019

      HEKTOR- já vycházím ze svého denodenního kontaktu s SK managery v oblasti IT a nákupu technologí. Po dobu posledních 10 let. Ten narcismus je fakt. Co je ze Slovenska je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR- já vycházím ze svého denodenního kontaktu s SK managery v oblasti IT a nákupu technologí. Po dobu posledních 10 let. Ten narcismus je fakt. Co je ze Slovenska je nejpokročilejší, nejlepší, ve své třídě nejlacnější. A pokud, nedej bože, máte pod sebou podřízeného-Čecha, je to pro vás zadostiučinění skoro jako Nobelová cena!
      Je fakt, že od té doby, co tuto práci vykonávám se můj pohled na Slováky dost otočil, jsem více opatrný a nedůvěřivý.
      Skrýt celý příspěvek

  • Kichot
   11:11 10.04.2019

   Možná mají v redakci problém s genofondem ;-)

   Možná mají v redakci problém s genofondem ;-)

  • Sunet
   11:32 10.04.2019

   carramba66> Odpověď není jednoduchá, ve zkratce. Největší zločin komunistů byla devastace morálky obyvatelstva spojená s nucenou či ilegální migraci elit národa. Bohužel náprava se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   carramba66> Odpověď není jednoduchá, ve zkratce. Největší zločin komunistů byla devastace morálky obyvatelstva spojená s nucenou či ilegální migraci elit národa. Bohužel náprava se děje velmi pomalu a těžce, schopní lidé prostě chybí, odešli jinam a jejich děti se sem ve většině případů již nevrátili.
   Tyto škody jsou dlouhodobé a mají na svědomí nedozírné škody jak materiální, tak morální. Proto je tak obtížné dosáhnout ekonomické síly západních zemí, kdy tento proces je velmi pomalý a v některých případech dokonce i ztrácíme.
   Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    11:54 10.04.2019

    Počet blbců ve všech státech je procentuálně stejný. Problém v našem pomalém zlepšování je v nastavení právního rámce, školství a infrastruktuře. Tedy zakopaného psa hledej v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Počet blbců ve všech státech je procentuálně stejný. Problém v našem pomalém zlepšování je v nastavení právního rámce, školství a infrastruktuře. Tedy zakopaného psa hledej v politicích a jejich zahleděnosti do sebe a neschopnosti se odprostit od minulosti. Možná až ta gerontovská mafie pamatující komunismus přirozeně vymře bude líp... Ale to já už nezjistím ;-)
    Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:36 10.04.2019

  Japonci vcera o jednu F35 prisli pri nehode, zatial nie je jasne co sa stalo, pilota zatial nenasli

  Japonci vcera o jednu F35 prisli pri nehode, zatial nie je jasne co sa stalo, pilota zatial nenasli

  • SeaWolf
   10:58 10.04.2019

   Uvidíme co bude příčina. F-35 budou padat úplně stejně jako jiná letadla s tím se musíme smířit.

   Uvidíme co bude příčina. F-35 budou padat úplně stejně jako jiná letadla s tím se musíme smířit.

   • GlobeElement
    11:00 10.04.2019

    Jenom se hůř hledají, jelikož jsou neviditelná.

    Jenom se hůř hledají, jelikož jsou neviditelná.

    • infi
     11:20 10.04.2019

     Myslím, že hlavně Čína jí bude chtít vylovit jako první.

     Myslím, že hlavně Čína jí bude chtít vylovit jako první.

    • balm
     13:38 10.04.2019

     To je nesmysl, protože s výjimkou bojových misí jsou letouny pod kontrolou řízení letového provozu (tzn. pozemní řízení zná přesnou polohu, výšku, rychlost, identifikaci) a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To je nesmysl, protože s výjimkou bojových misí jsou letouny pod kontrolou řízení letového provozu (tzn. pozemní řízení zná přesnou polohu, výšku, rychlost, identifikaci) a nezáleží, jestli jde o F-35, nebo B-2 Spirit. Kdyby ne, tak si to sestřelí sami.

     P.S.: Nejsou neviditelná, pouze obtížně detekovatelná. Neviditelné letadlo ještě nikdo nikdy v celé historii nevyrobil. Když budete mít dost peněz, informací, technických kapacit, času, prostředků ... pravděpodobně uspějete. Bohužel, nebo bohudík, to zase tak jednoduché není.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:51 10.04.2019

      Balm: "Neviditelné letadlo ještě nikdo nikdy v celé historii nevyrobil."

      Třeba ano, ale ono je to těžký když ho pak nemůžete nikomu "Ukázat" :)

      Balm: "Neviditelné letadlo ještě nikdo nikdy v celé historii nevyrobil."

      Třeba ano, ale ono je to těžký když ho pak nemůžete nikomu "Ukázat" :)

     • balm
      15:10 10.04.2019

      @Jirosi 13:51 10.04.2019

      Nelze-li pozorovat objekt přímo, lze pozorovat doprovodné jevy.

      @Jirosi 13:51 10.04.2019

      Nelze-li pozorovat objekt přímo, lze pozorovat doprovodné jevy.

     • Jirosi
      15:42 10.04.2019

      Pokud můžeš něco pozorovat, pak je to "vidět".

      Pokud můžeš něco pozorovat, pak je to "vidět".