EDGE 21: Armádní letectvo a operace ve vícero doménách

EDGE 21: Armádní letectvo a operace ve vícero doménách
Polaris DAGOR vypouští dron-střelu ALTIUS 600 / Courtesy of the U.S. Army (Zvětšit)

Tento měsíc letecká složka americké armády (US Army Aviation Branch) uspořádala dvoutýdenní cvičení EDGE 21 (Experimental Demonstration Gateway Exercise 2021). Během EDGE 21 armádní letectvo zkoušelo nové technologie, zejména novou kategorii zbraní – letecké efektory ALE (Air-Launched Effects).

Transformace armádního letectva

Letectvo US Army provozuje přes 4000 kusů letecké techniky – zejména 792 vrtulníků AH-64 Apache / Guardian, dále 1443 UH-60 Black Hawk, 442 CH-47 Chinook nebo 341 UH-72A Lakota. V armádní výzbroji je i 75 výkonných dronů MQ-1C Gray Eagle (objednáno 133) a 450 menších dronů RQ-7B Shadow (objednáno 500).

Středobodem transformace armádního letectva jsou programy nových průzkumných vrtulníků FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft) a víceúčelových dopravních FLRAA (Future Long Range Assault Aircraft). Cvičení EDGE 21 posloužilo zejména k ujasnění toho, co armáda od vrtulníků FARA / FLRAA očekává v případných tichomořských ostrovních válkách s Čínou.

Armádní vrtulníky, letadla, drony a konvertoplány (pokud zvítězí V-280 Valor) se nad ostrovy střetnou s pokročilou čínskou protivzdušnou obranou (PVO), kamikadze drony, ale i čínským námořnictvem a letectvem. To vše v prostředí zahlceném nepřátelskými systémy elektronického (EB) a kybernetického boje.


Voják s brýlemi IVAS; větší foto / Courtesy of the U.S. Army

Všechny složky Ozbrojených sil Spojených států se snaží transformovat pro budoucí bojiště vlastním způsobem (nejjasněji své plány popisuje námořní pěchota). Klíčovým transformačním projektem US Army je Project Convergence, který má naučit armádu bojovat a vítězit ve vícero doménách MDO (MultiDomain Operations) v rámci budovaného jednotného vícero doménového velení a řízení boje JADC2 (Joint All-Domain Command & Control).

V podstatě nejde o nic jiného než o schopnost všech složek amerických ozbrojených sil bojovat jako jeden tým, a to ve všech bojových doménách – ve vzduchu, na vodě (a pod vodou), na zemi, ve vesmíru a v kyberprostoru. K tomu je nutné propojit všechny vojenské prostředky (senzory, zbraně, platformy, velitelské a komunikační systémy) všech složek a ve všech doménách do jediného „živě“ spolupracujícího celku. Cílem je lépe chápat bojovou scénu, zrychlit rytmus boje, zkrátit řetězec ničení (kill chain) a působit proti protivníkovi na velmi dlouhé vzdálenosti s nezbytně nutnými prostředky.

Aby nové technologie a složité vedení boje nezahltily kognitivní schopnosti velitelů a vojáků, dojde k masivnímu nasazení technologie strojového učení. To umožní systémům pro velení a řízení boje v záplavě informací autonomně hledat klíčové vzory, vizualizovat je do rychle pochopitelné podoby a případně nabídnout velitelům možná řešení.

EDGE 21

Všechny výše popsané technologie, taktiky a koncepty byly zkoušeny během cvičení EDGE 21. Cvičení armádě pomohlo lépe pochopit, jak pomocí nových technologií a pod jednotným velením JADC2 bojovat v případných ostrovních válkách v Indo-Pacifiku. Armádní letectvo, jak bylo uvedeno výše, se zaměřilo především na ujasnění požadovaných schopností vrtulníků FARA / FLRAA a efektorů ALE.

ALE jsou v podstatě okřídlené dron-střely s elektrickým pohonem. ALE mohou nést senzorovou i bojovou hlavici. Jedná se o zbraně velmi dlouhého dosahu – poslouží k objevení a zaměření cíle, případně k jeho zničení a/nebo k vyhodnocení úspěšnosti útoku, to vše na vzdálenost stovek kilometrů.


ALTIUS-600 má rozpětí skládacích křídel 2,5 metru ; větší foto / Courtesy of the U.S. Army

Jde tedy o naprosto klíčové technologie pro ostrovní války v Pacifiku, kdy se každý ostrov promění v dobře chráněnou pevnost vybavenou senzory, systémy PVO, protilodními zbraněmi a další přesnou municí velmi dlouhého dosahu.

Během EDGE 21 se nad utažským polygonem Dugway Proving Ground proháněly mariňácké víceúčelové stíhačky F-35B a především armádní stroje – průzkumný letoun ARTEMIS (upravený biz-jet Challenger 650), vrtulníky Black Hawk, drony Gray Eagle nebo turbovrtulové C-12 Huron. Stroje UH-60, MQ-1C a C-12 vypouštěly efektory ALTIUS-600.

Během cvičení se odzkoušel vysoko objemový přenos informací z dopředu nasazených dronů ALTIUS-600 do vrtulníků Black Hawk. Devítičlenný výsadek měl k dispozici brýle s rozšířenou realitou IVAS (Integrated Visual Augmentation System) a bojový tablet.


Voják ovládá drony ALTIUS-600 přes tablet; větší foto / Courtesy of the U.S. Army

Během EDGE 21 vojáci přímo od brýlí IVAS neustále dostávali aktuální zpravodajské informace o cílové zóně a záběry z trojice dronů ALTIUS-600. Po vysazení vojáci přes tablet převzali kontrolu nad drony a začali pátrat po nepříteli. Vojáci se přitom naučili ovládat drony během půlhodinového školení.

Stejné drony ALTIUS-600 (dolet 400 km) od společnosti Area-I byly vypuštěny pomocí pneumatického zařízení PILS (Pneumatically Integrated Launch Systems) z terénního vozidla Polaris DAGOR (viz úvodní obrázek).

Na cvičišti byl také testován větší efektor ALE-Large, který vyrábí L3Harris Technologies podle návrhu vývojové kanceláře SCO (Strategic Capabilities Office). Dron má dosah 300 km a rychlost letu 370 km/h. Zřejmě nic nebrání tomu, aby mohl útočit na pozemní, hladinové i pomalu letící vzdušné cíle. ALE-Large půjde volitelně osadit mimo jiné prostředky EB a malým radiolokátorem (SAR).


IVAS, podobně jako současné noční / termovizní brýle ENVG-B, poskytnou vojákům multispektrální pohled na bojiště

V případě ostrovních válek v Indo-Pacifiku dron-střely ALE mohou na vzdálenost stovek kilometrů bodově zasahovat cíle (radary, postavení PVO, velitelské stanoviště). Umetou tak cestu k ovládnutí vzdušného prostoru nad ostrovem (za pomocí F-35B) a k následnému aeromobilnímu výsadku – jak bylo popsáno výše.

Na závěr je nutné zdůraznit, že výše popsané technologie a taktiky jsou demonstrační, to platí především pro celou plejádu efektorů ALE. V následujících letech nepochybně vznikne nepřeberné množství typů těchto zbraní.

Americká armáda se za pomocí podobných cvičení, jako EDGE 21 a chystané podzimní PC21, teprve učí chápat nastupující nové vojenské technologie, pokouší si ujasnit své budoucí požadavky a sbírá zkušenosti pro vypracování zcela nových taktik a doktrín boje. Teprve poté půjde nové zbraně, technologie a bojové postupy začlenit do běžného výcviku a operačního nasazení.

Zdroj: AFC, Defense News, The Drive, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Průzkumný vrtulník Bell 360 Invictus a kamikaze drony

Společnost Bell Helicopter zveřejnila dvě videa ukazující schopnosti vrtulníku Bell 360 Invictus. Na ...

Program FLRAA: Americká armáda zvolila SB>1 Defiant a V-280 Valor

Americká armáda (US Army) zvola dva finalisty programu dálkového útočného letounu budoucnosti FLRAA ...

Program FARA: Finalisty jsou vrtulníky 360 Invictus a Raider X

Program americké armády (US Army) FARA (Future Attack and Reconnaissance Aircraft) zná své ...

Pentagon chce vlastní infračervený Starlink

Americká vojenská Agentura pro rozvoj vesmíru SDA (Space Development Agency) udělila firmám L3Harris ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...