Pentagon vzdal opravu nadzvukového problému F-35

Pentagon vzdal opravu nadzvukového problému F-35
F-35 se zapnutou forsáží / US Air Force (Zvětšit)

Námořní a mariňácké stealth stíhačky F-35B/C Lightning II mají potíže s přídavným spalováním ve velkých výškách. Pokud trvá déle než zhruba jednu minutu, hrozí poškození ocasní části letounu. Technické vyřešení problému se ale nevyplatí.

Piloti amerických stíhaček F-35B/C si budou muset zvyknout na časový limit při používání přídavného spalování. Tato funkce, označovaná také cizím slovem forsáž, spočívá ve vstřikování paliva do výtokové trysky proudového motoru. Palivo se vznítí, což zvýší tah, a tedy i rychlost letounu. Většina dnešních letadel schopných překonat rychlost zvuku tak činí za pomoci přídavného spalování.

Nadzvukovému letu bez forsáže se říká anglickým slovem supercruise. Tuto schopnost má na světě jen několik stíhaček. Americký stealth letoun F-35 Lightning II, v poslední době známý i jako Panther, k nim nepatří.

Výrobce Lockheed Martin dodává Panthery ve třech verzích. Varianta F-35A je určená pro americké letectvo. Startuje i přistává běžným způsobem. Verze F-35B sloužá u námořní pěchoty. Má schopnost krátkého vzletu a kolmého přistání STOVL (Short Take-Off and Vertical-Landing). Verze F-35C slouží na letadlových lodích vybavených katapulty a záchytnými lany CATOBAR (Catapult Assisted Take-Off But Arrested Recovery).

Procedurální řešení

V červnu 2019 zjistil portál Defense News, že F-35 má za určitých okolností při nadzvukovém letu s forsáží potíže. Problém nadzvukového letu se týká verzí F-35B a F-35C.

Letouny F-35 mají speciální povrchovou úpravu, která pohlcuje signály nepřátelských radiolokátorů. V roce 2011 se povrchu ocasních ploch jednoho mariňáckého a jednoho námořního Pantheru objevily po letu s přídavným spalováním puchýře na speciálním povlaku.


Start F-35 s přídavným spalováním

Let probíhal těsně pod hranicí dostupu F-35 (15 000 metrů). Závada může ohrozit nejen radarovou nezaměřitelnost stíhačky, ale dokonce i strukturální celistvost ocasní části letadla a množství citlivých antén v ní umístěných. 

Pentagon problém řeší již devět let. Veřejnost se o něm ale dozvěděla až vloni v létě. Nebylo to velké překvapení. Nové technické problémy s F-35 se vynořují prakticky neustále. Minulý týden ale vydala kancelář programu F-35 JPO (Joint Program Office) prohlášení, podle kterého je záležitost s forsáží uzavřena.

 „K případnému [technickému] vyřešení problému je nutný zdlouhavý vývoj a letové testy potahového materiálu, který dokáže vydržet letové podmínky neomezenou dobu,“ napsala JPO. „Problém procedurálně vyřeší zavedení časového limitu pro vysokorychlostní let.“

Extrémní podmínky

Z informací Defense News vyplývá, že se délka omezení bude nejspíš pohybovat okolo jedné minuty. Verze pro letadlové lodě F-35C smí bez rizika tepelného poškození letět rychlostí Mach 1,3 padesát sekund. Limit pro mariňáckou variantu F-35B je osmdesát sekund při rychlosti Mach 1,2 a čtyřicet sekund při rychlosti Mach 1,3. Maximální rychlost všech verzí Pantheru se přitom uvádí jako Mach 1,6. V praxi ale stíhačky létají pomaleji. Pokud pilot vyčerpá povolený počet sekund s forsáží, musí letět tři minuty bez ní.

Ocasní plochy během této doby vychladnou, takže je možné přídavné spalování znovu zapojit. Ve zprávě Defense News se nepíše, jestli popsané omezení platí jen od určité výšky (popis problému tomu ale napovídá). Nebezpečí poškození ocasních ploch patrně není příliš velké ‒ závada se od roku 2011 neopakovala. Je ale také možné, že letouny F-35 od té doby již v takto mezních podmínkách nelétaly. 


F-35C na letadlové lodi USS Carl Vinson

Šéf programu F-35 v Lockheedu George Ulmer prohlásil, že k poškození došlo „během nejextrémnějších podmínek letových testů, jejichž reprodukce je v operačním scénáři velmi nepravděpodobná.“ V každém případě v bojové situaci, v případě nezbytností, bojoví piloti na omezení nebudou hledět. 

Prostředek poslední záchrany

Tepelné poškození se dá opravit. Oprava se však nedá provést na lodi, což je u letounů určených pro námořnictvo a námořní pěchotu podstatný nedostatek. Podle bezpečnostního analytika a bývalého námořního důstojníka Bryana Clarka nezpůsobí omezení přídavného spalování pro F-35 velké potíže. Piloti ho totiž používají jen výjimečně. Pro F-35 je nadzvukový let prostředek poslední záchrany. „Mít toto schopnost je dobrá věc, poněvadž nikdy nevíte, kdy budete muset utíkat před něčím velmi rychlým,“ prohlásil Clark.

„Není to ale hlavní atribut jejich taktiky,“ dodal. Pro F-35 je nadzvukový let za běžných okolností nevýhodný. „Když zapnete přídavné spalování, zahříváte tím povrch letadla,“ vysvětlil Clark. „Dostanete s tím ze stealth režimu. Spalujete palivo jako blázen, takže přicházíte o výhodu delšího doletu, kterou vám dává jeden motor a větší palivová nádrž.“

Zdroje: National Interest, Defense News2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Velká Británie obdržela první sériový F-35B

Na konci července obdržela Velká Británie první ze tří objednaných víceúčelových letounů s krátkým ...

Stíhačka F/A-18 Advanced Super Hornet proti F-35C

Podle magazínu Defense One firma Boeing spustila kampaň proti programu stíhaček F-35C Lightning II ...

Stíhačky F-35B a 20 letadlových lodí amerického námořnictva

Ve včerejším článku jsme popsali probíhající testy letounů F-35B Lightning II na britské letadlové ...

Japonské kapesní letadlové lodě se stíhačkami F-35B Lightning II

Kdo aspoň občas sleduje námořní novinky, toho to nepřekvapí. Japonské lodě třídy Izumo přezbrojí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    21:36 20.05.2020

    Po piatočnej havárii F-22 išla včera k zemi aj F-35: https://svet.sme.sk/c/22408847...

    Po piatočnej havárii F-22 išla včera k zemi aj F-35: https://svet.sme.sk/c/22408847...

  • premek
    00:22 09.05.2020

    Jinak pro Su-57 jsou připraveny motory jen doroku 2025, pak přijde nová generace. Je zajímavé sledovat, jak se na jedné straně objevují neustálé problémy s problematickým, pokud ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak pro Su-57 jsou připraveny motory jen doroku 2025, pak přijde nová generace. Je zajímavé sledovat, jak se na jedné straně objevují neustálé problémy s problematickým, pokud vůbec, řešením a na druhé se neustále vyvíjí a vylepšuje a až to bude nejvíce třeba, bude konkurence na huntě, neb v totálním rozkladu. Asi nevíte, že Trump úspěšně dělá z globálního policajta a pána globálních zdrojů lokální mocnost, na víc USA zdrojově nemají. A ta krize, kterou má zastínit ta koronavirová, je ve své podstatě zdrojová, že by se USA uzbojily samy? RF se řídí principem zdrojové stability, zatímco USA již zcela přesáhly veškeré prahy návratu k takové zdrojové stabilitě a jejich nestabilita stále roste, proto ty Trumpovy redukce v rozpočtu a domestikace US vojenských sil.desatero hříchů s01e06Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      14:14 09.05.2020

      "Jinak pro Su-57 jsou připraveny motory jen doroku 2025," "By měli být", je v tohle reálnější časová osa. "Po skončení programu AETD (2016) letectvo spustí program AETP (Adaptive ...Zobrazit celý příspěvek

      "Jinak pro Su-57 jsou připraveny motory jen doroku 2025,"

      "By měli být", je v tohle reálnější časová osa.

      "Po skončení programu AETD (2016) letectvo spustí program AETP (Adaptive Engine Transfer Program). Na jeho konci (2020) vznikne operačně nasaditelný prototyp motoru s proměnlivým cyklem o tahu 200 kN.

      Motor bude určen pro stíhačky 6. generace a také pro stíhačky F-35 Lightning II."

      https://www.armadninoviny.cz/b... Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      16:51 09.05.2020

      A kolik těch motorů mají připravených? Já jen, že budou kompletně předělávat řízení a to potrvá aspoň 4 roky. Začátkem května měli konečně předat první sériový stroj. Nic se ...Zobrazit celý příspěvek

      A kolik těch motorů mají připravených? Já jen, že budou kompletně předělávat řízení a to potrvá aspoň 4 roky. Začátkem května měli konečně předat první sériový stroj. Nic se nestalo a je ticho po pěšině. Takže se teď čeká už na 6. odklad zařazení Su-57 do výzbroje. Smysl by dával rok 2027, až (snad) bude nové řízení i motory (se kterými se původně počítalo od začátku sériové výroby v roce 2018). Ale z prestižních důvodů nejspíš bude postavena menší série 12 - 24 kusů se starými komponentami.Skrýt celý příspěvek

  • premek
    00:02 09.05.2020

    Ježíšikriste, tak forsář je poslední záchrana? Tady se zase někdo z USA projevil jako "expert". Zvýšení rychlosti, a to krátkodobé, je způsob rychlejšího dohnání cíle, nikoli úniku ...Zobrazit celý příspěvek

    Ježíšikriste, tak forsář je poslední záchrana? Tady se zase někdo z USA projevil jako "expert". Zvýšení rychlosti, a to krátkodobé, je způsob rychlejšího dohnání cíle, nikoli úniku před rychlejším soupeřem. To ví každý současný stíhací pilot. Před pětimachovými raketami totiž uniknout v překombinové F-35 a v souhrnu velmi zranitelné nelze, pokud vůbec lze bez úhony vzlétnout. Pentagon nedostane z rozpočtu peníze vzhledem k dluhové pasti a bude s hrami na vojáčky (u některý na pány světa) vymalováno.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      10:05 10.05.2020

      Pane ste na odbornom webe. Čo vedia alebo nevedia piloti nechajte Vy radšej na nich.. vy sa zjavne do toho moc nevyznáte.. Na tento web chodia aj piloti, aj zamestnanci boeingu - ...Zobrazit celý příspěvek

      Pane ste na odbornom webe.

      Čo vedia alebo nevedia piloti nechajte Vy radšej na nich.. vy sa zjavne do toho moc nevyznáte..
      Na tento web chodia aj piloti, aj zamestnanci boeingu - tej vojenskej časti..
      Takéto príspevky ako tento alebo vyššie len vyvolávajú úsmevy..

      Odporúčam, ale najprv doštudovať český alebo slovenský jazyk ak už v ňom chcete písať.

      Odporúčanie 2: Na tomto webe odporúčame inokrajcom písať v ich materinskom jazyku, čo napríklad naši poľský bratia robia celkom bežné, viď Luky alebo Tečka, tavariš..
      My buď cudzím jazykom priamo rozumieme, alebo si ich vieme preložiť..
      Ja osobne aj keď som podporovateľom západnej techniky som sa narodil v Moskve a ruštinu zvládam dobre.. nebojte sa v nej písať.Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
    19:11 05.05.2020

    Když pozoruji jak USA tlačí na Čínu, kvůli epidemii, tak se možná brzy dozvíme, jak je F-35 dobrá a co vadí nebo nevadí.

    Když pozoruji jak USA tlačí na Čínu, kvůli epidemii, tak se možná brzy dozvíme, jak je F-35 dobrá a co vadí nebo nevadí.

  • semtam
    13:42 05.05.2020

    Vše zlé je k něčemu dobré. Až se uveřejní všechny technické potíže F-35, tak by jeho cena mohla klesnout na adekvátní částku. Tím by výrobce dostál svým slibům, "F-35 do každé ...Zobrazit celý příspěvek

    Vše zlé je k něčemu dobré.

    Až se uveřejní všechny technické potíže F-35, tak by jeho cena mohla klesnout na adekvátní částku.
    Tím by výrobce dostál svým slibům, "F-35 do každé rodiny".Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      15:15 05.05.2020

      Klik je ta adekvátní částka?

      Klik je ta adekvátní částka?

      • semtam
        15:21 05.05.2020

        Scotty

        vy si dejte těch kliků 20, pokud nepoznáte nadsázku.

        Scotty

        vy si dejte těch kliků 20, pokud nepoznáte nadsázku.

    • flanker.jirka
      21:06 07.05.2020

      Proč nadsázku? Teoreticky může pořizovací cena klesnout, mazrže mají stále dost vysoké a musí financovat i kapříky pro politiky. Ale s největší pravděpodobností neklesne, to byl ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč nadsázku? Teoreticky může pořizovací cena klesnout, mazrže mají stále dost vysoké a musí financovat i kapříky pro politiky. Ale s největší pravděpodobností neklesne, to byl muselo odříct nebo snížit pčet objednaných kusů. O F 35 je velký zájem a de facto dnes nemá ve světě opravdový ekvivalent jako konkurenta.
      F 22 se nevyrábí/nevyváží čína je out, Evropa řeší jen dotace a turbodiesely, tak že první opravdovou stealth stíhačku představí kdoví kdy a rusům nemá zdlouhavý vývoj kdo zaplatit.Skrýt celý příspěvek

      • premek
        00:04 09.05.2020

        Papírové předpoklady selhávají v reálné situaci. F-35 je tak složitý komplex, že stačí málo a je vyřazen z boje.

        Papírové předpoklady selhávají v reálné situaci. F-35 je tak složitý komplex, že stačí málo a je vyřazen z boje.

        • Jirosi
          14:15 09.05.2020

          F-35 většinu těch papírových předpokladů překvapivě plní!

          F-35 většinu těch papírových předpokladů překvapivě plní!

    • premek
      00:03 09.05.2020

      V zásadě drahá hračka pro každého.

      V zásadě drahá hračka pro každého.

  • Storm
    14:18 04.05.2020

    StrikeHawk: Když jsem cca před rokem pod jedním článkem na těchto stránkách týkající se F-35 napsal , že se jedná, přes některé inovace a špičkovou elektroniku, o nepodařený , ...Zobrazit celý příspěvek

    StrikeHawk:
    Když jsem cca před rokem pod jedním článkem na těchto stránkách týkající se F-35 napsal , že se jedná, přes některé inovace a špičkovou elektroniku, o nepodařený , kompromisní a dočasný letoun, který bude velmi rychle nahrazován jakmile se objeví alternativa, slízl jsem obligátních deset minusů a řadu jízlivých a arogantních poznámek, typicky pro tento diskusní klub zcela od věci.

    Jestli to nebude tím, že tě tady většina soudných lidí má za tlučhubu a blábolajícího prosťáčka, jehož fantazírování berou vážně jen čtenáři tvého ražení ;)Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      16:06 04.05.2020

      No ale Strikehawk má vlastně pravdu. Podle jeho kritérií byl neúspěšný i F-16. Pouze jednomotorový a víceúčelový (kompromisní) stroj přes některé inovace výkony zaostával za ...Zobrazit celý příspěvek

      No ale Strikehawk má vlastně pravdu. Podle jeho kritérií byl neúspěšný i F-16. Pouze jednomotorový a víceúčelový (kompromisní) stroj přes některé inovace výkony zaostával za dvoumotorovými letadly kategorie F-15/Su-27. Naprosto nesplňoval požadavky kladené na jeho nástupce (stealth). A je nahrazován hned, když se začal vyrábět stroj 5. generace. Totální propadák...:)Skrýt celý příspěvek

      • Storm
        19:11 04.05.2020

        Jestli to tak oprabdu myslel, tak se ten Klaun řádně plete... Protože sice nevím jak u Su-27, kterou nahradili už tolikrát, že už jim docházejí pomalu nápady, ale o F-15 bylo ...Zobrazit celý příspěvek

        Jestli to tak oprabdu myslel, tak se ten Klaun řádně plete... Protože sice nevím jak u Su-27, kterou nahradili už tolikrát, že už jim docházejí pomalu nápady, ale o F-15 bylo známo, že to snad mělo být letadlo s nejkratší dobou mezi zařazením do služby a hledáním náhrady ( F-22 ) a ta doba se blížila nule...Skrýt celý příspěvek

      • premek
        00:08 09.05.2020

        Trochu zapomínáte na to, že F-16 byla reakce na úspěšné jednomotorové, jednoduché a levné MIGy. Proto se také F-16 ve všech blocích velice rozšířily.

        Trochu zapomínáte na to, že F-16 byla reakce na úspěšné jednomotorové, jednoduché a levné MIGy. Proto se také F-16 ve všech blocích velice rozšířily.

        • logik
          13:53 09.05.2020

          ??? Na které prosím????

          ??? Na které prosím????

          • Luky
            13:48 10.05.2020

            Ona opravdu F-16 v době svého vzniku se nejvíc ze všeho poměřovala s MiG-21BiS. To byl pro ně etalon akcelerace a stoupavosti v kabátě lehkého stíhače se všemi výhodami z toho ...Zobrazit celý příspěvek

            Ona opravdu F-16 v době svého vzniku se nejvíc ze všeho poměřovala s MiG-21BiS. To byl pro ně etalon akcelerace a stoupavosti v kabátě lehkého stíhače se všemi výhodami z toho plynoucími.
            Jasně, že se dostala mnohem dál a taky uměla narozdíl od MiGů přesně bombardovat (vy výsledku v soutěžním bombardování porážela specializované útočné stroje). Ale tahle "soutěž" mezi lehkými stíhačkami s IR střelami tam byla (Fulcrum byl teprve na prkně).
            Na Floggery a Foxbaty byla protiváha v F-15 (F-4).Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    09:37 04.05.2020

    Když jsem cca před rokem pod jedním článkem na těchto stránkách týkající se F-35 napsal , že se jedná, přes některé inovace a špičkovou elektroniku, o nepodařený , kompromisní a ...Zobrazit celý příspěvek

    Když jsem cca před rokem pod jedním článkem na těchto stránkách týkající se F-35 napsal , že se jedná, přes některé inovace a špičkovou elektroniku, o nepodařený , kompromisní a dočasný letoun, který bude velmi rychle nahrazován jakmile se objeví alternativa, slízl jsem obligátních deset minusů a řadu jízlivých a arogantních poznámek, typicky pro tento diskusní klub zcela od věci.

    A světe div se ...najednou i Balm celý rozechvělý výpočtovými parametry nového F/A -XX najednou připouští, že F-35 skutečně není to pravý ořechový ale pozor NAVY si brzo spraví chuť s novým palubním letounem. Hmmm....ostatní participanti na programu jaksi ostrouhají.

    A jakéže to má mít F/A-XX vlastně parametry? - no kupodivu přesně takové, v kterých F-35 neexceluje nebo je rovnou nemá a o kterých nám místní komunita F-35 fans v čele s Balmem a Shaniou vždy tvrdily, že je vlastné nepotřebuje. V duchu Apple marketingu - co nemá náš telefon zákazník nepotřebuje.......

    Takže F/A-XX má supercruise a bude dvoumachový - typický to atribut zaostalých Rusů dle zdejších chytráků. Dále bude samozřejmě dvoumotorový s vysokou odolností kontrukce a s nejvyšší pravděpodobností supermanevrovatelný - ačkoliv podle našeho Balma to není v době Python 5 vůbec potřeba a je dobrá akorát tak pro Rusáky a na aeroshow ( už vidím jak se drží stébla tvrdíc, že něco jako Python 5 Rusové prostě nemůžou vyvinout takže hrozba je jenom jednostranná a supermanévrovatelnost je vynikající pro vymanévrování ruských PLŘS - do té doby než Rusové představí nástupce R-73 a opět mu spadne brada )Skrýt celý příspěvek

    • dusan
      10:30 04.05.2020

      No akurát Balm písalo F-35C .... ktorý mimo US navy nik iný neprevádzkuje a ani neplánuje (Angláni o tom chvíľu "meditovali"). Väčšina strojov je F-35A, ktorý ide "na dračku" ... ...Zobrazit celý příspěvek

      No akurát Balm písalo F-35C .... ktorý mimo US navy nik iný neprevádzkuje a ani neplánuje (Angláni o tom chvíľu "meditovali").

      Väčšina strojov je F-35A, ktorý ide "na dračku" ... napriek tomu, že je to "nepodarený, kompromisný a dočasný" stroj" : )

      Samozrejme nájdu sa letectvá, ktorým nie úplne vyhovuje - napr. napr. Izrael, ale to je trochu špecifický zákazník.Skrýt celý příspěvek

      • premek
        00:11 09.05.2020

        Někdo se chce zjevně upadající válečncké elitě USA zavděčit nebo to dostane befelem. O volném trhu nemůže být ani řeči, to by se kupoivalo něco zcela jiného. Zeptejte se Strnada, ...Zobrazit celý příspěvek

        Někdo se chce zjevně upadající válečncké elitě USA zavděčit nebo to dostane befelem. O volném trhu nemůže být ani řeči, to by se kupoivalo něco zcela jiného. Zeptejte se Strnada, jak je to s vojenským trhem.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      11:00 04.05.2020

      strikehawk: Pěkná demagogie. Balm v tom příspěvku akcentuje úplně jiné věci, než tvrdíš (především výdrž a servisovatelnost) a pak prostě požadují těžší dvoumotorák, což nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

      strikehawk:
      Pěkná demagogie. Balm v tom příspěvku akcentuje úplně jiné věci, než tvrdíš (především výdrž a servisovatelnost) a pak prostě požadují těžší dvoumotorák, což nikdo nepopírá, že dvoumotorák je (na stejné úrovni techniky) výkonnější. A požadavek na maximálku - tak u dvoumotoráku je M2 snad úplně jasnej, ne? Navíc u 6. gen stíhačky, která má samozřejmě 5 gen. podstatně převyšovat....
      Takže si to tak překroutil, až z toho stříká voda....

      Navíc si dosti protiřečíš, kdy chvíli je Ti Balmův názor dobrej a chvíli tvrdíš, že Balm říká nesmysly.

      PS: Navíc Balm dělá pro Boeing a tak má evidentně povinnost hanit konkurenci, viz námitky na to, co napsal - např. jak tvrdí, že F-15C bude furt v pozadí za Hornetem, což je vzhledem k počtu kupovaných kusů je evidentně nesmysl. A ten Superhornet, kterej má prej bejt podle Balma lepší má reálnou maximálku (s podvěsy) nižší, supercruise už vůbec atd..... Takže jestli F-35C není pro Navy dobrá, co teprv Superhornet? Ale vlastně jo, ten má jednu obrovskou výhodu: vyrábí ho Boeing....Skrýt celý příspěvek

      • premek
        00:14 09.05.2020

        Boenig je propadák v civilu, snaha o dohánění ztrát vojenskými kontrakty je evidentní a velmi upachtěná, takže jen poslušní psíci slintají. Svět je řízen, vážení.

        Boenig je propadák v civilu, snaha o dohánění ztrát vojenskými kontrakty je evidentní a velmi upachtěná, takže jen poslušní psíci slintají. Svět je řízen, vážení.

    • Klimesov
      12:18 04.05.2020

      To muselo dát práci to všechno napsat.
      A při tom taková blbost. :-)

      To muselo dát práci to všechno napsat.
      A při tom taková blbost. :-)

    • Shania
      15:26 04.05.2020

      "který bude velmi rychle nahrazován jakmile se objeví alternativa" F-35C mela nahradit pouze Hornety na palubach CVN. Po zpozdeni F-35C, spatnou situaci s oletanymi hornety a ...Zobrazit celý příspěvek

      "který bude velmi rychle nahrazován jakmile se objeví alternativa"

      F-35C mela nahradit pouze Hornety na palubach CVN.
      Po zpozdeni F-35C, spatnou situaci s oletanymi hornety a superhornety se USAF rozhodlo nakoupit dalsi superhornety a hornety vyradit/presunout do usmc.

      Takto ma vypadat mix stroju na cvn - dve letky superhornetu a dve F-35C a misto UCLASS bude nejspis tanker.
      Aircraft Type Composition Number
      Fighter/Attack 2 squadrons of 10 F-35C
      1 squadron of 12 F/A-18E
      1 squadron of 12 F/A-18F
      44
      Electronic Attack 1 squadron of 5 EA-18G 5
      Airborne Early Warning 1 squadron of 5 E-2D 5
      Intelligence, Surveillance
      and Reconnaissance
      1 squadron of Unmanned Carrier Launched
      Surveillance and Strike (UCLASS)
      6
      Helicopters MH-60R/S or MH-60R/S replacement 19*
      Total 79

      Az se v pristich 15-20 letech objevi novy stroj, tak ten bude nahrazovat nejstarsi superhornety. To nahrazovani potrva min dalsich 10-15 let, pokud nepujde o male mnozstvi stroju...

      Prakticky napr. F-16A, Su-27, Mig-29 a spousty dalsich stroju, taky velice rychle (nebo pomalu, pokud nebyl budget) naradili jakmile se objevila alternativa... cim dal do minulosit pujdes, tim rychleji to nahrazovani stroju probihalo...Skrýt celý příspěvek

      • strikehawk
        15:43 04.05.2020

        Děkuji ti za vyčerpávající popis z čeho se skládá letecká složka na palubách CVN. Vracím se ale k mé řečnické otázce: proč má vyvíjený nástupce F-18 E/F a F-35 B/C známý pod ...Zobrazit celý příspěvek

        Děkuji ti za vyčerpávající popis z čeho se skládá letecká složka na palubách CVN. Vracím se ale k mé řečnické otázce: proč má vyvíjený nástupce F-18 E/F a F-35 B/C známý pod kódovým označením F/A-XX požadované vlastnosti, které F-35 nemá supercruise, Mach2, dvoumotorovou koncepci, supermanevrovatelnost o kterých si tvrdil, že je nepotřebuje?Skrýt celý příspěvek

        • Shania
          16:28 04.05.2020

          F-35 supermanevrovatelnost ma... Kdyby byla F-35 ciste projekt USN, tak dostala ty dva motory, ale stejne by tam nebyl pozadavek na mach 2. To co jsem tvrdil ja a navic naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

          F-35 supermanevrovatelnost ma...

          Kdyby byla F-35 ciste projekt USN, tak dostala ty dva motory, ale stejne by tam nebyl pozadavek na mach 2.

          To co jsem tvrdil ja a navic naprosto vzdy slo o verzi A, ze i aktualni vykony jsou podobne/prevysuji konkurenci v bojove konfiguraci... a ze to staci, obzvlast u masovky jako je F-35.

          A stojim si za tim, ze neexistuje dnes jediny stroj, vcetne F-22, ktery by mel nad F-35 navrch v AA... Zatim co si formace F-35 vystaci sama, cokoliv co po nich pujde bude potrebovat hodne dobrou podporu.

          To co F-35C nahrazuje v USN je Hornet a a dane ukoly zpetne A-6, A-7, A-12. Nic z toho neni rychlejsi jak F-35C i se soucasnym omezenim v bojove konfiguraci.

          XX ma naprosto jine pozadavky a jine ukoly, bude vetsi a drazsi a zatim neexistuje.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          20:02 04.05.2020

          strikehawk: Víte o tom, že ani ten F/A-18E/F není 2M letadlo. Jak to sakra to US NAVY zvládlo, když je dostalo za F-14?

          strikehawk: Víte o tom, že ani ten F/A-18E/F není 2M letadlo. Jak to sakra to US NAVY zvládlo, když je dostalo za F-14?

          • strikehawk
            21:43 04.05.2020

            Vyhledej si prosím genezi vzniku F-18 a jeho verzi E/F která posloužila jako “docasna” zaplata po vyrazeni F-14 po zrušení vývoje jeho nástupce a všechny kontroverze a odpor části ...Zobrazit celý příspěvek

            Vyhledej si prosím genezi vzniku F-18 a jeho verzi E/F která posloužila jako “docasna” zaplata po vyrazeni F-14 po zrušení vývoje jeho nástupce a všechny kontroverze a odpor části US NAVY a Kongresu k tomuto řešení než tady začneš něco psát k tematu.
            A doufám ze pak se ti rozsvítí a pochopíš v jakem neradoatnem stavu se dnes letecká složka na CVN nacházíSkrýt celý příspěvek

          • logik
            23:01 04.05.2020

            strikehawk: Vymýšlíš si. Pokud šlo o dočasnou náhradu, co podle Tebe mělo být tedy náhradou trvalou? F-35C? Pak evidentně NAVY celou dobu říkalo, že nepotřebuje M2 stroje. Něco ...Zobrazit celý příspěvek

            strikehawk:
            Vymýšlíš si.

            Pokud šlo o dočasnou náhradu, co podle Tebe mělo být tedy náhradou trvalou? F-35C? Pak evidentně NAVY celou dobu říkalo, že nepotřebuje M2 stroje.
            Něco jiného? Co konkrétně?Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            23:06 04.05.2020

            Když to víte kde je potom problém, když dočasnou náhradu za F-14(2M) už mají. Případně je nástupce v podobě F-XX(proto má ty parametry) na cestě? F-35 má jiné parametry, protože ...Zobrazit celý příspěvek

            Když to víte kde je potom problém, když dočasnou náhradu za F-14(2M) už mají.
            Případně je nástupce v podobě F-XX(proto má ty parametry) na cestě?
            F-35 má jiné parametry, protože není mezi krokem k F-XX. Ale jeho účel je nahrazovat ty další typy co sloužily po boku F-14. Ty "M2" nelétaly!Skrýt celý příspěvek

          • strikehawk
            10:49 05.05.2020

            logik
            Co asi? NATF

            logik
            Co asi? NATF

          • logik
            11:23 05.05.2020

            Strikehawk: Kdyby sis aspoň přečet wiki, než budeš dávat moudra. Seš časově mimo. NATF je věc osmdesátých let a zrušený byl 92. A právě v tom roce NAVY začala objednávat ...Zobrazit celý příspěvek

            Strikehawk: Kdyby sis aspoň přečet wiki, než budeš dávat moudra. Seš časově mimo.

            NATF je věc osmdesátých let a zrušený byl 92. A právě v tom roce NAVY začala objednávat SuperHorneta - šlo právě o náhradu za zrušený NATF, žádné dočasné řešení než přijde godot.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          13:55 05.05.2020

          A projekt F/A-XX kedy očakávajú, že pride v po roku 2030.. kedy príde skutočne po roku 2040.. tak ako všetky veľké projekty sa o dekádu zpozdia.. a dnes je rok 2020.. teda reálne ...Zobrazit celý příspěvek

          A projekt F/A-XX kedy očakávajú, že pride v po roku 2030..
          kedy príde skutočne po roku 2040.. tak ako všetky veľké projekty sa o dekádu zpozdia..

          a dnes je rok 2020.. teda reálne tebou spomenutý projekt príde za 20 rokov.. načom budú lietať dovtedy?

          na kombinácií F-35+superhornet..Skrýt celý příspěvek

  • Storm
    08:17 04.05.2020

    Líbí se mi a i já tleskám zejména tobě Sholvo, že my sice přesně nevíme do jaké míry ovlivní tento nedostatek letová omezení a jak se přesně promítne do letové přiručky... Drtivá ...Zobrazit celý příspěvek

    Líbí se mi a i já tleskám zejména tobě Sholvo, že my sice přesně nevíme do jaké míry ovlivní tento nedostatek letová omezení a jak se přesně promítne do letové přiručky... Drtivá většina zde diskutujících ani neví jestli podobná omezení nejsou náhodou běžnější než se může zdát... Co by jsme ale mohli vědět je to, že i bojové letadla v době míru mají jinak nastavené letová omezení než během konfliktu, což bystřejší z článku poznali8... Co by jsme určitě ale měli vědět, pokud nejsme jednosměrní čtenáři ( ti co teda vzhlíží jen tím jedním správným směrem ) je to, že tato závada se od roku 2011, což je pánové před celými devíti lety, neopakovala... Navíc v samotném článku je uvedeno, že poškození nastalo při nejextrémnějších letových testech... Chápu sice, že v té době už byl Raptorny nejvíc nejlepší letadlo naprosto bez závad a bez nehod... Která se mu navíc přihodila až loni... Pomiňme fakt, že to bylo už první vyrobené letadlo...Skrýt celý příspěvek

    • Storm
      08:40 04.05.2020

      omylem odesláno dokončení -> Takže co se mi to vážně líbí? Jak někteří využívají otevřenosti západního zřízení a informování o problémech ve zbrojních programech aby si kopli i ...Zobrazit celý příspěvek

      omylem odesláno
      dokončení ->
      Takže co se mi to vážně líbí? Jak někteří využívají otevřenosti západního zřízení a informování o problémech ve zbrojních programech aby si kopli i přes zcela kusé informace... Tedy toho... Co jejich idol neděla... Ten totiž nedává buď informace vůbec žádné, nebo dává takové za které by se nemusel stydět ani nějaký autor sci-fi, informace kterým se sice celý svět chlame ale jednodměrní je mají za modlu o které se nediskutuje...

      K tomu malé zamyšlení... K již popsanému demaskujícímu nadzvukovému letu na forzáži... Teda za předpokladu že už to s moderními motory nebude jak na Migu21F13 s motorem R11, který buď měl forsáš zapnutou nebo vypnutou, tedy že moderní motory budou mít forsáž regulovatelnou... A předpokladu že by se tento problém mohl týkat i menších výšek, což článek popírá, tak: Pokud se bude jednat o USMC, tak ta přechází na F-35B z podzvukových Harriérů, což jsou pro ně primárně úderné stroje na podporu výsadku a né stroje pro manévrový vzdušný boj... Tak tady si tedy i s tou relativně nízkou nadzvukovou rychlostí značně polepší... U USNavy to je horší, pokud se toto nevyřeší budou muset držet krok se SuperHornety... Nebo lítat na nižších výškách což znamená vyšší spotřebu paliva...
      Mimochodem... kolik že to dájí, jak rychle lítají jiné letadla s ekvivalentem výzbroje a přídavných palivových nádržích na závěsnících, které mají tolik paliva a takovou vyzbroj jako má F-35 uvnitř trupu?Skrýt celý příspěvek

      • History
        09:38 04.05.2020

        Podepisuji. Příjemně věcný příspěvek.

        Podepisuji. Příjemně věcný příspěvek.

      • Jirosi
        10:05 04.05.2020

        Většina vojenských letů probíhá na nižších výškách než je osobní letecký provoz.
        Ono to pak neděsí dopravní piloty.

        Většina vojenských letů probíhá na nižších výškách než je osobní letecký provoz.
        Ono to pak neděsí dopravní piloty.

      • Luky
        00:03 05.05.2020

        Jestli se ve svých příjemně věcných příspěvcích domníváš, že v nižších letových hladinách je menší tření vzduchu a tepelné namáhání, jsi na nepříjemném omylu..... Ten jeden super ...Zobrazit celý příspěvek

        Jestli se ve svých příjemně věcných příspěvcích domníváš, že v nižších letových hladinách je menší tření vzduchu a tepelné namáhání, jsi na nepříjemném omylu.....

        Ten jeden super silný motor je fajn, ale zatím taky pěkně tavil paluby, nepříjemně zvyšoval hlukové limity a devět let kroutí ocas jak kafe lžičky z NDR....Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          08:36 05.05.2020

          V případě F-35 není nepřítel teplota obtékajícího vzduchu! Ale spíše jeho nedostatek., co má za následek hromadění tepla od motoru.

          V případě F-35 není nepřítel teplota obtékajícího vzduchu! Ale spíše jeho nedostatek., co má za následek hromadění tepla od motoru.

  • RiMr71
    18:11 03.05.2020

    ...co by rusové dali za podobné problémy s Raptorným....

    ...co by rusové dali za podobné problémy s Raptorným....

  • damik
    17:57 03.05.2020

    >> no dobře, napište zda počítám dobře. LOW COST F35 cena za 1 ks cca 80 mega v dolarech Ty ses ale jelito. Ty tady argumentujes, ze Fabie je levnejsi nez Superb. Coz sice je, ...Zobrazit celý příspěvek

    >> no dobře, napište zda počítám dobře. LOW COST F35 cena za 1 ks cca 80 mega v dolarech

    Ty ses ale jelito. Ty tady argumentujes, ze Fabie je levnejsi nez Superb. Coz sice je, ale zase neudala tolik muziky.

    Ale nejak ignorujes, ze kombinace F-22 a F-35 ma kill ratio proti 4th generaci nepratel nekde okolo 1:10 to 1:20. Tam, kde by ted museli poslat 12 F-16 nebo FA-18, tam ted poslou pouze 3 nebo 4 F-35, ktere to tam kompletne vystrilej, vsichni se vrati domu a jeste budou posilat data z radaru a ze sensoru lodim, delostrelectvu, raketakum a 4th generaci okridlenych kolegu.

    V dnesni dobe, kdo prvni vystreli ma asi 95% sanci zniceni cile. Takze mit 3x vice letadel, ktere maji o 50% horsi schopnosti, je dost naprd a vyhazovani penez. Nekdy se setrit fakt nevyplaci ...Skrýt celý příspěvek

    • Echo
      18:22 03.05.2020

      10 psov roztrha aj leva

      10 psov roztrha aj leva

    • technik
      19:18 03.05.2020

      Jediný jelito jsi tady ty, než začneš něco blinkat tak si přečti vlákno do konce. Nikdo nezpochybňuje kvalitu letounu ale zaobiram se jak finančně náročné bude ten letoun ...Zobrazit celý příspěvek

      Jediný jelito jsi tady ty, než začneš něco blinkat tak si přečti vlákno do konce. Nikdo nezpochybňuje kvalitu letounu ale zaobiram se jak finančně náročné bude ten letoun provozovat.Skrýt celý příspěvek

      • damik
        22:28 03.05.2020

        Promin, mas pravdu. Superb ma vyssi naklady nez Fabie. Je proto drahsi, ale zase udela praci, kterou Fabie nezvladne. A protoze ten Superb udela praci za 4 Fabie, tak je vlastne 2x ...Zobrazit celý příspěvek

        Promin, mas pravdu. Superb ma vyssi naklady nez Fabie. Je proto drahsi, ale zase udela praci, kterou Fabie nezvladne. A protoze ten Superb udela praci za 4 Fabie, tak je vlastne 2x levnejsi, i kdyz je 2x drahsi nez Fabie.

        Mnel bys prestat porovnavat 1 hrusku a 1 jabko, protoze to je hloupe ...

        Jedna F-35 je levnejsi nez 2 F-16ky. Ale udela za to muziky jako 4 F-16ky; A ve valce by F-35 sestrelilo nekde mezi 10 a 20 F-16tek. Nekdy se setrit fakt nevyplaci ...Skrýt celý příspěvek

        • stronger.p
          16:13 04.05.2020

          Rád bych položil otázku, jakou přesně čtyřnásobnou práci Superb vykoná oproti Fabii? Odveze 1+4 osoby o něco pohodlněji jako Fabia. O něco málo více se vejde do zavazadlového ...Zobrazit celý příspěvek

          Rád bych položil otázku, jakou přesně čtyřnásobnou práci Superb vykoná oproti Fabii? Odveze 1+4 osoby o něco pohodlněji jako Fabia. O něco málo více se vejde do zavazadlového prostoru. Ale má značně dražší pneu, servis a vyšší spotřebu a pořizovací cenu. A ano, Superb má proti Fabii větší MI (machr index) u obdivovatelů vozů Škoda. Opravdu bych rád znal, v čem udělá čtyřnásobek práceSkrýt celý příspěvek

          • technik
            18:51 04.05.2020

            Ona F35 sestřelí 10 až 20 F16 ale kolik sestřelí SU35 to damik neví. Ale chápu že počet sestřelených F16 je pro někoho berna mince. Jinak porovnání s oktavkama fakt dobrý, jinak ...Zobrazit celý příspěvek

            Ona F35 sestřelí 10 až 20 F16 ale kolik sestřelí SU35 to damik neví. Ale chápu že počet sestřelených F16 je pro někoho berna mince. Jinak porovnání s oktavkama fakt dobrý, jinak bych nepochopil co si chtěl říct. Až na to že nikdo tyhle stroje neporovnaval ale aspoň si napsal příspěvek.Skrýt celý příspěvek

  • svab98
    10:31 03.05.2020

    A jak to dopadlo se součástkami, které pro F-35 mělo vyrábět Turecko? Původně se "přátelé" američani a turci dohodli na společné výrobě komponent. Turecko se na oplátku zavázalo k ...Zobrazit celý příspěvek

    A jak to dopadlo se součástkami, které pro F-35 mělo vyrábět Turecko? Původně se "přátelé" američani a turci dohodli na společné výrobě komponent. Turecko se na oplátku zavázalo k nákupu letadel. Turecko pokud vím nedostalo svá letadla i když za ně zaplatilo. A na oplátku asi některé součástky asi přestane vyrábět Ono začít vyrábět komponenty jinde může být nákladné a může se také promítnout do spolehlivosti letounu.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      11:26 03.05.2020

      To jako že nedokáže např. Evropa vyrábět tak spolehlivé součástky, jako Turci????

      To jako že nedokáže např. Evropa vyrábět tak spolehlivé součástky, jako Turci????

      • svab98
        11:35 03.05.2020

        To vůbec ne. Ale když najede výroba nějaké složité technologie, tak je mimořádně těžké tuto výrobu přenést do jiné továrny. Mohou tam být trochu jiné podmínky, někdy se 100% ...Zobrazit celý příspěvek

        To vůbec ne. Ale když najede výroba nějaké složité technologie, tak je mimořádně těžké tuto výrobu přenést do jiné továrny. Mohou tam být trochu jiné podmínky, někdy se 100% nezreprodukuje technologický postup a trvá dost dlouho než se výroba vychytá do stejné kvality. Ono to může být už jenom tím, že každá továrna má jiné stroje.

        Četl jsem, že třeba američani sami tak utajili nějakou komponentu pro jaderné bomby, že zjistili, že to už neumí vyrobit. A pak prošustrovali asi miliardu aby znovu objevili, co to tenkrát měli.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          20:13 03.05.2020

          Preto USA už na začiatku rozmýšľali a žiaden systém lietadla sa nevyrába v jednej krajine ale rovno v 3.. Okrem samozrejme kritických systémov lietadla - tie sú Made in USA.. Už ...Zobrazit celý příspěvek

          Preto USA už na začiatku rozmýšľali a žiaden systém lietadla sa nevyrába v jednej krajine ale rovno v 3..

          Okrem samozrejme kritických systémov lietadla - tie sú Made in USA..

          Už sa to tu v minulosti veľa krát spomínalo..Skrýt celý příspěvek

    • dusan
      16:59 03.05.2020

      Tu nie je žiadny problém. Výrobca ešte pred "zarachom" Turecku pripravoval náhradné riešenia. Vzhľadom na to, že mal kompletnú dokumentáciu, tak to evidentne nebol problém a ...Zobrazit celý příspěvek

      Tu nie je žiadny problém.

      Výrobca ešte pred "zarachom" Turecku pripravoval náhradné riešenia. Vzhľadom na to, že mal kompletnú dokumentáciu, tak to evidentne nebol problém a jednoducho sa výroba tureckých komponentov preniesla inde.Skrýt celý příspěvek

      • palo satko
        17:17 03.05.2020

        Ako obyčajne, fabuluješ a vymyšlaš si. Lockheed Martin prave že ma problemy s presunom vyroby z Turecka a hlavne v tom, že sa mu zniži ziskovost, čo je u podnikania dost velky ...Zobrazit celý příspěvek

        Ako obyčajne, fabuluješ a vymyšlaš si. Lockheed Martin prave že ma problemy s presunom vyroby z Turecka a hlavne v tom, že sa mu zniži ziskovost, čo je u podnikania dost velky pruser. https://www.flightglobal.com/f... Skrýt celý příspěvek

        • History
          18:10 03.05.2020

          Jako obyčejně jste si ten článek pořádně nepřečetl/nepřeložil do konce a vytrhl jen části, co se Vám hodily. "Ulmer uznává, že proces repatriace práce do dražších regionů by mohl ...Zobrazit celý příspěvek

          Jako obyčejně jste si ten článek pořádně nepřečetl/nepřeložil do konce a vytrhl jen části, co se Vám hodily.

          "Ulmer uznává, že proces repatriace práce do dražších regionů by mohl poškodit marže F-35. A je s tím spojen tlak na růst," říká. Ale také říká, že se tím odkryjí nové možnosti, např. Polsko."

          Váš příspěvek naznačuje, cituji "dost velký pruser". To znamená Lockheed Martin je téměř před krachem?Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            18:15 03.05.2020

            Citat neviete vy, History. lebo "dkryjí nové možnosti, např. Polsko." vobec neznamena už to vyrabame lacnejšie v Polsku.

            Citat neviete vy, History. lebo "dkryjí nové možnosti, např. Polsko." vobec neznamena už to vyrabame lacnejšie v Polsku.

          • History
            20:58 03.05.2020

            Palo, jen opisujete již vyřčené a já se znovu ptám, to jako problém s Turkem položí LM?

            Palo, jen opisujete již vyřčené a já se znovu ptám, to jako problém s Turkem položí LM?

          • palo satko
            21:53 03.05.2020

            To fakt musite pouzivat klasicky detinsky diskusny podvod? Kde so napisal ze to POLOZI LM? Napisal som jasne ze im klesne zisk. V tom clanku mate jasne napisane cisla.

            To fakt musite pouzivat klasicky detinsky diskusny podvod? Kde so napisal ze to POLOZI LM? Napisal som jasne ze im klesne zisk. V tom clanku mate jasne napisane cisla.

          • History
            08:44 04.05.2020

            Cituji: "Obchodní segment společnosti Aeronautics, který zahrnuje F-35, dosáhl v roce 2019 čistých tržeb ve výši 23,6 miliard dolarů s provozní marží 10,6 %. V letech 2017 až 2018 ...Zobrazit celý příspěvek

            Cituji: "Obchodní segment společnosti Aeronautics, který zahrnuje F-35, dosáhl v roce 2019 čistých tržeb ve výši 23,6 miliard dolarů s provozní marží 10,6 %. V letech 2017 až 2018 dosáhl segment provozní marže 11,2 %, resp. 10,7 %."

            Obchodní segment Aeronautics je tvořen f-35, C-130, F-16 a F-22. F-35 však v roce 2019 dosáhl 69 % svých čistých tržeb.

            Můžete mi, prosím, ta jasně napsaná čísla nějak blíže vysvětlit. Moje dětinskost na to nestačí. Mě tam jen vychází mírné snížení provozní marže. Že by postupné snížení ceny letounu?Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            11:57 04.05.2020

            Tak vam to vysvetlim. Trzby su 26.3 miliard. Z toho 69% pripada na F-35, t.j. nejakych 20 miliar. Prevadzkova marza bola 10%. To je nieco ako velmi hruby zisk takze 2 miliardy. Od ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak vam to vysvetlim. Trzby su 26.3 miliard. Z toho 69% pripada na F-35, t.j. nejakych 20 miliar. Prevadzkova marza bola 10%. To je nieco ako velmi hruby zisk takze 2 miliardy. Od toho treba odratat dane a zaplatene uroky. Kedze cely LM za rok 2019 mal 6.6 miliardy prevazdkovu marzu a cisty zisk 6.2 miliardy, tak pre F-35 to bude nejakych 1.8 miliardy. Ako cislo to vyzera vela, al z toho musite vyplatit dividendy akcionarom, vyplatili 2.6 miliardy za celu firmu, takze v progame F-35 im zostalo asi 1.2 miliuardy na investicie a rozvoj. No ale ked maju dat 500 miliov len na zmenu dodavatela, podla clanku, tak to je pekny mazec.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            13:28 04.05.2020

            palo: Vzhledem k tomu, že podobné věci se během vývoje řeší furt - ono ani s Těma Turkama to není nová věc - tak i v letošním roce již jsou v nákladech na program podobné částky. ...Zobrazit celý příspěvek

            palo:
            Vzhledem k tomu, že podobné věci se během vývoje řeší furt - ono ani s Těma Turkama to není nová věc - tak i v letošním roce již jsou v nákladech na program podobné částky.

            Stejnětak peníze na rozvoj F-35 jsou už v nákladech na program samozřejmě zahrnuté, nevyplacený zisk se používá na rozvoj nových projektů.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            15:42 04.05.2020

            Logik vy musite zit osobne vo velmi bohatych pomeroch, ked 500 milionov dolarov naviac v nakladoch vobec nevadi, staci ked sa do nakladov zapisu. Nebyt nakupu S400 ziadne naklady ...Zobrazit celý příspěvek

            Logik vy musite zit osobne vo velmi bohatych pomeroch, ked 500 milionov dolarov naviac v nakladoch vobec nevadi, staci ked sa do nakladov zapisu. Nebyt nakupu S400 ziadne naklady na presun vyrobi a naklady na drahsiu pracu v Holandsku a mozno v Polsku by neboli.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            22:57 04.05.2020

            "ked 500 milionov dolarov naviac v nakladoch vobec nevadi, staci ked sa do nakladov zapisu." Ale samozřejmě vadí. Dokonce nejde o 500milionů, spíš tak o (plácám) 50 miliard - ...Zobrazit celý příspěvek

            "ked 500 milionov dolarov naviac v nakladoch vobec nevadi, staci ked sa do nakladov zapisu."
            Ale samozřejmě vadí. Dokonce nejde o 500milionů, spíš tak o (plácám) 50 miliard - podobných problémů je ve skutečnosti obrovské hafo a řešej se každou chvíli a dohromady dělají nemalou částku z vývojové ceny letadla.
            Koukni se na Su-57: "údajně sériovému" kusu selhala hydraulika a celý hydraulický systém se bude předělávat na elektrohydrauliku. Proti tomu je nějakej výpadek dodávek z Turecka detail.
            A to není zdaleka jedinej podobnej problém na tom Su-57. A, abys nebrblal, že do toho tahám zas jen Rusko, to je prostě obecnej problém při vývoji: takovému EFT se předělávalo v Tranchi 2 celé křídlo. Atd. atd. atd.

            Pokud to považuješ za něco mimořádného, tak jen ukazuješ, že o vývoji a produkci letadel nevíš nic.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            09:44 05.05.2020

            Logik aky obecny problem, ked ide navysost o politicke rozhodnutie? Ved LM mal v Turecku 10 dodavatelov a mali mu vyrobit dodavky v objeme 12 miliard dolarov. V Turecku su vyrazne ...Zobrazit celý příspěvek

            Logik aky obecny problem, ked ide navysost o politicke rozhodnutie? Ved LM mal v Turecku 10 dodavatelov a mali mu vyrobit dodavky v objeme 12 miliard dolarov. V Turecku su vyrazne nizsie naklady, takze rovnaky objem produkcie z nejakej inej spojeneckej krajiny bude stat kolko? 15 alebo 20 miliard. VW si ties nepovie, vypadne nam Bratislava - nevadi postavime halu v Koline a zmontuju Nemci. Nechce sa mi hladat ten clanok, ale Turci sa chvastali, ze ziskali vedomosti, ktore im vyznamne urychlia stavbu vlastneho neviditelneho tryskaca. Co je asi kravina lebo v Turecku sa robilo len "zelezo".Skrýt celý příspěvek

          • logik
            19:47 05.05.2020

            palo: Zaprve každá výroba vojenského letadla je politika. A zadruhé je Ti úplně jedno, jestli se Ti něco zdraží z politických důvodů, nebo proto, že vypadl levný subdodavatel z ...Zobrazit celý příspěvek

            palo: Zaprve každá výroba vojenského letadla je politika. A zadruhé je Ti úplně jedno, jestli se Ti něco zdraží z politických důvodů, nebo proto, že vypadl levný subdodavatel z jiných důvodů, nebo že prostě si zjistil, že součástka X potřebuje větší strukturální pevnost, a tedy musí být dražší. A to se děje na začátku výroby letadla naprosto běžně.Skrýt celý příspěvek

      • svab98
        22:03 14.05.2020

        Bohužel to vypadá na pravý opak. A také to vypadá, že jste si vymýšleli o tom, jak přesun výroby dílů půjde jak po másle. Realita je bohužel jiná. Rusové z toho mají samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

        Bohužel to vypadá na pravý opak. A také to vypadá, že jste si vymýšleli o tom, jak přesun výroby dílů půjde jak po másle. Realita je bohužel jiná.

        Rusové z toho mají samozřejmě radost:
        https://cz.sputniknews.com/sve...
        možná i právě proto dodal Putin ty S-400 Turecku a tím komplerně rozvrátil výrobu F-35. A ještě k tomu bez jediného výstřelu.Skrýt celý příspěvek

  • technik
    08:15 03.05.2020

    no dobře, napište zda počítám dobře. LOW COST F35 cena za 1 ks cca 80 mega v dolarech. Cena letové hodiny podle nejnovějších článků se pohybuje někde k 35 000 dolarů. Při ...Zobrazit celý příspěvek

    no dobře, napište zda počítám dobře. LOW COST F35 cena za 1 ks cca 80 mega v dolarech. Cena letové hodiny podle nejnovějších článků se pohybuje někde k 35 000 dolarů. Při předpokladu nalétání 150 hodin ročně na jednoho pilota je to (varianta č.1) cenovka 35 000x25x150= 131 milionů , varianta č 2 náklady se podaří snížit na slibovaných 25 000 čemuž nevěří ani Pentagon a jsme na roční částce 93 mega. Když variantu č 1 a 2 vynásobíme počtem pilotů cca 17 tak máme částku něco kolem 16 miliard při variantě č. 2. to je ta nejlevnější a zatím hra budoucnosti.
    Pořád se bavíme o LOW COST nebo mám chybu ve výpočtu?

    Jinak velká gratulace slovenské armádě za výborné druhé a třetí místo v Iron Spear 2020, je vidět že i BVP-2 z 80 let je konkurence schopná mezi mladšími a modernějšími kousky. :-)) to budou zase reakce :-))Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
      08:54 03.05.2020

      Akych 25 maš v tom nasobeni 35000x25x150? to čislo 25 su roky použitia? plus ti tam chybaju splatky ceny lietadiel, urok a hlavne upgrady ktore pojdu za dalšich 25 rokov do stoviek ...Zobrazit celý příspěvek

      Akych 25 maš v tom nasobeni 35000x25x150? to čislo 25 su roky použitia? plus ti tam chybaju splatky ceny lietadiel, urok a hlavne upgrady ktore pojdu za dalšich 25 rokov do stoviek milionov.Skrýt celý příspěvek

      • technik
        08:59 03.05.2020

        Nene přepočítávala jsem to na Kč tj nynější kurz dolaru. Schválně jsem to počítal pouze na tento rok, nebylo by objektivní to počítat na 30 let když nemám relevantní data.

        Nene přepočítávala jsem to na Kč tj nynější kurz dolaru. Schválně jsem to počítal pouze na tento rok, nebylo by objektivní to počítat na 30 let když nemám relevantní data.

        • palo satko
          09:59 03.05.2020

          Aha, koruny! Zabudol som. Ked človek použiva eura (dolare), nie je s tych velkych čisliel taky vystresovany. :)

          Aha, koruny! Zabudol som. Ked človek použiva eura (dolare), nie je s tych velkych čisliel taky vystresovany. :)

    • Miroslav
      09:26 03.05.2020

      Mimochodom, cena 35K za letovú hodinu je aj s pilotom napríklad. A ja neviem o tom, že by slovenskí a českí piloti zarábali ako tí americkí A vôbec, s čím to porovnávaš keďže ...Zobrazit celý příspěvek

      Mimochodom, cena 35K za letovú hodinu je aj s pilotom napríklad. A ja neviem o tom, že by slovenskí a českí piloti zarábali ako tí americkí

      A vôbec, s čím to porovnávaš keďže podobný stroj ako F-35 zatiaľ nikde vo svete zavedený nie je? Hádam len nie s Gripenom? Teraz sa posuňme do ríše snov a predstavme si, že SU-57 je zavedená a sériovo vyrábaná. Si myslíš, že koľko bude stáť? 20M? Ak má SU-57 dosahovať kvality F-35 tak bude dosahovať aj jeho cenu bez ohľadu na to, aké "zľavy" vyjedná Vladimír Vladimirovič na inšpekcii v továrni SuchojovomSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      09:40 03.05.2020

      (varianta č.1) cenovka 35 000x"25"x150= 131 milionů (Kc) * 17 = 2,23 mld Kc/rok
      (varinata č.2) cenovka 25 000x"25"x150= 94 milionu (kc) * 17 = 1,6 mld Kc/rok

      (varianta č.1) cenovka 35 000x"25"x150= 131 milionů (Kc) * 17 = 2,23 mld Kc/rok
      (varinata č.2) cenovka 25 000x"25"x150= 94 milionu (kc) * 17 = 1,6 mld Kc/rok

      • technik
        12:05 03.05.2020

        máš naprostou pravdu, to už je o něčem jiným.

        máš naprostou pravdu, to už je o něčem jiným.

    • StandaBlabol
      10:32 03.05.2020

      Techniku, Jirosi ma pravdu, sekl ses o jeden řád. Ale 16 miliard nebo 1,6 miliardy je vlastně fuk. To číslo nic neříká, dokud ho neporovnáš s alternativama. Kolik by stál provoz ...Zobrazit celý příspěvek

      Techniku,

      Jirosi ma pravdu, sekl ses o jeden řád. Ale 16 miliard nebo 1,6 miliardy je vlastně fuk. To číslo nic neříká, dokud ho neporovnáš s alternativama. Kolik by stál provoz F-16, Gripenů nebo čehokoliv jiného v počtech, které by zabezpečily stejnou bojovou sílu jako F-35? A až pak to dává smysl.

      Nebo to porovnej s rozpočtem AČR. A zjistíš, že na provoz F-35 by šly asi 2% armádního rozpočtu. To mi nezní tak strašně. Obzvlášť, když jsme pořád tak daleko od těch 2% slíbených NATO.Skrýt celý příspěvek

      • technik
        12:06 03.05.2020

        jojo sekl už to vidím, no dle mě je to velký rozdíl. 1.6 miliardy je dle mě super číslo.

        jojo sekl už to vidím, no dle mě je to velký rozdíl. 1.6 miliardy je dle mě super číslo.

    • logik
      11:33 03.05.2020

      Opakuješ mnohokrát vyvrácené 1) Tebou udávaná částka je v USAF, kde provozujou za majlant i čmeláka 2) Zahrnuje náklady na provoz strojů z prvních LRIP, které jsou na provoz ...Zobrazit celý příspěvek

      Opakuješ mnohokrát vyvrácené
      1) Tebou udávaná částka je v USAF, kde provozujou za majlant i čmeláka
      2) Zahrnuje náklady na provoz strojů z prvních LRIP, které jsou na provoz podstatně nákladnější
      3) A pokud se to opravdu podaří zkrouhnout na těch 25.000 - přičemž X posledních let se plány plnit daří - tak podstatně méně výkonná F-16V létá v USAF za 20.000. Takže ano, poměrem cena/výkon je to lowcost. V absolutních číslech je samozřejmě čmelák provozně levnější.Skrýt celý příspěvek

      • technik
        12:20 03.05.2020

        1) nemyslím si, letectvo ačr je na tom obdobně, 2) první verze udávají částky od 44 do 55 tisíc, takže mých 35 je hodně střízlivých 3 posledních x let se fakt nedaří, výrobce se ...Zobrazit celý příspěvek

        1) nemyslím si, letectvo ačr je na tom obdobně,
        2) první verze udávají částky od 44 do 55 tisíc, takže mých 35 je hodně střízlivých
        3 posledních x let se fakt nedaří, výrobce se podle mnou dohledaných podkladů zavázal do roku 2025 snížit letovou hodinu na 25 tisíc, momentálně jak jsem psal 35, pokud máš důvěryhodný zdroj rád si ho přečtu.

        To Miroslav
        platy pilotů bych do toho vůbec nepletl, jasně že v USAF mají platy jinde ale servisní tým bude USAF účtovat méně než když bude provádět úkony do ČR a to s takovým rozdílem že plat pilotů je zanedbatelná částka.
        Jinak neporovnávám s ničím, F35 nemá momentálně konkurenci. Zajímá mě pouze kolik by to zatížilo český rozpočet. Osobně dokážu akceptovat částku 2 miliardy, takže s tím nemám problém, ta blbost co mě vyšla výše mě ale trochu překvapila :-))
        Ale pořád ve mě hlodá červík, tyhle nový mašiny se totiž nedají jen tak lehce propočítat, problémy s logistickým SW a kapacitou výroby ND je popsána v několika zdrojích a nerad bych aby AČR koupila pandur s křídly.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          13:17 03.05.2020

          Pokud by to nebylo v možnostech CR, nemělo by to cenu řešit. Krom toho by to bylo dlouhodobé řešení, a mohli bychom se soustředit na dlouhodobé řešení dalších složek. Místo stálého ...Zobrazit celý příspěvek

          Pokud by to nebylo v možnostech CR, nemělo by to cenu řešit. Krom toho by to bylo dlouhodobé řešení, a mohli bychom se soustředit na dlouhodobé řešení dalších složek.
          Místo stálého lepení provizorních řešení. Z čehož se tu nabalila taková krásná sněhová koule zastarávající techniky armády.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          18:29 03.05.2020

          1) Takže když se to hodí, provozuje se Gripen (náklady na pronájem ani zdaleka nejsou tím jediným, co se za Gripáče platí) za hubičku. A když se to hodí, provozujeme ho pěkně ...Zobrazit celý příspěvek

          1) Takže když se to hodí, provozuje se Gripen (náklady na pronájem ani zdaleka nejsou tím jediným, co se za Gripáče platí) za hubičku. A když se to hodí, provozujeme ho pěkně draho. Ahá....

          2) Vždyˇť ano: první verze 55 tisíc, všechny verze dohromady 35 tisíc. Kusů z posledních verzí je sice víc, než těch z prvních LRIPů, ale i tak to může znamenat, že částka jen za ty aktuálně vyráběné je už teď dávno pod 30....

          3) Ano, zavázal se do roku 25. Je rok 25?????
          "pokud máš důvěryhodný zdroj "
          Odkdy se dokazuje neexistence špagetového monstra? Pokud tvrdíš, že AKTUÁLNĚ neplní plány, tak to dolož.

          "problémy s logistickým SW"
          Ano, s tím SW jsou problémy. Ovšem ten SW, to je něco, co jiná letadla vůbec nemají. Co když nefunguje, tak se holt obědnávají díly "po staru" za dráž. Až se ALIS naplno rozjede, tak prostě dál zlevní výrobu.
          Problémy s náhradními díly pak jsou především proto, že USAF preferuje nákup nových strojů a nealokoval dost zdrojů na náhradní díly. Nevím o tom, že by byl v jiném letectvu s tím problém.Skrýt celý příspěvek

          • technik
            19:45 03.05.2020

            1) nechápu co to plácáš, v mých příspěvkách nepadlo ani slovo o Gripenu, takže zase tvoje zcestné argumentace. 2) rád bych to dávno pod 30 si přečetl, můžeš to doložit? 3) ...Zobrazit celý příspěvek

            1) nechápu co to plácáš, v mých příspěvkách nepadlo ani slovo o Gripenu, takže zase tvoje zcestné argumentace.

            2) rád bych to dávno pod 30 si přečetl, můžeš to doložit?

            3) cituji ....A pokud se to opravdu podaří zkrouhnout na těch 25.000 - přičemž X posledních let se plány plnit daří .... co nechápeš na tom že jsem tě žádal o odkaz když tvrdíš že se to daří. Já ti to nevyvracím jen bych si o tom přečetl víc.

            https://militarymachine.com/f-...

            z tohoto jsem čerpal ohledně roku 2025 který si chtěl doložit
            https://www.reuters.com/articl...

            https://www.flightglobal.com/f... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            10:47 04.05.2020

            1) V této diskusi ne. Ale v této: https://www.armadninoviny.cz/s... si do krve hájil, jak je provoz gripenů levnej. ...Zobrazit celý příspěvek

            1) V této diskusi ne. Ale v této:
            https://www.armadninoviny.cz/s...
            si do krve hájil, jak je provoz gripenů levnej.

            2) Víš, když první LRIPy jak jsi tvrdil, stojí 55k$ a celkově (to je oficiálně uveřejněné číslo) stojí provoz 35k$, musí stát poslední LRIPY podstatně pod 35k$. Čistá matematika.

            3) Např. tady:
            https://www.reuters.com/articl...
            máš článek z 2012, kde tvrdí, že cena za letadlo bez motoru bude 70melounů v 2010 dolarech. To je dnešních 85 melounů....Skrýt celý příspěvek

          • technik
            12:30 04.05.2020

            To logig Ano provoz gripenu je levný. Nemůžu za to že srovnavate pronajem přitom se řeší budoucnost kdyby gripeny byly výhradně ve vlastnictví AČR. A pokud mi stíhací pilot tvrdí ...Zobrazit celý příspěvek

            To logig
            Ano provoz gripenu je levný.
            Nemůžu za to že srovnavate pronajem přitom se řeší budoucnost kdyby gripeny byly výhradně ve vlastnictví AČR. A pokud mi stíhací pilot tvrdí že Gripen má jedny z nejlepších provozních nákladů tak nemám důvod mu nevěřit, co na tom nechápeš? Pořád nechápu pointu tvého příspěvku, to nemáš už nic jinýho že hledáš v jiných vláknech?
            Takže opět si nedal odkaz který podporuje tvoje tvrzení.
            Nechápu co sem tahas cenu letounu o té nebyla řeč, je mi jedno jestli jeden kus stojí 90 nebo 80 mega, v horizontu 30 let je to plivanec.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            13:35 04.05.2020

            "to nemáš už nic jinýho že hledáš v jiných vláknech?" Já za to nemůžu, že narozdíl od Tebe si pamatuju, o čem jsme se bavili minule a tak vidím, že jednou tvrdíš hot a jednou čehý, ...Zobrazit celý příspěvek

            "to nemáš už nic jinýho že hledáš v jiných vláknech?"
            Já za to nemůžu, že narozdíl od Tebe si pamatuju, o čem jsme se bavili minule a tak vidím, že jednou tvrdíš hot a jednou čehý, podle toho, co se Ti hodí do krámu.

            "Ano provoz gripenu je levný."
            Takže opravdu tvrdíš, že Gripen jsme schopni provozovat levně, ale F-35 bychom provozovali zbytečně draho. Protože je americká.

            "Nechápu co sem tahas cenu letounu o té nebyla řeč, "
            Ptal jsi se, jak se dodržuje ekonomický plán. Tak jsem Ti ukázal konkrétní fakt, kde byl plán dodržen.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            13:42 04.05.2020

            Techniku: "A pokud mi stíhací pilot tvrdí že Gripen má jedny z nejlepších provozních nákladů tak nemám důvod mu nevěřit, co na tom nechápeš" Když náklady na provoz(opravy) jdou ...Zobrazit celý příspěvek

            Techniku: "A pokud mi stíhací pilot tvrdí že Gripen má jedny z nejlepších provozních nákladů tak nemám důvod mu nevěřit, co na tom nechápeš"

            Když náklady na provoz(opravy) jdou mimo rozpočet, protože jsou placeny v rámci Leasingu. Tak to, aby to nevycházelo málo.
            Od kdy dělá pilot účetní uzávěrku, nebo na tom je armáda až tak blbě?Skrýt celý příspěvek

          • technik
            19:00 04.05.2020

            Ale logiku Nauč se číst. Psal jsem že 1.6 miliardy po té co mě někdo opravil místo mnou uvedených 16 miliard je super číslo tak co tady plácáš něco o Americe. Bavíme se o plánu ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale logiku
            Nauč se číst. Psal jsem že 1.6 miliardy po té co mě někdo opravil místo mnou uvedených 16 miliard je super číslo tak co tady plácáš něco o Americe.
            Bavíme se o plánu snižování ceny letové hodiny nikoliv ceny letounu, opět si mimo.
            To jirosi
            To je k smíchu. Za prvé porovnávaš opět leasing, na švédských stránkách a i na českých je dost materiálu co se týká letové hodiny bez leasingu. Za druhé větší pitomost si napsat nemohl. Piloti jsou velmi dobře informováni kolik co stojí a ví o tom rozhodne víc než 99% zdejších mudrců. Myslíš že oni se nebaví se svedama nebo s jinými majiteli gripenu?Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            19:36 04.05.2020

            "Myslíš že oni se nebaví se svedama nebo s jinými majiteli gripenu?" Majiteli i těch Švédských Gripenů je vláda(švédská). Opravdu se naší piloti baví z vládou? Nebo z kým by se ...Zobrazit celý příspěvek

            "Myslíš že oni se nebaví se svedama nebo s jinými majiteli gripenu?"

            Majiteli i těch Švédských Gripenů je vláda(švédská). Opravdu se naší piloti baví z vládou? Nebo z kým by se měli bavit, tedy kromě pilotů na cvičení.

            "To je k smíchu. Za prvé porovnávaš opět leasing, na švédských stránkách a i na českých je dost materiálu co se týká letové hodiny bez leasingu."

            Sem velice rád, že si přiznal, že cena Jas-39 není jen leasing. Protože už jen ten dělá zajímavou cenu letové hodiny, bez nabytí letadla(nákupní ceny).
            I vy sám víte, že pokud by se do Panduru kupoval jen "benzín", tak by byli proti jiné technice levné na provoz. Tak se tu netvařte, že u Gripenu to tak není!Skrýt celý příspěvek

          • technik
            22:14 04.05.2020

            jirosi prosím nebuď druhý logik. Gripen má zajímavou cenu sám o sobě a český leasing na tom nemění. Pokud budeme srovnávat F35 pro ČR, tak ten bude ve výhradním vlastnictví a je ...Zobrazit celý příspěvek

            jirosi prosím nebuď druhý logik. Gripen má zajímavou cenu sám o sobě a český leasing na tom nemění. Pokud budeme srovnávat F35 pro ČR, tak ten bude ve výhradním vlastnictví a je potřeba to porovnat s gripenem ve výhradním vlastnictví.
            Všechny zdroje uvádějí cenu letové hodiny gripenu na 5000 USD a protože víme jak to chodí berme že bude dvojnásobná tj 10 000 usd a pro mě je to pořád dobrá cena za éro 4 gen.
            https://vtm.zive.cz/clanky/co-...

            https://en.wikipedia.org/wiki/...

            https://saab.com/globalassets/...

            https://www.idnes.cz/zpravy/do... Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            09:48 05.05.2020

            A: Byla mi zdělena cena, a je nízká! B:... A: Cena je na webu, ale je nízká! B:.... A: Je jedno kolik to stojí, ale je to levné! B: .... Tuhla diskuze se tu vedla několikrát. ...Zobrazit celý příspěvek

            A: Byla mi zdělena cena, a je nízká!
            B:...
            A: Cena je na webu, ale je nízká!
            B:....
            A: Je jedno kolik to stojí, ale je to levné!
            B: ....

            Tuhla diskuze se tu vedla několikrát. Vývoj diskuze vždy směřuje ke stejnému cíli jako teď.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            19:50 05.05.2020

            "Všechny zdroje uvádějí cenu letové hodiny gripenu na 5000 USD" Ano, protože neexistuje žádný jiný zdroj ceny letové hodiny než číslo ze SAABem placené studie, které je ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

            "Všechny zdroje uvádějí cenu letové hodiny gripenu na 5000 USD"
            Ano, protože neexistuje žádný jiný zdroj ceny letové hodiny než číslo ze SAABem placené studie, které je ovšem vycucané z prstu. To, že se od té doby "všude" kopíruje z toho blábolu pravdivý údaj neudělá.

            Můžeš si vymyslet jakoukoli bulharskou konstatu, kterou ten evidentně nesmyslný údaj vynásobíš, furt platí garbage in, garbage out.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            19:59 05.05.2020

            "Nauč se číst. Psal jsem že 1.6 miliardy po té co mě někdo opravil místo mnou uvedených 16 miliard je super číslo tak co tady plácáš něco o Americe." Skleróza? Psal jsi, ...Zobrazit celý příspěvek

            "Nauč se číst. Psal jsem že 1.6 miliardy po té co mě někdo opravil místo mnou uvedených 16 miliard je super číslo tak co tady plácáš něco o Americe."
            Skleróza? Psal jsi, cituji:
            "Cena letové hodiny podle nejnovějších článků se pohybuje někde k 35 000 dolarů."
            A na tento Tvůj výrok jsem reagoval a celý tento thread byl o tomto čísle: rozporoval jsem ho a o tomto čísle byla debata. Údaj 35000 dolarů je pak údaj o nákladech USAF na provoz F-35. Takže, pokud použiji Tvoji terminologii: o Americe si začal plácat Ty (jen to možná nevíš).
            To, že jsi pak v úplně jiném threadu uznal, že i toto, pro ČR nadsazené číslo, vlastně tak hrozný není, je věc druhá, a s obsahem tohoto threadu nesouvisející.

            "Bavíme se o plánu snižování ceny letové hodiny nikoliv ceny letounu, opět si mimo."
            Klasika, čím má člověk méně argumentů, tím je agresivnější. Ta čísla jsou součástí jednoho ekonomického plánu. Pokud se tedy daří plnit jeden ukazatel, je to argument pro to, že se bude dařit plnit i jiný ukazatel.Skrýt celý příspěvek

          • technik
            23:29 05.05.2020

            To že něco rozporujes je sice hezky ale když tě několikrát žádám aby si doložil své tvrzení tak to neuděláš. Agresivní nikdo není ale nebaví mě se v debatě točit jak pes za svým ...Zobrazit celý příspěvek

            To že něco rozporujes je sice hezky ale když tě několikrát žádám aby si doložil své tvrzení tak to neuděláš. Agresivní nikdo není ale nebaví mě se v debatě točit jak pes za svým ocasem. Jasně napíšu o plánovaném snížení nákladů na letovou hodinu do roku 2025 a ty do toho meleš něco o ceně která je naprosto bezpředmětná. Ano několik státu používá Gripen a všichni vycházejí jen z jednoho udaje a to o karkulce znáš? Kdyby si přečetl moje linky viděl by si že ceny se liší, sice nepatrně ale liší. Dále jsem argumentoval že i kdyby byla cena 10 tisíc USD tj jednou tak vysoká je to pořád ucházející cena za Ero 4 generace.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:38 06.05.2020

            "Agresivní nikdo není" Je, jen Tě evidentně rodiče nenaučili se chovat a tak prostě své neslušné vyjadřování považuješ za normální... "To že něco rozporujes je sice hezky ale když ...Zobrazit celý příspěvek

            "Agresivní nikdo není"
            Je, jen Tě evidentně rodiče nenaučili se chovat a tak prostě své neslušné vyjadřování považuješ za normální...

            "To že něco rozporujes je sice hezky ale když tě několikrát žádám aby si doložil své tvrzení tak to neuděláš."
            Prosím nelži. Plnění ekonomického plánu jsem doložil.

            "Jasně napíšu o plánovaném snížení nákladů na letovou hodinu do roku 2025"
            Ano, jasně si napsal věc vycucanou z prstu, že nemohou plán splnit. Žádný důkaz jsi pro to nepřinesl. Ač dosavadní ekonomické plány program F-35 poměrně dobře plní.
            Pokud tvrdíš, že existují plány na cenu provozu a ty neplní, tak to dolož. Do té doby můj argument: že plní alespoň jiné ekonomické plány, takže je důvodné se domnívat, že splní i tento, jediným relevantním argumentem, který tu na toto téma zazněl.
            Ano, je to nepřímý argument, ale aspoň nějaký. Ty jsi nepřinesl argument žádný, a přitom je TY JE OBVIŇUJEŠ z neplnění, takže TY MÁŠ DOLOŽIT SVÉ OBVINĚNÍ.

            "Kdyby si přečetl moje linky viděl by si že ceny se liší, sice nepatrně "
            Víš, nesmíš bejt tak namyšlenej. Kupodivu ta čísla znám, a nemáš pravdu, že se liší nepatrně, liší se podstatně, především podle metodiky (co se do toho zahrnuje) a pak samozřejmě podle toho, z kterého roku jsou. Proto prakticky nejde porovnávat bez pečlivého prozkoumání čísla, která jsou někde "pláclá v novinách", i když jsou z USA. Vztahovat čísla z USA na ČR je pak už vůbec nesmysl, tam se i čísla dle stejné metodiky mohou lišit v řádech desítek procent.

            Tvůj přístup k věci je podobně nesmyslnej, jako kdybys porovnával spotřebu jednotlivejch BVPček (ať Ti to je blízký) zmíněnou v nějakejch novinovejch článcích, ale vůbec bys neřešil, jestli jde o spotřebu dle evropských norem, reálnou spotřebu dosaženou na silnici, nebo spotřebu během manévrového boje v terénu....

            "Ano několik státu používá Gripen"
            A který stát mimo JAR provozuje Gripeny a uveřejnilo věrohodná data????
            Jediný, kdo co vím něco uveřejnil byla JAR:
            https://www.defenceweb.co.za/a...
            uveřejněná čísla odpovídají 15k$ dnešním dolarům (při použití kurzu z roku 2013 a započítání inflace dolaru) - a to v situaci, kdy tam šetřili úplně na všem.
            Reálně se tedy nedá čekat, že by to v ČR bylo někde moc pod 20k$ podle stejné metodiky - kterou ovšem nevíme, takže nejde říct, co všechno je třeba platit k tomu navíc.
            Ze stejného důvodu tato čísla nejsou porovnatelná s čísly uveřejněnými USAF.

            "Dále jsem argumentoval že i kdyby byla cena 10 tisíc USD"
            Znovu. Garbage in, garbage out. Těch 10 tisíc si neopřel o žádný věrohodný údaj, takže jde z Tvé strany o čistou fabulace.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            19:14 06.05.2020

            "Dále jsem argumentoval že i kdyby byla cena 10 tisíc USD tj jednou tak vysoká je to pořád ucházející cena za Ero 4 generace." Ne, není. Gripen C/D za 10k/h je spíše jedno z ...Zobrazit celý příspěvek

            "Dále jsem argumentoval že i kdyby byla cena 10 tisíc USD tj jednou tak vysoká je to pořád ucházející cena za Ero 4 generace."

            Ne, není. Gripen C/D za 10k/h je spíše jedno z nejdražších letadel své generace vzhledem ke svým výkonům.
            Proto se uvádí ta cena 5 000 UDS, protože cokoliv nad udávanou cenou za F-16(8 000 UDS v té samé studii) dává smysl jen pro Švédskou vládu co na ně má továrnu.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          19:32 03.05.2020

          Aby bolo jasné, ja nie som horlivý fanúšik F-35. Keby to bolo na mne tak by naše letectvo lietalo na Rafale alebo Gripen E/F. Ale F-35 je to dobrá mašina za už pomerne dobrú cenu. ...Zobrazit celý příspěvek

          Aby bolo jasné, ja nie som horlivý fanúšik F-35. Keby to bolo na mne tak by naše letectvo lietalo na Rafale alebo Gripen E/F.

          Ale F-35 je to dobrá mašina za už pomerne dobrú cenu. Že má vyššie náklady na prevádzku? No má, ale asi my nemôžeme udržať cenu za prevádzku keď chceme novú generáciu techniky. Keď naše letectvo ešte lietalo na Bf-109 a prišli prvé MiG-15, tak kolkonásobne narástli náklady na prevádzku? No značne. Ale to bola daň za to, že sme sa niekde kvalitatívne posunuli. Ostáva len otázka, či je kvalitatívny posun zavedením F-35 tak veľký aby tie náklady boli prijateľné.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          20:26 03.05.2020

          Otázka servisných úkonov je vyriešená tým, že ich pre Európu robia Taliani.. Ak kúpite toľko čo taliani možno jedno spravia aj Vám :).. Ale teraz Vážne v cene leteckej hodiny sú ...Zobrazit celý příspěvek

          Otázka servisných úkonov je vyriešená tým, že ich pre Európu robia Taliani..

          Ak kúpite toľko čo taliani možno jedno spravia aj Vám :)..

          Ale teraz Vážne v cene leteckej hodiny sú platy letcov a platy technikov priameho technického personálu..

          A v Čechách, s tými nízkymi tabuľkovými platmi ktoré ste mali nižšie pred cca 3 rokmi ako malo Slovensko.. (platy poďľa šarží v armáde)..

          Si myslím, že ťa úspora bude značná.. tak 8x menej? Či 10?

          Pri f-16 je to 50% z ceny letovej hodiny.. pri f-35 to odhadnem na 30-40%..

          A teraz, hocikto nám/Vám môže účtovať majland za opravy..
          Ale zo správ z USA sa vieš presne dozvedieť koľko účtovali americkej armáde.. už vidím ako výrobca by účtoval 2x viac..
          čím by to ospravedlnil?
          A táto obava je rovnaká či by to bol český alebo afganistánsky výrobca..

          Inak pri F-35 máš na všetko 3 výrobcov okrem radaru, palubného počítača a stealth-u..
          Tak ak by ťa jeden výrobca chcel šíriť, tak kúpiš od iného - NATO je ALIS, aby ti objednal buď najlacnejšieho alebo najrýchlejšieho..Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      15:58 03.05.2020

      Nástupce F-22 bude dražší než F-22, nástupce F/A-18 bude dražší než F/A-18 a F-35 to tak nějak asi platí taky. Je drahý, ale pořád levnější než nástupci výše zmíněných. Doba, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

      Nástupce F-22 bude dražší než F-22, nástupce F/A-18 bude dražší než F/A-18 a F-35 to tak nějak asi platí taky. Je drahý, ale pořád levnější než nástupci výše zmíněných. Doba, kdy se za niklák dalo koupit kilo másla je pryč. A říká se tomu devalvace. Jak dlouho budeš drmolit pořád dokola to samý?Skrýt celý příspěvek

      • technik
        17:06 03.05.2020

        do doby než mě nejen naše ale i cizí armády přesvědčí o tom, že ve válečném konfliktu tuhle techniku ufinancují, logisticky zabezpečí. Vzhledem k problémům při provozu v době míru ...Zobrazit celý příspěvek

        do doby než mě nejen naše ale i cizí armády přesvědčí o tom, že ve válečném konfliktu tuhle techniku ufinancují, logisticky zabezpečí. Vzhledem k problémům při provozu v době míru jsem na pochybách, proto budu dál drmolit to stejný.
        To že je něco dražšího než minulá generace je snad pochopitelný každýmu.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          09:34 04.05.2020

          Zkus se podívat na čem frčelo RAF před tím, než si vláda UK uvědomila, že tohle ji válku z Německem fakt stačit nebude.

          Zkus se podívat na čem frčelo RAF před tím, než si vláda UK uvědomila, že tohle ji válku z Německem fakt stačit nebude.

          • technik
            12:55 04.05.2020

            Taky Československo splácelo Spitfiry a kompletní výstroj poskytnutou Británii dlouhé roky. Ale ano chápu co tim myslíš, nemám problem s modernizací, jen s tím co s tou technikou ...Zobrazit celý příspěvek

            Taky Československo splácelo Spitfiry a kompletní výstroj poskytnutou Británii dlouhé roky.
            Ale ano chápu co tim myslíš, nemám problem s modernizací, jen s tím co s tou technikou ve válečném stavu.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            13:40 04.05.2020

            Ale přesně na to odpovídá ta situace v UK. Dvouplošníky(4.gen) v podstatě vyřadily nebo poslali na výcvik, a tíhu bojů nesly nově vyráběné celokovové(5.gen) stroje. Válku prostě ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale přesně na to odpovídá ta situace v UK.
            Dvouplošníky(4.gen) v podstatě vyřadily nebo poslali na výcvik, a tíhu bojů nesly nově vyráběné celokovové(5.gen) stroje. Válku prostě bylo potřeba vyhrát, takže zdroje na její vedení se našly.
            Z pohledu dneška je to vlastně vyhazovaní peněz za výcvik na 4.gen, co by stejně byli jen potravou pro další generaci.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            14:57 04.05.2020

            Opět lžeš techniku. Československo platilo Británii za výzbroj a materiál pro Československou armádu. Za výzbroj a výstroj, kterou fasovali Čechoslováci bojující přímo v Britské ...Zobrazit celý příspěvek

            Opět lžeš techniku. Československo platilo Británii za výzbroj a materiál pro Československou armádu. Za výzbroj a výstroj, kterou fasovali Čechoslováci bojující přímo v Britské armádě neplatili nic. Ostatně, možná sis toho nevšiml, ale ty spitfiry, které se těm buržoustským Britům tak krvavě platily nám zůstaly a nakonec jsme je ještě prodali Izraelců...Skrýt celý příspěvek

          • technik
            22:55 04.05.2020

            Toronto Meleš z cesty. Do března 1941 jsme tvrdě platily za každý rozbitý Ero, vystřelený náboj, stravu, chod armád. Až začla platit tak zvaná lend-lease armáda přestala platit. To ...Zobrazit celý příspěvek

            Toronto
            Meleš z cesty. Do března 1941 jsme tvrdě platily za každý rozbitý Ero, vystřelený náboj, stravu, chod armád. Až začla platit tak zvaná lend-lease armáda přestala platit. To že si Britové nechali zaplatit za Era která se stala součástí československé armády s tím nemá nic společného. Až bitva o Anglii a finanční pomoc USA jim otevřela oči.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            08:48 05.05.2020

            Techniku, který z tvých "argumentů" má vyvracet fakt, že vše co jsme platili byly nákupy pro Československou armádu v zahraničí?

            Techniku, který z tvých "argumentů" má vyvracet fakt, že vše co jsme platili byly nákupy pro Československou armádu v zahraničí?

          • technik
            09:19 05.05.2020

            A v Británii existovala snad peruť která by byla výhradně pod československým velením? Ne nebyla takže nelze mluvit o československé armádě ale o Čechoslovácich sloužící pod ...Zobrazit celý příspěvek

            A v Británii existovala snad peruť která by byla výhradně pod československým velením? Ne nebyla takže nelze mluvit o československé armádě ale o Čechoslovácich sloužící pod britskou vládou a i přesto si to exilová vláda do roku 1941 musela platit. Už se chápeme? Až bitva o Británii ukázala Britům že Čechoslováci a Poláci nebojují jen za svoje země a díky nabídce USA o financování od března 1941 byly veškeré náklady spojené s válkou pro nás bezplatné.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            09:59 05.05.2020

            Opět nechceš chápat, když se ti to nehodí do krámu, že techniku? Tak znovu: Od samého začátku (tedy tvůj datum je irelevantní) Čechoslováci sloužili v Británii buď přímo v Britské ...Zobrazit celý příspěvek

            Opět nechceš chápat, když se ti to nehodí do krámu, že techniku? Tak znovu: Od samého začátku (tedy tvůj datum je irelevantní) Čechoslováci sloužili v Británii buď přímo v Britské armádě - pro jednoduchost v Britských perutích - a za ty Československá vláda neplatil nic. A pak zde byly Československé perutě, které skutečně byly pod velením Československé vlády, byly součástí Československé armády a pro tu se nakupoval výzbroj, výstroj a materiál. Československá armáda logicky podléhala vyššímu velení Britské armády. Podobně jako Britská armáda po vylodění v Normandii podléhala Americkému velení (k nesmírné u vzteku Montyho...). Ale to ty všechno dobře víš, že?Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            10:40 05.05.2020

            technik Takže pokud vás jako 4.BRN nasadí v rámci německé divíze tak stanete vojákem Bundeswehru? Naši vojáci v Británii byli stále součástí Československé armády, to že byly ...Zobrazit celý příspěvek

            technik
            Takže pokud vás jako 4.BRN nasadí v rámci německé divíze tak stanete vojákem Bundeswehru?
            Naši vojáci v Británii byli stále součástí Československé armády, to že byly jejich jednotky začleněny pod britské velení na tom nic nemění.
            Stejně tak to že zajejich výzbroj se ze začátku platilo z financí Československa uložených v britských bankách a později úvěrem. Všechny válčící státy musely platit za svou výzbroj.Skrýt celý příspěvek

          • technik
            18:32 05.05.2020

            Huraaaa ano ze začátku platilo a o tom je celá tahle diskuze kdy Torong tvrdí že se platilo jen za letouny jenž nám zustaly po válce což prostě není pravda. Po březnu 1991 ...Zobrazit celý příspěvek

            Huraaaa ano ze začátku platilo a o tom je celá tahle diskuze kdy Torong tvrdí že se platilo jen za letouny jenž nám zustaly po válce což prostě není pravda. Po březnu 1991 neplatil již nikdo.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            19:41 05.05.2020

            technik Opravdu nevím jestli něco takového Torong tvrdil, ale je pravda že veškerá zakoupená výzbroj která přežila válku zůstala Československé armádě. Zdaleka ne jen letouny, ale ...Zobrazit celý příspěvek

            technik
            Opravdu nevím jestli něco takového Torong tvrdil, ale je pravda že veškerá zakoupená výzbroj která přežila válku zůstala Československé armádě. Zdaleka ne jen letouny, ale například i obrněná technika.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            08:03 06.05.2020

            Techniku, Techniku. Děkuji za krásné pobavení hned po ránu. Když už si myslím, že v ubohost diskuze nemáš kam klesnout, tak mě překvapíš. Zkus mi prosím citovat z mých příspěvků, ...Zobrazit celý příspěvek

            Techniku, Techniku. Děkuji za krásné pobavení hned po ránu. Když už si myslím, že v ubohost diskuze nemáš kam klesnout, tak mě překvapíš. Zkus mi prosím citovat z mých příspěvků, kde PŘESNĚ tvrdím, že "se platilo jen za letouny, jenž nám zůstaly po válce"? Ne milý techniku. Já celou dobu tvrdím, že se platilo za dodávky pro Československou armádu. A protože tato Československá armáda v té době shodou okolností bojovala, pak samozřejmě spousta materiálu bylo ztraceno. A veškerý materiál, který zbyl Československé armádě zůstal. Tedy nic ze zaplaceného materiálu se Británii nevracelo.
            Zkus mi techniku vysvětlit, proč by Británie, měla Československé armádě válečný materiál darovat?Skrýt celý příspěvek

          • technik
            11:15 06.05.2020

            Torongu Cituji tě Za výzbroj a výstroj, kterou fasovali Čechoslováci bojující přímo v Britské armádě neplatili nic. A já ti tvrdím že platily a to jak už jsem uvedl asi stokrát do ...Zobrazit celý příspěvek

            Torongu
            Cituji tě
            Za výzbroj a výstroj, kterou fasovali Čechoslováci bojující přímo v Britské armádě neplatili nic.
            A já ti tvrdím že platily a to jak už jsem uvedl asi stokrát do března 1941. Ale vzhledem k tvé nevědomosti a nutkání neustále si něco dokazovat poukazujes na něco o čem nic nevíš. A o tom je celá tahle debata. A proč by ji měla něco darovat? Proč neustále opakujes něco o čem není debata, já se bavím o válečných letech a ne poválečných dodávkách zbrani. Chápeš že do roku 1941 kdy Čechoslováci bojovali za Británii platily veškeré výdaje? A je jedno zda to byla Československa jednotka pod britským vedením či nikoliv nebo snad Čechoslováci platili Francouzům, Rusům válečné výdaje když bojovali na jejich straně? Ne od roku 1939 do března 1941 si to nechala platit pouze Británie. A na to já narážím.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            11:49 06.05.2020

            Techniku pokud československý občan vstoupil přímo do britské armády tak pochopitelně neplatil nic. Pokud bojoval v rámci naší armády v Británii tak náklady nesla neše exilová ...Zobrazit celý příspěvek

            Techniku pokud československý občan vstoupil přímo do britské armády tak pochopitelně neplatil nic. Pokud bojoval v rámci naší armády v Británii tak náklady nesla neše exilová vláda. Ve Francii naši vojáci bojovali jako součást francouské armády nebo jako příslušníci Cizinecké legie. No a Rusům jsme draze platili až po válce.Skrýt celý příspěvek

          • technik
            20:51 06.05.2020

            to scoty můj první příspěvek na tohle tema je cituji: Taky Československo splácelo Spitfiry a kompletní výstroj poskytnutou Británii dlouhé roky. na to torong mě nařkl ze lži a ...Zobrazit celý příspěvek

            to scoty
            můj první příspěvek na tohle tema je cituji:
            Taky Československo splácelo Spitfiry a kompletní výstroj poskytnutou Británii dlouhé roky.
            na to torong mě nařkl ze lži a napsal tohle:
            Opět lžeš techniku. Československo platilo Británii za výzbroj a materiál pro Československou armádu. Za výzbroj a výstroj, kterou fasovali Čechoslováci bojující přímo v Britské armádě neplatili nic. Ostatně, možná sis toho nevšiml, ale ty spitfiry, které se těm buržoustským Britům tak krvavě platily nám zůstaly a nakonec jsme je ještě prodali Izraelců...
            takže torong opět musel komentovat něco o čem ví kulový, zejména proto, že jsem narážel na to, že čechoslováci platili válečný materiál. Pokud československý piloti bujující za RAF, kteří museli projít britskými prověrkami a složit slib oddanosti králi Jiřímu (který mimochodem povil Fajtlovi nosit plnovous, nikoliv česká exilová vláda) a velali jim RAF fighter command mi přijde z britské strany naprosto nemístné si za tento materiál nechat platit. Exilová vláda českým perutím jakože velela, měla na starost zejména organizační a částečně personální záležitosti, které s bojovou aktivitou a nasazením nemělo nic společného, to vše řídili britové.
            Úplně stejný status jako čechoslováci v británii měli ve francii či v rusku, taktéž sloužili " československé zahraniční armádě" ale za poskytnutý materiál prostě neplatili.
            Pak torong opět napíše cituji
            A pak zde byly Československé perutě, které skutečně byly pod velením Československé vlády, byly součástí Československé armády a pro tu se nakupoval výzbroj, výstroj a materiál.
            Tak doprdele jak se to liší od toho co jsem řekl v prvním příspěvku, cituji:
            Taky Československo splácelo Spitfiry a kompletní výstroj poskytnutou Británii dlouhé roky.
            takže jeho narážka o ničem a celý tohle vlákno vzniklo jen proto že torong má potřebu poučovat.

            Jinak odpovím ti na tvoji otázku scoty. Jak už jsem psal víše, naše cvičení pod německým velením nelze srovnávat s případem československých letců a to proto, že československo neexistovalo, prozatimní exilová vláda vznikla zejména za přispění právě našich pilotů a velice dlouho se právně vymezovali její pravomoce, dále jako český občan neskládám slib německému prezidentovi, česká technika má české výsostné znaky, oproti tomu češi lítali v britských barvách a tak dále.

            Dále je vcelku zajímavé jak se poláci finančně podíleli a válečných výdajích oproti československu, ale to je zase na jiné téma.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            22:50 06.05.2020

            technik Bavíme se o naprosto jednoduché záležitosti. V Británii vznikla naše exilová vláda které nakupovala vojenskou techniku pro svojí armádu tečka. To že pro zjednodušení ...Zobrazit celý příspěvek

            technik
            Bavíme se o naprosto jednoduché záležitosti. V Británii vznikla naše exilová vláda které nakupovala vojenskou techniku pro svojí armádu tečka. To že pro zjednodušení identifikace používali stejné znaky jako Britové (doplněné naší vlajkou) na tom nic nemění.
            Mimochodem Fajtl ze začátku sloužil přímo u britských leteckých jednotek tedy to že skládal věrnost králi není nic překvapujícího.
            Británie na začátku války opravdu neměla na rozdávání takže to že se československé peníze využili pro válečné úsilí není nic nemorálního. Sověti sice nic platit nechtěli, ale při první příležitosti nám ukradli Podkarpatskou rus. Takže asi tak.Skrýt celý příspěvek

  • technik
    08:14 03.05.2020

    no dobře, napište zda počítám dobře. LOW COST F35 cena za 1 ks cca 80 mega v dolarech. Cena letové hodiny podle nejnovějších článků se pohybuje někde k 35 000 dolarů. Při ...Zobrazit celý příspěvek

    no dobře, napište zda počítám dobře. LOW COST F35 cena za 1 ks cca 80 mega v dolarech. Cena letové hodiny podle nejnovějších článků se pohybuje někde k 35 000 dolarů. Při předpokladu nalétání 150 hodin ročně na jednoho pilota je to (varianta č.1) cenovka 35 000x25x150= 131 milionů , varianta č 2 náklady se podaří snížit na slibovaných 25 000 čemuž nevěří ani Pentagon a jsme na roční částce 93 mega. Když variantu č 1 a 2 vynásobíme počtem pilotů cca 17 tak máme částku něco kolem 16 miliard při variantě č. 2. to je ta nejlevnější a zatím hra budoucnosti.
    Pořád se bavíme o LOW COST nebo mám chybu ve výpočtu?

    Jinak velká gratulace slovenské armádě za výborné druhé a třetí místo v Iron Spear 2020, je vidět že i BVP-2 z 80 let je konkurence schopná mezi mladšími a modernějšími kousky. :-)) to budou zase reakce :-))Skrýt celý příspěvek

    • technik
      08:24 03.05.2020

      prosím admina o smazání duplicitního příspěvku.

      prosím admina o smazání duplicitního příspěvku.

  • Poly
    21:30 02.05.2020

    A tenhle problém nebudou řešit ani u nových letounů? Ono je sice hezké, že za běžných okolností k takové situaci nedojde, ale pouze informace o této závadě je výhodou pro ...Zobrazit celý příspěvek

    A tenhle problém nebudou řešit ani u nových letounů? Ono je sice hezké, že za běžných okolností k takové situaci nedojde, ale pouze informace o této závadě je výhodou pro případného protivníka.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      09:29 03.05.2020

      Zjavne ten problém nie je pre Pentagon tak dôležitý, aby bolo finančné efektívne ho riešiť.

      Zjavne ten problém nie je pre Pentagon tak dôležitý, aby bolo finančné efektívne ho riešiť.

  • Rase
    21:24 02.05.2020

    Dokonalý recept na rozvíření debaty - F-35, Armata, Su-57, Kuzněcov a tak pořád dokola, znovu a znovu. Chápu že rozsudek ve věci Rakouské žaloby na Airbus asi emoce mezi čtenáři ...Zobrazit celý příspěvek

    Dokonalý recept na rozvíření debaty - F-35, Armata, Su-57, Kuzněcov a tak pořád dokola, znovu a znovu. Chápu že rozsudek ve věci Rakouské žaloby na Airbus asi emoce mezi čtenáři nevyvolá... nemluvě o japonském plánu vyvinou novou stíhačku s Američany (odfáknutí Britů), pokrok ohledně euro-tanku, euro-stíhačky atd.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      21:51 02.05.2020

      Neveste hlavu, je to jen konstrukční problém, na který se přišlo dříve než bylo pozdě. Jedině co se ukazuje, je to, že všichni o svých zbrojních projektech mlží. V tomto případě 9 ...Zobrazit celý příspěvek

      Neveste hlavu, je to jen konstrukční problém, na který se přišlo dříve než bylo pozdě. Jedině co se ukazuje, je to, že všichni o svých zbrojních projektech mlží. V tomto případě 9 let.Skrýt celý příspěvek

      • Rase
        01:20 03.05.2020

        Nejvíc se stejně kupu Ačko, o kterém tento problém není, tak asi v pohodě. Jelikož ale rozumím potřebě prodávat výtisky, tak nebudu víc rejt a poslušně si počkám na další článek o ...Zobrazit celý příspěvek

        Nejvíc se stejně kupu Ačko, o kterém tento problém není, tak asi v pohodě. Jelikož ale rozumím potřebě prodávat výtisky, tak nebudu víc rejt a poslušně si počkám na další článek o problémech F-35. Třeba o špatném umístění dofukovacího ventilku na podvozku atd. Zatracení kapitalisti... 500 a pořád prodávají.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          09:24 03.05.2020

          Pravděpodobně to u A verze problém nebude, ale co mi víme, třeba se zase něco dozvíme po dalších 9 letech :-) Osobně v tom co zjistili u B verze problém nevidím, upraví se ...Zobrazit celý příspěvek

          Pravděpodobně to u A verze problém nebude, ale co mi víme, třeba se zase něco dozvíme po dalších 9 letech :-)
          Osobně v tom co zjistili u B verze problém nevidím, upraví se procedury, možná i SW to bude hlídat, aby pilot nepřekročil dané limity a letadlo bude pořád fungovat dobře. Bohužel, to není první problém, který se u F 35 dere na povrch po delší době.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            09:48 03.05.2020

            Asi bych chtěl vypsat problémy co se derou po delší době. Tenhle problém je veřejný už pár let, že se stal. Vy tu píšete jako by, to odtajnili včera.

            Asi bych chtěl vypsat problémy co se derou po delší době. Tenhle problém je veřejný už pár let, že se stal. Vy tu píšete jako by, to odtajnili včera.

        • palo satko
          10:03 03.05.2020

          A neboli to prave tie dve "vyražkove" (puchyřove) verzie, ktore mali vytrieskat najväčšieho nepriatela Ameriky, Činu?

          A neboli to prave tie dve "vyražkove" (puchyřove) verzie, ktore mali vytrieskat najväčšieho nepriatela Ameriky, Činu?

  • Smirnov
    21:23 02.05.2020

    Možná je problém opravdu vázaný na velkou výšku. Dávalo by to smysl. Ve větší výšce je nižší tlak a proto spaliny unikají dál do stran a pokud to nastává pouze za těchto podmínek, ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná je problém opravdu vázaný na velkou výšku. Dávalo by to smysl. Ve větší výšce je nižší tlak a proto spaliny unikají dál do stran a pokud to nastává pouze za těchto podmínek, nemuselo by to vadit vůbec. Přeci jen které taktické letouny běžně při bojových misích s výzbrojí stoupají do 15 000.Skrýt celý příspěvek

    • Sidon
      07:30 03.05.2020

      Spis se povrch pobliz vystupu spalin hure ochlazule proudenim okolniho vzduchu, byt je chladny, tak je zaroven ridky. Ale na tohle by asi znal odpoved Balm.

      Spis se povrch pobliz vystupu spalin hure ochlazule proudenim okolniho vzduchu, byt je chladny, tak je zaroven ridky. Ale na tohle by asi znal odpoved Balm.

  • Sholva
    17:37 02.05.2020

    Pánové tleskam. Opravdu dobrý výkon. Celkem otravný nedostatek jste úspěšně ohodnotili jako irelevantní, protože Rusáci chlastaji jak duhy, ergo jsou zaostali atd... Sorry jako, ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové tleskam. Opravdu dobrý výkon. Celkem otravný nedostatek jste úspěšně ohodnotili jako irelevantní, protože Rusáci chlastaji jak duhy, ergo jsou zaostali atd... Sorry jako, ale to je přece blbost. Holt F-35 má celkem nepříjemný problém, asi je těžké si to připustit, ale prostě to tak je. Dnes to třeba nevadí, za deset let to vadit může. Neříkám že je to kdovijak závažný problém, ale vaše posvátné nadšení pro tohle letadlo je opravdu zábavné. Mimochodem, Rusi jsou reálně menší problém jak jejich jižní sousedi. Tak se pořád neodvolavejte na ruskou vodku, zkuste vytáhnout něco na Číňany. Ať mám radost, děkuji pěkně. Hned se mi bude líp věřit, že jsou problémy na USA technice méně závažné, když mi to správné politický zdůvodnite... Lidi to je fakt takový problém uznat, že to letadlo má své mouchy, stejně jako každá jiná technika? Dokonalý je jen Alláh, jak říkají musulmani. Trochu kritického myšlení.Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
      18:33 02.05.2020

      Chcete po nich nemožné. Ale je to krásně transparentní ukázka působení propagandy, jen už se nedá poznat , kdo má na tom větší podíl, jestli Rusko, Čína nebo je to samooblbování.

      Chcete po nich nemožné. Ale je to krásně transparentní ukázka působení propagandy, jen už se nedá poznat , kdo má na tom větší podíl, jestli Rusko, Čína nebo je to samooblbování.

      • History
        19:03 02.05.2020

        ... "krásně transparentní ukázka působení propagandy"... a není to jen krásně transparentní ukázka informovanosti a otevřenosti? Nejsem si jistý, že se takto dozvíme přesné potíže ...Zobrazit celý příspěvek

        ... "krásně transparentní ukázka působení propagandy"...
        a není to jen krásně transparentní ukázka informovanosti a otevřenosti? Nejsem si jistý, že se takto dozvíme přesné potíže J-20 a Su-57. Samozřejmě "každý" z nás tady v diskuzích jsme lepšími odborníky na leteckou techniku než uživatelé "35", takže by nás měli poslechnout a zrušit to prokleté letadlo (Balmovi se omlouvám za přespříliš sarkasmu).Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      18:55 02.05.2020

      Myslím, že hľadáš niekde niečo čo neexistuje. Verzia F-35 B/C nie je nosnou časťou programu. A vôbec, celý program F-35 je tým, čím bola F-16. Teda Low-cost pre spojencov a ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že hľadáš niekde niečo čo neexistuje.

      Verzia F-35 B/C nie je nosnou časťou programu. A vôbec, celý program F-35 je tým, čím bola F-16. Teda Low-cost pre spojencov a masovka pre bežné použitie USAF. Povedal by som, taká Octavia ktorá zvládne čo má za slušné peniaze ale nie je to Audi A8. To, že má svoje negatíva je fakt a je na prevádzkovateľoch a výrobcovi ako sa s tým popasujú.

      Faktom je, že Rusko nič podobné zatiaľ nemá. To je tiež fakt. Vyrobili 2 ks sériových SU-57 (ktoré však ešte stále nie sú v plnej sile) pričom hneď prvá sa zrútila pri skúšobnom lete na Vianoce 2019. Môžeš si myslieť čo chceš ale faktom je, že američania sú s viac ako 500 vyrobenými kusmi predsa len oveľa ďalej s F-35 ako Rusi s SU-57Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        20:24 02.05.2020

        Low cost???? To jako vážně?

        Low cost???? To jako vážně?

        • dusan
          20:39 02.05.2020

          Vážne .... ale dopadlo to ako vždycky : ) Tak isto začínal i stroj F-16A/B .... a skončilo to pri drahom F-16V Pôvodný plán bol, že F-22 nahradí F-15 a F-35 nahradí A-10, AV-8 a ...Zobrazit celý příspěvek

          Vážne .... ale dopadlo to ako vždycky : )

          Tak isto začínal i stroj F-16A/B .... a skončilo to pri drahom F-16V

          Pôvodný plán bol, že F-22 nahradí F-15 a F-35 nahradí A-10, AV-8 a F-16.

          Samozrejme je otázka vhodnosti slova "lowcost" .... pravdou ale je, že pôvodne sa plánovalo, že cena za F-35 bude "výrazne nižšia" ako pri F-22.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          21:29 02.05.2020

          Pokud dnes je odhad ceny F-22 přes 200 mil. UDS, proti tomu je F-35 z cenou pod 80 mil UDS opravdu low-cost. Kolik stály letouny co ty F-16 A/B nahrazovali... Zatím je F-35 ...Zobrazit celý příspěvek

          Pokud dnes je odhad ceny F-22 přes 200 mil. UDS, proti tomu je F-35 z cenou pod
          80 mil UDS opravdu low-cost. Kolik stály letouny co ty F-16 A/B nahrazovali...

          Zatím je F-35 nejlevnější 5.gen.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          21:40 02.05.2020

          Jednotková cena F-35 sa dnes pohybuje na úrovni novej F-16 ktorá je o celú generáciu nižšie. Akurát tá prevádzka je drahšia. Áno, F-35 je masovo vyrábaná mašina za dnes vcelku ...Zobrazit celý příspěvek

          Jednotková cena F-35 sa dnes pohybuje na úrovni novej F-16 ktorá je o celú generáciu nižšie. Akurát tá prevádzka je drahšia. Áno, F-35 je masovo vyrábaná mašina za dnes vcelku príjemnú cenu navzdory tomu, že ide o stroj ktorému dnes môže plne konkurovať akurát tak F-22Skrýt celý příspěvek

          • Clavo
            00:19 03.05.2020

            Miroslav zas porovnáva neporovnateľne F 35 nikdy nebude moc sa porovnavat F 22. Už konečne uznaj že F 35 je iba dobre urobený marketing nič iné a tie jeho nad schopnosti ktore ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav zas porovnáva neporovnateľne F 35 nikdy nebude moc sa porovnavat F 22. Už konečne uznaj že F 35 je iba dobre urobený marketing nič iné a tie jeho nad schopnosti ktore nikto nikdy nedokázal potvrdiť.Skrýt celý příspěvek

          • Karlos73
            03:02 03.05.2020

            Miroslav, nová F-16 Block 70/72 stojí 57 milion US $ za kus. Koľko stojí F-35A ? V roku 2020 F-35A LRIP-14 stojí 77.9 milion US $ za základný ks. Možno v roku 2030 sa cena bude ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav, nová F-16 Block 70/72 stojí 57 milion US $ za kus. Koľko stojí F-35A ?
            V roku 2020 F-35A LRIP-14 stojí 77.9 milion US $ za základný ks. Možno v roku 2030 sa cena bude blížiť súčasnej cene novej F-16 Block 70. A určite bude F-35A LRIP-XX najpredávanejšou stíhačkou na svete, väčšina štátov NATO si ju zaobstará. Pokiaľ nik ďalší v NATO , v EU, nevyrobí konkurencie-schopnejší a finančne výhodnejší stroj.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            09:33 03.05.2020

            Clavo: F-22 je svojou bojovou hodnotou niekde inde ako F-35, ale to aj cenou. Inú zavedenú stíhačku 5G vo väčších počtoch nepoznám. Ty áno?

            Clavo: F-22 je svojou bojovou hodnotou niekde inde ako F-35, ale to aj cenou. Inú zavedenú stíhačku 5G vo väčších počtoch nepoznám. Ty áno?

      • technik
        20:27 02.05.2020

        Tak to je sakra drahej low cost. A ty prachy co narvaly do vývoje se nepočítají?

        Tak to je sakra drahej low cost. A ty prachy co narvaly do vývoje se nepočítají?

        • Miroslav
          21:43 02.05.2020

          Náklady za vývoj sú dávno zarátané do výrobnej ceny. Preto aj s ďalšími sériami cena za kus klesá. Dnesne už je to pod 80M $ za kus

          Náklady za vývoj sú dávno zarátané do výrobnej ceny. Preto aj s ďalšími sériami cena za kus klesá. Dnesne už je to pod 80M $ za kus

          • technik
            22:27 02.05.2020

            no to sice chápu ale jako uživatele by mě zajímala celková cena vložena do provozu za dobu životnosti letounu. Sice cena za kus může být menší než u F16 ale za letovou hodinu ...Zobrazit celý příspěvek

            no to sice chápu ale jako uživatele by mě zajímala celková cena vložena do provozu za dobu životnosti letounu. Sice cena za kus může být menší než u F16 ale za letovou hodinu dvojnásobně dražší.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            22:50 02.05.2020

            Technik: Ono, by hlavně bylo hezké vyčísli ty náklady i na ostatní letouny ve své době. To by pak bylo zajímavé srovnání. Už jen ty náklady na Jas-39 u nás jsou poměrně zajímavé k ...Zobrazit celý příspěvek

            Technik: Ono, by hlavně bylo hezké vyčísli ty náklady i na ostatní letouny ve své době. To by pak bylo zajímavé srovnání.
            Už jen ty náklady na Jas-39 u nás jsou poměrně zajímavé k debatě, tedy ty co má armáda mimo platby za pronájem.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            23:13 02.05.2020

            Technik: Veď tieto náklady na prevádzku počas celej životnosti sú pomerne známe a neraz sa objavili aj na AN. Ale sú aj iné premenné ktoré zasahujú do celkových nákladov.... ...Zobrazit celý příspěvek

            Technik: Veď tieto náklady na prevádzku počas celej životnosti sú pomerne známe a neraz sa objavili aj na AN. Ale sú aj iné premenné ktoré zasahujú do celkových nákladov.... Životnosť draku, životnosť motora, servisné intervaly motoru, modernizačné programy atď atď atď. Kto to spočíta vierohodne? A vôbec, pýtam sa či je vôbec možné zrátať a prerátať bojovú hodnotu vzhľadom na výdavky v čase ak porovnávame 2 rozdielne stroje s rozdielnym životným cyklom. Napríklad Jas-39 vs F-35Skrýt celý příspěvek

      • Clavo
        22:02 02.05.2020

        Miroslav vždy som ta bral ako človeka co tomu trochu viac rozumie ale za tento vyplod tvojej fantázie" Povedal by som, taká Octavia ktorá zvládne čo má za slušné peniaze ale nie je ...Zobrazit celý příspěvek

        Miroslav vždy som ta bral ako človeka co tomu trochu viac rozumie ale za tento vyplod tvojej fantázie" Povedal by som, taká Octavia ktorá zvládne čo má za slušné peniaze ale nie je to Audi A8" akože to myslíš vážne octavia za cca100 mega a nedokáže ani letieť minuti nadzvukom to je aka sračka to dokážu už Ruske sracky 4 generácie. Vždy som vravel a písal ze F 35 ma iba dobrú reklamu a ze je to iba tehla co ledva lieta.Skrýt celý příspěvek

        • History
          22:25 02.05.2020

          Vytrhaváte z kontextu důležité detaily zase pro Váš "výplod fantazie". Ruská superletadla třeba dokáží, co píšete, ale k A) musíte přidat i B). Odpovězte mi prosím, co si mám ...Zobrazit celý příspěvek

          Vytrhaváte z kontextu důležité detaily zase pro Váš "výplod fantazie". Ruská superletadla třeba dokáží, co píšete, ale k A) musíte přidat i B). Odpovězte mi prosím, co si mám myslet o větě z (nejenom) Wikipedie...
          "Díky motorům je Su-35S schopen letět nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování, ale pouze pokud nenese žádnou výzbroj."Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          23:46 02.05.2020

          V prvom rade F-35 nestojí 100M. Jednotková cena klesla pod 80M. A teraz k veci... To je na prioritách čo budeme vyvíjať. Nedá sa mať všetko a úplne univerzálny stroj nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

          V prvom rade F-35 nestojí 100M. Jednotková cena klesla pod 80M.

          A teraz k veci... To je na prioritách čo budeme vyvíjať. Nedá sa mať všetko a úplne univerzálny stroj nikdy existovať nebude. Na začiatku boli nejaké požiadavky na nový stroj v rámci nejakého budgetu. Je to vec kompromisov.

          V tomto prípade otázka nestojí tak, či je F-35 najlepší stroj súčasnosti ale či sú jeho kvality vzhľadom na náklady a použitie primerané. To je vecou pohľadu. Nemáme to s čím porovnať keďže SU-57 v podstate nie je zavedený (nepoznáme jeho kvality) a ani nepoznáme jeho reálnu cenu. Niektoré známe údaje nie sú relevantným eralónom kvality. Ako keď sme ako deti pozerali cez sklo lepších áut na tachometer a koľko tam bolo, podľa toho sme usúdili ktoré je lepšie. Dajme tomu, Veyron má maximálku cez 400 km/h. To ale zrejme neznamená, že by dokázalo konkurovať F1 v pretekoch.

          F-35 má iste veľa nedostatkov. USAF sa tým ani netají. Vraj vytýčili 13 bodov ktoré je ešte nutné doriešiť. Ide len o to, či je daný problém tak veľký, aby sa ho oplatilo riešiť. Tento konkrétny problém opísaný v článku sa riešiť nebude. Zrejme to nie je problém technologicky ale skôr ekonomicky. Proste si povedali, že to nebudeme riešiť lebo to nie je tak dôležité aby sme do toho investovali.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      20:25 02.05.2020

      Hlavní je, že vývoj se F-35 nezastavil. Aktivně pracují na další generaci letadel. Z toho mohou získat poznatky, které tento problém vyřeší. Ale bude to trvat. Proto nemá smysl ...Zobrazit celý příspěvek

      Hlavní je, že vývoj se F-35 nezastavil. Aktivně pracují na další generaci letadel. Z toho mohou získat poznatky, které tento problém vyřeší. Ale bude to trvat. Proto nemá smysl stávající letouny uzemnit, a začít vyrábět F-18 SH. Protože, piloti musí na něčem létat a čas letí.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
      20:31 02.05.2020

      Akosi si neviem vybaviť nejaký stroj bez nedostatkov (rôzneho druhu) .... je to len o ich dôležitosti a relevantnosti. S "prežitím" bojoval bojovala dlho i stíhačka F-14, dnes ...Zobrazit celý příspěvek

      Akosi si neviem vybaviť nejaký stroj bez nedostatkov (rôzneho druhu) .... je to len o ich dôležitosti a relevantnosti.

      S "prežitím" bojoval bojovala dlho i stíhačka F-14, dnes považovaná za legendu. Dlhodobé problémy sprevádzali počas služby i také legendy ako Albatrosy D.V, La-5/7, Bf-109, Ki-43, F-22, Me-262, Typhoon, Spitfire, F-111 ..... a kto o nich už dnes vie ? Mimo nadšencov o históriu už ťažko niekto (mimo dnešných strojov samozrejme).Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    16:43 02.05.2020

    Dnešné stíhacie stroje sa síce hrdia rýchlosťami bežne nad Mach 2, ale v praxi sa k tejto rýchlosti máloktorý stíhač v praxi priblíži. Väčší význam má v praxi zrýchlenie, resp. ...Zobrazit celý příspěvek

    Dnešné stíhacie stroje sa síce hrdia rýchlosťami bežne nad Mach 2, ale v praxi sa k tejto rýchlosti máloktorý stíhač v praxi priblíži. Väčší význam má v praxi zrýchlenie, resp. agilita.

    F-35 bol vyvíjaný primárne ako útočný stroj. Preto je jeho maximálka "smiešna" ... na Sputniku je nestále terčom posmechu a porovnávania.

    V reálnom boji sa samozrejme F-35 spolieha primárne na "inligenciu" a nízku detekovateľnosť, ktorá ja nízka, len pokým stroj letí podzvukovou rýchlosťou.

    Samozrejme mnohí užívatelia F-35 si nemôžu dovoliť luxus používať F-35 len ako útočný stroj, ale tí používajú F-35A, ktorá problémy v nadzvukovej letovej obálke nemá.

    Námorná pechota je primárne určená na podporu pozemných síl a na to je i vybavená útočnými typmi AV-8B+ a FA-C/D a už pár desiatkami F-35B. Tu je jasné, že nadzvukové rýchlosti nie sú dôležité.

    Pri námorníctve je tu určite o niečo väčší problém, ale námorníctvo tak či tak veľmi F-35 nemá v láske a najradšej by tento typ vo výzbroji "preskočilo".

    PS U "sputnikovcov" sú v kurze neustále báchorky o tom, že Tu-160 "zapol forsáž a uletel strojom F-35".Skrýt celý příspěvek

    • History
      17:16 02.05.2020

      Ad poslední odstavec (zřejmě jste už četl) rozumný článek na... https://www.leteckymagazin.sk/...

      Ad poslední odstavec (zřejmě jste už četl) rozumný článek na... https://www.leteckymagazin.sk/...

      • dusan
        20:19 02.05.2020

        Zrejme áno ... ale naposledy som túto tému čítal na ruskom vebe, kde sa to nekriticky oslavovalo .... ale diskusia pod tým medzi samotnými Rusmi už taká jednoznačná nebola ....

        Zrejme áno ... ale naposledy som túto tému čítal na ruskom vebe, kde sa to nekriticky oslavovalo .... ale diskusia pod tým medzi samotnými Rusmi už taká jednoznačná nebola ....

      • Luky
        19:43 03.05.2020

        Je to velmi "rozumný článek", ale zároveň úsměvný např. pro piloty Concordů, kteří si mach2 létali už před dekádami a kdyby chtěli, mohli i rychlým záchytným stíhačům (natož F-35) ...Zobrazit celý příspěvek

        Je to velmi "rozumný článek", ale zároveň úsměvný např. pro piloty Concordů, kteří si mach2 létali už před dekádami a kdyby chtěli, mohli i rychlým záchytným stíhačům (natož F-35) způsobit hluboké vrásky.
        Jedna věc je, že rychlosti nad MACH 1,3 opravdu nejsou nic běžného (ale ani vyjímečného), druhá věc, že svou výhodu rychlá letadla měla vždy.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          09:31 04.05.2020

          Jediné komu mohli piloti Concordu způsobit vrásky, byla jejich letecká licence.

          Jediné komu mohli piloti Concordu způsobit vrásky, byla jejich letecká licence.

          • Luky
            19:34 04.05.2020

            Tady přece jde o technické možnosti a ne řešit nějaké hypotetické porušování leteckých předpisů. Nedávno běžel pěkný dokument o Concordu a tam to sami piloti zmiňovali....jak ...Zobrazit celý příspěvek

            Tady přece jde o technické možnosti a ne řešit nějaké hypotetické porušování leteckých předpisů. Nedávno běžel pěkný dokument o Concordu a tam to sami piloti zmiňovali....jak jejich normální cestovní rychlost překračovala rychlosti, kterých byly běžně rychlé stíhačky schopné dosahnout.
            Podobné letadlo s dostatkem paliva vrásky nadělat dokáže. A oni ho měli dost na zaoceánský let. Takže bych byl opatrný se spekulacemi, jak může nebo nemůže Tučko používat forsáž. A že má horší akceleraci v reálných podmínkách velkou roli nehraje, má dost času na zrychlení (které mimochodem zas tak dlouho taky netrvá).Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            15:56 05.05.2020

            "Tady přece jde o technické možnosti" Ty jsou stejné už pár desítek let, kdy se od této taktiky pro neefektivitu ustoupil a byli ukončeny projekty jako XB-70. Nástupci sledující ...Zobrazit celý příspěvek

            "Tady přece jde o technické možnosti"

            Ty jsou stejné už pár desítek let, kdy se od této taktiky pro neefektivitu ustoupil a byli ukončeny projekty jako XB-70. Nástupci sledující tuhle cestu neexistují, proč asi?Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    16:25 02.05.2020

    Ešte by chcelo dodať že Lockheed vyvíja protiraketové strely vzduch vzduch cca polovičnej dlžky ako AIM 120....bol o tom članok na AN....takže F35 nebude unikať ale ruskú strelu ...Zobrazit celý příspěvek

    Ešte by chcelo dodať že Lockheed vyvíja protiraketové strely vzduch vzduch cca polovičnej dlžky ako AIM 120....bol o tom članok na AN....takže F35 nebude unikať ale ruskú strelu rovno zostrelí.
    Viac tu:
    https://www.armadninoviny.cz/m... Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    15:49 02.05.2020

    Lietat rycho nevie, malo zbrani unesie, zatačat nevie, dychat sa v nej neda, .. Byvali časy, ked sa vyvyjali lietadla pre konkretnu bojovu činnost. Vyzera to tak, že pri F-35 to ...Zobrazit celý příspěvek

    Lietat rycho nevie, malo zbrani unesie, zatačat nevie, dychat sa v nej neda, .. Byvali časy, ked sa vyvyjali lietadla pre konkretnu bojovu činnost. Vyzera to tak, že pri F-35 to bude naopak. Bude sa hladat ako s nou bojovat. Nakoniec asi naozaj bude fungovat len ako lietajuca datova ustredna.Skrýt celý příspěvek

    • Riiiederner
      12:47 04.05.2020

      palo palo
      To je taková kravina ,že by tě za ní pochválili snad jedině na sputniku.

      palo palo
      To je taková kravina ,že by tě za ní pochválili snad jedině na sputniku.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2