Strategický stealth bombardér B-21 Raider představen

Strategický stealth bombardér B-21 Raider představen
B-21 Raider / Northrop Grumman (Zvětšit)

Firma Northrop Grumman a americké letectvo (USAF), za účasti amerického ministra obrany Lloyda Austina, představili nový americký strategický stealth bombardér B-21 Raider. Bez přehánění lze Raider označit za nejdůležitější americký bombardér 21. století.

Během velkolepého ceremoniálu prototyp B-21 částečně opustil hangár továrny Plant 42 v kalifornském Palmdale. V tajném výrobním komplexu Plant 42 vznikají všechna letadla, která chtějí Američané držet před protivníky v utajení. Zrodily se zde například bombardéry F-117A Nighthawk, B-1 Lancer, B-2 Spirit, ale i raketoplán Space Shuttle. Jsou zde ale projektovány, testovány, upravovány a udržovány prakticky všechny moderní letouny USAF, včetně F-35 Lightning II a F-22 Raptor.

Noční ceremoniál, podpořený specifickým osvětlením, neodhalil příliš detailů o tvaru letadla. Diváci a přítomní fotografové mohli vidět Raider pouze z přední části. Nicméně podle uvolněných fotografií, na kterých lze částečně vidět stín B-21, jde o stroj šípového tvaru se zadní částí tvarovanou do jednoduchého „W“ – jako měl technologický demonstrátor X-47B společnosti Northop Grumman. Patrná je také objemná spodní část trupu. „Talířový“ profil trupu, vzhledem k předpokládané krátké délce letounu, je nutný pro umístění dostatečného množství munice a paliva.

Takticko-technické parametry B-21 zůstaly tajné. Neznáme tedy rozměry, hmotnost, nosnost, dolet, kolik motorů B-21 pohání (zřejmě dva), ale ani tempo výroby.

Podle ministra obrany Austina ale B-21 v doletu překoná jakýkoliv současný bombardér – to je klíčová vlastnost pro nasazení B-21 v Pacifiku. Bojový rádius B-52 se udává 7700 kilometrů. Při nasazení leteckých tankérů je ale dolet amerických bombardérů globální. S doplňováním paliva ve vzduchu, při použití zbraní dlouhého dosahu (JASSM, LRSO), tedy B-21 zasáhne jakékoliv místo na planetě Zemi.


B-21 Raider; větší foto / Northrop Grumman

Řečnící u B-21 zdůrazňovali pokročilou stealth. Zde patří nejen radiolokační, ale také infračervená a elektronická stealth. Součástí stealth je ale také složité plánování mise – ta musí být plánovaná, nebo za letu přizpůsobená, podle známých nebo nově objevených pozic nepřátelských senzorů a efektorů protivzdušné obrany (PVO). Ať už jde o přehledové radiolokátory, pozemní protiletadlové komplexy, bojová letadla nebo válečné lodě.

Raider má na první pohled velmi čistý tvar bez zřejmých spár mezi jednotlivými díly pláště. Nejsou patrné ani stopy po senzorech nebo komunikačních anténách. K lepšímu radiolokačnímu stealth nepochybně přispěje i použitý povrchový materiál a povlak letadla.

Při výrobě B-21 byly zřejmě použity velké kompozitní celky. To umožnilo sestavit trup letounu z malého počtu dílů a omezit spáry, které zhoršují radiolokační stealth. Ostatně před každou bojovou misí B-2 Spirit jsou spáry na trupu zalepeny speciální páskou.

Skutečnou úroveň stealth B-21 se nikdy nedozvíme. Stealth B-21 ale jistě překoná B-2. Efekt je tedy prostý – B-21 se svými palubními nebo externím senzory, včetně zbraní a špičkových systémů velení a komunikace, dokáže zaměřit a zničit cíl dříve, než ho ohrozí moderní nepřátelská PVO (S-300/S-400).

Vstup B-21 do služby se očekává v letech 2026 nebo 2027. To umožní postupně stáhnout z výzbroje provozně náročné nadzvukové bombardéry B-1 a později v 30. letech také stealth bombardéry B-2. Nakonec přijde řada i na legendární B-52. Rychlost obměny stávajících bombardérů má vlastně jediné omezení – rychlost výroby B-21 Raider.


B-21 Raider; větší foto / Airman 1st Class Joshua Carroll

Díky použití „digitálního inženýrství“ Northrop Grumman přeskočil stavbu technologických demonstrátorů a rovnou začal se stavbou šesti prototypů B-21 – ty mají být navíc po testovacím programu zařazeny do výzbroje USAF jako bojeschopné operačně použitelné stroje.

Během ceremoniálu neustále padala slova o udržitelnosti a snadné údržbě. Náčelník štábu letectva generál Charles Q. Brown Jr. popsal B-21 jako „vysokocyklové letadlo“ B-21 má být jednoduše schopen mnohem častějších misí než současné bombardéry.

Strategické bombardéry jsou schopny protivníkovi zasadit zdrcující údery. To je jejich hlavní úkol. Fungují ale také jako nástroj strategické signalizace a odstrašení. Například současné lety amerických bombardérů nad Evropou vizuálně jednoznačně signalizují spojencům i Rusku americké odhodlání Evropu bránit.

Strategický bombardér je jednoduše vizuální a snadno pochopitelný symbol amerických vojenských schopností a odhodlání. Současně rámuje americkou sféru vlivu. A čím častěji tento symbol bude vidět, což B-21 umožní, tím se u spojenců a protivníků zvýší vnímaní síly a vojenských schopností Spojených států.

S dnešní velkou, ale provozně náročnou flotilou americkou bombardérů je přitom nutné prioritizovat místa a časy nasazení. Američané jednoduše své bombardéry, jako symbol své síly a odhodlání, nemohou vysílat tak často a na tolik míst, jak by bylo potřeba.


Slavnostní ceremoniál odhalení B-21

Například B-1 jsou „proslavené“ svou složitou a dlouhou údržbou – ve fiskálním roce 2021 bylo nasaditelných pouze 40 % bombardérů B-1. Ostatně USAF vyřadí 17 nejstarších strojů B-1 a ponechá si pouze 45 letounů v nejlepším stavu.

Bombardéry B-1 jsou z hlediska údržby nejnáročnějším americkým bojovým letounem. Po každém letu prohlídka B-1 zabere 150 člověkohodin, to je třikrát až čtyřikrát více času než u jakéhokoliv jiného stroje USAF. B-2 potřebuje po každém letu pouze 43 člověkohodin kontroly.

Běžně na B-1 po každém letu pracuje posádka a 18 členů pozemní obsluhy 12 hodin. Pokud se objeví složitější problém, což bývá v téměř 20 % případech, údržba se protáhne. Pro údržbáře jsou problematické i velké rozměry B-1.

Americké letectvo počítá s výrobou minimálně stovky Raiderů – tento počet umožní během 30. let tohoto století nahradit flotilu B-1 a B-2. Z toho můžeme odhadnout rychlost výroby na 10 až 15 B-21 ročně. Další zdroje mluví o 150 nebo dokonce 200 letadlech – ale to se bavíme o výrobních plánech po roce 2035.

V každém případě po roce 2030 uvidíme americké bombardéry létat na více místech po celém světě mnohem častěji. Proto ostatně B-21 vznikl.

Zdroj: Stripes, ASFM

Galerie

B-21 Raider / USAF B-21 Raider / USAF B-21 Raider / USAF

Nahlásit chybu v článku


Související články

Strategický bombardér B-21 Raider: Nové informace, cena, akviziční strategie

Výzkumná služba amerického Kongresu CRS (Congressional Research Service) v dokumentu Air Force B-21 ...

PREMIUM Pentagon potřebuje 145 bombardérů B-21 Raider a jaderné střely LRSO

Frank Kendal, nominant administrativy Joe Bidena na funkci ministra letectva (Secretary of the ...

Američané již staví šest nových strategických bombardérů B-21 Raider

Podle generálmajora Jason Armagosta, jednoho z nejvýše postavených mužů na Velitelství pro ...

Blíží se odhalení stealth bombardéru B-21 Raider

V pátek 2. prosince veřejnost poprvé uvidí nový stealth bombardér šesté generace B-21 Raider. Půjde ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • krllo
    11:06 08.12.2022

    Prý je tak neviditelné, že ho ani posádka nemůže na letišti najít.

    Prý je tak neviditelné, že ho ani posádka nemůže na letišti najít.

    • Stonkeeper
      16:19 08.12.2022

      Ten byl takovej slabsi. Podobny kamenaky bejvaj normalne na novinkach :)

      Ten byl takovej slabsi. Podobny kamenaky bejvaj normalne na novinkach :)

    • Ján Paliga
      20:33 08.12.2022

      Vy v Rusku ich nevidíte? My vidíme, že cár je nahý!

      Vy v Rusku ich nevidíte? My vidíme, že cár je nahý!

  • RiMr71
    13:02 05.12.2022

    ...já myslel, že se tu diskutuje o B-21 a tady se frčí EU vs. USA... Na jednu stranu beru EU jako menší zlo (v případě vystoupení z EU z nás nebude Švýcarsko ale Maďarsko...), ...Zobrazit celý příspěvek

    ...já myslel, že se tu diskutuje o B-21 a tady se frčí EU vs. USA...
    Na jednu stranu beru EU jako menší zlo (v případě vystoupení z EU z nás nebude Švýcarsko ale Maďarsko...), každopádně mi mnohá argumentace oddaných zastánců EU v tomto sporu připomíná zastánce socialismu proti prohnilému západu. Takove to lhaní do kapsy, jak jsme na tom v podstatě ve všem líp, třeba v lokomotivách a právu na práci...Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      16:28 05.12.2022

      Vsak v pohodě, každý má právo na názor. Ale ono je to spíše opačné, socialismu tu představují národní vlády... Ono je dost těžké vyjmenovat jejich úspěchy, a to mají o dost větší ...Zobrazit celý příspěvek

      Vsak v pohodě, každý má právo na názor.
      Ale ono je to spíše opačné, socialismu tu představují národní vlády...
      Ono je dost těžké vyjmenovat jejich úspěchy, a to mají o dost větší pravomoci než EU.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        16:31 05.12.2022

        Ps: Když je fo bez Bruselu všechno skvele, tak kde jsou ty Evropské projekty 5.gen, o vývoji 6.gen nemluvě?

        Ps: Když je fo bez Bruselu všechno skvele, tak kde jsou ty Evropské projekty 5.gen, o vývoji 6.gen nemluvě?

    • Klimesov
      08:07 06.12.2022

      Tak on už je problém v tom, že se vůbec řeší nějaké EU vs. USA, zvláště když se jedná o úplně odlišné "společenské" útvary. USA je stát, který má jednotnou obranou politiku, ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak on už je problém v tom, že se vůbec řeší nějaké EU vs. USA, zvláště když se jedná o úplně odlišné "společenské" útvary.
      USA je stát, který má jednotnou obranou politiku, jednotnou armádu, obrazně řečeno, a podobně, takže je tam daleko jednodušší prosadit výdaje na drahé vojenské stroje.
      EU je tvořena 27 státy, kdy každý má svou vlastní armádu, doktrínu, obranou politiku, bezpečnostní politiku, a podobně.
      Takže tady se musí skloubit 27 myšlenek tak aby to vyhovovalo všem nebo většině a výsledek nebyl prosazen na úkor jiných. A ruku na srdce, kolik z těch 27 zemí reálně potřebuje strategický bombardér jako je B2 nebo B.21? Kolik z těch zemí reálně potřebuje stíhače ala F-22? A tak by se dalo pokračovat. Nehledě na to, že kdyby už se nakonec všech 27 zemí bylo schopno dohodnout na parametrech, schopnostech a financování něčeho takového, tak jak by se v budoucnu řešil prodej mimo země EU, kdo by o něm rozhodoval atd. atd.

      A z toho pak vyplývá dost často nesmyslná kritika. Z toho, že spolek 27 států a jeho schopnosti fungování porovnáváme s jedním jediným státem ať už USA, Rusko nebo Čína.Skrýt celý příspěvek

      • RiMr71
        12:08 06.12.2022

        "kolik z těch 27 zemí reálně potřebuje strategický bombardér jako je B2 nebo B.21?" ...právě že žádný... když se to v Evropě moc rozesere, tak jako vždy vše zachrání vysmívaní ...Zobrazit celý příspěvek

        "kolik z těch 27 zemí reálně potřebuje strategický bombardér jako je B2 nebo B.21?"

        ...právě že žádný... když se to v Evropě moc rozesere, tak jako vždy vše zachrání vysmívaní hamburgrožrouti...Skrýt celý příspěvek

    • D.i.p
      00:01 07.12.2022

      Maďarsko v EU je tak by z nás po vystoupení těžko mohlo být. Tohle je dost už trapný pořád dávat jako negativní přirovnání Maďarsko i když to nedává smysl.

      Maďarsko v EU je tak by z nás po vystoupení těžko mohlo být. Tohle je dost už trapný pořád dávat jako negativní přirovnání Maďarsko i když to nedává smysl.

  • Malarkey
    08:18 04.12.2022

    Přečetl jsem si Topwar. Úplně zbytečné letadlo. Proti jejich PVO a moderním SU úplně nepoužitelné. Všechno je to podvod a už se klepou na jejich PAK-DA. Jim to ještě od února ...Zobrazit celý příspěvek

    Přečetl jsem si Topwar. Úplně zbytečné letadlo. Proti jejich PVO a moderním SU úplně nepoužitelné. Všechno je to podvod a už se klepou na jejich PAK-DA.

    Jim to ještě od února nedošlo podle všeho...Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      08:23 04.12.2022

      Topwar treba kombinovať s Ria Novosti. Až vtedy to má ten správny účinok na nervové zakončenia

      Topwar treba kombinovať s Ria Novosti. Až vtedy to má ten správny účinok na nervové zakončenia

      • Harvest
        10:47 04.12.2022

        Pán je gurmán.

        Pán je gurmán.

      • Klimesov
        10:49 04.12.2022

        Hmmm výběr z hroznu :D :D :D

        Hmmm výběr z hroznu :D :D :D

      • Misonek 76
        08:16 05.12.2022

        Snesu hodne ale Vas navrh je uz cistej masochismus

        Snesu hodne ale Vas navrh je uz cistej masochismus

    • Flader
      09:58 04.12.2022

      Ty más ale pevný žalúdok :D

      Ty más ale pevný žalúdok :D

    • Jan Grohmann
      10:55 04.12.2022

      No, to jsou přeci skvělé zprávy! Arogance a hloupost. Ideální vlastnosti nepřítele.

      No, to jsou přeci skvělé zprávy! Arogance a hloupost. Ideální vlastnosti nepřítele.

  • Poly
    21:39 03.12.2022

    Binkov má krátko video k B-21. Od výhody menší velikosti, přes odolnější steahl materiál až k jednoduchosti údržby. Otevřená architektura pro jednoduchý upgrade á la F-35. ...Zobrazit celý příspěvek

    Binkov má krátko video k B-21. Od výhody menší velikosti, přes odolnější steahl materiál až k jednoduchosti údržby. Otevřená architektura pro jednoduchý upgrade á la F-35.

    https://youtu.be/LFCvxIwLr7s... Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    21:19 03.12.2022

    Je v tipny jak se tu řeší kolik by si jich měli pořídit státy v Evropě, a CR údajně nemá ani na pár F35, které budou o rád levnější. Eu není vojenská organizace, ani federální ...Zobrazit celý příspěvek

    Je v tipny jak se tu řeší kolik by si jich měli pořídit státy v Evropě, a CR údajně nemá ani na pár F35, které budou o rád levnější.

    Eu není vojenská organizace, ani federální stát, takže otázky armádu směřujte na národní vlády kam spadají.Skrýt celý příspěvek

    • bently
      21:32 03.12.2022

      Ano i ne. Dávno pryč jsou ty časy, kdy byla EU výhradně na starosti volný obchod v rámci kontinentu. Dnes jde o organizaci, která pokrývá většinu Evropy, přerozděluje obrovské ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano i ne. Dávno pryč jsou ty časy, kdy byla EU výhradně na starosti volný obchod v rámci kontinentu.
      Dnes jde o organizaci, která pokrývá většinu Evropy, přerozděluje obrovské finanční prostředky (jistě - vybrané právě z těch členských zemí, ale stejně), a mluví i do toho, co se může ve všech jejích zemích označovat za máslo, a co ne (to uvádím spíše jako joke - rozhodně nechci rozdmýchávat nějaké české nacionalistické vášně kvůli pomazánkáči).
      Ať už se nám to líbí nebo ne, Evropa bude muset do budoucna daleko víc "zkompaktnět" a zpružnět. Jinak nemá proti konkurentům v podobě USA a Číně, které obě fungují daleko víc centralisticky a kompaktněji (ano, každá po svém, ale i tak), šanci.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        21:39 03.12.2022

        Velikost objemu prostředků nic neříká op pravomocich. Označování "masla", banánů, je celá logické jednání ekonomické organizace. Standarty jsou zaklad obchodní výměny. Oni hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

        Velikost objemu prostředků nic neříká op pravomocich.
        Označování "masla", banánů, je celá logické jednání ekonomické organizace. Standarty jsou zaklad obchodní výměny.

        Oni hlavně fungují jako federace. Tedy centrum má pravomoci odpovídající centru. Zatím co v Eu většinu pravomoci centra nemá. Ty si ponechali národní vlády.
        Pak zcela logicky dochází k tristeni, místo tuhnutí za jeden provaz ve společném úsilí. Ale komu se nadává... přece EU, i když zodpovědnost je zcela jinde.Skrýt celý příspěvek

      • copy
        18:23 04.12.2022

        Ano i ne. EU těžko bude kdy vojenskou kompaktní silou, na to jsou jednotlivé státy moc hašteřivé a půlka z nich se ani vlastně nemá mezi sebou moc ráda. Jinak ale souhlasím, že ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano i ne. EU těžko bude kdy vojenskou kompaktní silou, na to jsou jednotlivé státy moc hašteřivé a půlka z nich se ani vlastně nemá mezi sebou moc ráda. Jinak ale souhlasím, že abychom mohli ostatním mocnostem konkurovat, bylo by to potřebné. Problém ale je, že žádné to my Evropa neexistuje a velmoci toho využívají. Kdyby to my Evropa existovalo, tak válka na UA nejspíše není.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          20:20 04.12.2022

          Eu bude tím co jí národní politici urci. Zatím je vždy efektivnější než oni. Ale k dokonalosti má daleko. Otázkou je, zda potřebujeme dokonalou vládu. Nebo se spokojime z funkční. ...Zobrazit celý příspěvek

          Eu bude tím co jí národní politici urci.
          Zatím je vždy efektivnější než oni. Ale k dokonalosti má daleko.

          Otázkou je, zda potřebujeme dokonalou vládu. Nebo se spokojime z funkční. A tady mám jasno.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      21:42 03.12.2022

      Ale jsou tu státy, které patří mezi ekonomické hybatele světa, a které vyrábí špičkovou vojenskou techniku. Ve své době dokonce nejlepší na světě bez konkurence. A pomalu ale jistě ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale jsou tu státy, které patří mezi ekonomické hybatele světa, a které vyrábí špičkovou vojenskou techniku. Ve své době dokonce nejlepší na světě bez konkurence. A pomalu ale jistě jim začíná ujíždět vlak.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        22:38 03.12.2022

        Vlak jim ujel, ale dokud jejich leadri nepochopí, že si musí nechat pomocí. Tak se situace moc nezmeni.

        Vlak jim ujel, ale dokud jejich leadri nepochopí, že si musí nechat pomocí. Tak se situace moc nezmeni.

  • Poly
    20:34 03.12.2022

    Collins nedávno zveřejnil novou přílbu pro piloty letounů 6. gen. ...Zobrazit celý příspěvek

    Collins nedávno zveřejnil novou přílbu pro piloty letounů 6. gen. Náhoda?

    https://www.collinsaerospace.c...

    Sice aktuálně mají v B-2 obyčejný Gentex HGU-55/P, ale B-21 bude pracovat v digitalizovaném světě a pronikat skrze PVO a vizualizace níže by přišla vhod.

    https://prnt.sc/VZ-OSC8Z75S5... Skrýt celý příspěvek

  • Pirat49
    18:52 03.12.2022

    Zachytil niekto cenu? Mam dojem ze som v spravach pocul 750mil$/ks. Ale fakt si niesom isty....

    Zachytil niekto cenu? Mam dojem ze som v spravach pocul 750mil$/ks. Ale fakt si niesom isty....

    • bently
      18:55 03.12.2022

      "Podle původních odhadů z roku 2010 mělo podle Reuters každé letadlo stát 550 milionů dolarů (nyní 12,7 miliardy Kč), po započtení inflace by nyní cena za jeden stroj mohla činit ...Zobrazit celý příspěvek

      "Podle původních odhadů z roku 2010 mělo podle Reuters každé letadlo stát 550 milionů dolarů (nyní 12,7 miliardy Kč), po započtení inflace by nyní cena za jeden stroj mohla činit až 750 milionů dolarů (17,3 miliardy Kč). Oficiálně ale cena bombardéru zveřejněna nebyla."

      https://www.novinky.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        20:39 03.12.2022

        To by byla dobrá cena. B-2 stál v roce 1997 737 milionů dolarů, což je v roce 2021 s inflací 1126 milionů dolarů. S tím, že získají značně modernější letoun, by se jednalo o ...Zobrazit celý příspěvek

        To by byla dobrá cena. B-2 stál v roce 1997 737 milionů dolarů, což je v roce 2021 s inflací 1126 milionů dolarů. S tím, že získají značně modernější letoun, by se jednalo o fantastickou cenu.

        https://www.govinfo.gov/conten...

        kalkulačka inflace

        https://www.measuringworth.com... Skrýt celý příspěvek

        • michalzobec
          05:03 04.12.2022

          ano, ale ta cena je daná tím, že z původně plánované více než stovky letounů se smrskl počet na těch 21 ks. mezi sériovou a malosériovou výrobou jsou dost rozdílné náklady na ...Zobrazit celý příspěvek

          ano, ale ta cena je daná tím, že z původně plánované více než stovky letounů se smrskl počet na těch 21 ks. mezi sériovou a malosériovou výrobou jsou dost rozdílné náklady na výrobu a navíc se do vyšších počtů lépe rozpouští náklady na vývoj a testy ...

          podle mne se i poučili a proto je Raider o dost menší, protože předtím byl pocit že budou shazovat při útocích desítky tun pum, ale tento způsob boje už je za zenitem a aktuálně se shazují spíše velké počty malých kusů ideálně řízené přesné munice typu SMB nebo klasické řízené střely.Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    17:05 03.12.2022

    Docela úsměvný paradox bavit se tu o zaostávání Evropy za USA a Čínou a do toho snít alespoň o společném nákupu B21 Evropskou unií (další společný dluh, jupí), když EU je příčinou ...Zobrazit celý příspěvek

    Docela úsměvný paradox bavit se tu o zaostávání Evropy za USA a Čínou a do toho snít alespoň o společném nákupu B21 Evropskou unií (další společný dluh, jupí), když EU je příčinou evropského hospodářského úpadku.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      17:11 03.12.2022

      EÚ tu bola dávno pred tým, ako sme do nej vstúpili. A teraz si už stačí položiť len otázku ako v tom (ekonomicky) čase boli staré členské krajiny a ako sme na tom boli my keď nás ...Zobrazit celý příspěvek

      EÚ tu bola dávno pred tým, ako sme do nej vstúpili. A teraz si už stačí položiť len otázku ako v tom (ekonomicky) čase boli staré členské krajiny a ako sme na tom boli my keď nás ešte nedeptala noha EÚSkrýt celý příspěvek

      • Hawk
        20:48 03.12.2022

        Jenže EU není kamenný monolit... EU se postupně vyvíjí a to naprosto špatným směrem... EHS bylo zaměřeno ekonomicky a byl to krok správným směrem. Jenže dnešní EU je politický ...Zobrazit celý příspěvek

        Jenže EU není kamenný monolit... EU se postupně vyvíjí a to naprosto špatným směrem... EHS bylo zaměřeno ekonomicky a byl to krok správným směrem. Jenže dnešní EU je politický projekt, který řeší krávoviny, ale absolutně ne ekonomiku a úspěšnost... Tak tady neblábol...Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          21:12 03.12.2022

          EÚ má svoje chyby a problémy. To vieme všetci aj bez teba. Napriek všetkému nič lepšie nemáme a stále to prináša viac pozitív ako negatív.

          EÚ má svoje chyby a problémy. To vieme všetci aj bez teba. Napriek všetkému nič lepšie nemáme a stále to prináša viac pozitív ako negatív.

        • Jirosi
          21:13 03.12.2022

          Federalizace vy umožnila právě společně investice do podobných projektu. To by nikdy EHS nedokázalo. Eu se vyvíjí špatným směrem protože lidé jako vy nechtějí jeji rychlejší ...Zobrazit celý příspěvek

          Federalizace vy umožnila právě společně investice do podobných projektu. To by nikdy EHS nedokázalo.

          Eu se vyvíjí špatným směrem protože lidé jako vy nechtějí jeji rychlejší federalizaci.
          Proto se zabývá věcmi co jí přísluší, jako normalizace v obchode.Skrýt celý příspěvek

          • otecko
            21:43 03.12.2022

            No, ohlédněme do zpětného zrcátka- jaký myslíte, že by federální EU měla pohled Rusko před 24.únorem 2022? Co myslíte, dala by na státy Střední Evropy? Já si stále myslím, ...Zobrazit celý příspěvek

            No, ohlédněme do zpětného zrcátka- jaký myslíte, že by federální EU měla pohled Rusko před 24.únorem 2022? Co myslíte, dala by na státy Střední Evropy? Já si stále myslím, že dosud existují v EU dvě kategorie států- ty, co mají držet "pysk" a ty, co mají právo rozhodovat o všem, zdaleka ovšem upřednostňují svůj "národní" zájem před vším ostatním, respektive "Západním" . Zkuste mi to vyvrátit.Skrýt celý příspěvek

          • tomas.kotnour
            22:10 03.12.2022

            V současné době se realizuje 18 sdílených zbrojních projektů napříč zeměmi nejen Evropské unie. https://www.nato.int/cps/en/na... Neexistuje žádný důvod, proč by ...Zobrazit celý příspěvek

            V současné době se realizuje 18 sdílených zbrojních projektů napříč zeměmi nejen Evropské unie. https://www.nato.int/cps/en/na...
            Neexistuje žádný důvod, proč by nemohl existovat další, tedy kromě vůle na něj dát peníze, aby byl k něčemu jinému, než jenom k udržení/získání schopnosti.Skrýt celý příspěvek

          • D.i.p
            22:27 03.12.2022

            Federalizace by jen urychlilo přijímání zákonů zkázy. Poslední zbytky možnosti obrany jednotlivých států by tím padly.

            Federalizace by jen urychlilo přijímání zákonů zkázy. Poslední zbytky možnosti obrany jednotlivých států by tím padly.

          • Jirosi
            22:46 03.12.2022

            Otecko: Žádné strašení Ruskem před 24.2.2022 ze střední Evropy nezaznivalo. To je prostě kec, jak si nepřináší, že jsme měli ještě větší závislost než ti hloupí Němci. Já si zase ...Zobrazit celý příspěvek

            Otecko: Žádné strašení Ruskem před 24.2.2022 ze střední Evropy nezaznivalo. To je prostě kec, jak si nepřináší, že jsme měli ještě větší závislost než ti hloupí Němci.

            Já si zase myslím, že existují 2 kategorie státy.
            A) ty co se jejich politici hlásí k tomu co dělají v Bruselu
            B) ty jejichž politici stále opakuji, že to děla ten zlý Brusel. Hlavně po tom co se vrátili z jednání kde pro ty návrhy zvedli ruce.

            Nebo jak vysvetlite, že ti stejně utlacovani Pl mají ve všem lepší podmínky...

            Tomas: Přesto i tyhle projekty nedosahují úrovně projektu v USA. Tak to prostě je.
            Neexistuje, ale penize tam z nikdo nedá. Takže existuje.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            22:48 03.12.2022

            Dip: Poslední zbytky obrany lenosti proč to nejde by padly..

            To je děsivá představa, že by vláda mohla konečně vládnout!

            Dip: Poslední zbytky obrany lenosti proč to nejde by padly..

            To je děsivá představa, že by vláda mohla konečně vládnout!

          • otecko
            11:36 04.12.2022

            Jiroši- kec jste vypustil z úst vy, když sami Němci toto přiznávají, tak proč ...Zobrazit celý příspěvek

            Jiroši- kec jste vypustil z úst vy, když sami Němci toto přiznávají, tak proč lžete?

            https://echo24.cz/a/SjepJ/zpra...

            https://zivot.org/1044mame-co-... Skrýt celý příspěvek

          • Hawk
            15:28 04.12.2022

            Federalizace nemá žádnou souvislost se spoluprací firem, eurohlupáku.

            Federalizace nemá žádnou souvislost se spoluprací firem, eurohlupáku.

          • Jirosi
            15:59 04.12.2022

            Otecko: Precte si co ten Němec řekl, válka začala u 02/2014. Nesirte co neřekl. Ani v jednom případě Link nepise o čem tu mluvíte. U nás spousta lidí taky hodně nekecám, ale ...Zobrazit celý příspěvek

            Otecko: Precte si co ten Němec řekl, válka začala u 02/2014. Nesirte co neřekl.
            Ani v jednom případě Link nepise o čem tu mluvíte.

            U nás spousta lidí taky hodně nekecám, ale tím se s toho nestává obecná pravda.

            Hawk: Federalizace nemá vliv na spoluprác firem, ale sjednoti státy co to financují. Místo národních zdrojů, mají firmy k dispozici federální rozpočet. Nebo jste snad někdy slyšel o národním stihaci, bombardérů, tanku Kalifornrnie?
            Nebo, že by si jednotlivé státy RF platily vývoj techniky..
            Zatím co v Evropě to tak funguje (nefunguje).Skrýt celý příspěvek

        • D.i.p
          22:25 03.12.2022

          Přesně. A bohužel to špatné už dobrejch deset let převažuje to dobré.

          Přesně. A bohužel to špatné už dobrejch deset let převažuje to dobré.

          • Malarkey
            08:08 04.12.2022

            Já tedy ve svém životě vidím jen pozitivní vliv EU. Pokud už byla nějaká negativa, která se mě a mého okolí nedotkla, tak to nebylo kvůli EU, ale spíše kvůli době ve které žijeme. ...Zobrazit celý příspěvek

            Já tedy ve svém životě vidím jen pozitivní vliv EU. Pokud už byla nějaká negativa, která se mě a mého okolí nedotkla, tak to nebylo kvůli EU, ale spíše kvůli době ve které žijeme. Státy střední Evropy mají ve zvyku všechny chyby svalovat na Brusel, je to jednoduché.
            Např. migrační krize z jihu by tady byla i bez EU.Skrýt celý příspěvek

    • toustr
      18:23 03.12.2022

      Nebýt vstupu do EU, tak tady lížeme podlahu ještě teď. Jen se podívejte na progresivní balkánské státy, kam ruka EU ještě nedosáhla. Tam si žijí, panečku.

      Nebýt vstupu do EU, tak tady lížeme podlahu ještě teď. Jen se podívejte na progresivní balkánské státy, kam ruka EU ještě nedosáhla. Tam si žijí, panečku.

      • flanker.jirka
        18:41 03.12.2022

        Balkánské státy nedosáhly ani úrovně ČSSR v roce 1989.

        Balkánské státy nedosáhly ani úrovně ČSSR v roce 1989.

        • Miroslav
          19:03 03.12.2022

          Môj otec v 90-tych rokoch vycestoval do Nemecka a keď sa vrátil, rozprával nám čo videl. Doniesol asi 3 televízory lebo tam si proste človek kúpi nový, len tak... A ten starý ...Zobrazit celý příspěvek

          Môj otec v 90-tych rokoch vycestoval do Nemecka a keď sa vrátil, rozprával nám čo videl. Doniesol asi 3 televízory lebo tam si proste človek kúpi nový, len tak... A ten starý funkčný dá na ulicu aby ho nejaká socka odcudzila. Ani sme mu veriť nechceli. A vieš prečo? Lebo sme ani netušili, ako sa žije na tom prehnitom kolabujúcom západe!Skrýt celý příspěvek

          • D.i.p
            19:50 03.12.2022

            To ale není o srovnávání s komunismem. U nás byl největší ekonomický růst ještě před vstupem do EU. Pak ještě po vstupu díky bez celního přístupu na trh EU. Jenže velmi brzy začali ...Zobrazit celý příspěvek

            To ale není o srovnávání s komunismem. U nás byl největší ekonomický růst ještě před vstupem do EU. Pak ještě po vstupu díky bez celního přístupu na trh EU. Jenže velmi brzy začali dopadat regulace a začali křivit trh dotace. A ono už se ani těm Němcům nežije tak dobře jako tenkrát když vám to popisoval otec.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            21:20 03.12.2022

            Najväčší ekonomický rast v rokoch po revolúcii bol možný práve preto, že sa rástlo z nuly. Aj Čína sa kedysi hrdila 10 a viac percentným rastom lebo z agrárnej ekonomiky prešli na ...Zobrazit celý příspěvek

            Najväčší ekonomický rast v rokoch po revolúcii bol možný práve preto, že sa rástlo z nuly. Aj Čína sa kedysi hrdila 10 a viac percentným rastom lebo z agrárnej ekonomiky prešli na ekonomiku 2. typu (priemyselnú). Avšak taký rast je dočasný a v súčastnosti už čínska ekonomika chladne. Také percentá rastu už nikdy nedosiahne. A my tiež nie...Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            21:43 03.12.2022

            Miroslav: Lidem co si na obdelani pole neberou ani motyku, takové složitosti zbytečně vysvětlovat.

            Miroslav: Lidem co si na obdelani pole neberou ani motyku, takové složitosti zbytečně vysvětlovat.

          • D.i.p
            22:05 03.12.2022

            Miroslav: Podle téhle logiky růstu by USA měli mít menší růst než EU. A přitom tady brečíme, že se Evropě vzdaluje. Takže to je lichý argument.

            Miroslav: Podle téhle logiky růstu by USA měli mít menší růst než EU. A přitom tady brečíme, že se Evropě vzdaluje. Takže to je lichý argument.

          • Miroslav
            01:02 04.12.2022

            A aký veľký rozdiel v raste ekonomiky EÚ a USA očakávaš? Ten rast je plus mínus rovnaký na úrovni rastu vyspelých krajín kde už nie je možné urobiť nejaký výrazný skok dopredu. ...Zobrazit celý příspěvek

            A aký veľký rozdiel v raste ekonomiky EÚ a USA očakávaš? Ten rast je plus mínus rovnaký na úrovni rastu vyspelých krajín kde už nie je možné urobiť nejaký výrazný skok dopredu. Samozrejme, nejaký rozdiel tam je lebo ekonomiky USA a EÚ majú svoje špecifiká.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            11:47 04.12.2022

            Miroslav Česko a Slovensko po roce 1989 nerostlo z nuly. Měli jsme co nabídnout v odborně erudované levné pracovní síle pro průmysl ve více oborech a stabilním systému zemědělství. ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav
            Česko a Slovensko po roce 1989 nerostlo z nuly. Měli jsme co nabídnout v odborně erudované levné pracovní síle pro průmysl ve více oborech a stabilním systému zemědělství. Průmysl sice neměl díky embargům na některé technologie to nejlepší na světě, ale stále měl co nabídnout. Podívejte se i na to jak nám nyní závidí jinde stabilní energetickou soustavu.
            Jen se podívejte na pomoc ukrajině. Většina dodávané techniky byla pořízena ještě za časů ČSSR.Skrýt celý příspěvek

      • D.i.p
        19:43 03.12.2022

        A jak se žije ve Švýcarsku kam ruka EU nedosáhla…

        A jak se žije ve Švýcarsku kam ruka EU nedosáhla…

        • matu
          20:44 03.12.2022

          Svycarsko sice neni v EU, ale cerpa vsechny vyhody jako kdyby bylo, vcetne Schengenu a pristupu na jednotny trh. Je to pozustatek minulosti, kdy se na tuti pocitalo, ze vstoupi a ...Zobrazit celý příspěvek

          Svycarsko sice neni v EU, ale cerpa vsechny vyhody jako kdyby bylo, vcetne Schengenu a pristupu na jednotny trh. Je to pozustatek minulosti, kdy se na tuti pocitalo, ze vstoupi a uzavreli se s nim smlouvy jako se clenem, ale referendum pak tesne vstup odmitlo. Navic Svycarsko ma ve svete historicky specialni postaveni, rozhodne bych nas s nim nesrovnaval.Skrýt celý příspěvek

          • D.i.p
            22:16 03.12.2022

            Švýcarsko není v Schengenu. Zjistěte si fakta. A nikdy se nepočítalo, že na tuti vstoupí. Dokonce spíš naopak. Je členem EFTA. Ano postavení je historicky lepší, můžeme ho začít ...Zobrazit celý příspěvek

            Švýcarsko není v Schengenu. Zjistěte si fakta. A nikdy se nepočítalo, že na tuti vstoupí. Dokonce spíš naopak. Je členem EFTA. Ano postavení je historicky lepší, můžeme ho začít budovat taky.Skrýt celý příspěvek

          • D.i.p
            01:26 04.12.2022

            Miroslav: Tahle kategorizace je Váš hluboký omyl. Úspěšné státy mají všechny tři oblasti na vysoké úrovni. A je to vidět na Švýcarsku, ale pravě i v USA. Dokonce i takové ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: Tahle kategorizace je Váš hluboký omyl. Úspěšné státy mají všechny tři oblasti na vysoké úrovni. A je to vidět na Švýcarsku, ale pravě i v USA. Dokonce i takové Lichtenštejnsko má ve svém hospodaˇrství vysoký podíl z průmyslu. Znovu opakuji, zjistěte si fakta a nevařte z dojmů a předsudků.Skrýt celý příspěvek

        • Poly
          21:47 03.12.2022

          To Švýcarsko, jehož banky by bez evropských bohatých peněz (generující bohatnoucí státy EU) bylo v prdeli? To Švýcarskou, které mimo jiné zbohatlo na 2SV a schovávalo se za ...Zobrazit celý příspěvek

          To Švýcarsko, jehož banky by bez evropských bohatých peněz (generující bohatnoucí státy EU) bylo v prdeli? To Švýcarskou, které mimo jiné zbohatlo na 2SV a schovávalo se za neutralitu a přitom umožnilo fungování té hydry díky kšeftu s Reichsbank?Skrýt celý příspěvek

          • D.i.p
            22:13 03.12.2022

            Zjistěte si fakta. Švýcarsko má v přepočtu na obyvatele větší strojírenský průmysl než Německo. K tomu přičtěte potravinářský průmysl, který je taky na větší úrovni než ve většině ...Zobrazit celý příspěvek

            Zjistěte si fakta. Švýcarsko má v přepočtu na obyvatele větší strojírenský průmysl než Německo. K tomu přičtěte potravinářský průmysl, který je taky na větší úrovni než ve většině západních států. Služby jsou až na třetím nebo čtvrtým místě.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            22:49 03.12.2022

            Dip: Pobavil :)

            Dip: Pobavil :)

          • Miroslav
            00:44 04.12.2022

            Napríklad taký Liebherr má centrálu vo Švajčiarsku napriek tomu, že nepochybne ide o nemeckú spoločnosť. Ekonomiku štátov ide rozdeliť do troch kategórií: 1/ Štáty ktoré majú ...Zobrazit celý příspěvek

            Napríklad taký Liebherr má centrálu vo Švajčiarsku napriek tomu, že nepochybne ide o nemeckú spoločnosť. Ekonomiku štátov ide rozdeliť do troch kategórií:

            1/ Štáty ktoré majú ekonomiku postavenú na poľnohospodárstve a živočíšnej výrobe. Ide o najchudobnejšie krajiny kde pracuje v sektore aj 80 a viac percent populácie
            2/ Štáty s ekonomikou druhého typu kde prevláda ťažké strojárstvo a priemysel. Do tejto kategórie patríme napríklad aj my
            3/ Štáty kde prevládajú služby a vzdelanostná ekonomika (veda a výskum). Ide o najbohatšie krajiny

            Niekde sa uvádza aj štvrtá kategória kde sú štáty ako Katar ktoré nevedia poriadne robiť nič, ale nejakou náhodou zbohatli na surovinách

            Otázka je, či Švajčiarsko patrí do kategórie 2 alebo 3. Čo myslíš?Skrýt celý příspěvek

          • D.i.p
            01:28 04.12.2022

            Miroslav: Tahle kategorizace je Váš hluboký omyl. Úspěšné státy mají všechny tři oblasti na vysoké úrovni. A je to vidět na Švýcarsku, ale pravě i v USA. Dokonce i takové ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: Tahle kategorizace je Váš hluboký omyl. Úspěšné státy mají všechny tři oblasti na vysoké úrovni. A je to vidět na Švýcarsku, ale pravě i v USA. Dokonce i takové Lichtenštejnsko má ve svém hospodaˇrství vysoký podíl z průmyslu. Znovu opakuji, zjistěte si fakta a nevařte z dojmů a předsudků.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            01:49 04.12.2022

            Táto kategorizácia nie je môj výmysel. Je to štandardné delenie ktoré sa bežne vyučuje aj na univerzitách (zase tak dávno som nekončil aby sa to odvtedy zmenilo). Navyše toto ...Zobrazit celý příspěvek

            Táto kategorizácia nie je môj výmysel. Je to štandardné delenie ktoré sa bežne vyučuje aj na univerzitách (zase tak dávno som nekončil aby sa to odvtedy zmenilo). Navyše toto delenie hovorí o tom, ktorá zložka ekonomiky krajiny prevláda, a nie ktorá vytlačila iné zložky.

            Mimochodom, menuj mi jedinú krajinu ktorá zbohatla na pestovaní zemiakov. Najlepší príklad nájdeme na kórejskom poloostrove. Kedysi bol sever bohatší lebo mali priemyselnú ekonomiku. Juh bol chudobný lebo šlo o výrazne agrárnu krajinu. Dnes je to naopak. Juh prešiel progresom od agrárnej ekonomiky po ekonomiku znalostnú (naučili sa vyrobiť všetko od lodí, lietadiel, elektroniky až po jadrové technológie) a preto sú výrazne bohatší ako sever (KĽDR) kde ostali na úrovni priemyselnej krajiny bez výrazných investícií do vývojaSkrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            08:29 04.12.2022

            Miroslav: 4) země kde mají sídla velké společnosti a jejich majitelé.

            Do téhle kategori bych zařadil Swi.

            Miroslav: 4) země kde mají sídla velké společnosti a jejich majitelé.

            Do téhle kategori bych zařadil Swi.

      • D.i.p
        19:57 03.12.2022

        Jinak Chorvatsko vstoupilo do EU nedávno a bylo to tam předtím v poho. Rozhodně podlahu nelízali. Tak si svoje lži nech.

        Jinak Chorvatsko vstoupilo do EU nedávno a bylo to tam předtím v poho. Rozhodně podlahu nelízali. Tak si svoje lži nech.

        • matu
          20:46 03.12.2022

          Jsi fakt kouzelnej s blabolama o zle EU co za vsechno muze :) Chorvatsku je v EU tak bidne ze rychle pribrali i euro. Zvlast stat naseho typu by si fakt bez EU chrochtal, kdyz 80% ...Zobrazit celý příspěvek

          Jsi fakt kouzelnej s blabolama o zle EU co za vsechno muze :) Chorvatsku je v EU tak bidne ze rychle pribrali i euro. Zvlast stat naseho typu by si fakt bez EU chrochtal, kdyz 80% naseho exportu jde prave do EU.Skrýt celý příspěvek

          • D.i.p
            22:08 03.12.2022

            Takže se mělo před vstupem líp, když je mu v EU tak bídně? Nebo jak to mám chápat, že si šlapete na jazyk? Po přijmutí eura mu bude pravděpodobně ještě hůř.

            Takže se mělo před vstupem líp, když je mu v EU tak bídně? Nebo jak to mám chápat, že si šlapete na jazyk? Po přijmutí eura mu bude pravděpodobně ještě hůř.

          • Miroslav
            00:53 04.12.2022

            A prosím ešte doplniť o informáciu, že Euro je bezcenné a všetci sa idú posrať za zlatom krytými kačkami. Mnoho štátov európskej únie sa zbavilo národných mien prečo? Lebo je to ...Zobrazit celý příspěvek

            A prosím ešte doplniť o informáciu, že Euro je bezcenné a všetci sa idú posrať za zlatom krytými kačkami. Mnoho štátov európskej únie sa zbavilo národných mien prečo? Lebo je to nevýhodné? A taká marka, frank alebo líry mali nejakú historickú hodnotu!Skrýt celý příspěvek

          • Hawk
            10:15 04.12.2022

            80% exportu nejde do EU, ale do Německa, což je dáno naší polohou a úrovní a strukturou hospodářství... I kdybychom vystoupili z EU, bylo by to stejné... Nepleťte si dojmy s ...Zobrazit celý příspěvek

            80% exportu nejde do EU, ale do Německa, což je dáno naší polohou a úrovní a strukturou hospodářství... I kdybychom vystoupili z EU, bylo by to stejné... Nepleťte si dojmy s pojmy...
            A co se týká Eura jako platidla, doporučuji dostudovat fakta, ruce pryč už dávají i jeho zakladatelé. Euro by dnes přijímal jenom duševní zoufalec.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            12:48 04.12.2022

            Zaujímavé, že ja obchodujem s Nemeckom, ČR aj Poľskom, ale všetky platby a dohody sa robia v Eurách. Prečo si môj partner v ČR nedovolí mi povedať, že toto a tamto stojí x korún? A ...Zobrazit celý příspěvek

            Zaujímavé, že ja obchodujem s Nemeckom, ČR aj Poľskom, ale všetky platby a dohody sa robia v Eurách. Prečo si môj partner v ČR nedovolí mi povedať, že toto a tamto stojí x korún? A keby sme vystúpili z EÚ, tak si nemysli, že by všetko ostalo tak, ako je to teraz. Prečo si v Nemecku objednávajú služby u mňa keď som 3x tak drahý ako India? Je to samozrejme dané európskymi normami a s tým súvisiacimi náležitosťami. Ja tiež nereagujem na ponuky mimo EÚSkrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            16:08 04.12.2022

            Hawk: Myslím tu Korunu co má tak 90% šanci, že díky politice CNB nepřežije další rok?

            Ale kdo neche nevidí.

            Hawk: Myslím tu Korunu co má tak 90% šanci, že díky politice CNB nepřežije další rok?

            Ale kdo neche nevidí.

      • otecko
        11:52 04.12.2022

        Já si myslím, že nikdo kladný vliv EU nezpochybňuje, ovšem to neznamená, že musíme mít stále stejné zájmy jako dvě největší země EU, které jdou v posledních letech dost ...Zobrazit celý příspěvek

        Já si myslím, že nikdo kladný vliv EU nezpochybňuje, ovšem to neznamená, že musíme mít stále stejné zájmy jako dvě největší země EU, které jdou v posledních letech dost bezohledně za svým- Energiewende (Německo) se pod jejich taktovkou přetransformovalo na Green deal bez toho, aby existovala jakákoliv studie důsledků pro evropský průmysl a evropskou geopolitiku(závislost) nyní to vidíme na vlastní oči, kde takový diktát vede, a věřte, že na tuto závislost( NS I. a II.), byť jiroši tvrdí že ne, upozorňovalo Polsko, pobaltské státy a Slovensko. Jenže malí vůči velkým nic nebyli schopni prosadit, prořoe Polsko je ostrakizované kvůli své vládě, takže co řekne je automaticky špatně a s těmi supermalými si Berlín poradil, nebo je vůbec nebral na vědomí, bylo to pod jeho rozišovací schopnost. Stejně se nyní chovají s dotacemi na energie pro německý průmysl 200 mld.EUR, -jistě jste to již zaslechli, kdy se ani neobťežují Brusel žádat o notifikaci této pomoci-dotaci průmyslu!!!! Zatímco naše vláda na schválení pomoci průmyslu a občanům se zastropováním energií čekala do počátku listopadu a Slovensko se dočkalo -žádalo v březnu- 1.12. 2022!! Německo je nutno brát pouze jako obchodního partnera ale nikdy s ním neplánovat společnou politiku a bezpečnost, nikdy!! V té se spojit tak, jako PL, VB, pobaltí a nyní i Ukrajina s USA.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          16:07 04.12.2022

          Nemám náladu vám to pořád vracet. Vše co píšete o Německu platí do posledního písmene o CR/SR. Jen Pl je v poněkud jiné postavení, ale tomu jsme se tady ještě loni/letos ...Zobrazit celý příspěvek

          Nemám náladu vám to pořád vracet. Vše co píšete o Německu platí do posledního písmene o CR/SR. Jen Pl je v poněkud jiné postavení, ale tomu jsme se tady ještě loni/letos smáli.

          Jedine co neustále dokazujete, že máte krátkou paměť, nebo jste totální pokrytec.Skrýt celý příspěvek

          • D.i.p
            17:32 04.12.2022

            Nemá krátkou paměť. Ve své zaslepenosti jste ignoroval varování jiných. Proto si na to nepamatujete/nechcete pamatovat.

            Nemá krátkou paměť. Ve své zaslepenosti jste ignoroval varování jiných. Proto si na to nepamatujete/nechcete pamatovat.

          • Jirosi
            18:16 04.12.2022

            Dip: Neignoroval, ale pouze se umym podívat jak vypadala závislost jejich dovozu (100% Rusko). Zatím co pro vás je to problém.. NS1/2 neměnil totiž zdroj (ruský plyn), ale cestu. ...Zobrazit celý příspěvek

            Dip: Neignoroval, ale pouze se umym podívat jak vypadala závislost jejich dovozu (100% Rusko).
            Zatím co pro vás je to problém..
            NS1/2 neměnil totiž zdroj (ruský plyn), ale cestu. Jenže, vy ten detail nevidíte.
            Ale pokud máte Link na varování před 02/2014 rád si do přečtu..Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            22:08 04.12.2022

            Zkuste si vzpomenout, jak pár let zpetne hlasala vláda v CR, že potřebuje v tendru na JE Rusko..
            Nebo nove už není JE kritická infra?

            Zkuste si vzpomenout, jak pár let zpetne hlasala vláda v CR, že potřebuje v tendru na JE Rusko..
            Nebo nove už není JE kritická infra?

    • michalzobec
      05:08 04.12.2022

      bylo by to sice krásné, ale myslím si že B-21 nebude na prodej ... i když třeba anglii by se hodil nový strategický bombardér, protože teď žádný nemají ...

      bylo by to sice krásné, ale myslím si že B-21 nebude na prodej ... i když třeba anglii by se hodil nový strategický bombardér, protože teď žádný nemají ...

      • SYN_
        00:22 05.12.2022

        Rozhodně se už teď mluví o tom že díky tomu že B21 je o něco menší, levnější a méně náročný na údržbu, je přímo vhodný pro to buď ho přímo prodat nejvěrnějším spojencům (Austrálie, ...Zobrazit celý příspěvek

        Rozhodně se už teď mluví o tom že díky tomu že B21 je o něco menší, levnější a méně náročný na údržbu, je přímo vhodný pro to buď ho přímo prodat nejvěrnějším spojencům (Austrálie, UK...) anebo ho tam umístit "na hostování"...Skrýt celý příspěvek

  • bently
    15:19 03.12.2022

    Tohle je prostě a jednoduše zatraceně sexy mašina. Ostatně její starší "brácha" v podobě B-2 Spiritu mi už nějakou dobu zdobí plochu PC: ...Zobrazit celý příspěvek

    Tohle je prostě a jednoduše zatraceně sexy mašina.
    Ostatně její starší "brácha" v podobě B-2 Spiritu mi už nějakou dobu zdobí plochu PC: https://upload.wikimedia.org/w...

    Současně se však jedná o další důkaz technologického zaostávání evropského kontinentu, a to nejen vůči USA, ale v mnoha sektorech už i vůči Číně. Chtělo by to taky pořádně kopnout do vrtule, ale to by nesměl celý obranný průmysl evropským bankovním domům a velké části politiků tak dlouho smrdět, že...Skrýt celý příspěvek

    • Worko
      16:16 03.12.2022

      B21 bude pravdepodobne aj na export. Nevidim vela dovodov, aby EU investovalo miliardy do vyvoja takehoto lietadla, ked amici do toho investuju uz kolko 40-50 rokov? Radsej nech ...Zobrazit celý příspěvek

      B21 bude pravdepodobne aj na export. Nevidim vela dovodov, aby EU investovalo miliardy do vyvoja takehoto lietadla, ked amici do toho investuju uz kolko 40-50 rokov?

      Radsej nech si kazda z vacsich krajin (DE, FR, UK, NL+BE, SW+FI) kupi 1-2 kusy ak to bude mozne. Takych 10 kusov by pre uzemie EU malo stacit.Skrýt celý příspěvek

      • bently
        16:27 03.12.2022

        Tak já taky napíšu, aby teď začala Evropa rychle na koleni vytvářet přímého konkurenta B21. Jen, že těch oblastí, kde Evropa technologicky stále drží krok s USA a místy už i s ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak já taky napíšu, aby teď začala Evropa rychle na koleni vytvářet přímého konkurenta B21. Jen, že těch oblastí, kde Evropa technologicky stále drží krok s USA a místy už i s Čínou, je čím dál méně.

        S nákupem ze strany Evropy souhlas. Ostatně nákup pár kusů přímo ze strany EU jakožto instituce není vůbec špatný nápad. O společné obraně Evropy se hovoří už dost dlouho...Skrýt celý příspěvek

        • bently
          18:00 03.12.2022

          *nepíšu

          *nepíšu

        • Maximus
          08:22 04.12.2022

          Jaká "Evropa"by mela koupit B-21? B-21 je klicovy strategicky zbranovy system a USA si hodně rozmyslí, kterym spojencum je proda. Jedine země ktere prichazi v uvahu je Velka ...Zobrazit celý příspěvek

          Jaká "Evropa"by mela koupit B-21? B-21 je klicovy strategicky zbranovy system a USA si hodně rozmyslí, kterym spojencum je proda. Jedine země ktere prichazi v uvahu je Velka Britanie a možná Austrálie. Tecka.

          Evropa neni zadny federalni stat a diky bohu nema ani "evropskou armadu".

          Mame NATO a zatim Evropa se nikak nevyznamenala adekvátní "investiční vyvažování" americkeho obranneho potencialu.

          Snaha o "evropskou armadu" dopadne jen oslabenim NATO a nic lepšího neprinese.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            08:33 04.12.2022

            Do teď jsme si myslel, že ty jsou lidi za funkční armádu. Vy dolazujete, že jim více vyhovuje nefunkční národní systém. NATO je organizační struktura.... NATO je tak silně jak ...Zobrazit celý příspěvek

            Do teď jsme si myslel, že ty jsou lidi za funkční armádu. Vy dolazujete, že jim více vyhovuje nefunkční národní systém.

            NATO je organizační struktura....
            NATO je tak silně jak státy v něm. Přijde vám, že federální USA oslabují NATO? (To už je slusnej argumentaci biza)Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        16:41 03.12.2022

        Obecně zaostávání z těch zpráv za dlouhé roky přímo čiší. Na F-22 odpověď nebyla nikdy, na F-35 odpověď tak není, blábolí se o 6. gen a tím to hasne. Teď je vidět na UA, kdo jí je ...Zobrazit celý příspěvek

        Obecně zaostávání z těch zpráv za dlouhé roky přímo čiší. Na F-22 odpověď nebyla nikdy, na F-35 odpověď tak není, blábolí se o 6. gen a tím to hasne. Teď je vidět na UA, kdo jí je co schopný poslat. Opíráme se letectvo, ale bombardéry nemáme. Ok, suplují to jiné vzdušné řešení, ale nemáme ani moderní Stand off munici, na úrovni například US nebo Číny a co máme, toho moc nemáme. Tak by si nezávislý pozorovatel řekl, OK asi mají namakané salvové raketomety a TBM,.... Aha, no jo, vlastně, ehm,... nemáme.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          21:01 03.12.2022

          Mít to můžete, ale napřed se musí EU změnit ve Federální stát.
          Jinak to nebude nikdy fungovat.

          Mít to můžete, ale napřed se musí EU změnit ve Federální stát.
          Jinak to nebude nikdy fungovat.

          • Poly
            21:57 03.12.2022

            Ale klidně to mohou mít státy jednotlivě už teď. Jak mohou nezaostávat, když se před pár lety objevovaly takovéto čísla na obranu z celkového ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale klidně to mohou mít státy jednotlivě už teď. Jak mohou nezaostávat, když se před pár lety objevovaly takovéto čísla na obranu z celkového rozpočtu:

            https://cdn.xsd.cz/resize/9891... Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            23:14 03.12.2022

            Poly: Stejně jako mohou mít Lunární program, fuzni reaktor, atd. Snít můžete.
            Ale pokud to myslíte vážně (reálné projekty). Tak pak to prostě v rámci federace není jen snění.

            Poly: Stejně jako mohou mít Lunární program, fuzni reaktor, atd. Snít můžete.
            Ale pokud to myslíte vážně (reálné projekty). Tak pak to prostě v rámci federace není jen snění.

      • flanker.jirka
        17:29 03.12.2022

        Evropské státy do strategických bombardérů nešly nikdy v rámci NATO, ani v době studené války. A nyní je to zcela zbytečné. F 35 a výhledově nové projekty budou schopny nést ...Zobrazit celý příspěvek

        Evropské státy do strategických bombardérů nešly nikdy v rámci NATO, ani v době studené války. A nyní je to zcela zbytečné. F 35 a výhledově nové projekty budou schopny nést podobnou munici jako B21 nebo B2.
        USA musí jít do této strategické kategorie vzhledem k vzdálenostem jejich základen a jejich zájmů.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          21:02 03.12.2022

          UK měla celou flotilu strategických bombardérů.

          UK měla celou flotilu strategických bombardérů.

          • flanker.jirka
            11:49 04.12.2022

            UK už nyní není EU.

            UK už nyní není EU.

          • Jirosi
            16:10 04.12.2022

            Ano, UK není na týden v Eu. Tak ji nebudeme počítám k evropským státům...

            Ano, UK není na týden v Eu. Tak ji nebudeme počítám k evropským státům...

      • jj284b
        18:45 03.12.2022

        jeden zo zaujemcov je Australia..

        jeden zo zaujemcov je Australia..

        • Hawk
          20:49 03.12.2022

          kvůli doletu, 7700 km se nad Tichým oceánem hodí...

          kvůli doletu, 7700 km se nad Tichým oceánem hodí...

      • Wakantanka
        18:55 03.12.2022

        Mno nakupovať 1-2 kusy by bol veru drahý špás, len zázemie a logistika pre ne by boli možno drahšie ako samotné lietadlá. Zatiaľ síce z tohto pohľadu veľa nevieme, ale mne by dával ...Zobrazit celý příspěvek

        Mno nakupovať 1-2 kusy by bol veru drahý špás, len zázemie a logistika pre ne by boli možno drahšie ako samotné lietadlá. Zatiaľ síce z tohto pohľadu veľa nevieme, ale mne by dával zmysel nejakých 6 kusov.Skrýt celý příspěvek

      • michalzobec
        05:15 04.12.2022

        myslím si že b21 bude diamant usa podobně jako raptor ... možná tak třeba za 10 let po uvedení do ostrého provozu o tom můžou přemýšlet, ale teď v tuto chvíli určitě k tomu není ...Zobrazit celý příspěvek

        myslím si že b21 bude diamant usa podobně jako raptor ... možná tak třeba za 10 let po uvedení do ostrého provozu o tom můžou přemýšlet, ale teď v tuto chvíli určitě k tomu není důvod ... už i kvůli určité technologické rivalitě usa vs eu ... američani potřebují svoje know how prodávat v podobě f-35 a b-21 bude podle mne o hodně dál.Skrýt celý příspěvek

      • SYN_
        00:27 05.12.2022

        Určitě by byl pro Evropu nesmysl vyvíjet bombardér s mezikontinentálním doletem... takové ofenzivní ambice tu prostě chybí. Exportovatelnost srovnatelného stroje je též ...Zobrazit celý příspěvek

        Určitě by byl pro Evropu nesmysl vyvíjet bombardér s mezikontinentálním doletem... takové ofenzivní ambice tu prostě chybí. Exportovatelnost srovnatelného stroje je též zanedbatelná...
        Takže buď nemít vůbec, nebo když už tak koupit. Ale dosah "něčeho jako" F-35 + tankování + střely s dalekým doletem se jeví být dostatečným pro obranu i protiútok...Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          05:12 05.12.2022

          Evropa je dost velká i pro těžký stihac jako F22/F15/Su35. Ale pro jednotlivé státy už je to daleko za hranou.

          Evropa je dost velká i pro těžký stihac jako F22/F15/Su35. Ale pro jednotlivé státy už je to daleko za hranou.

    • Miroslav
      16:31 03.12.2022

      Problém je, že v Európe absentuje kontinuita vo vývoji. Potom je už ťažké a drahé dobiehať zameškané a bude to čoraz ťažšie vzhľadom na čoraz zložitejšie technológie. Koľko ...Zobrazit celý příspěvek

      Problém je, že v Európe absentuje kontinuita vo vývoji. Potom je už ťažké a drahé dobiehať zameškané a bude to čoraz ťažšie vzhľadom na čoraz zložitejšie technológie. Koľko európskych leteckých výrobcov zaniklo za posledných 30-40 rokov? Dovolím si povedať, že viac ako polovica, hlavne v Nemecku či Británii. A čo tanky? Kedysi vlastný tank vyrobila každá technicky vyspelejšia krajina Európy. Dnes si túto schopnosť ako tak udržiava akurát Nemecko a možno Francúzsko. Keď sa s tým niečo neurobí, tak do budúcnosti budeme na takýchto projektoch maximálne participovať lebo samostatne už na to proste Európa nenájde dosť síl, ani peňazí. A obávam sa, že že tento proces je už nezvratnýSkrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        17:32 03.12.2022

        Neabsenutje, jen se Evropa a Francie v 80. letech vydaly jinou cestou. V době, kdy se makalo na F 22 v programu ATF se zde vyvíjel Rafale a Eurofighter. Tak že podobná avionika jen ...Zobrazit celý příspěvek

        Neabsenutje, jen se Evropa a Francie v 80. letech vydaly jinou cestou. V době, kdy se makalo na F 22 v programu ATF se zde vyvíjel Rafale a Eurofighter. Tak že podobná avionika jen bez stealth vlastností.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          17:55 03.12.2022

          To si potom aj v Rusku môžu hovoriť, že Lada Samara je podobná s A6. Veď to má rovnako 4 kolesá, jeden motor a autorádio. Akurát sa vydali inou cestou ale technicky sa nezaostáva

          To si potom aj v Rusku môžu hovoriť, že Lada Samara je podobná s A6. Veď to má rovnako 4 kolesá, jeden motor a autorádio. Akurát sa vydali inou cestou ale technicky sa nezaostáva

          • flanker.jirka
            18:45 03.12.2022

            No to sice mohou, ale pouze podle roku výroby na štítku :-) EFT a Rafale jsou hodně dobře nadupané mašiny, jen nejsou stealth. A není pravda, že Evropa nic nedělá, aktivně ...Zobrazit celý příspěvek

            No to sice mohou, ale pouze podle roku výroby na štítku :-)
            EFT a Rafale jsou hodně dobře nadupané mašiny, jen nejsou stealth. A není pravda, že Evropa nic nedělá, aktivně participuje na projektu F 35. Stále se také maká na stíhačkách 6. generace a na proudových UAV s charakteristikami stealh.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            20:58 03.12.2022

            flanker.jirka Nic si nenalhávejme. F-35 je americký projekt. Dalším zásadními investory jsou UK - ti nejsou v EU a letouny nevyrábějí delší dobu a Itálie stejně tak. Ale chybí big ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka
            Nic si nenalhávejme. F-35 je americký projekt. Dalším zásadními investory jsou UK - ti nejsou v EU a letouny nevyrábějí delší dobu a Itálie stejně tak.

            Ale chybí big boys - Německo a Francie. Ti, kteří tvoří Eurofighter, Rafale. A stejně tak Švědsko se SAABem.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            21:48 03.12.2022

            Poly: Problém je, že ani tihle giganti si nemohou dovolit ten vývoj sami pro sebe. A tak je to dnes se vším, velcí na to nemají. A pro malé je to zase drahe díky malé seriovosti, ...Zobrazit celý příspěvek

            Poly: Problém je, že ani tihle giganti si nemohou dovolit ten vývoj sami pro sebe.
            A tak je to dnes se vším, velcí na to nemají. A pro malé je to zase drahe díky malé seriovosti, atd.

            EF, RAF, ale realita je. Že to nejdražší tedy stealth neobsahují.
            To, že ty zkušenosti nemaji se bude v další generaci ještě nákladnější letadel jen dále prozrazovat. To zase vede k menšímu počtu strojů.Skrýt celý příspěvek

          • otecko
            21:51 03.12.2022

            flanker. jirka- z poza oceánů to vidí takto: Politico Je tam pasáž o evropských firmách a jejich zaostávání v obranném průmyslu- já bych se pod to podepsal... Protiamerické ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker. jirka- z poza oceánů to vidí takto: Politico
            Je tam pasáž o evropských firmách a jejich zaostávání v obranném průmyslu- já bych se pod to podepsal...

            Protiamerické svědění Evropy

            Evropané si za svá průmyslová a strategická selhání mohou sami.
            BERLÍN – V Evropě se ochladilo, ekonomika se propadá a domorodci začínají být neklidní . Existuje jen jedna odpověď: Obviňujte Ameriku .
            Ukazování přes Atlantik je již dlouho oblíbenou taktikou odklonu evropských politických elit, když se to na kontinentu začíná zhoršovat.
            Ať už jde o válku na Ukrajině (Washington neměl rozšiřovat NATO), přírodní katastrofy (příliš mnoho amerických SUV podporujících klimatické změny) nebo zánik francouzštiny jako lingua franca (bezkulturní Hollywood), Amerika je nevyhnutelně viníkem.
            V posledním pokračování této nudné tradice se evropští představitelé pokoušejí obvinit chamtivé Američany ze současného funku kontinentu a obviňují je z toho, že umisťují mocný dolar über alles , shýbli se tak nízko, že dokonce využili válku na Ukrajině.
            „Faktem je, že když se na to podíváte střízlivě, země, která z této války nejvíce profituje, jsou USA, protože prodávají více plynu a za vyšší ceny a protože prodávají více zbraní,“ prohlásil vysoký evropský představitel . mí kolegové z POLITICO minulý týden.
            Střízlivost však není vlastnost, kterou bychom mohli anonymnímu žalobci bezpečně připsat.
            Pomineme-li fakt, že Ukrajina by se před měsíci zhroutila, kdyby USA nezasáhly, přímý dopad ruské války na americkou ekonomiku ve výši 26 bilionů dolarů z prodeje zemního plynu a zbraní je kapkou v kýblu.
            Za prvé, USA vyváží méně než 10 procent své produkce zemního plynu. V roce 2021 činila hodnota těchto vývozů asi 27 miliard dolarů. Zatímco Evropané jsou pochopitelně naštvaní, že jejich ceny plynu jsou čtyřikrát vyšší než v USA, nikdo jim neřekl, aby se stali závislými na ruském plynu nebo vypínali perfektně fungující jaderné elektrárny (ve skutečnosti jim Washington léta říkal, aby ).
            Obvinění z údajného válečného ziskuchtivosti ze zbraní není o nic méně prázdné. Ze zhruba 30 miliard dolarů vojenské pomoci, kterou USA dosud Ukrajině poskytly, byla většina vybavení darována.
            Zatímco američtí dodavatelé obrany budou mít prospěch z výměny zásob a ze silnější poptávky po zbraních mezi spojenci NATO, měli by těžit i jejich evropští protějšky.
            Přesto v tom spočívá háček: evropské firmy by měly těžit stejně jako americké, ale nemají. Hlavním důvodem je, že Evropa nedostatečně investovala do svého obranného průmyslu.
            Například nedávné rozhodnutí Německa nakoupit americké stíhačky F-35 bylo vedeno prostým faktem, že neexistují žádné evropské alternativy. Plán Francie, Německa a Španělska na vývoj „ budoucího bojového vzdušného systému “ se zrodil v roce 2001, ale během vytrvalých bojů se dosud nepodařilo rozjet.
            Americká stíhačka F-35 startuje z letadlové lodi | Cpl. Francisco J. Diaz Jr./US Marine Corps přes Getty Images)
            Politický odpor v několika evropských státech kvůli vývozu zbraní dále brzdí zbrojní průmysl v regionu.
            Vezměte si hlavní bojový tank Leopard 2, vyrobený německým Krauss-Maffei a mnohými považovaný za nejlepší na světě. Navzdory této pověsti Němci prohráli s Jižní Koreou, když spojenec NATO Polsko nedávno objednalo téměř 1000 nových tanků. Zatímco cena byla jedním faktorem, politická nejistota byla podle osoby obeznámené s rozhodnutím s odvoláním na rozhodnutí Berlína zablokovat prodej vyřazených bojových vozidel pěchoty a bojových tanků Ukrajině.
            Hlavní bugaboo Evropy v těchto dnech, pokud jde o USA, zahrnuje soubor zelených dotací zavedených Bidenovou administrativou, z nichž mají prospěch americké společnosti.
            Jednou z hlavních priorit francouzského prezidenta Emmanuela Macrona během jeho státní návštěvy ve Washingtonu tento týden bude zmírnění ustanovení Bidenova zákona o snižování inflace (IRA), rozsáhlé legislativní iniciativy zahrnující vše od klimatu po zdraví. Evropští představitelé to popisují jako reinkarnaci Smoot-Hawleyho zákona , katalogu cel ve Washingtonu zavedených v roce 1930, která historici obviňují ze zhoršení Velké hospodářské krize.
            Evropané se obávají, že štědré dotace „Made in USA“ podkopou jejich průmysl a hrozí obchodní válkou.
            Nepříjemnou pravdou však je, že Evropané mají potíže přimět své vlastní společnosti, aby investovaly doma, protože vlády kladou větší důraz na dotování účtů za plyn pro domácnosti než na pomoc průmyslu v regionu překonat krizi.
            „Evropa není v mnoha oblastech nákladově konkurenceschopná, zejména pokud jde o náklady na elektřinu a plyn,“ uvedl Thomas Schäfer, který řídí značku Volkswagen, v příspěvku na sociálních sítích , který kritizuje evropskou průmyslovou politiku.
            „Pokud se nám nepodaří rychle snížit ceny energie v Německu a Evropě, pak investice do energeticky náročné výroby nebo do nových továren na baterie v Německu a v celé EU již nebudou proveditelné,“ řekl.
            Přesto se zeptejte v berlínské vládní čtvrti, co v těchto dnech skutečně brzdí německou ekonomiku, a odpověď je jasná.
            „Spojené státy provádějí masivní průmyslovou politiku s protekcionistickými tendencemi,“ řekl minulý týden listu Die Welt Lars Klingbeil, spolupředseda sociálních demokratů německého kancléře Olafa Scholze . "Nemělo by to být tak, že ekonomická politika USA se zaměřuje na nás Evropany."
            Smutnou realitou je, že Bidenova administrativa při rozhodování o dotacích pravděpodobně ani nepočítala s Evropou.
            Už jen tato skutečnost by měla Evropany pozastavit.
            Evropa se stala na USA závislejší než od dob studené války | Hebestreit/Bundesregierung přes Getty Images
            Problém není v tom, že by pro USA na Evropě nezáleželo, ale spíše v tom, že na ní nezáleží tak moc, jak by Evropané rádi věřili.
            Pokud jde o inovace, Evropa je poušť. Neexistuje žádný evropský Apple, Google nebo Tesla. Tržní hodnota Tesly je totiž čtyřikrát vyšší než celý německý automobilový průmysl.
            Proto je těžké nedospět k závěru, že hra na obviňování Evropy je ve skutečnosti o něčem jiném – o závisti.
            Navzdory politickému rozdělení Ameriky nebyla země nikdy silnější, pokud jde o její vojenskou sílu nebo ekonomickou sílu.
            Evropa se mezitím stala na USA závislejší než od dob studené války, což je okolnost, která podněcuje jak zášť, tak hru na obviňování.
            V Německu vyšla kniha s názvem „ Ami , je čas jít!“ ( Ami je německý slang pro Američany) se stal bestsellerem. Autorem je Oskar Lafontaine, bývalý ministr financí, který kdysi vedl sociální demokraty, než se rozešel se stranou.
            „Musíme se osvobodit od poručnictví USA,“ píše Lafontaine a popisuje Ameriku jako kořen většiny zla a tvrdí, že Evropa si musí vyrazit svou vlastní cestu.
            Soudě podle minulého století by bylo pro Evropany moudré ho ignorovat a přijmout, že za svou současnou nevolnost si mohou sami.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            23:12 03.12.2022

            Zrovna mluvit o Jaderné energetice z USa kde jsou na tom hůře než v Eu...

            Zrovna mluvit o Jaderné energetice z USa kde jsou na tom hůře než v Eu...

          • Poly
            00:12 04.12.2022

            Jirosi Jaderná energetika zaostává v USA z několika důvodů. Nicméně oni si to mohou dovolit. Mají tolik plynu, že ho klidně vyvážejí a nemají energetickou krizi. Elektrárny na ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi
            Jaderná energetika zaostává v USA z několika důvodů. Nicméně oni si to mohou dovolit. Mají tolik plynu, že ho klidně vyvážejí a nemají energetickou krizi. Elektrárny na uhlí nezavírají bez náhrady a stejně tak paroplynky.Skrýt celý příspěvek

          • bently
            10:08 04.12.2022

            @otecko:
            Uf, dost tvrdě a nekompromisně napsáno, ale nezbývá než podepsat. Bohužel...

            @otecko:
            Uf, dost tvrdě a nekompromisně napsáno, ale nezbývá než podepsat. Bohužel...

          • flanker.jirka
            11:50 04.12.2022

            Poly
            Ano, bez USA by F 35 nevznikla, v EU by se místo toho povinně budovaly oddělené toalety pro všech 50 pohlaví.

            Poly
            Ano, bez USA by F 35 nevznikla, v EU by se místo toho povinně budovaly oddělené toalety pro všech 50 pohlaví.

          • Jirosi
            16:14 04.12.2022

            Poly: Ale oni je bez náhrady nezávislí ani v Německu. Dokonce drží výpadek JZ ve Francii.. to by těžko šlo bez nad kapacity.. Ano, mají plyn. Ale jak to mění, co js ...Zobrazit celý příspěvek

            Poly: Ale oni je bez náhrady nezávislí ani v Německu. Dokonce drží výpadek JZ ve Francii.. to by těžko šlo bez nad kapacity..

            Ano, mají plyn. Ale jak to mění, co js napsal?

            Další, co nevím, ze budování toalet předali národní vlády do Eu, zatím co vývoj letadl si nechali pod sebou. Takže, ano opět selhali národní vlády. Nikoliv EU..Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            00:51 05.12.2022

            Německo nahrazuje jaderky a uhelky čím? Dával jsem tu odkazy, kde je prognóza, co nás po plánovaném odstřihnutí "špinavé" elektřiny v Německu čeká. Bude v síti chybět 35TWh a ještě ...Zobrazit celý příspěvek

            Německo nahrazuje jaderky a uhelky čím? Dával jsem tu odkazy, kde je prognóza, co nás po plánovaném odstřihnutí "špinavé" elektřiny v Německu čeká. Bude v síti chybět 35TWh a ještě k tomu vysoce kvalitní stále dodávky ať je noc nebo zima. Navíc tvoří odpadní teplo pro vytápění - aktuální v Brně, Dukovany jsou schopné vyrobit 50 % tepla pro celé Brno.

            https://twitter.com/Burggraben...

            A fakt, že USA mají plyn mění všechno. Díky němu je malý tlak na provoz reaktorů, protože plyn je v USA levný. To je reakce na:

            "Zrovna mluvit o Jaderné energetice z USa kde jsou na tom hůře než v Eu..."

            A nikdy jsem nikde nepsal, že EU jako celek má něco vyrábět, mít vlastní letouny, mít armádu apod. Pouze "v EU", což je dost podstatný rozdíl.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            05:26 05.12.2022

            Poly: Ano, JE nahrazuje uhlim+plyn. Uhlí vypina jen kde má efektivnější náhradu, nebo ho přesouvá do zálohy. Ty dnes rozjelo (tykac si na tom vydelal). To, že přestanou tuhle ...Zobrazit celý příspěvek

            Poly: Ano, JE nahrazuje uhlim+plyn. Uhlí vypina jen kde má efektivnější náhradu, nebo ho přesouvá do zálohy. Ty dnes rozjelo (tykac si na tom vydelal). To, že přestanou tuhle elektriny exportovat vás snas nepřekvapuje?

            Nemecky cíl je 80% z OZE. Takže, těžko se odstrihnou bez náhrady. Ale tenhle cíl už mají dávno, v roce 2020 měli první cílený rok.

            ČR by také mohla odtatvit část uhelných bloku(bez nahrady) a přestat tu elektrinu exportovat. Přesto by nebyla deicitni.
            To, že státy jako Rakousko, do spuštění JE Slovensko jsou plné deficitni je prostě jejich problém.

            Ne, JE šla do ... V USA dávno před rozmachem těžby plynu

            Jenže, dnes tu máme šťáv kdy to děláme pouzd v Eu. Přitom třeba CR, nemá ani peníze na tu nejlevnější variantu (F35 jak tu někteří pisi).
            Zatím co pro federální rozpočet, by zaplacení vyvoje+nákupu dostatečného počtu ks vůbec nebyl problém. Dokonce, by bylo z cela logické takovou věc požadovat.

            Tady se prostě ignoruje současná ,nechuť národních státy něco dělat. A ta jen dal poroste jak klesne po UA dočasně hrozba Ruska.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            05:27 05.12.2022

            Ps: V Pl si to spočítali, takže začali, zbrojit místo spoléhani na sliby.

            Ps: V Pl si to spočítali, takže začali, zbrojit místo spoléhani na sliby.

      • Hawk
        20:54 03.12.2022

        Problém je, že do USA lidé utíkají, aby tam mohli pracovat, do EU lidé utíkají, aby tu nemuseli pracovat a my je museli živit.... To je hlavní problém progresivistické zavšivené ...Zobrazit celý příspěvek

        Problém je, že do USA lidé utíkají, aby tam mohli pracovat, do EU lidé utíkají, aby tu nemuseli pracovat a my je museli živit.... To je hlavní problém progresivistické zavšivené EU.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          21:05 03.12.2022

          Hlavni problém EU je, že se po ní chce často zasahovat v oblastech na které nemá žádnou pravomoc.
          Třeba v obraně...

          Hlavni problém EU je, že se po ní chce často zasahovat v oblastech na které nemá žádnou pravomoc.
          Třeba v obraně...

          • Západňan
            21:43 03.12.2022

            Kdybychom zůstali u ES, zaměřených na ekonomiku, tak by nikdo nechtěl, aby "Brusel" (nemám na mysli NATO) řešil obranu. Když ona se EU plete do všeho možného. Teď například chce ...Zobrazit celý příspěvek

            Kdybychom zůstali u ES, zaměřených na ekonomiku, tak by nikdo nechtěl, aby "Brusel" (nemám na mysli NATO) řešil obranu. Když ona se EU plete do všeho možného. Teď například chce přikazovat Elonu Muskovi, jak má moderovat / cenzurovat Twitter.
            https://www.reuters.com/techno...

            Přitom standardy svobody slova jsou v různých členských zemích různé. To, co je v ČR nebo v Polsku naprosto normální, vede v jiných zemích k trestnímu stíhání. Stačí si přečíst komentáře k nedávnému článku na IDnes:
            https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            23:10 03.12.2022

            Napřed si zjistěte co eu může ( cenzurovat twitter) a co nemůže (mít vlastní armadu). Vy jste klasicky prikad.. To, že se to liší není problém. Pokud tu pravomoc delegujeme do ...Zobrazit celý příspěvek

            Napřed si zjistěte co eu může ( cenzurovat twitter) a co nemůže (mít vlastní armadu).
            Vy jste klasicky prikad..

            To, že se to liší není problém. Pokud tu pravomoc delegujeme do Bruselu. Pokud ji tam nedelegujeme, klidně to může být všude stejne. Ale EU v tom nic neudělá.Skrýt celý příspěvek

          • Hawk
            21:34 04.12.2022

            EU není Evropa, já nejsem zparchantělá EU V USA je překvapivé množství pomoci chudým, ale funguje to naprosto jinak, než v EU. Nemáš šanci si něco nárokovat na základě ...Zobrazit celý příspěvek

            EU není Evropa, já nejsem zparchantělá EU

            V USA je překvapivé množství pomoci chudým, ale funguje to naprosto jinak, než v EU. Nemáš šanci si něco nárokovat na základě náboženství či pohlaví.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            07:27 05.12.2022

            Hawk: Eu opravdu není evropa, dost lidí si to plete.

            Jo?
            Tak schválně pošlete naky odkaz na soc. Davky davane dle vašich kriteriii. Nebo vám vypadl čistě náhodou?

            Hawk: Eu opravdu není evropa, dost lidí si to plete.

            Jo?
            Tak schválně pošlete naky odkaz na soc. Davky davane dle vašich kriteriii. Nebo vám vypadl čistě náhodou?

        • Západňan
          21:24 03.12.2022

          Demokratická strana úspěšně pracuje na tom, aby se to změnilo.

          Demokratická strana úspěšně pracuje na tom, aby se to změnilo.

        • Malarkey
          08:15 04.12.2022

          Kdyby neexistovala EU, tak nebude existovat migrace? Uprchlíků z Afriky by tady bylo úplně stejně. V příhraničí dokonce ještě víc. S tímhle EU nemá nic společného. Prostě žijeme v ...Zobrazit celý příspěvek

          Kdyby neexistovala EU, tak nebude existovat migrace? Uprchlíků z Afriky by tady bylo úplně stejně. V příhraničí dokonce ještě víc. S tímhle EU nemá nic společného. Prostě žijeme v bohaté Evropě a za souseda máme blízký východ a Afriku.
          Německo by mohlo uprchlíky pozvat stejně. Pašování lidí by probíhalo úplně stejně jako dneska.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            08:35 04.12.2022

            Treba v USA, nebo Austrálii žádná migrace není ( sarkasmus) :))

            Treba v USA, nebo Austrálii žádná migrace není ( sarkasmus) :))

          • Západňan
            10:18 04.12.2022

            to Malarkey Ono hodně záleží i na vůli problém řešit. Tam, kde je pozemní hranice, je možno vybudovat obtížně překonatelný plot. V případě moře lze zchytávat lodě s imigranty. ...Zobrazit celý příspěvek

            to Malarkey
            Ono hodně záleží i na vůli problém řešit. Tam, kde je pozemní hranice, je možno vybudovat obtížně překonatelný plot. V případě moře lze zchytávat lodě s imigranty. "Humanitární" západní lodě, které vyzvedávají imigranty z kocábek a přivážejí je do Evropy, lze zabavit za účast na ilegální imigraci. Pokud je stávající právní úprava nedostatečná, můžeme ji změnit.

            Těmito kroky minimalizujeme množství imigrantů, kteří proniknou na naše území nepozorovaně. Ty, kteří se dostanou do rukou úřadů, pošleme strávit dobu vyřizování žádosti o azyl do nějaké atraktivní lokality, například do Grónska. V samotném azylovém řízení pak budeme důsledně aplikovat zásadu, že kdo nepožádal o azyl v první bezpečné zemi, nemá na azyl nárok.

            Toto jsou realizovatelné kroky, pouze chybí vůle je realizovat.Skrýt celý příspěvek

          • Západňan
            10:33 04.12.2022

            to Jirosi Pokud vím, Austrálie v posledních zhruba 20 letech měla problém ilegální imigrace podchycen velmi dobře a většina kritiků evropské imigrační politiky by přechod na ...Zobrazit celý příspěvek

            to Jirosi
            Pokud vím, Austrálie v posledních zhruba 20 letech měla problém ilegální imigrace podchycen velmi dobře a většina kritiků evropské imigrační politiky by přechod na australský model ocenila.

            Oproti tomu, v USA problém ilegální imigrace narostl do obludných rozměrů, jelikož ani jedna ze dvou hlavních politických stran ho nechtěla řešit. Byl to až mnohými vysmívaný Donald Trump, kdo začal činit alespoň nějaké kroky (stavba zdi na hranici s Mexikem). Nyní, za vlády Joea Bidena, se sitace katastrofálně zhoršila: proč by si Latinoameričan (nebo kdokoli jiný, kdo se dostane do Mexika) nepřišel do USA, když mu z oficiálních míst říkají, že pokud se nedopustí trestného činu po příchodu do USA, tak mu deportace reálně nehrozí.Skrýt celý příspěvek

          • Hawk
            10:43 04.12.2022

            To Malarkey: Jenomže tohle je zářný příklad naprostého nepochopení role migrace v ekonomikách USA a EU. USA imigraci schopných podporuje, neschopným (částečně) brání. EU ...Zobrazit celý příspěvek

            To Malarkey: Jenomže tohle je zářný příklad naprostého nepochopení role migrace v ekonomikách USA a EU. USA imigraci schopných podporuje, neschopným (částečně) brání. EU "zachraňuje" druhořadé až třetiřadé obyvatelstvo Afriky a Blízkého východu, které ale intenzívně podporuje v neintegraci a v nezapojení se do vlastní obživy... Kdyby EU přijala americký přístup k migraci, byla by dramaticky úspěšnější a imigrace by nebyla problém. Imigranti by měli pozitívní ekonomickou bilanci, ne zápornou. Nejde o to kolik tu je lidí, záleží na tom jakých lidí... Proto mají B-21 a EU nenávidí CO2.Skrýt celý příspěvek

          • Malarkey
            11:05 04.12.2022

            Jenže to není o EU, ale o členských státech. Myslíte že chování Francie a nebo Německa by bylo jiné pokud by neexistovala EU? Podle mě ne.

            Jenže to není o EU, ale o členských státech. Myslíte že chování Francie a nebo Německa by bylo jiné pokud by neexistovala EU? Podle mě ne.

          • Hawk
            11:43 04.12.2022

            to nemůžeš ani myslet vážně... a co třeba centrálně řízená distribuce uprchlíků z Německa na východ? tomu velí Německá vláda, nebo Bavorské úřady? Kdo tedy??

            to nemůžeš ani myslet vážně... a co třeba centrálně řízená distribuce uprchlíků z Německa na východ? tomu velí Německá vláda, nebo Bavorské úřady? Kdo tedy??

          • Malarkey
            12:00 04.12.2022

            Kolik se k nám dostalo přerozdělenych uprchlíků z Německa? V číslech. Naopak kvůli hlouposti dobrovolníků, kteří vozí imigranty do Itálie a Řecka ( to by probíhalo i bez EU) ...Zobrazit celý příspěvek

            Kolik se k nám dostalo přerozdělenych uprchlíků z Německa? V číslech.
            Naopak kvůli hlouposti dobrovolníků, kteří vozí imigranty do Itálie a Řecka ( to by probíhalo i bez EU) pomohla tato distribuce zabránit kolapsu dotyčných státu.
            Já nejsem pro migraci, na druhou stranu nechat celou tíhu migrace pouze na státech na pobřeží středozemního moře by byla sprostota nejvyšší kalibru.
            Bohužel a nebo naštěstí je 21. Století. Ty migranty na lodích topit nemůžeme.Skrýt celý příspěvek

          • Hawk
            15:41 04.12.2022

            No jistěže nikdo, bohudík... ale tlačila to EU, to je jasné, ne?? Nebo nerozumíš tomu, co tady píšeš? Že se tomu zabránilo neznamená, že to nenastalo (téměř). To jsou argumenty, ...Zobrazit celý příspěvek

            No jistěže nikdo, bohudík... ale tlačila to EU, to je jasné, ne?? Nebo nerozumíš tomu, co tady píšeš? Že se tomu zabránilo neznamená, že to nenastalo (téměř). To jsou argumenty, tvl. Do imigrantů (ilegálních) se nestřílí, není ale důvot je živit a šatit a slibovat jim zářnou budoucnost. Opět zdůrazňuji rozdíl oproti USA. Tam si můžeš držkovat jak chceš, ale musíš makat, jinak zemřeš hlady. Alláh ti nepomůže. To mi tady v nazikomunistické EU chybí.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            16:22 04.12.2022

            Zapadan: Ale tady někdo tvrdil, že bez EU by ta migrace nebyla. To, že má Austrálie svoje řešení jen potvrzuj, ze ten problém má. Kdyz není problém, nemusíte mít ...Zobrazit celý příspěvek

            Zapadan: Ale tady někdo tvrdil, že bez EU by ta migrace nebyla.
            To, že má Austrálie svoje řešení jen potvrzuj, ze ten problém má. Kdyz není problém, nemusíte mít řešení.

            Malarkey: Sním je diskuze ztráta času. On má svůj názor, fakta nejsou podstatná.

            Hawk: Eu =CR/SR..
            Fakt v USA nedostávají rodiny pomoc? To jak vážně?Skrýt celý příspěvek

          • Malarkey
            17:25 04.12.2022

            Já pouze neumím pochopit proč si někdo myslí, že kdyby nebyla EU nebude migrace a když by náhodou migrace byla, tak se o migranty sociální systém jednotlivých členských států bude ...Zobrazit celý příspěvek

            Já pouze neumím pochopit proč si někdo myslí, že kdyby nebyla EU nebude migrace a když by náhodou migrace byla, tak se o migranty sociální systém jednotlivých členských států bude starat jinak než teď.
            Jediný rozdíl byl v tom, že se Brusel snažil tu krizi řídit centrálně a bez Bruselu by si s tím problémem každý musel poradit po svém.
            Tzn. Sever bez problémů a jih naprosto v prdeli.
            Bez EU jsme teď až po ramena v ruském zadku. Německo by svoji politikou způsobilo energetickou krizi stejně. Pouze ČR by nedokázala sehnat sama náhradní zdroje a teď škemrala v Kremlu o ropu a plyn, stejně jako Maďar.
            V USA je tvrdý kapitalismus, který by průměrný Evropan nerozdychal. Žádná rodičovská, žádná dovolená, žádná mateřská ATP...
            V Evropě je zase těžký socialismus, který se projevuje v problémech s uprchlíky, jenže ten problém vytváří zažitý systém v jednotlivých státech. S tím má Brusel pramálo co společného.Skrýt celý příspěvek

          • Hawk
            21:29 04.12.2022

            Jsi padlý na hlavu? Ty si nepamatuješ, jak EU řvala, když si Maďarsko začalo stavět plot na Srbských hranicích?? Opravdu ne?? Problém není ve státech. Problém je v centrálním ...Zobrazit celý příspěvek

            Jsi padlý na hlavu? Ty si nepamatuješ, jak EU řvala, když si Maďarsko začalo stavět plot na Srbských hranicích?? Opravdu ne?? Problém není ve státech. Problém je v centrálním řízení EU, která omezuje vlády zemí. Abys to nepřekroutil, neobdivuji Orbána, ale Maďarsko bylo paradoxně jediná země, která tehdy chránila hranice EU!!! Jak můžeš napsat takové lži? Ty si neumíš vygooglovat fakta?Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            00:40 05.12.2022

            Souhlas, a tu zeď na hranici s Mexikem chtěl Trump stavět proto aby jim neutíkali občani pryč :) Nicméně, dáno minimem sousedů a velkými vodními plochami okolo, situace s uprchlíky ...Zobrazit celý příspěvek

            Souhlas, a tu zeď na hranici s Mexikem chtěl Trump stavět proto aby jim neutíkali občani pryč :)
            Nicméně, dáno minimem sousedů a velkými vodními plochami okolo, situace s uprchlíky je téměř nesrovnatelná... těžko se někdo v Africe nalodí na děravý necky a bude doufat že upoutá pozornost amerických NGO které ho pojedou přes oceán aktivně-preventivně očekávat/zachraňovat (protože když neupoutá, tak se prostě utopí, a to přecejen je pro naprostou většinu uprchlíků ještě horší než zůstat "doma")... nejen že k tomu moc není vůle (není tam dostatek sebeobětovacích šílenců) ale vzhledem k vzdálenostem na to nejsou ani fyzické podmínky...Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            09:29 05.12.2022

            Hawk Maďarsko a plot.. Absolútne EU nepomohol.. Aj Bulharsko si postavilo plot v tom čase.. Plot je možné podkopať a je ho možné prekročiť rebríkom.. Akurát som dopozerať ...Zobrazit celý příspěvek

            Hawk

            Maďarsko a plot..

            Absolútne EU nepomohol..
            Aj Bulharsko si postavilo plot v tom čase..

            Plot je možné podkopať a je ho možné prekročiť rebríkom..

            Akurát som dopozerať Swimmers - krásne tam ukázali ako sa vozili ľudia do Európy a ako ich bolo toľko, že žiaden plot nepomôže..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...