Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím

Raketový člun ruského námořnictva odpaluje protilodní střelu. / Print Screen YouTube

Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského doktora vojenských věd, americké lodě nemají proti nové ruské hypersonické střele příliš velkou šanci na obranu.

Hypersonická zbraň Zirkon

Sovětský svaz v 80. letech dával asi 15 až 17 % svého HDP na zbrojení. Sověti mimo jiné investovali nesmírné intelektuální a finanční zdroje do vývoje raketové techniky. Ač tyto investice zapříčinily technické zaostávání Sovětského svazu v dalších oblastech (zejména v civilní technice), současné Rusko z tohoto enormního úsilí ve vývoji raketové techniky stále těží.

Příkladem jsou sovětské, resp. ruské protilodní zbraně dlouhého dosahu, které nemají ve světě konkurenci. Rusko nyní dokonce pracuje na hypersonické protilodní střele Zirkon, která podle západních a ruských médií přinese zásadní zvrat ve vedení námořního boje.

Sivkov ve Vojensko-průmyslovém kurýru popsal (z ruského pohledu), jak si Zirkon povede proti systémům protivzdušné obrany (PVO) amerických lodí.

Co vůbec o střele Zirkon víme? Rychlost letu se odhaduje na Mach 5 až Mach 6 (1650 až 2000 m/s) a dolet 800 až 1000 km. Zirkon půjde odpalovat z vertikálních šachet pro současné protilodní střely Onyx a Kalibr.

Půjde o dvojstupňovou raketu - start zajistí klasický raketový motor na tuhé pohonné látky. Vlastní hypersonický let obstará náporový motor (ramjet).

Střely Zirkon v první řadě získá (do roku 2020) křižník Petr Veliký (Projekt 11442) a křižník Admirál Nachimov (Projekt 11442M). S hypersonickými protilodními raketami se počítá také pro nové ruské jaderné útočné ponorky Husky, které vstoupí do služby někdy v příštím desetiletí.

Vzhledem k použití stejných odpalovacích šachet je dán nejen rozměr střely Zirkon, ale i dosah palubních senzorů a také síla bojové hlavice. Radiolokátor střely má být schopen zaměřit cíle (v závislosti na radiolokační velikosti cíle) na vzdálenost asi 50 až 80 km. Síla bojové hlavice je odhadována na 250 až 300 kg.

Vzhledem k dlouhému dosahu a nutnosti vyhnout se hustým vrstvám atmosféry (velký aerodynamický odpor, velké tepelné namáhání) i systémům PVO protivníka, Sivkov odhaduje letovou hladinu na 30 km a výše. V závěrečné fázi může Zirkon klesnout na nízkou letovou hladinu nebo provede střemhlavý útok z velké výšky, možná i s použitím obranných manévrů.

Zirkon získá autonomní systémy navedení, které dokáží rozpoznat cíle s největší důležitostí (letadlové lodě). Při konstrukci byla údajně použitá technologie stealth - Sivkok odhaduje čelní radarový průřez (RCS) střely Zirkon na 0,001 m2. Nejsilnější západní radary lodí a letadel tak mohou Zirkon odhalit na vzdálenost 90 až 120 km.

Ruský autor se domnívá, že tyto údaje postačí k vyhodnocení účinnosti PVO amerického námořnictva. Jde především o lodě vybavené systémem Aegis - torpédoborce Arleigh Burke a křižníky Ticonderoga. Hlavním nepřítelem ruských střel budou protiraketové střely rodiny Standard Missile (především SM-6).

Hlavní překážka - americká SM-6

Americká protiraketová střela SM-6 vstoupila do služby v roce 2013. SM-6 se dokáže na cíl navádět pomocí vlastního radiolokátoru. To výrazně zvyšuje efektivitu SM-6 proti nízko letícím cílům a umožňuje také využívat údaje z letounů včasné výstrahy AWACS.

Startovací hmotnost SM-6 je 1500 kg , dálkový dosah 240 km a výškový 33 km. Rychlost střely je 1000 m/s, v nízkých výškách asi 800 m/s a maximální přetížení SM-6 je asi 50 G.

Duální bojová hlavice o hmotností 125 kg dokáže ničit cíl přímým zásahem (proti balistickým raketám) nebo směrovou explozí proti aerodynamickým cílům (letadla, střely s plochou dráhou letu, atd.). Pravděpodobnost zásahu proti aerodynamickým cílům je odhadována na 95 %.

Aegis je tedy schopen detekovat nejen střely Zirkon, ale například i mnohem rychlejší satelity na nízké oběžné dráze. Americké lodě tedy střelu Zirkon zachytí a pokusí se ji zničit - otázkou je, s jakou úspěšností.

Válečné hry - Zirkon vs. SM-6

Sivkov se domnívá, že tabulkové údaje o schopnostech SM-6 platí pro ideální podmínky. V reálné bojové situaci bude pravděpodobnost zničení útočící střely mnohem nižší.

Ruský autor dále soudí, že při známém průměru SM-6 je možné odhadnout dosah palubního radiolokátoru - asi 15 až 20 km pro cíle s RCS 5 m2, a maximálně 2 až 3 km pro radiolokační cíle s RCS 0,001 m2 (Zirkon).

SM-6 tak zachytí střelu Zirkon na vzdálenost 2 až 3 km při kolizní rychlosti cca 2500 m/s. SM-6 tak má méně než jednu sekundu na korekci své kolizní trajektorie.

Pokud SM-6 má mít šanci zničit střelu Zirkon, tak na zmiňovanou vzdálenost 2 až 3 km nesmí být od trajektorie letu střely Zirkon vzdálená více než 8 až 10 m.

Podle ruského autora SM-6 zničí Zirkon při ideálních podmínkách pouze s maximálně 3% pravděpodobností. Při označení cíle z externích zdrojů (AWACS) klesá pravděpodobnost zachycení střely Zirkon pouze na 0,5 až 1,2 %.

Americké lodě se systémy Aegis dokáží pomocí raket SM-3 (nejvýkonnější verze raket rodiny Standard Missile) ničit satelity letící ve výšce 240 km rychlostí 27 000 km/h. Tyto cíle ale lze podle Sivkova dlouhodobě sledovat a navíc satelity samozřejmě nedokáží provádět úhybné manévry.

Nejvýkonnější radary amerických lodí Zirkon zachytí na vzdálenost 90 až 120 km - Zirkon tuto vzdálenost překoná během 1,5 minuty. Aegis proti útočící střele vypálí maximálně čtyři SM-6, které jednu útočící střelu Zirkon zničí s pravděpodobností 8 až 12 %.

Účinnost lodních prostředků PVO krátkého dosahu, jako jsou automatické kanóny, je údajně zanedbatelná. Dva torpédoborce třídy Arleigh Burke útočného svazu CSG (Carrier Strike Group) při koordinované palbě (8 raket SM-6) budou mít 16 až 23% šanci zničit střelu Zirkon.

Jsou tady ale také systémy elektronické boje (EB), včetně systémů aktivního a pasivního rušení amerických lodí - ty podle Sivkova mohou rušit naváděcí senzory střely. Prostředky EB amerických lodí mohou snížit šanci zásahu střely Zirkon na 30 až 50 %.

Nicméně při střelbě dvou a více střel Zirkon proti uskupení amerických lodí, i pří zapojení dvou plavidel se systémy Aegis, je šance střel Zirkon zasáhnout alespoň jedno nepřátelské plavidlo 70 až 80 %. Čtyři střely Zirkon pak pravděpodobně vyřadí dvě americká plavidla z boje.

Ruský autor mluví také o preemptivních úderech stíhaček z amerických letadlových lodí. Stíhačky z letadlových lodí mají dosah 600 až 800 km, při doplňování paliva pak malé skupiny amerických letadel mohou operovat na vzdálenost až 2000 km - podle ruského autora ale ruské systémy PVO dokáží tyto malé skupiny letadel účinně odrážet.

Při hromadném útoku 15 až 18 střel Zirkon je šance na vyřazení letadlové lodě z boje 80 až 85 % + dojde ke zničení dvou nebo tří doprovodných plavidel. Křižník Petr Veliký přitom má mít prostor pro umístění až 80 střel Zirkon.

V dlouhodobém horizontu Zirkon získají fregaty nebo dokonce raketové čluny. Fregaty pojmou až 16 střel Zirkon, menší raketové čluny 8 střel Zirkon. Tyto malé lodě pak mohou salvou střel Zirkon ohrozit i útočné skupiny amerických letadlových lodí.

Ve Spojených státech nyní probíhá intenzivní vývoj nových prostředků PVO určených pro boj s hypersonickými zbraněmi. Podle Sivkova nicméně potrvá nejméně 10 až 15 let, než Spojené státy zavedou adekvátní protiopatření.

Nyní pouze zbývá otázka, jak drahá je výroba střel Zirkon, jak rychle dokáže Rusko tyto zbraně vyrábět, jak je náročná údržba a jak bude zajištěn výcvik posádek, aby tuto unikátní zbraň dokázaly plně ovládnout a užít v případném boji.

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy

Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...

Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?

V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným ...

V-247 Vigilant: Bitevní dron pro americkou námořní pěchotu

Americká firma Bell minulý týden představila koncept bitevního dronu V-247 Vigilant. Koncept vznikl ...

České Gripeny "útočily" na námořní lodě

Začátek druhého týdne působení českého „Air Policingu“ na Islandu přinesl po několika letech našim ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • jadernazima
  15:38 23.12.2016

  cernakus:

  bod o nedostatečnosti jaderných zbraní pro přímou destrukci platí, je jich rpostě málo

  ale to povídán o jaderné zimě je čirý nesmysl, který odhaluje vaši nulovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:

  bod o nedostatečnosti jaderných zbraní pro přímou destrukci platí, je jich rpostě málo

  ale to povídán o jaderné zimě je čirý nesmysl, který odhaluje vaši nulovou znalost problematiky - oxid sírový ze sopek odraží jen minimum záření, uhlík j téměř 100× silnější, tj. ochlazovací efekt je nesouměřitelný!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  kdyby lesní požáry nepostupovaly ve frontách, tak jsme v těžkých problémech, najednou zapálené město udělá tepelný ostrov nebývalého rozměru a dostane částice uhlíku nad úroveň vzdušné vlhkosti, takže to tam zůstane mnoho let - navíc déle než SO3!!!!!!
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  00:13 25.10.2016

  Pro info:

  cernakus a fenri jsou jedna osoba

  za chvíli se spolu dokonce naoko pohádají, ale nakonec se smíří a budou společně dopravovat jaderné hlavice na nenáviděná místa

  Pro info:

  cernakus a fenri jsou jedna osoba

  za chvíli se spolu dokonce naoko pohádají, ale nakonec se smíří a budou společně dopravovat jaderné hlavice na nenáviděná místa

 • cernakus
  23:52 24.10.2016

  Takeda:

  Takhle ti jestřábi nemyslí. Vysoká politika vyžaduje sociopatii a to dost pokročilou. Každé množství mrtvých je odůvodnitelné pokud zajistí splnění cíle a neohrozí je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda:

  Takhle ti jestřábi nemyslí. Vysoká politika vyžaduje sociopatii a to dost pokročilou. Každé množství mrtvých je odůvodnitelné pokud zajistí splnění cíle a neohrozí je to na existenci (revoluce...). Jak myslíš, že SSSR vyhrál válku? Ty ztráty byly tak děsivé, že by to každý normálně uvažující jedinec vzdal. Jenže sociopatické elity politbyra to prostě viděly jinak. Ostatně, byl to další Sociopat Mao ce tung, který tlačil na Stalina do finálního střetu s USA. Když mu stalin odvětil, že podle studií jeho prognostiků by jen Čína za tu válku, byť vítěznou, zaplatila životy 100 miliónů lidí (z tehdejších 600), odvětil mu Mao, že půl miliardy číňanů stále zůstane.

  Ten by za porážku USA byl ochoten bez mrknutí oka obětovat i polovinu Číny (ostatně jeho kulturní revoluce a velký skok byly přesně v tom duchu). A takových sociopatů je tam nahoře nezanedbatelné množství.

  Mimochodem, dějiny píší vítězové.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  23:45 24.10.2016

  ...kromě malthusiánských magorů v US administrativě, kteří si myslí, že tu má být maximálně 2 miliardy lidí...nehledě na to, že média ti klidně obrátí, kdo začal a do večera mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...kromě malthusiánských magorů v US administrativě, kteří si myslí, že tu má být maximálně 2 miliardy lidí...nehledě na to, že média ti klidně obrátí, kdo začal a do večera mají všichni jasno, že ty druhý.
  Jistota není žádná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  23:09 24.10.2016

  cernakus: Vy tu hovoříte o tom, kolik je potřeba hlavic na zničení New Yorku nebo jiné aglomeraca jak je to těžké někoho skutečně vyhladit (v čemž s Vámi souhlasím), ale neberete v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: Vy tu hovoříte o tom, kolik je potřeba hlavic na zničení New Yorku nebo jiné aglomeraca jak je to těžké někoho skutečně vyhladit (v čemž s Vámi souhlasím), ale neberete v potaz, že i když nezabijete všechny, tak zabijete dost lidí, aby to odradilo i jestřáby.

  Nikdo se nebude chtít zapsat do dějin jak ten borec co zajistil smrt několika set tisíc svých spoluobčanů a zneobyvatelnil velká města svého státu.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:01 24.10.2016

  DJW:

  jen pro zajímavost, Krakatoa do stratosféry nachrlila 20km3 popela. To je cca 50000 megatun popela. Toto množství snížilo průměrnou roční teplotu o cca 1 stupeň. Zdroj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW:

  jen pro zajímavost, Krakatoa do stratosféry nachrlila 20km3 popela. To je cca 50000 megatun popela. Toto množství snížilo průměrnou roční teplotu o cca 1 stupeň. Zdroj Wikipedia.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  22:43 24.10.2016

  DJW

  O tři stupně? Možná tak milióntiny.

  A čím těch 5 miliard tun popela dotanou do stratosféry? I kdyby to byla nukleární raketa, tak na to aby jsi ji dostal do stratosféry ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW

  O tři stupně? Možná tak milióntiny.

  A čím těch 5 miliard tun popela dotanou do stratosféry? I kdyby to byla nukleární raketa, tak na to aby jsi ji dostal do stratosféry potřebuješ kolem 2e17J energie. I supervulkány potřebují o několik řádů větší energie (a navíc chrlit dlouho), aby hnuly s počasím. Drtivá většina vyvrženého materiálu je příliš těžká a jde dolů velmi rychle.

  O faktu, že moderní atomovky nebouchají ani na zemi, natož pod zemí ani nemluvě. Množství vyvrženého materiálu je velmi málo.

  Poškození ozonové vrstvy? Indové mají k dispozici cca 25Mtun (cca 100 hlavic, v průměru 250ktun), pákistánci cca 15Mtun. Dohromady 40Mtun, slyšel jsi o Car-bombě? Jsem si vždycky myslel, že za ozónovou díru nad antarktridou můžou freony a ejhle, on to bude Sovětský jaderný test :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  22:07 24.10.2016

  Sokrates: cital som ze Peter Velky dostane Zirkony určite. Mimochodom - ty lišiak, to že Ladnyj má novšiu verziu tých rakiet si vedel z hlavy? ;) Pozrel som hull number a máš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates: cital som ze Peter Velky dostane Zirkony určite. Mimochodom - ty lišiak, to že Ladnyj má novšiu verziu tých rakiet si vedel z hlavy? ;) Pozrel som hull number a máš pravdu.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  21:51 24.10.2016

  Myslíte nuke bomb simulátor na báze google maps? Hodne nepresné. Neberie to vôbec do úvahy terén.

  Následky Indicko-pakistanskej výmeny: 5 megaton popolčeka, prvých 5 rokov -3 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslíte nuke bomb simulátor na báze google maps? Hodne nepresné. Neberie to vôbec do úvahy terén.

  Následky Indicko-pakistanskej výmeny: 5 megaton popolčeka, prvých 5 rokov -3 stupne priemernej svetovej teploty, 20 rokov -1 stupen teploty, o 9% menej zrážok počas 6 rokov, veľmi poškodená ozónová vrstva -> expozícia UV žiareniu - poškodzovanie DNA organizmov aj plodín, zníženie úrody o 20% len v USA, prudký nárast cien potravín a hladomor pre 2 miliardy najchudobnejších obyvateľov zeme.
  Pri porovnaní s pádmi kozmických telies ste nebrali do úvahy následky ionizujúceho žiarenia.

  Cernakus - to co je v skladoch se nepocita? Preco? Myslíš že prvosledový úder vyradí všetky dostupné nosiče?

  Todo: si o pár generácii pozadu, blamáž v Sevastopole bol pokus pokúsili odpáliť RPK3 Metel z konca 60-tych.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  20:53 24.10.2016

  Todomatch: Nie je. Ide o raketový komplex proti ponorkám a hladinovým plavidlám URPK-5 Rastrub. Raketa bola vystrelená z fregaty projektu 1135 - Ladnyj. Ako je uvedené aj v článku, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch: Nie je. Ide o raketový komplex proti ponorkám a hladinovým plavidlám URPK-5 Rastrub. Raketa bola vystrelená z fregaty projektu 1135 - Ladnyj. Ako je uvedené aj v článku, Zirkon bude vystreľovaný z vertikálneho odpaľovacieho zariadenia 3S-14 pre strely Onyx a Kaliber. Prvé hladinové plavidlá, ktoré by mali mať vo výzbroji Zirkon, budú zrejme krížniky projektu 11442. Po modernizácii to bude projekt 11442M a prvou loďou by mal byť Admirál Nachimov, neskôr možno Pjotr Velikij.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  20:18 24.10.2016

  Marthy:

  jo, cajzli z prahy a jedno pětikilo na ně nestačí. Právě tyto simulační programy, byť hodně přeháněnjí, jsou skvělé. Zkus si vybombardovat New York. Zjistíš že to není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:

  jo, cajzli z prahy a jedno pětikilo na ně nestačí. Právě tyto simulační programy, byť hodně přeháněnjí, jsou skvělé. Zkus si vybombardovat New York. Zjistíš že to není zase taková sranda a tomovek je třeba hodně. A to je hodně lidí pohromadě. 300 nejlidnatějších měst USA mají jen 1/3 jejich obyvatel. Přitom americká města a zejména předměstí jsou noční můra vyhlazovacích útoků. Obrovská území roztáhnutá do plochy ve značných teréních nerovnostech s betonovými základy a dřevěnými stavbami (zejména na jihu, to co funguje proti tornádům a zemětřesením skvěle funguje i proti atomovkám). Přitom na 300 těch měst by bylo na úplnou genocidu třeba v průměru kolem 15 rozvrstvených megatun (=30 × 500kT). Takže oželíš úplnou genocidu a prostě foukneš jednu, dvě na město, jen větší aglomerace dostanou větší nadílku. Tak jako tak jsi právě vyčerpal 900 Ruských prvosledových hlavic. Nechal jsi přitom zcela nedotčenou ameerickou armádu. A nebo zvolíš opačný přístup. Vyhubíš tu americkou armádu a nejdůležitější průmyslové body. A pak můžeš zkusit, jak moc efektivní jsi byl pomocí bombardérů...

  Prostě to nejde. Páni tvorstva nejsou tak moc páni, jak si myslí. V planetárním měřítku jsme hmyz. V hvězdném pak bezvýznamné bakterie. Veškeré atomovky v dobách největšího rozmachu se nedaly srovnat s dopadem kilometrového šutru z vesmíru. A ani tisíckrát ničivější Chicxulub meteor nevyhubil savce. A to už je magnituda zcela mimo naše reálné možnosti. Život je vytvrdlejší, než se zdá.

  IvanBa84:

  Stejně jako se navádějí návratová tělesa. Bohužel přesný způsob neznám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  19:51 24.10.2016

  Není tahle nedávná blamáž na přehlídce v Sevastopoulu, pokus o odpal Zirkonu? Hlášení v 0:50 :-) https://www.youtube.com/watch?...

  Není tahle nedávná blamáž na přehlídce v Sevastopoulu, pokus o odpal Zirkonu? Hlášení v 0:50 :-) https://www.youtube.com/watch?...

 • IvanBa84
  15:09 24.10.2016

  "Lasery budou proti Zirkonům na nic, neprojdou přes plazmatickou obálku, které se kolem těchto raket při té rychlosti a výšce musí zákonitě tvořit. " ... vie mi niekto vysvetlit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Lasery budou proti Zirkonům na nic, neprojdou přes plazmatickou obálku, které se kolem těchto raket při té rychlosti a výšce musí zákonitě tvořit. " ... vie mi niekto vysvetlit ako vidi Zirkon svoj ciel cez radar ked okolo neho vznikne plazmaticka obalka cez ktoru neprejde laser ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:12 24.10.2016

  Cernakus

  Ak DJW mysli tu istú štúdiu co ja tak nejde priamo o spad z výbuchov, ale o popolček z následných požiarov ktoré nebude mat kto zvladnut. Myslím, že to bolo aj tu na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus

  Ak DJW mysli tu istú štúdiu co ja tak nejde priamo o spad z výbuchov, ale o popolček z následných požiarov ktoré nebude mat kto zvladnut. Myslím, že to bolo aj tu na AN.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  07:46 24.10.2016

  cernakus-a jsme zase u JZ :D
  Já bych je nebagatelizoval,například co vím třeba Rusko používá většinou jaderné hlavice,mnohé z nich mají víc než 100kt tnt.Dále se nesmí zapomínat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus-a jsme zase u JZ :D
  Já bych je nebagatelizoval,například co vím třeba Rusko používá většinou jaderné hlavice,mnohé z nich mají víc než 100kt tnt.Dále se nesmí zapomínat na taktické JZ,při úderu by na Evropu klidně stačily,první úder třeba SPDL s jadernou hlavicí,vyřadit PVO a zbytek by smetlo letectvo taktickými pumami.Další věc je strategické letectvo,ti by se dostali nad nepřátelské území v době kdy je nebude mít kdo sestřelit,a ty dílo zkázy dokonají svými jadernými pumami o velikém výkonu.
  Na netu je stránka se simulací jaderného úderu,vybral jsem si Prahu a úder jaderné střely Topol-myslím 500kt?Výsledek byl-140 000 lidí mrtvých na místě,500 000 lidí smrtelně zraněných.Tak tohohle se doufám nikdy nedožiju,ani nikdo jiný.Jednoduše,na zničení Československa stačí bezpečně 10 jaderných hlavic,to je jedna raketa R-36M2,cca10x750kt tnt....
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  02:51 24.10.2016

  Začínám být na naivní hloupost lidí okolo jaderných zbraní alergický. USA i Rusko mají každá cca 2000 hlavic (včetně ŘSPDL). Co je ve skladech se nepočítá. Co udělá z globálního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Začínám být na naivní hloupost lidí okolo jaderných zbraní alergický. USA i Rusko mají každá cca 2000 hlavic (včetně ŘSPDL). Co je ve skladech se nepočítá. Co udělá z globálního hledsika 2000 kusů 100kT nebo 500kT termonukleárních hlavic? V v prvním případě se bavíme o Sv. Heleně v tom druhém o Krakatoě. Pokud bychom chtěli krátkou jadernou zimu, tak musíme přidat zhruba o dva řády na Tamboru. Samozřejmě drtivá většina dnešních mirv hlavic jsou 100kT prskavky díky vysoké přesnosti návratových těles. Oba státy mají reálně nabito kolem 6e17J. Jako je to dost na to, poslat soka do středověku, ale o nějaké jaderné zimě, byť lokální, nemůže být řeč. A pokud by to měly dané státy roztáhnout i na vazaly, tak nastává problém. Rusko by muselo zasypat nejen Východ a Západ USA, ale i jih Kanady, VB, FR, Německo, Polsko, Pobřeží Austrálie, Blízký východ. Američani by to měli ještě složitější, protože rusáci mají průmysl a města roztahané po celém Rusku, navíc Východ Číny, Irán, bývalé státy SSSR, Pobřeží Indie (i když zde by to mohli nechat na pákistánu).

  Na to je prostě aktuální arzenál málo. Doby, kdy mělo jak Rusko, tak USA nabito kolem 4e20J a navíc ještě hlavic s vysokým obsahem štěpitelných látek... jsou dávno pryč. A s čím dál pokročilejší ABM obranou se stávají ty malé počty ještě více malými.

  MAD už prostě 15 let neplatí*. TEČKA

  *Pokud pod MAD nově nerozumíme mutual assured damage místo destruction. Protože ani sebelepší načasování, zákeřnost a funkční PRO nezadrží všechno, škody budou vždy. S nimi jestřábi počítají. Otázkou je, s jakou výší počítají.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  01:40 24.10.2016

  Kvoli Zirkonom, kuznecovu atd sa vyslovene obavat WW3 nemusime, aj ked casom sa jej vdaka hluposti ludstva nevyhneme. V tomto zmysle najma americke aj UK bulvarne media masiruju o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kvoli Zirkonom, kuznecovu atd sa vyslovene obavat WW3 nemusime, aj ked casom sa jej vdaka hluposti ludstva nevyhneme. V tomto zmysle najma americke aj UK bulvarne media masiruju o velkej vojne s Ruskom kazdy den (sledujem denne, je to hnus).
  V Syrii je mozna horuca zastupna vojna po vzoru Koreje a Vietnamu, predsa je tu faktor blbej nahody alebo prasknutych nervov nejakeho operatora (vid S75 na Kube co mali zakaz postrelovat U2).
  MAD plati, Sekundarne nasledky velkej jadrovej vymeny by boli pre civilizaciu katastrofalne (zima, zpad, nedistatok potravin) a to si uvedomuju (dufam) aj jastrabi. Cina alebo aj europa by nemohli stat mimo, videl som zjednoduseny matematicky model putovania rad.spadu po svete - nic co by som chcel zazit, nech by som zil kdekolvek.
  Uz lokalna vymena medzi jadrovym trpaslikom Pakistanom a Indiou by zdvihnutym materialom ovplyvnila celosvetovu klimu (pokled priemernej teploty o par stupnov na cca 2 roky)

  Oddliadnuc od toho ze je pravda: BRICS nerovna sa NATO, ale su tu predsa len naznaky ze Cina nebude ani konvencne mimo - v Lybii prisli vdaka kovbojstvu EU o obrovske investicie a v CCTV viac krat zaznelo ze druhy taky scenar nedopustia.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:15 23.10.2016

  sokrates:

  Moje ruština je rezavá, pochopil jsem, že je teprve dostanou. Plus že předseda vlády to rozhodl loni na konci roku, ale kvůli nějakým tahanicím to podepsali až na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sokrates:

  Moje ruština je rezavá, pochopil jsem, že je teprve dostanou. Plus že předseda vlády to rozhodl loni na konci roku, ale kvůli nějakým tahanicím to podepsali až na jaře.
  Pokud začali na jaře, tak ano, SVP-24 by už integrováno být mohlo.

  Ovšem moc tomu nevěřím. Raději si počkám na ostré nasazení, pokud k němu dojde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  23:02 23.10.2016

  cernakus: Kde berieš tú istotu, že modernizácia Su-33 musela začať práve vtedy, keď si sa Ty o tom dočítal z verejných zdrojov. :-) Ruský prezident "dal zelenú" tejto modernizácii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: Kde berieš tú istotu, že modernizácia Su-33 musela začať práve vtedy, keď si sa Ty o tom dočítal z verejných zdrojov. :-) Ruský prezident "dal zelenú" tejto modernizácii už koncom minulého roka a zákazka bola podpísaná na jar 2016. V září, keď si Ty o tom čítal prvýkrát, bola už prvá Su-33 vybavená Gefestom a ďalšie dva stroje práve podstupovali modernizáciu. Do vyplávania Kuznecova chceli mať kompletných 10 lietadiel. Či sa im to skutočne podarilo uvidíme už v priebehu pár dní.

  http://izvestia.ru/news/630104...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  22:37 23.10.2016

  Takže se "odhaduje letová hladina na 30+ km", "odhaduje čelní RCS NA 0,001 m2". Celé je to "snad, možná, asi, přibližně" a na konci pak podrobné výsledky, např. i údaje k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže se "odhaduje letová hladina na 30+ km", "odhaduje čelní RCS NA 0,001 m2". Celé je to "snad, možná, asi, přibližně" a na konci pak podrobné výsledky, např. i údaje k pravděpodobnosti zachycení střely? Hmm, tak asi jo...
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  20:55 23.10.2016

  Dusan:

  O touze některých Ruských armádních kruhů nasadit na Su-33 SVP-24 jsem četl poprvé v půlce září. Ani Rusáci nejsou takoví borci, aby za měsíc upravili elektroniku 12ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan:

  O touze některých Ruských armádních kruhů nasadit na Su-33 SVP-24 jsem četl poprvé v půlce září. Ani Rusáci nejsou takoví borci, aby za měsíc upravili elektroniku 12ti letadel, aby se ten kontejner nasadit mohl. Stejně tak ty Sučka jsou na konci své životnosti draku, takovýto upgreade by byl iracionální i na Rusáky. Tedy tomu, že mají SVP-24 uvěřím, až to uvidím na videu/fotce.

  BRICs je zájmové sdružení asi tak, jako bylo zájmovým sdružením spojenectví VB a SSSR. Měli společný zájem - sejmout Hitlera. Stejně tak BRICs mají společný zájem, sejmout USA, neboť tyto se každému jednomu státu v tomto zájmovém sdružení serou do jejich rajónů. Vidíš? Společný zájem.

  V případě války mezi Ruskem a USA, i kdyby omezené na oblast Sýrie, se hraje vabank. Žádná podstatnější velmoc nebude stát opodál. Ani čína, ani Indie, ani Irán, ani SA, ani VB, ani EU. Dokonce i Japka si zřejmě vyberou stranu (a není jisté, že to bude ta americká!). Ono to k té WW3 nezadržitelně směřuje a bude bipolárrní, jako každý větší konflikt, nikoliv multipolární. Ostatně, před každým větším konfliktem (nejen světové války, ale například i třicetiletá válka, turecko-evropské války, občanská válka v USA...) se jako průvodní jev ostře bipolarizuje společnost (je to standardní příprava vládnoucích elit oveček na válku). Což jistě kolem sebe vidíš.

  Obama se obává cokoliv podniknout prostě proto, že není faktickým vládcem USA. Tím je Joe Biden a ten teď nechce zmařit šance Clintonky na zvolení. Clintonka je ale jiný kalibr, než bezmocný Obama. A víme, že to byla ona, Powersová a Riceová, které přesvědčily Bidena aby USA vlítla do Libye. A to bylo před několika lety, kdy ještě byla částečně při smyslech a nestala se paranoidní nejen kvůli postupující stařecké demenci, ale i díky extrémní volební kampani.

  Takeda:
  MAD už neplatí asi tak 15 let. A pokroky v ABM dokonce vytvořily silné křídlo mezi jestřábími kruhy v USA, které věří, že při překvapivém a nečekaném útoku by byly schopny válku s Ruskem nejen přežít, ale i ustát (ustát = vyhrají a přitom nepřijdou o status první supervelmoci, samozřejmě se počítá s několika až desítkami miliónů mrtvých plebejců na Severoamerickém kontinentě).

  Fakt je, že v tuto chvíli jaderné arzenály obou zemí nemají na to, tu druhou vyhubit do mrtě, natož jen zničit i jejich významnější spojence/vazaly (Čína, Indie, Japonsko, EU, VB, Kanada, Austrálie, Izrael...).
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:47 23.10.2016

  Slavoslav

  Nic proti, jenže takovou cestu, kterou absolvují lodě kolem Kuzněcova by dokázali zvládnout i ty zbylé 3 velké lodě (jsou vedeny v aktivní službě). Fregat zůstala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  Nic proti, jenže takovou cestu, kterou absolvují lodě kolem Kuzněcova by dokázali zvládnout i ty zbylé 3 velké lodě (jsou vedeny v aktivní službě). Fregat zůstala doma polovina a spolu s nimi torpédoborec. Na cestě je druhá polovina fregat a RK plus Kuzněcov a podle všeho ho doprovází raketová loď či protiponorková (de-facto korveta). Tudíž mi to početně vychází, že doma zůstává slabá polovina lodí od fregat výše. A po započtení zbylých korvet a ponorek je poměr jednoznačný v neprospěch svazu Kuzněcova.

  A jinak, co je horší Kuzněcov, RK, 2 fregaty a 1 korveta či třeba 1 torpédoborec, 2 fregaty, 4-6 torpédových ponorek a 2 korvety (ano i takovýto svaz si může výletit jako svaz Kuzněcova). Babo raď co.

  "este raz. Neriesim oslabenie severnej flotily. Znizenie obranyschopnosti ruska ani nijake podobne blbosti. NIkto ich kvoli tomu od severu nenapadne. "

  Nevím, kde tohle berete, já poukazuji na to, že k břehům Sýrie určitě nepluje celá sev. flotila. Je to prostě kravina.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:25 23.10.2016

  Jak už zde zaznělo, tak největším nebezpečím pro současný svět je zvolení Clintonové coby prezidentky USA. Pokud ta baba vyhraje, tak to pro mě bude obrovské zklamání a minimálně 4 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak už zde zaznělo, tak největším nebezpečím pro současný svět je zvolení Clintonové coby prezidentky USA. Pokud ta baba vyhraje, tak to pro mě bude obrovské zklamání a minimálně 4 roky strachu, co zase pohnojí. Ať už je Trump jakýkoliv, tak je to hlavně podnikatel, který nemá zájem o žádný konflikt. A že je politicky nekorektní? Právě takového člověka nejen USA potřebují. Člověka, který dokáže zmírnit napětí ve světě a který se nebojí říct co si opravdu myslí.

  Ono nakonec.... případ Benghází ukazuje, co je ta ženská vlastně zač...
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  18:43 23.10.2016

  cernakus: Tak WW3 se myslím bát nemusíte. Říká se tomu MAD. Mutually assured destruction a kvůli tomuhle stále platnému principu vzájemného zničení si nakonec vemloci sednou ke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: Tak WW3 se myslím bát nemusíte. Říká se tomu MAD. Mutually assured destruction a kvůli tomuhle stále platnému principu vzájemného zničení si nakonec vemloci sednou ke stolu a nějak se dohodnou. Možná se nám nebude líbit jak, ale nějak se dohodnou.

  Tohle přesouvání těch flotil a tak, to je jen o vyjednávací pozici, kterou u toho stolu budou mít. Putin má prostě jen ostřejší lokte, ale není blázen.

  Putin potřebuje konfrontaci se Západem, chce být na stejném hřišti jako USA. Pak to vypadá, že hraje stejnou ligu jako hrálo SSSR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:20 23.10.2016

  Dusan.jenže problém je ten že Obama končí,a pokud se k moci dostane Clintonová tak se napětí ve světě prudce zvýší-ona je mnohem nebezpečnější než Obama.

  Dusan.jenže problém je ten že Obama končí,a pokud se k moci dostane Clintonová tak se napětí ve světě prudce zvýší-ona je mnohem nebezpečnější než Obama.

 • dusan
  17:45 23.10.2016

  cernakus

  Su-33 bol už modernizovaný a má SVP-24 ... a Rusi vraj ich chcú udržať v službe popri MiG-29K. Zrejme MiG-29K bojuje s podobnými problémami ako ich indický kolegovia a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus

  Su-33 bol už modernizovaný a má SVP-24 ... a Rusi vraj ich chcú udržať v službe popri MiG-29K. Zrejme MiG-29K bojuje s podobnými problémami ako ich indický kolegovia a zaradenie do služby ešte chvíľu potrvá.

  BRICS je záujmové združenie .... a o žiadnom "spojenectve" nemôže byť ani reč. Jednoducho reálny význam tohto združenia je minimálny .... len Rusko rado zvyšuje jeho dôležitosť ... lebo si môže povedať, že na tom moste z vtipu o mravcovi a slonovi "dupoceme" : ) .... India ani Čína určite nepodporí Rusko viac ako politicky ... čo nič nestojí ....ekonomicky sú viac závislé na USA ako na Rusku ....

  Jednoducho celý BRICS je vo svetovej politike málo významný .... a jeho členovia si sledujú vlastné ciele.

  USA nemajú záujem o väčší konflikt .. je priam komické ako sa Obama obáva hocičo podniknúť ... a za "odmenu" ho v ruských a proruských médiách vytvrvalo označujú za vojnového štváča, ktorý "vyzbrojeje IS, bojuje s ník len na oko" ... a podobné hlúposti .
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  16:31 23.10.2016

  Odeslaná skupina je příprava na dost možný konflikt s USA po zvolení Clintonky. Ta baba je dementní jak Reagan na konci jeho mandátu a prokázaný jestřáb (Libye). Je vysoce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Odeslaná skupina je příprava na dost možný konflikt s USA po zvolení Clintonky. Ta baba je dementní jak Reagan na konci jeho mandátu a prokázaný jestřáb (Libye). Je vysoce pravděpodobné, že součástí skupiny jsou i SSGN a SSN, které se však volí jinou cestu a setkají se s loděmi až u Syrského pobřeží (kvůli utajení přítomnosti).


  Su-33 mají velmi omezené schopnosti protipozemních útoků. Nemá na to elektroniku, takže umí jen protiradarové střely a hloupé bomby (bez SVP-24), oproti Su-34 a Su-25 by jejich protipovstalecká efektivita byla minimální.
  Samozřejmě Air-policing a PVO už dělat můžou velmi dobře.

  To, že odeslali značnou část hladinových sil Severní flotily je naprosto normální. Lodě u vlastních břehů, jsou k ničemu a ani USA to neprovozují. Veškeré lodě v jejich přístavech a docích jsou neakceschopné od týdnů po roky (plavidla v GO). Co je akceschopné, je v zájmových oblastech USA (Perský záliv, Pacifik, Středozemní moře a Jihovýchodní Asie).

  Rusko soustředí do oblasti, pro něj, nezvykle silné síly. Takže to se Sýrií myslí vážně a je zcela jisté, že má v tomto podporu od svých spojenců v BRICs, protože opravdu hrozí, že se to zvrtne v regulérní válku s USA a v takovém případě bude pomoc Číny a Indie klíčová v politické a ekonomické sféře. Bez této podpory, které nám naše propaganda samozřejmě zamlčuje, by si tohle Putin nelajzl.

  Vojenská síla je dostatečná na to, aby spolehlivě sfoukla první vlnu námořních a leteckých sil USA případně NATO (ovšem Turecko ani Řecko své základny a ni vzdušný prostor nenabídnou, takže NATO bude spíše podporovat USA rétoricky a politicky).

  Co se Zirkonů týče, jsou to, pokud opravdu budou takové, jak se odhaduje, úžasné zbraně. Zejména když vezmeme v potaz, že Rusko dělá s hypersonickými raketami vojskové zkoušky, zatímco USA nedokáží zatím zvládnout ani demonstrátory.
  Lasery budou proti Zirkonům na nic, neprojdou přes plazmatickou obálku, které se kolem těchto raket při té rychlosti a výšce musí zákonitě tvořit.

  Dokonce si říkám, jak nyní Jemenci útočí na americké torpédoborce, zdali to ve skutečnosti nejsou Iránské/(Ruské) testy schopností PRO Aegis lodí. Protože podle popisu těchto střetů to vypadá, že se Američané snaží při jejich eliminaci neodhalit všechny esa svých PRO možností (druhá varianta by zněla, že Aegis je přehypovaná mrdka, která si taktak poradí s primitivními subsonickými ŘSPDL v malých množstvích - což se mi nezdá)

  V každém případě napětí nám roste. Škoda, že to Trump tak zaplinkal, IMHO by se byl schopen s Ruskem i Čínou nějak rozumně domluvit a riziko WW3 oddálit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:48 23.10.2016

  semtam

  este raz. Neriesim oslabenie severnej flotily. Znizenie obranyschopnosti ruska ani nijake podobne blbosti. NIkto ich kvoli tomu od severu nenapadne.

  Na co som narazal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  este raz. Neriesim oslabenie severnej flotily. Znizenie obranyschopnosti ruska ani nijake podobne blbosti. NIkto ich kvoli tomu od severu nenapadne.

  Na co som narazal je to, ze zo severnej flotily im zostali zhladinovych sil z toho co mohli potencialne poslat doma 3 lode ( nebudem spekulovat o ich technickom stave kedze odpoved sa nedozvieme ).

  Tie raketove lode su male plavidla ktore niesu urcene pre oceansku sluzbu.

  Takze ano ak beries pod pojmom "celu severnu flotilu" vsetko v jej stave vratane pobreznych clnov tak cela severna flotila sa nepresuva. Ale ak sa nato pozries z pohladu lodi schopnych takej plavby tak vyznacna cast severnej flotily je na presune. Nic viac a nic menej za mojou otazkou nehladaj.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  02:41 23.10.2016

  Presne tak, do Cierneho mora maju podla zmluvy z Montreaux lietadlovky vstup zakazany. Preto boli plavidla ako Kuznecov dizajnovane ako avianesujci krejser - raketovy kriznik so ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Presne tak, do Cierneho mora maju podla zmluvy z Montreaux lietadlovky vstup zakazany. Preto boli plavidla ako Kuznecov dizajnovane ako avianesujci krejser - raketovy kriznik so silnou PVO ktory "zhodou okolnosti ma aj nejake lietadla".

  Rovnako suhlas s vyznamom cesty Kuznecova k Syrii - je to v prvom rade politicky odkaz, PR pre zahranicne aj domace publikum, vyuzitie casu pred generalkou lode, nastavene lice (po ktorom dufam ziaden sialenec nebude chciet plesnut). Ono zostrelit starsi bombarder je este v povolenych stratach, ale potopenie Kuznevova alebo Petra Velkeho by znamenalo zasadnu eskalaciu aka nebola ani v 60-tych. A to by uz vela ludi tlacilo na brzdu, neviem ako vam ale mne sa nechce zomriet za zaujmy dvoch mocnosti tisice km odtialto.
  Myslim ze nikto tu nie je taka naivka, co si mysli ze v Syrii ide americanom, saudom a turkom (a aj rusom) o demokraciu a lasku.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:54 22.10.2016

  kazd

  Pokiaľ si spomínam, tak je to právne dosť zamotaná vec. V časoch dohody o plavbe cez úžiny boli rozhodujúce delá ... nie rakety ...

  Ale pokiaľ si dobre pamätám, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd

  Pokiaľ si spomínam, tak je to právne dosť zamotaná vec. V časoch dohody o plavbe cez úžiny boli rozhodujúce delá ... nie rakety ...

  Ale pokiaľ si dobre pamätám, tak formálne je zákaz lietadlových lodí plaviť sa cez úžiny. Práve preto Rusi doteraz oficiálne nemali a nemajú lietadlové lode, ale "ťažké protiponorkové či lietadlové krížniky" ... skrátka všetko možné, len nie lietadlové lode. Rusi sa tvária, že to nie sú lietadlové lode a Turci, že tomu veria : )

  V praxi je to o tom ako si to vysvetlí Turecko ...resp. koho si nechce pohnevať.

  Iným povolovať nemusia .... lietadlová loď pre nikoho v Čiernom mori význam nemá ... resp. nemá vôbec význam ma na tomto "jazierku" pre nikoho iného silnú flotilu. Ani pre Rusko .... ale pre nich to je prístup do stredomoria a to už pre Rusko dôležité je.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  22:38 22.10.2016

  není náhodou proplutí sestavy ke Krymu proti mezinárodnímu právu?
  pokud to turci dovolí rusům už to pak musí povolit všem

  není náhodou proplutí sestavy ke Krymu proti mezinárodnímu právu?
  pokud to turci dovolí rusům už to pak musí povolit všem

 • semtam
  22:21 22.10.2016

  dusan


  Význam plavby Kuzněcova je cvičný, Kuzněcov nikdy naostro nesloužil.

  dusan


  Význam plavby Kuzněcova je cvičný, Kuzněcov nikdy naostro nesloužil.

 • semtam
  22:12 22.10.2016

  Slavoslav

  Těch 40 % myslím bez Ustinova (matematika) a pokud jste si nevšiml uvádím lodě v aktivní službě.

  Z torpédových ponorek se nachází ve službě celkem 8 a ponorky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  Těch 40 % myslím bez Ustinova (matematika) a pokud jste si nevšiml uvádím lodě v aktivní službě.

  Z torpédových ponorek se nachází ve službě celkem 8 a ponorky jistě patří k velkým plavidlům.

  Dobře, nebudem počítat strategické ponorky a ani Ustinova.

  Takže 1 torpédoborec, 2 fregaty, 8 ponorek a 8 raketových lodí (nepodceňovat-viz. Kaspická flotila) a 8 minolovek.

  K Sýrii Kuzněcov, RK a 2 fregaty.

  Ano, k Sýrii odpluli nejsilnější plavidla (mimo torpédoborce), jenže doma zůstává nadále značná síla rovnající se zhruba síle norského námořnictva či dvojnásobku polského.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:00 22.10.2016

  semtam

  Samozrejme, že hlavnou silou severnej flotily sú ponorky. O tom nie je spor. Len na túto misiu veľký význam nemajú.

  Na takú dlhú plavbu môžu logicky poslať Rusi len ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  Samozrejme, že hlavnou silou severnej flotily sú ponorky. O tom nie je spor. Len na túto misiu veľký význam nemajú.

  Na takú dlhú plavbu môžu logicky poslať Rusi len plavidlá vo vynikajúcom technickom stave. Asi sotva by riskovali trapas s odťahom svojho plavidla niekde od Španielska ....

  Netvrdím, že všetko čo ostalo doma je nepoužiteľné, ale už len štatisticky nemôžu byť všetky plavidlá v sto percentnom stave. Menšie nedostatky ešte nemusia vadiť pri plavbe v domácich vodách ... ale už pre dlhšiu plavby by to mohlo byť riziko.

  Ziadny vojenský význam táto misia nemá .... tých pár strojov Su-33, ktoré majú obmedzenú nosnosť pre absenciu katapultu nezmení na situácii na bojisku nič. Rusi tam majú dosť letectva. Ide o politický odkaz - "Sme tu o počítajte s nami"

  Predpokladám, že sa flotila "zastaví" na Kryme ... a "náhodou" tam bude na návšteve Putin : ).
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:56 22.10.2016

  Heleme se, nekolikrat zabanovanej yntelygent andy je zase tady.

  Heleme se, nekolikrat zabanovanej yntelygent andy je zase tady.

 • Slavoslav
  21:46 22.10.2016

  semtam

  ponorky nema zmysel do toho tahat, vacsina z nich sa musi clapkat tam na severe a plnit ulohu odvetnej zbrane + zvysok ich tam chrani

  z hladinovych jednotiek poslali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  ponorky nema zmysel do toho tahat, vacsina z nich sa musi clapkat tam na severe a plnit ulohu odvetnej zbrane + zvysok ich tam chrani

  z hladinovych jednotiek poslali viac ako 50-60% pretoze Ustinova ratat nemozeme (nebavime sa o tom ako solabili severnu flotilu, ale co akcieschopne im doma zostalo z toho co mohli poslat).
  + sila poslanych lodi vs zvysok velkych hladinovych co zostal doma je neporovnatelna
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:35 22.10.2016

  dusan

  Co je největší síla severní flotily?
  Jednoznačně atomové ponorky.

  Z velkých plavidel od fregat výše zůstali v aktivní službě 3 a pokud započítáme Ustinova tak 4. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  Co je největší síla severní flotily?
  Jednoznačně atomové ponorky.

  Z velkých plavidel od fregat výše zůstali v aktivní službě 3 a pokud započítáme Ustinova tak 4. K Sýrii pluje celkem 4 lodě od fregat výše.

  Tudíž z velkých hladinových lodí zůstalo doma 40-50%.

  Zas připomenu, že hlavní strategickou i taktickou zbraní severní flotily jsou ponorky. Tudíž odhadem severní flotila uvolnila cca 20-30% svých sil.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:19 22.10.2016

  semtam

  Nechcem do toho veľmi rýpať .... ale skôr ste potvrdili poznámku Stanislava ....

  Ak odčítame malé plavidlá, ponorky, a samozrejme plavidlá v opravách, tak toho tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  Nechcem do toho veľmi rýpať .... ale skôr ste potvrdili poznámku Stanislava ....

  Ak odčítame malé plavidlá, ponorky, a samozrejme plavidlá v opravách, tak toho tam veľa použiteľného na takú misiu neostalo .... ak ešte musíme počítať s tým, že nejaká loď môže mať technické problémy (čo je isté, že nejaké určite) ...... tak vyplávali takmer všetky použiteľné väčšie hladinové jednotky ....
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:14 22.10.2016

  Slavoslav

  Tudíž v aktivní službě (mimo ponorek) severní flotile zůstává:

  Jeden torpédoborec, dvě fregaty, osm raketových lodí a 8 minolovek.

  Pokud poběží vše dle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  Tudíž v aktivní službě (mimo ponorek) severní flotile zůstává:

  Jeden torpédoborec, dvě fregaty, osm raketových lodí a 8 minolovek.

  Pokud poběží vše dle plánu, tak se k nim může přidat RK Ustinov.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:06 22.10.2016

  Slavoslav

  Z raketových křižníků Mašál Nachimov (v generální opravě), Maršál Ustinov (opravy končí podzim 2016)

  Fregaty Admirál Levčenko a Admirál Charlamov ( stejný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  Z raketových křižníků Mašál Nachimov (v generální opravě), Maršál Ustinov (opravy končí podzim 2016)

  Fregaty Admirál Levčenko a Admirál Charlamov ( stejný projekt jako Kulakov a Severomorsk)

  Torpédoborec Chabaněnko (oprava a modernizace) a Admirál Ušakov.

  Celkem 9 protiponorkových a raketových lodí projektu 1124 a 1234. Z toho min. 1 loď doprovází Kuzněcova.

  Minolovek 9 z toho jedna (Petrozavodsk) v opravě.

  Všech cca 38 ponorek zůstává také doma.

  Plus výsadkové, podpůrné, atd. se dopovodu Kuzněcova také neúčastní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:33 22.10.2016

  semtam

  kolko toho schopneho takehoto presunu z tej severnej flotily zostalo doma?

  semtam

  kolko toho schopneho takehoto presunu z tej severnej flotily zostalo doma?

 • dusan
  17:07 22.10.2016

  Marthy

  Presne tak... preto to Amíci brzdia.

  Ale možno sa dohodnú ako pri TOW raketách. Každé použitie bude musieť byť zdokumentované ... a už potom je riziko "straty" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy

  Presne tak... preto to Amíci brzdia.

  Ale možno sa dohodnú ako pri TOW raketách. Každé použitie bude musieť byť zdokumentované ... a už potom je riziko "straty" minimálne .... i keď stále nejaké ... ale tak či tak ta kolovalo dosť veľa ruských a čínskych MANPAD-ov, ale zrejme "došli".
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:02 22.10.2016

  "Presouvat severni flotilu kolem cele Evropy kvuli naletum na Aleppo ?"

  Ale no tak pánové. V dnešní době "kachen" je tato zpráva snad jasný fail.

  K Sýrii kromě Kuzněcova ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Presouvat severni flotilu kolem cele Evropy kvuli naletum na Aleppo ?"

  Ale no tak pánové. V dnešní době "kachen" je tato zpráva snad jasný fail.

  K Sýrii kromě Kuzněcova pluje Petr Veliký, Kulakov, Severomorsk a 3-4 pomocná plavidla.

  Tudíž se jedná jen o část severní flotily. Sice plavidla patří mezi nejlépe vyzbrojená, pokud nepočítáme ponorky, ale o celé severní flotile nemůže být řeč.
  Skrýt celý příspěvek

 • yggdrasil
  15:34 22.10.2016

  Male rucne odpalovane AA rakety nemaju vyskovy dostup potrebny na ohrozenie RuAF. Kvoli svojej malej velkosti maju oproti sofistikovanym velkym AA systemom iba obmedzene mnozstvo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Male rucne odpalovane AA rakety nemaju vyskovy dostup potrebny na ohrozenie RuAF. Kvoli svojej malej velkosti maju oproti sofistikovanym velkym AA systemom iba obmedzene mnozstvo raketoveho paliva, cize velmi obmedzene manevrove vlastnosti. Motor hori iba zopar malo sekund a dalej raketa leti iba zotrvacnostou, co aj pri miernom uhybnom manevri staci, aby uz ziadny ciel nedostihla, pretoze zotrvacnostou pri kazdom obrate a malej ploche ovladacich a nosnych prvkov strati velke mnozstvo energie. Tiez hlavice tychto rucnych AA su velmi jednoduche a nachylne voci sofistikovanym protiopatreniam, ktorymi su ruske lietadla vybavene. Preto by afganistansky scenar mal iba velmi chatrne vysledky, ale hrozba, ze by sa tieto raketky dostali do ruk niekomu, kto velmi nezdiela zapadne pohlady na svet je ovela vacsie minus, ako je velmi obmedzene ohrozenie RuAF plus. USA a zapad by akurat ziskali image sponzora terorizmu.

  Bezletova zona uz v Syrii je. Je to ta ruska, postavena na systemoch S-300, S-400, Buk a PAncir a dalsich ich vrstvach aj s VHF radarmi. Ak by zapad chcel zacat bombardovat syrske pozicie, Rusko uz verejne vyhlasilo, ze v takom pripade bude personal palit po cieloch, ktore ho ohrozuju pri obrane syrskych pozicii. Nezostane im vraj cas overovat telefonicky, ci ta raketa, alebo utociace F-16 belgicka, Britska, alebo Americka a budu jedoducho na neproiatela palit. Nic zapadne tam nemoze prist a viest boj, ak nechce prijat tazke straty, vratane stealth prostriedkov. To je bezletova zona. Skutocna a efektivna, v ramci legality principov OSN, ktore clensky stat opravnuju poziadat spojenecke vojska o legalnu pomoc pri teroristickej hrozbe.
  Obloha nad Syriou je pre NATO uzavreta, pokial by chcelo cokolvek spravit.


  USA, ani ine staty NATO takuto moznost nemaju. Museli by napadnut Syriu nelegalne, mimo mandatu OSN, pretoze to nie je ani na ziadost clenskeho statu OSN, ani by neziskali mandat BR OSN. Pri nelegalnej invazii by boli podla OSN agresori, co je prilis velka cena. Ideologicky by im to uskodilo pred ocami svetovej verejnosti a vzbudilo este vacsi odpor krajin, ktore nadvladu USA a NATO nechcu. Mobilizovat proti sebe este vasci odpor asi nie je ich integralnym zaujmom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  14:11 22.10.2016

  Dusan-ono s těmi PL prostředky to není zase tak jednoduché-v Sýrii bojuje celá řada různých skupin,mnozí z nich nenávidí USA a Izrael více než Asada nebo Rusko,klidně by se nějaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan-ono s těmi PL prostředky to není zase tak jednoduché-v Sýrii bojuje celá řada různých skupin,mnozí z nich nenávidí USA a Izrael více než Asada nebo Rusko,klidně by se nějaké PL prostředky dodané USA mohli obrátit i proti nim.Kromě toho by se hned na to mohly objevit Ruské protivzdušné prostředky třeba v Mósulu nebo v Lybii...
  Skrýt celý příspěvek

 • UsmevavyAndy
  14:07 22.10.2016

  No tak v PR jsou Rusové určitě dobří:). Skutek většinou utek. No nic

  Tak jeden Petr Veliky 80 Zirkonů? To znamená, že než ho naplní, ty první rakety už budou zastaralé. A pak. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No tak v PR jsou Rusové určitě dobří:). Skutek většinou utek. No nic

  Tak jeden Petr Veliky 80 Zirkonů? To znamená, že než ho naplní, ty první rakety už budou zastaralé. A pak. Pak až naplní tu svoji jednu ze tři lodí, jsou ostatní tak geniální, že ji nechají přijet dost blízko ke svým svazům? Ach jo. A pak. Stačí potopi Petra Velikýho a 80 Zirkonů je k čemu?
  Národ řídce roztažený po půlce světa uživí jen tři věci. Jakous takous armádu, sice trochu kluci hladověj a reznou, ale jinak samej geroj. Oproti našemu sboru síla. Pak tajný fízli rozlezlí po celém světě. Děkujeme pěkně. Jeden jim teď dělá šéfe. A nakonec oddělení propagandy.
  Ať si ten Zirkon nabouchaj.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  13:52 22.10.2016

  Marthy
  Ak by chceli Amíci pritvrdiť .. stačí prestať tlačiť na arabských spojencov aby nedodávali výkonný protilietadlové Systémy "svojim" povstalcom .... a Rusi s Asadom majú po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy
  Ak by chceli Amíci pritvrdiť .. stačí prestať tlačiť na arabských spojencov aby nedodávali výkonný protilietadlové Systémy "svojim" povstalcom .... a Rusi s Asadom majú po vtákoch : ) ..... stačí keď trafí pár % rakiet ....

  Jednoducho je až komické ako Obama nevie využiť svoju obrovskú politickú, vojenskú a ekonomickú moci proti x-krát slabšiemu Rusku .....

  V tomto treba Putinovi uznať.... s Obamu urobil v Sýrii totálneho vola ...a nie len tam ....

  Obama už vyzerá ako totálny blb so svojim "reštartom" ... rusi sa zabávajú na jeho zobrazeniam ako opičiaka s banánom .... fakt "úspech" jeho ústretovej politiky .....
  Skrýt celý příspěvek

 • Henrich7
  12:34 22.10.2016

  Osobne si myslím že kým budú mať Rusi k dispozícii dostatok rakiet Zirkon dovtedy bude mať US námorníctvo už dokončený ten Laser. Ktorého vývoj bol síce drahý,ale jeho používanie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobne si myslím že kým budú mať Rusi k dispozícii dostatok rakiet Zirkon dovtedy bude mať US námorníctvo už dokončený ten Laser. Ktorého vývoj bol síce drahý,ale jeho používanie vyjde lacnejšie ako strely takéhoto typu. A ak ho dostanú aj do lietadiel a helikoptér,potom len Rusi sklapnú na prázdno.
  Skrýt celý příspěvek

 • Iq323
  12:29 22.10.2016

  V Sýrii zcela evidentně Rusové neustoupí

  V Sýrii zcela evidentně Rusové neustoupí

 • Marthy
  11:58 22.10.2016

  Liberal shark-To ano,je to znamení pro USA,pokud se k moci dostane Clintonová,je pravděpodobné že bude chtít přitvrdit vůči Rusku a Sýrii,třeba zavedením bezletové zóny-lépe řečeno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Liberal shark-To ano,je to znamení pro USA,pokud se k moci dostane Clintonová,je pravděpodobné že bude chtít přitvrdit vůči Rusku a Sýrii,třeba zavedením bezletové zóny-lépe řečeno lítat na Sýrií budou moci jen oni a jejich spojenci,ne Rusové a ne Syřané.
  Přesun těch lodí je znamení Ruska že nehodlají ustoupit a bezletovou zónu či bombardování Syrské armády nepřipustí,i za cenu konfliktu s USA.Je docela možné že brzo může být pořádné horko....
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  11:52 22.10.2016

  Aby to nebylo jako se Su24M2 v Sýrii, kde měla u těchto "modernizovaných" strojích, které vyřadí z boje ceýl Aegis osádka leící páskou přilepenou navigaci Garmin (která jim stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aby to nebylo jako se Su24M2 v Sýrii, kde měla u těchto "modernizovaných" strojích, které vyřadí z boje ceýl Aegis osádka leící páskou přilepenou navigaci Garmin (která jim stejně byla na houby když je turci sestřelili ve svém vzdušném prostoru :)
  Jinak RIM-174 ERAM úspěšně zasáhla jak křižuící střelu tak i pesudobalistický cíl o rychlosti M4 na nezveřejněnou vzdálenost. Macimální dosah RIM-174 je odhadován na 240-460 km....
  US NAVy zcela běžně nacvičuje obranu proti hypersonickým cílům (cíle AQM-37, GQM-163).
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  11:21 22.10.2016

  To ruleta : Presouvat severni flotilu kolem cele Evropy kvuli naletum na Aleppo ? V situaci kdy maji Rusove k dispozici pozemni leteckou zakladnu ? Za tim bude neco jineho.

  To ruleta : Presouvat severni flotilu kolem cele Evropy kvuli naletum na Aleppo ? V situaci kdy maji Rusove k dispozici pozemni leteckou zakladnu ? Za tim bude neco jineho.

 • rintintin
  10:25 22.10.2016

  Vyzera to ze tu mame dalsiu neprekonatelnu a nezastavitelnu Wunderwaffe. To ze pan Sivkov dokaze urcit pravdepodobnost zasahu na desatinu percenta (1.2% pri pouziti AWACSu) hranici ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vyzera to ze tu mame dalsiu neprekonatelnu a nezastavitelnu Wunderwaffe. To ze pan Sivkov dokaze urcit pravdepodobnost zasahu na desatinu percenta (1.2% pri pouziti AWACSu) hranici z vtipom. Bud ma pan Sivkov v stodole Hawkeye + hromadu SM-6 a cez vikend robi skusobne odpaly, alebo si proste vymyslel cislo ktore sa mu paci a hodi. To ze ma strela vacsi dosah ako Super Hornet je len dalsi neobhajitelny blud. Na rozdiel od Su-33 moze F-18 nielen tankovat vo vzduchu ale aj pouzivat pridavne nadrze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  10:12 22.10.2016

  Je třeba si toto zařadit do kontextu ruského (sovětského, v dalším textu míněno dohromady) námořního zbrojení. Základní premisou totiž je, že se ruští vojenští teoretici nějak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je třeba si toto zařadit do kontextu ruského (sovětského, v dalším textu míněno dohromady) námořního zbrojení. Základní premisou totiž je, že se ruští vojenští teoretici nějak snaží vypořádat s faktem existence mohutných amerických svazů soustředěných kolem letadlové(ých) lodě(í). Od druhé světové války tento koncept představuje nejúdernější sílu námořnictva a do dnešních dob to platí, přestože to bývá tak často a rádo některými teoretiky (nejčastěji právě ruskými ale poslední dobou i čínskými) zpochybňováno.

  Rusko nemělo a nemá kapacity, aby mohlo odpovědět stejnou kartou a proto vymýšlí různé koncepty, jak tuto americkou převahu (alespoň částečně) eliminovat. A raketová technika je jednou z nich. Ta má svoje výhody, ale i nevýhody. Celkově ale i při současném stavu raketové techniky platí, že převaha amerických letadlových lodí prostě je. Stačí se i podívat na způsob argumentace (a nejen Rusů ale i třeba Číny). Vždy se točí vše kolem toho, jak nová střela (či jakýkoliv prostředek) ohrozí americký svaz. Tedy snaha na eliminaci převahy, ne vybudování vlastní převahy. Shrnuto, je to prohlášení typu budeme mít něco (třeba Zirkon) a to znamená, že americký svaz už není nejlepší a ne máme něco a tím jsme nejlepší.

  Ale co se týká historie, obvykle tato prohlášení nikdy neznamenala eliminaci americké nadvlády. Stačí se jen podívat, nejprve to byly jaderné pumy, které přeci nepřátelský svaz zničí, potom hromadný úder letounových střel, proti kterým přeci nemá americký svaz obranu no a nyní tu máme Zirkon, který hravě eliminuje vše v dostřelu.

  Samozřejmě, Zirkon (a další) představují hrozbu a není možno ho podceňovat, ale přes veškerá prohlášení je stále vládcem oceánů svaz lodí soustředěný kolem těžké letadlové lodi. Přičemž míním ne jen samotnou letadlovou loď, která sice představuje srdce svazu, ale celý svaz.
  Skrýt celý příspěvek

 • martinhamr
  10:04 22.10.2016

  Stačí sundat jeden vrtulník pořádnou armádou( Turecko), a je po masírování si svalů. I Putin si uvědomí že nemá na to, aby se pustil do křížku s kýmkoliv silným.

  Stačí sundat jeden vrtulník pořádnou armádou( Turecko), a je po masírování si svalů. I Putin si uvědomí že nemá na to, aby se pustil do křížku s kýmkoliv silným.

 • ruleta
  08:59 22.10.2016

  Imho ukoly svazu jsou tri:
  1) Chysta se zintenzivneni utoku na Aleppo (+11 Su-33, +4 Mig-29K)
  2) Demonstrace sily
  3) PR na ruske zbrane a Mig-29K (a to kdyz dam stranou vse ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Imho ukoly svazu jsou tri:
  1) Chysta se zintenzivneni utoku na Aleppo (+11 Su-33, +4 Mig-29K)
  2) Demonstrace sily
  3) PR na ruske zbrane a Mig-29K (a to kdyz dam stranou vse ostatni - jim momentalne jde naramne)
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  07:40 22.10.2016

  to : sanityangel1 - obávám se, že pravým účelem hromadného přesunu plavidel severní flotily do středomoří nemusí být jen Sýrie, ale následné proplutí do Černého moře a invaze na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to : sanityangel1 - obávám se, že pravým účelem hromadného přesunu plavidel severní flotily do středomoří nemusí být jen Sýrie, ale následné proplutí do Černého moře a invaze na Ukrajinu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  07:38 22.10.2016

  Zajímalo by mě jakým způsobem se vyhledávají a zaměřují cíle na velké vzdálenosti,aby se daly použít protilodní střely většího dosahu.Zejména u menších lodí které nemají palubní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mě jakým způsobem se vyhledávají a zaměřují cíle na velké vzdálenosti,aby se daly použít protilodní střely většího dosahu.Zejména u menších lodí které nemají palubní vrtulník a musí spoléhat na vlastní radar,jako jsou raketové korvety nebo čluny.
  Třeba karveta třídy Nanuchka používá střely Onyx o dosahu max 300km,ale nemá palubní vrtulník.Hádám že reálný dosah radaru té korvety je nějakých 30-40 km na hladinové cíle (radiolokační horizont),tak jak by ta korveta dokázala účinně bojovat na vzdálenost dosahu svých raket?
  Střely Zirkon budou mít dostřel ještě větší,a jak se tady píše budou zavedeny i na menší lodě,dokáží ony vůbec dostřel tech protilodních střel reálně využít?
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  00:17 22.10.2016

  Už tu bylo tvrzení,jaký kvalitní je tank Armata-kolik už jich vyrobili?Kolik už jejich u vojsk?Pravda je vždy někde uprostřed.Takže totéž asi bude i s novými ruskými proti lodními ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už tu bylo tvrzení,jaký kvalitní je tank Armata-kolik už jich vyrobili?Kolik už jejich u vojsk?Pravda je vždy někde uprostřed.Takže totéž asi bude i s novými ruskými proti lodními střelam
  Každý ruský křižník zničí,nebo těžce poškodí letdlovou loď.Otázka zní,jak dlouho vydrží tyto dva ruské křižníky.Jedno úsloví říká:"Mnoho psů zajícová smrt."
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  23:58 21.10.2016

  najprv pan vedec v clanku spomina 3%, potom 2 a nakoniec 1%..

  no ale vidim tam aj 40-50%..

  ale to hovori o porovnani toho co mali americania v roku 2013 a co bude mat rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  najprv pan vedec v clanku spomina 3%, potom 2 a nakoniec 1%..

  no ale vidim tam aj 40-50%..

  ale to hovori o porovnani toho co mali americania v roku 2013 a co bude mat rusko po roku 2020..

  tak ako je to 1, 2,3 ci 50? lebo bohatstvo to su ti dost velke skoky v %..
  len dolet F35C ktora uz bude v tej dobe je skoro 1200km.. a KC-46 to este dokaze poriadne zvysit..

  vsak dovtedy vyjde dalsia verzia SM6..
  a v roku 2020 to rusi aj tak nebudu mat..


  a aj tak pri kazdej jednej lodicke co to bude vediet v tej dobe vystrelit /tie dve nie/ bude ponorecka ktora po nej vystreli..
  inak zaujimave, ze doteraz som cital, ze zirkon ma mat dosah 400-500km a prvy krat tu vidim 1000km dosah..
  ako mozno doslo za tych par mesiacov k nejakemu upgradu, necham sa rad prekvapit..

  celkovo ten pan podla mna "trepe" dve na tri..
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:20 21.10.2016

  fenri .. skúste si to prečítať ešte raz ....snáď sa dá pochopiť, že "zázračná" znamená neprekonateľná, resp. nezastaviteľná, čo pán Sivkov prezentuje:

  "Podle Konstantina ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri .. skúste si to prečítať ešte raz ....snáď sa dá pochopiť, že "zázračná" znamená neprekonateľná, resp. nezastaviteľná, čo pán Sivkov prezentuje:

  "Podle Konstantina Sivkova, ruského doktora vojenských věd, americké lodě nemají proti nové ruské hypersonické střele příliš velkou šanci na obranu."
  Skrýt celý příspěvek

 • Iq323
  21:30 21.10.2016

  Pokud bude mít zirkon rychlost letu při klesání mach5 z výšky 30km tak se obavám ze operátor na lodi si Jo stihnu tak maximálně "prohlédnout na radaru a tím to skončí

  Pokud bude mít zirkon rychlost letu při klesání mach5 z výšky 30km tak se obavám ze operátor na lodi si Jo stihnu tak maximálně "prohlédnout na radaru a tím to skončí

 • sanityangel1
  21:04 21.10.2016

  Souhlas Seppe,

  to je taky duvod, proc tam stehuji celou severni flotilu. Je to takovy vzkaz Amikum, aby se od Syrie drzeli dal a rekl bych specialne i pro Clintnovou, ze s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas Seppe,

  to je taky duvod, proc tam stehuji celou severni flotilu. Je to takovy vzkaz Amikum, aby se od Syrie drzeli dal a rekl bych specialne i pro Clintnovou, ze s zabijenim Rusu v Syrii to Americane nebudou mit jednoduche.
  Samozrejme dale je to dobra promoakce na nove zbrane a dobra proverka bojeschopnosti - proste misto manevru.

  https://www.novinky.cz/zahrani...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sepp
  20:36 21.10.2016

  2 Dusan - nemyslím si, že je to scénář "Rusové překvapivě masově zaútočí na...", ale jde spíš o "Rusové mohou překvapivě zaútočit na ...". Někde jsem četl, bohužel si nepamatuji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Dusan - nemyslím si, že je to scénář "Rusové překvapivě masově zaútočí na...", ale jde spíš o "Rusové mohou překvapivě zaútočit na ...". Někde jsem četl, bohužel si nepamatuji zdroj, že dlouhodobě se jen cca 9% vyrobené výzbroje využije ve skutečném konfliktu. A tyto velmi drahé, špičkové (ponechávám stranou, že jen dle citované analýzy) jsou toho příkladem. Podobně mají Rusové na blízkém východě S 400. Nepředpokládám, že by to bylo kvůli nehrozícím náletům islamistů. Je to vzkaz typu "drž se dál, nebo uvidíš." Střel mi po letadle, nebo ohrožuj mou základnu a já ti sundám tvoje. Střel mi po lodi a já jsem schopen ti to přinejmenším oplatit ...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:11 21.10.2016

  Přijde mi liegrační, že nikdo o žádné "zázračné zbrani" nehovoří, pouze dusan s ní vyběhne, aby si pak obratem dokázal, že o žádnou zázračnou zbraň nejde.
  Ta samomluva je někdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi liegrační, že nikdo o žádné "zázračné zbrani" nehovoří, pouze dusan s ní vyběhne, aby si pak obratem dokázal, že o žádnou zázračnou zbraň nejde.
  Ta samomluva je někdy horší, než samohana.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:02 21.10.2016

  Ďalšia "neprekonateľná" ruská zbraň ... zrejme sa celý svet pozerá s otvorenými ústami, že Rusi zas a znova všetko prekonali : )

  A teraz vážne .... žiadna "zázračná" zbraň ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ďalšia "neprekonateľná" ruská zbraň ... zrejme sa celý svet pozerá s otvorenými ústami, že Rusi zas a znova všetko prekonali : )

  A teraz vážne .... žiadna "zázračná" zbraň neexistuje. Ani najlepšia zbraň na svete nič negarantuje ...stačí si spomenúť na nemeckú V-2. Nič ju nedokázalo zastaviť ... ale Nemecku vôbec nepomohla.

  Rusi sú určite v protilodných strelách dobrý ...ale už z článku vyplýva dosť zásadný fakt .... ide o budúcnosť ... a dosť vzdielenú budúcnosť ... dostavbu prvého superkrížnika pôvodnej triedy Kirov môžu očakávať v roku 2020 len najväčší optimisti.... reálne to bude o pár rokov neskôr ... čo je v Rusku pri stavbe väčších plavidiel prakticky istota. Takže Amíci, ale i ostatní, majú ešte čas ... ak uvážime "detail", že už dnes majú výkonné systémy PVO ... a americké letectvo i výhodu strojov vzdušnej výstrahy a palubného letectva schopného vyradiť nosič "zazračných" striel ešte pred odpálením Zirkonov.

  Samotný Zirkon aj tak "alarmuje" každú PVO (ktorá si ho náhodou nevšimla) pri zapnutí radaru v koncovej fáze letu. Ináč povedané, modernú flotilu nemôže úplne prekvapiť ani teoreticky. Už len to, že by si moderný protivník nevšimol, že Rusko masovo útočí na jeho plavidla mi pripadá nereálne .... lebo pár striel nemá šancu ...

  Stále sa opakuje naivný scenár, že Rusko prekvapivo masovo zaútočí na svojho protivníka .....
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  19:53 21.10.2016

  HonzaH > V clanku je spominane, ze podla velkosti streli odhaduju dosah radaru tej strely 50 - 80 km.

  HonzaH > V clanku je spominane, ze podla velkosti streli odhaduju dosah radaru tej strely 50 - 80 km.

 • fenri
  19:25 21.10.2016

  HonzaH - řekl bych, že Zirkon zapne radar až v terminální fázi. Pochybují, že s sebou tahá radar s dosahem stovek km a k čemu by cestou zářil? Prostě poletí do kvadrantu a pár ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HonzaH - řekl bych, že Zirkon zapne radar až v terminální fázi. Pochybují, že s sebou tahá radar s dosahem stovek km a k čemu by cestou zářil? Prostě poletí do kvadrantu a pár vteřin před zásahem ho zapne, aby identifikoval nejtučnější plavidla a provedl finální navedení.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  19:14 21.10.2016

  Tak to,že Zirkon bude pro ostatní námořnictva velký problém,to asi zpochybnit nelze (a nejen námořnictvo USA. Ale když ty Rusové si furt s těma nenáviděnejma amíkama chtěj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak to,že Zirkon bude pro ostatní námořnictva velký problém,to asi zpochybnit nelze (a nejen námořnictvo USA. Ale když ty Rusové si furt s těma nenáviděnejma amíkama chtěj poměřovat pindiky). Ale celá analýza je takový něco,jako ta analýza, jak Kuzněcov potápěl celý svazy letadlových lodí. Moderní bojiště je prostě neuvěřitelně komplexní a vytrhávat z toho jeden systém a porovnávat s jiným je nesmysl.
  Mimochodem,v té analýze mi chybí zamyšlení nad tím,že pokud má Zirkon na palubě aktivní radar,tak je stealth sice výhoda,ale stejně o něm bude protivník vědět,ne? Jasně, není to zdaleka tak přesná informace o poloze,jako při zaměrení aktivním radarem,ale určitě to sníží moment překvapení a prodlouží reakční čas. A co my víme, jestli SM6 nemá režim navádění na zdroj vyzařování. Nedávno proběhla informace, že SM6 může útočit na hladinové cíle,to jsme před tím taky netušili. A co když má SM6 EMP hlavici. Nedávno se Rusové holedbali, jak jejich EMP granáty vypadávajíci z raket vyřadí všechny americký antirakety,že jo.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  18:31 21.10.2016

  Logik a Ruleta

  Pre tých blbšich s menším IQ čo je asi môj prípad - čo je to "seeker" ?

  Logik a Ruleta

  Pre tých blbšich s menším IQ čo je asi môj prípad - čo je to "seeker" ?

 • Shania
  18:11 21.10.2016

  Při sestupu je to jen glorifikovaná balistická raketa. Hlavní benefit je že se nedá moc zastavit v cestovní výšce, při sestupu na chráněný cíl je ale situace zcela jiná.

  US asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Při sestupu je to jen glorifikovaná balistická raketa. Hlavní benefit je že se nedá moc zastavit v cestovní výšce, při sestupu na chráněný cíl je ale situace zcela jiná.

  US asi budou potřebovat lepší antirakety.

  K satelitum, tohle je pokrytí jihočínského moře po dobu 24h


  https://gfycat.com/ifr/PoorIns...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:41 21.10.2016

  Čekal bych, že to bude podle interferenčních obrazců radarového signálu, sály odrazu atd...

  Čekal bych, že to bude podle interferenčních obrazců radarového signálu, sály odrazu atd...

 • ruleta
  17:29 21.10.2016

  No jako scifi mi prijde ta doba, otazka je na zaklade ceho se ta lod detekuje - asi vizualne asi ne- protoze prave by mela cas v radu desetinek sekund a jeste by musela manevrovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No jako scifi mi prijde ta doba, otazka je na zaklade ceho se ta lod detekuje - asi vizualne asi ne- protoze prave by mela cas v radu desetinek sekund a jeste by musela manevrovat - v te rychlosti je to na prvni pohled blbost. Teplo? radarovy odraz? Jak siroke pole ma ta raketa - kolik stupnu?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:22 21.10.2016

  ruleta: tak zrovna mít nějakou databázi siluet lodí "na USB flashce strčený do rakety" problém IMHO není. Samozřejmě je otázka, jak silná je výpočetní kapacita na raketě, ale todle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ruleta: tak zrovna mít nějakou databázi siluet lodí "na USB flashce strčený do rakety" problém IMHO není. Samozřejmě je otázka, jak silná je výpočetní kapacita na raketě, ale todle scifi rozhodně není.
  Otázka je úspěšnost (obzvlášť v případě REB, který se furt vyvíjí), ale rozhodně to realizovatelné je.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  17:10 21.10.2016

  A jak takovy seeker funguje?

  Predpokldam, ze raketa je spojena s Glonaseem a ma otevreny datalink takze muze porovnavat detekovanou lod s "archivem" a vypocitavat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A jak takovy seeker funguje?

  Predpokldam, ze raketa je spojena s Glonaseem a ma otevreny datalink takze muze porovnavat detekovanou lod s "archivem" a vypocitavat pravdepodobnost shody? - anebo naopak, Zirkon vysila, server neco v tylu vypocitava na zaklade vstupu od Zirkonu a posila zpet? V radu desetin sekund?

  To samotne rozpoznavani mi prijde jako scifi.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:07 21.10.2016

  ...tak snad amíci budou tak hodní a počkají s vývojem svých technologií, než se tyto nové střely dostanou reálně do výzbroje, aby to autorovi těchto srandascénářů vycházelo... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tak snad amíci budou tak hodní a počkají s vývojem svých technologií, než se tyto nové střely dostanou reálně do výzbroje, aby to autorovi těchto srandascénářů vycházelo... :)
  Akorát nevím, jestli se to spolu s divizemi Armat a letkami T-50 bude zavádět před měsíční základnou, nebo až po ní?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:45 21.10.2016

  ruleta: to je jeden z problémů, ale ten je částečně eliminovanej dosahem seekeru zirkonu - stačí mít info o pozici letadlové lodi před hodinou. Ale stejně je ta detekce problém, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ruleta: to je jeden z problémů, ale ten je částečně eliminovanej dosahem seekeru zirkonu - stačí mít info o pozici letadlové lodi před hodinou. Ale stejně je ta detekce problém, který by měl být zmíněn.

  Větší "díru" v tom výpočtu vidím v tom, že SM-6 má datalink a GPS, není tedy problém, aby mu informaci o pozici cíle dodávala mateřská loď. Proto ten údaj o "max pár sekundách" na opravu trajektorie je IMHO mimo - SM-6 může upravovat trajektorii celou dobu letu, neletí naslepo.

  Dál co mi nedává smysl je, že pokud se liší trajektorie o více než 10m, tak za jednu sekundu to SM-6 nezkoriguje. To má SM-6 "točivost" 10m na 2500m? Tedy zlomky stupňů?
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  16:38 21.10.2016

  Ruleta,
  existují satelity ,vzdušný průzkum, radiový průzkum atd,
  prostě námořní svaz neutajíš

  co je , ale unikátní je malý rozměr střely a že jí múže mít kdejaká kocábka

  Ruleta,
  existují satelity ,vzdušný průzkum, radiový průzkum atd,
  prostě námořní svaz neutajíš

  co je , ale unikátní je malý rozměr střely a že jí múže mít kdejaká kocábka

 • ruleta
  16:26 21.10.2016

  A jak ten Zirkon detekuje na 1 000 km (jakekoliv) plavidlo USA?

  A jak ten Zirkon detekuje na 1 000 km (jakekoliv) plavidlo USA?

 • otecko
  16:02 21.10.2016

  Nevím co jsi napsal nevhodně, Todomachu, ale smázi Tě :)
   
  Todomach reagoval na nepřesný údaj o velikosti sovětského HDP. Nyní v článku opraveno. Takže dřív, než by se rozjela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím co jsi napsal nevhodně, Todomachu, ale smázi Tě :)
   
  Todomach reagoval na nepřesný údaj o velikosti sovětského HDP. Nyní v článku opraveno. Takže dřív, než by se rozjela diskuze špatným směrem, byl příspěvek reagující na nesprávný údaj smazán. Admin
  Skrýt celý příspěvek